Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Engelli Yakını Maaşı Nasıl Alınır?

A+
A-
Engelli Yakını Maaşı Nasıl Alınır?

Engel durumlarından dolayı bakıma muhtaç olanlara bakan yakınlarına devlet tarafından maaş verilmektedir. Engel orana %40’ın üzerinde olan engelli bireylerin bakımını yapan yakanlarına, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafından, sosyal yardım ödeneği kapsamında engelli yakını maaşı ödenmektedir. Devlet tarafından sağlanan bu yardımlardan faydalanmak isteyenler, gerekli evrakları tamamlayarak, İl müdürlüklerine başvuru yapar ve maaş bağlanmasını sağlarlar.

Kimler Engelli Yakını Maaşı Alabilir?

Engelli yakını maaşı alınabilmesi için engelli bireyin engel durumunun, sağlık heyeti tarafından tespit edilmesi ve raporlanması gerekiyor. Engelli birey ile kan bağı olanlar bu maaşı alabilirler. Engelli yakını maaşı için başvuruda bulunabilecekler şunlardır.

 • Engelli bireyin kendi eşi,
 • Çocukları,
 • Anne ve babası,
 • Kendi ya da eşinin anne ve babalarının, anne ve babaları,
 • Kardeşleri ve kardeşlerinin eşleri,
 • Hala, teyze, dayı ve eşleri,

Bu kişiler gerekli evrakları hazırlayarak başvurularını yapabiliyorlar. Sigortası olan engelli maaşı alabilir mi? Sigortalı olarak çalışanlar ya da Sosyal Güvenlik Kurumundan düzenli aylık geliri olanlar, engelli maaşı alamıyorlar.

Engelli Yakını Maaş Başvurusu Nasıl Yapılır?

Engelli yakını maaşı nedir ve nasıl başvuru yapılır? Engel oranı %40 ve üzerinde olan bireylerin bakımını yapanlara sosyal destek amaçlı verilen ödeneğe engelli yakını maaşı denilmektedir. Başvurulur, ikamet edilen yerdeki Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne yapılır.

Başvuru yapılacağı zaman, İl Müdürlüğü ile görüşülür ve istenen tüm belgeler hazırlanarak başvuru yapılır. Başvuru işlemlerinin tamamlanabilmesi için engelin %40 ve üzerinde olduğunu gösterir raporun sağlık kuruluşundan alınması gerekiyor.

Engelli Yakını Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli Yakını Maaşı Nasıl Alınır?

Engelli Yakını Maaşı Başvuru Evrakları Nelerdir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri, yıllık yapılan yasal düzenlemelere göre başvuruları kabul etmektedir. Engelli yakını maaş şartları belirlenir ve bazı evrakların hazırlanması istenir. Bu evraklar şunlardır;

 • Engelli birey ve yakınının kimlik belgesi,
 • Engelli sağlık raporu,
 • Başvuru formu,
 • Engelli birey ile aynı evde yaşayanların aylık gelir belgesi,
 • Aynı evde yaşayanların gayrimenkul bilgileri,
 • Engelli birey ve yakınının aynı evde yaşadığını gösterir ikametgah belgesi,
 • 2 adet vesikalık fotoğraf,

Gerekli tüm evraklar, başvurucuya, İl Müdürlükleri tarafından bildirilmekte ve başvuruda evrakların eksiksiz olması istenmektedir.

Engelli Yakını Maaşı Başvuruları Ne Zaman Sonuçlanır?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne, başvuru evraklarını eksiksiz olarak teslim ettikten sonra 3 kişilik heyet tarafından başvurular değerlendirilmektedir. Gerekli görülmesi durumunda, adreste tespitler yapılmaktadır.

Başvuru evraklarının eksiksiz olması ve bilgilerin doğru olması durumunda, yapılan başvurular, ortalama 3 ile 6 ay içerisinde sonuçlanmaktadır. Başvuruyu yapanlar, engelli yakını maaşı sorgulama işlemlerini yaparak, başvurularının sonuçlanıp sonuçlanmadığını öğrenebilirler.

Sorgulama işlemleri, bakanlığa ait olan Alo 144 hattı üzerinden yapılabilmektedir. Başvuruyu yaptıktan sonra telefonla sorgulama yapılabiliyor. İsteyenler e-devlet üzerinden de sorgulamalarını yaparak son durum hakkında bilgi alabiliyorlar.

Engelli Yakını Maaşı İçin Başvuru Yapanlara Ne Kadar Maaş Veriliyor?

Engelli bireylerin bakımlarını üstlenenler, engelli yakını maaşı ne kadar merak etmektedir. Engelli aylığı olarak bilinen ve yakınlarına verilen maaş, bireyin engel oranına göre değişmektedir. Kanunla belirlenin ölçü şu şekildedir.

 • Engel oranı %40 ile %69 arası olanlar,
 • Engel oranı %70 üzeri olanlar,

Bu iki gruba göre yıllık engelli yakını maaş miktarları belirlenmektedir. Yıllık enflasyon durumuna göre yapılacak zam oranı belirlenir ve her yıl yeni düzenleme yapılır. 2020 yılı için zam oranı %6 olarak belirlenmiştir. 2020 yılında engelli yakını maaşı 1.383 TL olarak ödeniyor.

