ALTIN
DOLAR
EURO
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Karla Karışık Yağmur

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

A+
A-
Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

İş adamlarının esnafa destek ve yandaş olmak için kefalet kredileri, son zamanlarda iş adamları için en merak edilen ve en çok araştırılan konulardan biridir. Bir esnaf için kefalet elde etmek için, belirli koşullar karşılanmalıdır, bu da esnaf için büyük bir fırsattır. 1952’de Türkiye, ” Türk Ticaret Kanunu “, zanaatkâr ve esnaf kooperatifleri için organizasyonların kurulması gerektiğini öngörmüş ve bu kurumlar bugüne kadar “İşbirliği Kanunu” na dahil etmiştir. Kurumun kuruluş hedefleri arasında kooperatifin tüccar ve esnaflarına mesleki faaliyetlerini sürdürmeleri için gerekli kredilerin sağlanması ya da kefil olarak akreditif ve banka teminatı alınması yer almaktadır. Yatırımcı teminatlı krediler yatırımcıların ihtiyaçlarını karşılamak için çok önemlidir. Ajansın tüccarlar için kefalet kredileri ve hedefleri, tüccarlar ve esnaflar için belirli koşullara ve seçimlere göre en iyi seçimlerden biridir. Peki, Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet Kredisi Şartları

Ticari kefalet kredilerini kullanmak için, ilgili kooperatiflerden birine üye olmak gerekir. Bir kooperatif üyesi değilseniz, mesleğiniz ne olursa olsun, bu krediye başvurma fırsatını ortadan kaldıracaksınız.

Kalifiye üye olduktan sonra, kredi alabilmek için kefile ihtiyacınız vardır. Yeterli derecede yüksek bir gelir seviyesine sahip sıradan bir kredideki hemen hemen herkes garantör olarak hareket edebilse de, bir esnaf teminatlı kredinin garantörü olmak isteyen kişi aynı kooperatifin üyesi olmalıdır. Aksi takdirde, kefalet almak için gerekli prosedürler tamamlanmayacaktır.

İşbirliği projesine göre esnaf kefalet kredisi belirli koşulları sağlamak durumunda uygulanabilir. Bu koşullar aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Kooperatifin kurallarına göre bir esnaf veya sanatçı olmak,
 • Resmi olarak zanaatkâr olarak kayıtlı olmak.
 • Herhangi bir ikamet veya şirket adresi kooperatifin çalışma alanında yer alması.

Bu şartları öngören esnaf kefalet kredisi ödeme yolu ile de her zaman esnafın yanında olduğunu göstermiştir. Ayrıca bir tüccar ve zanaatkâr kredisinin ikinci ortağı olamaz ve aynı zamanda kooperatif garantisi verememektedir. Bu husus kapsamında her esnaf dikkatli davranmalıdır.

En garip konulardan biri de bir süre eş rızalarının tartışılmasıdır. Türk Borçlar Kanunu hükümlerine göre, kooperatif üyelerine verilen kredide eşin rızasını almak gerekli değildir.

Esnaf Kefalet Kredisi Faiz Oranları

Yatırımcıların kefalet kredisi faiz oranları neredeyse her yıl güncellenmektedir. Ekonomik duruma ve ödenmesi gereken tutara bağlı olarak, faiz oranı 2020 yılında müşterilere güncellenecektir. Her şeyden önce, esnafların kefalet kredileri için bir üst sınır olduğu unutulmamalıdır. 2020’de belirlenen rakamlara göre, borç verenler için üst limit 200.000 lira olmaktadır.

Kredi vadesinin üst limiti en fazla 4 yıl olarak belirlenmiştir. Faiz oranlarındaki değişiklikler vade dönemine bağlıdır. Faiz oranı, bir yılı veya daha fazla olmayan bir sona erme süresi belirlenerek belirlenir. 2020 yılında alınan mevcut karara göre, bir yıl içindeki faiz oranı% 7, bir yıldan uzun süreli faiz oranı% 8 olarak belirtilir.

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Başvuru Yapılır?

Esnafların bu esnaf kefalet kredisini almak için esnaf kefalet kredisi alma şartları unsurunu yerine getirmesi lazımdır. Ancak bu krediyi kullanabilmek için belirtilen koşullara uygun esnafın bir takım uygulamaları yerine getirmesi lazımdır. İşte o uygulamalar şöyle sıralanabilir:

 • Ait olduğunuz kooperatife yazılı olarak başvurunuz.
 • Kooperatif, başvuranın kimliğini araştırınız.
 • 15 gün içinde, kabul veya reddetmek için ilgili personel sizi yazılı olarak bilgilendirir.
 • Kooperatifin kredi şartlarına göre, ortakların ekonomik ve mali durumlarını araştıracak ve istihbarat raporları veya duyurular düzenleyerek kefalet miktarını belirleyecektir. Bu belirlenen kredi teklifini Halk Bankası’na gönderiniz.
 • Halk Bankası’nın talebini inceledikten sonra, banka bu süreçte yapılan işlemleri yeniden akıllıca kontrol edecektir.
 • İstihbarat onaylanırsa, kredi tutarınız hesabınıza yatacaktır.

