Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Esnaf Kredisi Çekmenin Şartları Nedir?

A+
A-
Esnaf Kredisi Çekmenin Şartları Nedir?

Esnaf Kredisi Çekmenin Şartları Nedir? Ticari faaliyet gösteren ve Esnaf ve Sanatkârlar Odasına kayıtlı olan işletmelere özel sunulan esnaf kredisi birçok banka tarafından esnafın ihtiyaçlarına destek olmak adına sunuluyor. Esnafa ayrıcalık sağlayan bu kredi türü için belirlenen faiz oranları oldukça düşük ve avantajlıdır. Ödeme kolaylığı tanınan esnaf kredisinde esnek ödeme, 3 ayda bir ödeme gibi birbirinden farklı ödeme seçeneklerine sahiptir. Esnaf kredisi işletme sahiplerine bağlı olunan Ticaret ve Meslek Odası kaydı üzerinden devlet ya da özel bankalar aracılığıyla verilmektedir.

Esnaf Kredisi Çekmenin Şartları Nedir? Esnaf Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

Vergi levhası olan ve esnaf odasına kayıtlı olan esnaflara yönelik olarak sunulan kredi türüdür. Esnaf kredisi avantajlarından yararlanmak adına diğer istenen belgelerin olması gerekmektedir. Başvuru zamanında kredi almak için gerekli belgeleri eksiksiz sunmak ve banka kriterlerine uymak bu anlamda önemlidir. Esnafların işyeri ile ilgili birçok ihtiyacı söz konusu olabilir. Mal alımı, borç ödemek, işletme giderlerini karşılamak gibi gerekli tüm ihtiyaçlarında kullanabilecekleri esnaf kredisini kolay ödeme seçeneklerinden yararlanarak geri ödeyebiliyorlar.

Esnaf Kredisi Çekmenin Şartları

Esnaf Kredisi Çekmenin Şartları

Esnaf ve Kefalet Kredisi

Meslek odasına bağlı olan işletmelerin ihtiyaçlarına uygun olarak esnaf odasının tanıdığı kredi seçeneklerinden yararlanmak mümkündür. Bunun için kayıtlı olunan esnaf odasının istediği belgelerle başvuru yapılması gerekmektedir. Esnaf odasından kredi kullanmak için öncelikle minimum 3 ay odaya kayıtlı olunması gerekli. Kefalet için bir memur, minimum 2 kişi esnaf odasına kayıtlı olan kişiler kefil olmalıdır.

Genel başvuru şartları;

 • Başvuru dilekçesi
 • Kefil
 • İpotek ya da rehin
 • Esnaf odasına en az 3 aylık kayıt

Aynı zamanda devlete yönelik borç olmaması kriterler arasında yer alır. Taşınır, taşınmaz sahibi olmanız esnaf ve kefalet kredisi almak adına işlemleri kolaylaştırır. Mevcutta devam eden bir esnaf kredisi olması durumunda bu krediden yararlanmak zorlaşabilir. Bağlı olunan meslek odasına kullanmak istenilen esnaf kredisi talebinin dilekçe ile sunulması gereklidir. Esnaf kredisinden yararlanmak için daha önce KOSGEB kredisinden yararlanmamış olunması gereklidir. Esnaf odası incelediği başvurunuzu Türkiye Halk Bankası’na iletir ve banka tarafından onay verilir.

Esnaf Kredisi Çekme

Esnaf Kredisi Çekmenin Şartları Nedir?

Esnaf Kefalet Kredisi Limitleri

Her yıl güncellenen esnaf kredisi limitleri 2020 itibari ile değişiklik göstermiştir. Esnaflara özel olarak yapılan başvurularda en üst limit her zaman merak edilmektedir. İhtiyaçları karşılaması adına çekilmek istenen ve esnafa can suyu olan bu kredinin limiti 200.000 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

Türkiye Halk Bankası tarafından kullanılabilen esnaf kredisi 12 aya kadar sabit, diğer yıllar için yıllık 12–60 ay arası %4-%5 faiz oranları belirlenmiştir. Banka paketleri esnafın ihtiyaçları ve limit doğrultusunda değerlendirilmektedir. Esnaf kredilerinde vade 1–5 yıl olarak belirlenmiştir. Kredinin kullandırılması adına banka tarafından talep edilen bazı evraklar bulunmaktadır.

Esnaf Kredisi İçin Talep Edilen Belgeler

Bankalardan kullanmak istediğiniz esnaf kredisi çekmenin şartları içerisinde bazı koşulların oluşması önemlidir. Devlet ve özel bankalar tarafından talep edilen evraklar değişiklik gösterebiliyor. Kredi notu, oda kaydı, banka ilişkileri, limit ve teminat gibi şartların, esnaflar tarafından oluşması gereklidir.

Gerekli evraklar;

 • Minimum 6 ay esnaf odasına kayıtlı olmak
 • Vergi levhasına sahip olmak
 • Kredi notuna sahip olmak
 • Devam eden esnaf kredisi ya da kredi borcunun olmaması
 • Kefil, ipotek ya da teminat gösterebiliyor olmak
 • Gelir beyanını ibraz etmek
 • Yıllık mali bilançoya sahip olmak
 • Ticaret sicil gazetesi
 • Ortak ve şirkete ait mal dökümü
 • Ortaklar için kimlik fotokopileri
 • İmza sirküsü

Bu evrakların talep edilmesi için öncelikle işletmenin detaylı incelenmesi gerekir. Şirket ortaklarının olması durumunda talep edilen belgeler ortaklardan da istenebilir. Özellikle her hangi bir odaya kayıtlı değilseniz ve vergi levhanız var ise bankaların KOBİ biriminden esnaf kredisi başvurusu yapabilirsiniz. Bu başvuru için gerekli koşulları karşılamak önceliklidir.

