Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

Esnaf Kefalet Kefillik İptali ve Şartları

A+
A-
Esnaf Kefalet Kefillik İptali ve Şartları

Esnaf Kefalet Kefillik İptali ve Şartları.  Esnaf odaları, üyelerine finansal destek oluşturabilmek için esnaf kefalet kredisi seçenekleri sunmaktadır. Esnaf kefalet kredileri, banka üzerinden verildiği için kefil şartı bulunmaktadır. Esnaf kefalet kefillik işlemleri için esnaf ya da memur kişiler kefil olarak kabul edilmektedir. Bazı kredi türlerinde, kefillik yeterli olmayıp beraberinde ipotek teminatı da istenmektedir.

Esnaf kefalet kredisinden faydalanmak isteyenlerin, kredi notu en yüksek seviyede olsa bile kefil ve ipotek teminatı göstermeyenler kredi alamamaktadır. Esnaf kefalet kredilerinde, çekilecek miktara göre istenilen kefil sayısı da değişebiliyor. Bazı krediler için en az 2 kefil istenmektedir. Gösterilecek olan kefillerin esnaf ya da memur olması gerekiyor.

Esnaf Kefalet Kefillik Türleri Nelerdir?

Esnaf kefalet kefillik türleri, Türk Borçlar Kanununda düzenlenmiştir. Kanunun 585. Maddesinde 3 farklı grupta kefaret türleri belirtilmiştir.

 • Adi kefalet,
 • Birlikte kefalet,
 • Müteselsil kefalet,

Adi kefalette alacaklı kurum, borçludan borcunu talep etmedikçe, kefili takip edemez ve talepte bulunamaz. Kefile başvurabilmek için hangi şartların arandığı yine kanun maddesinde gösterilmiştir. Borçlunun iflasına karar verilmesi, borçlu takibi sonucunda kesin aciz belgesi alınmışsa, borçluya konkordato mehli verilmişse, borcun tahsili için kefile başvuru yapılabilecektir.

Esnaf Kefalet Kefillik Şartları Nelerdir?

Esnaf kefalet kefillik şartları Türk Borçlar Kanunu ile düzenlenmiş ve belirlenen şartlara göre kefillik istenmektedir. Esnaf kefalet kredilerinde ilk şart kefillik şartıdır. Kefalet şartında, kişilerin kefilliği kabul etmesi yeterli gelmeyip, kredi talebinde bulunan kişinin taşınmaz ipoteği göstermesi gerekiyor. Esnaf kefalet kefillik şartlarında, kaç kişisinin kefil olarak gösterilmesi gerektiği ve kimlerin kefil olabileceği belirtilmektedir. Kefil sayısı, talep edilen kredi miktarına göre değişebiliyor.

İşletme kredilerinde memur kefil sayısı ve diğer şartlar şu şekildedir;

 • 200.000 TL kadar olan kredilerde en az 2 kefil istenmektedir,
 • Taşınmaz ipoteği,
 • Ticari işletme rehini isteniyor.

İşletme kredileri için üst limit belirlemeleri yıllık olarak yapılmakta ve firmalara üst limite göre kredi seçenekleri sunulmaktadır. İşletmeler, bu kefil ve ipotek şartları ile daha çok döner sermaye ve hammadde alımları için kredi talebinde bulunmaktadır.

Esnaf Kefalet Kefillik İptal Ettirilebilir Mi?

Esnaf kefalet kredileri, kefil olmadan verilmemektedir. İşletmelerin kredi alabilmesi için kefil olanlar, kefilliklerini iki şekilde iptal ettirebilirler. Halkbank üzerinden kullanılan kredilerde borç ödenmeden kefillik iptali yapılmamaktadır. Kefilliğin iptali şu şekilde mümkündür.

 • Kredi borcunun tamamen kapatılması,
 • Borçlu esnaf başka bir bankadan yapılandırma kredisi çeker ve Halkbank kredi borcunu kapatır.

Bu iki işlem olmadıktan sonra esnaf kefalet kefillik iptali söz konusu olmayacaktır. Alınan kredi borcu tamamen kapatıldığında, kefillik düşecek ve otomatik olarak iptal edilmiş sayılacaktır. Esnaf kefalet kredilerinde, kefilliğin iptal edilmesi için farklı istisnalar bulunmakta ve bu konuda, hem borçlu hem de kefiller, kredi işlem öncesinde bilgilendirilmektedir.

Esnaf Kefalet Kefilliği Nasıl Düşer?

Esnaf kefalet kredileri, Halkbank üzerinden ödenmekte ve talep edilen kredi borçluya ödendikten sonra kefillik iptal işlemleri borç ödenene kadar yapılamamaktadır. Ancak kefillik düşme şartları farklı istisnalara bağlıdır.

Bu istisnalar şunlardır;

 • Onaylanan kredinin henüz borçlu tarafından çekilmemiş ya da hesabına yatırılmamış olması,
 • Kredinin verildiği tarih üzerinden 10 yıl geçmiş ise,
 • Kefillik belgelerinde eksiklik ya da yanlışlık varsa,
 • Kefilin eşinin rızası olmadan işlem yapılması ve eşin buna itiraz etmesi,
 • Borçlunun borcunu kötü niyetli olarak geri ödememesi,

Bu istisnalar, kefilliğin düşmesine ya da kefilin borcunu ödememesinden dolayı borçluya dava açmasına neden olabilecek sebeplerdir.

Birden Fazla Kefilli Borçlara Kefillik Nasıl Sona Erer?