Vergi İndiriminden Faydalanabiliyorlar mı?

Çalışanların maaşlarından yapılan en büyük kesinti, gelir vergisidir. Engelli bireylere ödenen maaşlarda, engel durumlarına göre vergi muafiyeti uygulanmaktadır. En çok merak edilen ise engelli yakını maaş vergi indirimi olup olmadığıdır. Engelli bireyin engel durumu %40 üzerinde ise engelli yakını maaşı almaya başlayanlar, vergi indiriminden faydalanabiliyorlar. Vergi indiriminden faydalanabilmek için başvuru dilekçesinin hazırlanması gerekiyor. Kişinin engel durumunu gösterir sağlık raporu ve istenilen diğer belgeler ile başvuru yapıldıktan sonra durum tespiti yapılır ve vergi indirimi uygulanmaya başlanır.

Engelli Yakını Maaş Ödemeleri Ne Zaman Yapılıyor?

Engelli yakını ve engelli maaş ödemeleri aylık olarak yapılmakta ve T.C. Kimlik numarası son rakamına göre ayın belirli günlerinde ödeme yapılır. SGK tarafından belirlenen ödeme tarihleri şu şekildedir.

 • T.C. Kimlik numarası son rakamı 0 ya da 5 olanlar her ayın 5. Gününde,
 • Son rakamı 1 ya da 6 olanlar, ayın 6. Günü,
 • Son rakımı 2 ya da 7 olanlar, ayın 7. Günü,
 • Son rakamı 3 ya da 8 olanlar, ayın 8. Günü,
 • Son rakamı 4 ya da 9 olanlar ise ayın 9. Günü,

Engelli ya da engelli yakını maaşı alanlar, bu takvime göre maaşlarını düzenli olarak alabilmektedir. Bireyler maaşlarını, PTT şubelerinden alabilmektedir. Maaşını çekmeyenlerin paraları, 6 ay şubede bekletilmekte ve daha sonra bakanlığa iade edilmektedir.

Hangi Durumlarda Engelli Yakını Maaşı Kesilir?

Engelli yakınına maaş bağlandıktan sonra bakanlık tarafından, engelli bireyin durumu sürekli kontrol edilmektedir. Engel durumuna ya da farklı nedenlere göre engelli yakını maaşı kesilebilmektedir. Engelli yakını maaşının kesilmesi şu durumlarda olmaktadır.

 • Engelli bireyin engel oranının %40 altına düşmesi,
 • Engelli bireyin gelir durumunda iyileşme olması ve muhtaç durumundan çıkması,
 • Engelli bireyin vefat etmesi,
 • Yapılan adres değişikliğinin 15 gün içerisinde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne bildirilmemesi,

Bu durumlar gerçekleştiğinde, engelli yakınının başvurusu ya da bakanlığı tespiti sonucunda maaş ödemesi hemen kesilecektir.

Engelli Yakını Maaşı

Engelli Yakını Maaşı

Engelli Maaşı İçin Yaş Şartı Var mı?

Engelliği maaşı için yaş şartı önemli bir kriterdir. Maaş bağlanabilmesi için engel oranı %40 ve üzeri olan bireylerin 18 yaşından büyük 65 yaşından küçük olması gerekiyor. 65 yaşından büyük ve engel oranı %70 üzerinde olanlar engelli maaşından faydalanabiliyorlar. Engelli maaşı için başvuru yapılırken, kişilerden, detaylı nüfus kayıt örneği istenmektedir. Başvuru evraklarını inceleyen 3 kişilik heyet, yaş şartı ve diğer başvuru şartlarını inceleyerek, maaş verilip verilmemesine karar verirler.

Sağlık Raporu Engelli Maaşı İçin Yeterli midir?

Engelli maaşı veya engelli yakını maaşı başvurularında, sadece engelli bireyin engelini gösterir sağlık raporu yeterli değildir. Sağlık raporu ile birlikte, engelli bireyin ücretli olarak çalışmaması, emekli maaşının olmaması, her hangi bir yerden nafaka türü gelirinin olmaması gerekiyor.

Ayrıca aynı evde yaşayanların toplam gelirlerine göre kişi başına düşen gelirin muhtaçlık sınırı altında olması gerekiyor. Engelli yakını maaşı başvuru evraklarını hazırlarken, engelli birey ile aynı evde yaşayanların aylık gelir belgeleri istenmektedir.

18 Yaş Altı Engelli Yakını Aylığı Nedir?

Engelli bireylerin yaşlarına ve engel durumlarına göre engelli yakını maaşı verilmektedir. 18 yaş altında bulunan engelli bireyin engel durumu rapor ile tespit edilmiş ve engel oranının %40 üzerinde olduğu belirtilmiş ise istenen şartları taşıyan yakınlarına engelli yakını maaşı verilmektedir.

18 yaşından küçük engelli bireyler için engelli yakını başvurularını yapanlar, anne, babaları ya da vasisi olduğunu belgeleyenler, istenilen evrakları tamamlayarak yapabilecektir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Engelli Yakını Hakları Nelerdir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Engelli Yakını Olan Çalışan Hakları Nedir?Engelli Yakını Devlet Memurlarının HaklarıEngelli...