Bankaların Esnaflara Sunduğu Avantajlar

Bankalar esnafın yüzünü güldürüyor. Kredi başvurusunda bulunmaları adına kurulan Kobi birimleri, esnafların ihtiyaç duyduğu krediye ulaşmalarını sağlıyor. Aynı zamanda işletmelerin daha fazla iş yapabilmeleri adına bazı ürünlerini esnaflara sunuyor. Özel ve devlet bankaları tarafından KOBİ’lere özel olarak sunulan paketler, krediler ve ödeme seçenekleri ile esnaflar derin bir nefes alıyor.

Bankaların Esnafa sunduğu ürünler;

 • Ticari krediler
 • Esnaf kredisi
 • Ticari kart
 • İşletme kart
 • Pos cihazı
 • Yatırım destek kredileri
 • Proje destek kredileri
 • Gayri nakdi krediler
 • Ham madde ve üretim kredileri

Tüm bu ürünleri esnafı kalkındırmak ve kredi dışında da desteklemek adına sunan bankalar, esnaflarını hiç bir konuda yalnız bırakmıyor. Yüksek limitler sunması, cazip ödeme koşulları ve ürünleri ile esnafın işletmesinde kar etmesini sağlıyor. Bankalar esnaf kredisi kullanmış olan müşterilerine, ikinci kez esnaf kredisi vermiyor olsa da, onları destekleyici ürünlerle sorunlarına çözüm buluyor.

Kimlere KOBİ Denir?

KOBİ; Türkiye genelinde büyük bir oranı ifade eden, yıllık çalışan sayısı kişiden az olan, yıllık net olan satış tutarı ise milyon Türk lirasını geçmeyen işletmelerdir. Vergi levhasına sahip olan bu işletmeler, esnaf kredisine başvurmaktadır. Her yıl değişen ve gelişmenin zorunlu olduğu günümüzde, KOBİ’lerin yenilemesi, geliştirmesi gereken ihtiyaçları bulunuyor. Bunları karşılamanın yolu ise esnaf odası ya da bankalardır.

Esnaf Kredisi

Esnaf Kredisi

Esnaf ve Kefalet Kredisi ile Esnaf Kredisi Arasındaki Fark Nedir?

Esnaf ve kefaletten talep edilen kredilerde oda kaydı olması zorunludur. Ancak ülkemizde büyük bir oranda yer alan esnaflar bu anlamda kayıt yaptırmamış olabiliyor. En az 3 aylık oda kaydı olan esnafların kredi kullanmasına olanak tanıyan esnaf ve kefalet kredisi başvuruları bağlı olunan esnaf odasına yapılıyor ve kurul tarafından incelenerek devlet bankasına iletiliyor. Bir kredinin esnaf kredisi niteliği taşıması için bireysel kredi olarak değil, işletme hesabına kullanılan bir kredi olması gereklidir.

Esnaf Kredisinde Finansal Durumun Önemi

Esnaf kredisi kullanırken, bankalar tarafından bazı kriterler uygun olmalıdır. Bu kriterler arasında sadece evraklar ya da yıllık bilanço değil diğer konular da kredi kullandırmak adına bankalar için önemlidir. Bunun nedeni hem esnafın mali sıkıntıya girmemesi, hem de banka müşteri ilişkilerinin düzenli ve daha sağlıklı ilerlemesi adınadır.

Esnaf kredisinde dikkat edilen kriterler;

 • Mali durum
 • Yıllık bilanço
 • Kredi notu
 • Ödeme alışkanlığı
 • Mevcut kredi kartı borçları
 • Mevcut kredi borçları
 • Taşınır ve taşınmaz mal varlığı
 • Borçlanmanın üstlenebilir olduğu
 • Kefil olması
 • Talep edilen kredi limitinin uygun olması

Esnaf kredisi kullanırken bu detaylara özen gösteren bankalar, sonuç olarak şartların uygun olması halinde diledikleri esnafa kredi kullandırmaktadır. Bunun yanı sıra göz önünde bulundurulan bir diğer husus banka müşterisi olmaktır. Banka müşterisi olmak için ticari kart, pos cihazı ya da ödeme talimatları olması önemlidir. Her dönem bankaların kendi müşterilerine özel tanıdıkları avantajlar bulunmaktadır.

Esnaf Kredisi Hangi Bankalardan Kullanılır?

Esnaf kredisinin kullanılması için vergi levhası mevcut ise özel ya da devlet bankalarına başvuru yapmak yeterlidir. Öncelikle çalışılan ve müşterisi olunan banka ile başvuru yapmak esnaflar için daha avantajlıdır. Daha önce kullanılmış bir esnaf kredisinin olması durumunda bankalar ikinci kez esnaf kredisi tanımlamıyor. Bu nedenle mevcut kredilerin ödenmiş olması ve kredi notunun yüksek olması, kredi kullanmak adına yeterlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Bağkur Tescil Kaydı Yapma
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Bağkur Tescil Kaydı Nedir?Bağkur Tescil Kaydı Nasıl Yapılır?Bağkur’a Kayıt Olabilmek...