Ticari kefalet kredilerinin çeşitli aşamalarına ek olarak, bu tür kredilerin ancak Halk Bankası üzerinden gerçekleştirilebileceğini belirtmek gerekir. Diğer bankalardan veya kurumlardan gelen satıcıların kefalet kredilerini kullanmayı seçemezsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Her kredi başvurusunda olduğu gibi, tüccarların kredileri güvence altına alması için belirli belgeler gereklidir. Bu belgeleri aşağıda şu şekilde listelenmiştir:

 • Vergi formunun aslı veya kopyası
 • Satıcının kayıt belgesinin aslı veya kopyası
 • Kooperatiften bir ortak beyanı
 • Oda aktivite belgeleri ek odalardan tahsis edilmelidir.
 • Orijinal oturma izni
 • Kimlik belgesinin aslı ve kopyası
 • 4 son dönemde çekilmiş fotoğraf
 • Hesap dönemi boyunca damgalanmış ve imzalanmış bir önceki dönemin beyanı
 • G.B. fotokopi Sürücü ve ticari araç lisansının aslı ve kopyası

Sadece başvuru sahibinin değil, aynı zamanda satıcının teminatlı kredisinin garantörü olan kişiyi de ibraz etmesi gerekmektedir. Kefil sayısı, kredi miktarına bağlı olarak 1-3 arasında değişir. Garantör tarafından istenen belgeler aşağıdaki gibidir:

 • Vergi formunun aslı veya kopyası
 • Kimlik belgesinin aslı ve kopyası
 • Orijinal oturma izni

Krediyi kullanacak olan kişi kefil yerine ipoteği gösterebilir. Bu amaçla, ipotek olarak gösterilecek mülk sahipliğinin fotokopisi de belgeye eklenmelidir.

Esnaf Kefalet Kredisi Hesaplama

Bir tüccarın kefalet kredisinin faiz oranı vadesine göre değişir. Krediyi 12 ay içinde kullanacak olanlar için, krediyi 12 ile 60 ay arasında kullananlar için bu faiz oranının% 7’yi, borç verenlerin% 12’sinden fazlasının ise bu faiz oranının% 8’i aştığı hesaplanmaktadır. Faiz oranları gibi kredi limiti de kooperatifin risk kategorisine bağlıdır. Ödeme yöntemini seçmek için aylık, 3 ay ve 6 ay vadeli 60 aylık krediler seçilebilir.

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet Kredisi Nasıl Alınır?

Esnaf Kefalet Kredisi Avantajları

İnsanlar esnafların kefalet kredilerine birçok avantaj için başvuruyor olmaktadırlar. Bankanın kredi başvurusunda ihtiyaç duyduğu belgeleri ve ilgiyi göz önünde bulundurarak, bu durumları azaltmayı seçmek büyük bir avantajdır. Özellikle, bir hizmet sağlayıcısının kurban olmadan kullanabileceği en karlı kredi seçeneği, bir esnaf kefalet kredisidir. Ticari kefalet kredilerinin beş önemli avantajı şu şekildedir:

 • Çok düşük faiz oranları ödeme aşamasında büyük kolaylıklara neden olmaktadır.
 • Özel olarak satıcılar için tüm kredi seçeneklerini hesaplanır.
 • Düşük kredi maliyeti için artırılmış ana fonlar kullanılır.
 • Kooperatif altındaki tüm iş adamları faydalanabilir.
 • Her profesyonel gruba göre farklı kredi türleri ve limitleri vardır.

İnsanların ” Esnaf kefalet kredisi ertelendimi ” gibi sorularına maruz kalan bu kredinin görüldüğü üzere faydası çok büyüktür.

Esnaf Kefalet Kredisi Ödememe Durumu

Tüm kredi türleri gibi, satıcının kefaleti ödenmezse belirli yaptırımlar uygulanacaktır. Bu kez, krediyi aldığınız kooperatif aynı zamanda ödeme yapılmamasından da sorumludur. Bu nedenle, ödeme yapmazsanız, kooperatif size bazı yaptırımlar uygulama ve acılarını ortadan kaldırma hakkına sahiptir.

Tüccarın kredisini geri ödememenin ilk örneği, kooperatiften ödenmemiş taksit ve faiz elde etmektir. Kooperatif gerekli ödemeleri yaparsa, kişinin kredi kaydı bozulmaz. Borcun ödenmesine rağmen, kişi ayrıca bazı yaptırım prosedürlerine sahiptir. Borçlu, kooperatifin ödediği faiz de dahil olmak üzere borcu geri ödemelidir. Borç geri ödeme tarihi sona erdiğinde, kooperatif kişiye aylık faiz uygulayacaktır.

Genel olarak belirtilen tüm koşulları uygulayarak ve verilen ödeme kurallarını uygulayarak bu esnaf kefalet kredisi unsurundan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Yeni Ehliyet Kaybetme Cezası
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Yeni Ehliyet Kaybetme Sonrası Ehliyet Nasıl Çıkarılır?Yeni Ehliyet Kaybetme Durumunda...