Finansal işlemler ve kredi işlemlerinde, borcun geri ödemesinin güvence altına alınabilmesi için kefil ya da ipotek istenmektedir. Esnaf kefalet kredilerinde, birden fazla sayıda kefil istenebiliyor. Alacaklılar, borçludan, alacaklarını tahsil edemediklerinde, kefillerden alacağın tamamını istemektedir. Kefillerin borç ödeme sorumlulukları kanunla düzenlenmiş ve alacaklı kanuni yollarla kefillerden borcun ödenmesini talep edebiliyor.

İki kefil bulunan bir kredi borcunda, kefillerden birisi kefillik iptal işlemi yaptırmak isteyebilir. Kefilliğin sona ermesi için kefillerden birisinin borcun yarısını ödemesini kabul etmesi, kefilliği sona erdirmeyecektir. Kefilliğin sona ermesi için mevcut borcun tamamının ödenmesi gerekiyor. Kefiller, kendi paylarına düşen borç miktarını ödeyerek, kanuni sorumluluklarını yerine getirir ancak tüm borç sorumluluğundan kurtulamazlar. Kefilliğin sona erebilmesi için borcun tamamen ödenmiş olma esası bulunmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Kaç Kefil İsteniyor?

İşletmeler, bağlı bulundukları oda üzerinden esnaf kefalet kredisi kullanabiliyorlar. Esnaf kefalet kredileri Halkbank üzerinde veriliyor ve tüm krediler için kefil isteniyor. Normal şartlarda, esnaf kefalet kredileri için 2 kefil olmayı yeterli kabul edilmektedir. Kefil olacak kişiler, esnaf ise esnaf olduğunu gösterir belgeler sunmalıdır. Memurlarda, işletmelerin alacakları esnaf kefalet kredilerinden kefil olarak gösterilebiliyor.

Memur kefiller, maaş bordrolarını göstermek ve kredi başvuru evraklarına eklemek zorundadır. Esnaf kefalet kredisi kullanmak isteyenler, başvuru evraklarını eksik teslim ettiklerinde, kredi istihbarat raporu olumsuz olarak hazırlanacak ve kredi alması engellenecektir. Krediler için yeterli sayıda kefil ve kefil evrakları ile diğer başvuru evraklarının eksiksiz olması gerekiyor.

Esnaf Kefalet Kefillik İptali ve Şartları

Esnaf Kefalet Kefillik İptali ve Şartları

Kefilin Sorumlulukları Nelerdir?

Tüm kredi türlerinde istenilen kefillik işlemleri ve kefillerin sorumlulukları ile ilgili ayrıntılar Türk Borçlar Kanunu ile düzenlenmiştir. Kefilin sorumluluğu, borçlu borcunu ödemediğinde, tüm borcu ödemeyi kabul etmektir. Türk Borçlar Kanunu 589. Maddesinde kefil sorumluluk kapsamı belirtilmektedir. Kredi sözleşmesinde aksi durum belirtilmemiş ise kefil azami miktarda sınırlı olarak sorumludur. Kredi sözleşmesinde, 2 ya da daha fazla kefilin bulunması sorumluluk durumunu değiştirmeyecektir. Kefil, borç ve borçtan dolayı doğabilecek, dava masrafları, faiz ödemeleri gibi tüm hususlardan sorumludur.

Banka Kredi Kefilliği İptal Edilir Mi?

Bankalar, tüm kredi seçenekleri için kefillik şartlarını oluşturmaktadır. Kefillik şatları ve sorumlulukları, Türk Borçlar Kanunu maddelerinde belirtilmiştir. Banka kredilerinde kefilliğin iptal ettirilebilmesi işlemleri kanunda belirtilen esaslara göre yapılmaktadır. Kefiller, yapılan işlemlerle ilgili itirazlarda bulunarak, iptal talebinde bulunabilir. Bankalar tarafından değerlendirilen, kefillik iptal talepleri olumlu olarak sonuçlanmadığı zaman, kefilin sorumluluğu devam eder.

Bu durumlarda kefilliğin iptal edilebilmesi için borcun tamamen ödenmesi gerekiyor. Kefilliğin düşebileceği istisnai durumlar yeni yapılan düzenlemede ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Ülkemizde, banka kredileri ve esnaf kefalet kredilerinde, kefilliğin kabul edilebilmesi için evli kişilerin eşlerinin de kefillik için onay vermesi ve bunu imza karşılığında belirtmesi gerekiyor. Eşlerin rızası olmadan kefillik yapılamamakta, eşlerin itirazı ile kefillik düşebilmektedir.

Kefillik İptali İçin Senet Verilebilir Mi?

Esnaf kefalet kredilerinde borcun kaynağı her zaman bankadır ve borcun tamamen kapatılmasını istemektedir. Kefiller, kefilliklerinin iptal ettirilebilmesi için borç sorumluluğu kadar senet imzalayarak, çekilmek isteyebilirler. Ancak senet imzalayarak kefillikten çekilmek mümkün değildir. Bankalar, her zaman borcun tamamen kapatılmasını ister ve ödenmeyen borçlar için icra davaları açabileceklerdir.

Esnaf kefalet kredileri ödenmediğinde, alacaklı olarak banka icra davası açacak ve borçlu ya da kefillerden borcu tahsil etmeye çalışacaktır. Kefil, alacaklı bankaya karşı, borçlu gibi sorumludur ve kefilliğinin iptal ettirilmesi için senet verememekte, borcun tamamen kapatılmasını sağlaması gerekmektedir. Kredi borcu tamamen ödendiğinde, kefillik kendiliğinden sona erecektir. Borç ödenmeden kefiller sorumluluktan kurtulamaz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması
MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Yüz Yüze Eğitim Nasıl Olacak?Yüz Yüze Eğitimin ZararlarıYüz Yüze Eğitimin...