Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi

A+
A-
Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi

Özellikle bazı bankalar tarafından esnaf ve sanatkarlara özel olarak Esnafa Faizsiz Kredi desteği verileceği açıklanmıştır. Bunun yanı sıra Hazine ve Maliye Bakanlığı da esnaf ve sanatkarların da dahil olduğu 40000 işletmeye 20 milyarlık paket müjdesi vermiştir. Ülkemizde hizmet veren birçok esnafa pandemi döneminde kolaylık sağlayacak yeni bir destek daha açıklanmıştır.

Devlet tarafından esnaflara kredi desteği sunulmasının yanı sıra gelenekselleşmiş mesleklere de alışveriş merkezinde kira desteği, vergi ve prim teşviki, markalaşma imkanı, tedarik ve dağıtım kooperatiflerin kurmak adına toplamda 10 adımlık büyük bir destek paketi hazırlandığı açıklanmıştır.

Devletten Esnafa 10 Adımlık Destek Paketi

Bakan tarafından 22 milyar TL’lik Faizsiz Kredi desteği belirli şartları taşıyan esnaflara sunulduğu açıklanmıştı. Bu durumun üzerine Hazine ve maliye bakanı olarak görev yapan Berat Albayrak da bir açıklama yaparak 40000 işletmeye 20 milyarlık dev kredi paketi sunulduğunu belirtmiştir.

Devlet tarafından esnaflara verilen kredi desteğinin yanında sağlanan imkanlar da şöyle sıralanabilir;

 • Markalaşma imkanı
 • Vergi desteği
 • Kredi desteği
 • Oda kayıtlarında kolaylık desteği
 • Gelenekselleşmiş alanlarda hizmet veren meslek guruplarına alışveriş merkezlerinde kira desteği
 • Tedarik ve dağıtım Kooperatifi kurulum desteği
 • Prim teşviki
 • Sosyal Güvenlik
 • Finansman desteği
 • Yenilikçi alanlarda destekler

  Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi

  Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi

Devlet Tarafından Esnaflara Markalaşma Desteği

Ticaret bakanı Pekcan tarafından yapılan açıklamalar kapsamında küçük işletme olarak sayılabilecek esnaflara fuar, markalaşma forumlarına katılım ve eğitim gibi desteklerde bulunacağı belirtilmiştir. Bu kapsamda küçük işletme olarak sayılan esnaflar işletmelerini büyütmek adına çalışmalar yapabilecektir.

Devlet Tarafından Sunulan Kredi Desteği

Esnaflar için devlet tarafından sunulmuş olan kredi kapsamında faiz oranı %20’den %100’e çıkarıldığı açıklanmıştır. Bu kapsamına destekten faydalanan esnafların sayısı da 600 bine yaklaşmıştır. 2020 yılı itibarıyla küçük esnaf işletmelerini desteklemek amacıyla devlet tarafından uygulanan destekleme projeleri kapsamında kredi desteği adı altında iş yeri kurulumu ve dekorasyonu ile hammadde ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda esnaflara 30 bin TL’ye varan sıfır faizli kredi imkanı sunulmaktadır.

Gelenekselleşmiş Mesleklere Sunulan Kira Desteği

Gelenekselleşmiş sanatsal ve kültürel alanlarda hizmet veren esnafların alışveriş merkezlerinde kurduğu iş yerlerine devlet tarafından kira desteği bulunmaktadır. Böylelikle gelenekselleşmiş mesleklere de unutulmaması adına yeni bir soluk getirmek amaçlanmaktadır.

Tedarik Ve Dağıtım Kooperatifleri Kurulumu Desteği

Kurulacak olan tedarik ve dağıtım Kooperatifleri esnaflarının satışa sundukları malı piyasada aktif bir şekilde yer edinebilmesi amaçlamaktadır. Böylelikle destek alan esnaflar satmış oldukları ürünün hem tedariğinde hem de satışında kar etmiş olabilecektir.

Esnaflara Vergi Desteği

Basit usul olarak bilinen işletmelerin ticari kazançlarında 9 bin TL’lik kısım üzerinden gelir vergisi talep edilmemektedir. Böylelikle vatandaşların emekliliği sonrasında oluşan Sosyal Güvenlik Primi tamamen kaldırılmıştır. Destek sayesinde mevcut emekli maaşlarına da yüzde onluk bir artış yapılmıştır.

İşyeri Açabilmek İçin Sağlanan Destek

Devlet iş yeri açmak isteyen esnaflara da faaliyet gösterebilmeleri için yalnızca bir adet ustalık belgesini yeterli olarak kabul etmektedir. Bu kapsamda iş yeri açmak isteyen esnafların bir ya da birden fazla ortak olmalarına rağmen yalnızca bir adet ustalık belgesi yeterli olmaktadır.

Esnaf Odalarına Kayıt Desteği

İlk başlarda esnafların odalara kayıt olabilmeleri için bir ustalık belgesi ya da aynı düzeyde bir belge talep edilirken son zamanlarda devletin esnaflara desteği kapsamında esnaf ya da ticaret odalarına kayıt yaptırmak isteyen esnaflardan ustalık belgesi ya da denk bir belge talep edilmeme kararı verilmiştir.

Alışveriş Merkezlerinde Yer Edinme Desteği

Devlet tarafından açıklanmış olan yeni düzenlemeler kapsamında il ve ilçelerde bulunan alışveriş merkezlerine esnaf vatandaşlar için de yer imkanı sağlanmaktadır. Böylelikle esnaflara hizmet verecekleri işe göre toplam satış alanlarının minimum %5 oranında yer imkanı sağlanacağı açıklanmıştır.

Perakende Satış Yapan Esnaflara Destek

Perakende satış yapmak isteyen işletmelerin öncelikle işletmelerini açmak ve hizmet verebilmeleri adına bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bakanlık tarafından hazırlanmış olan büyük destek paketinin içinde esnafların gelişmesi, büyümesi ve faaliyetlerini daha kolay bir şekilde sürdürebilmeleri avantajlar da sağlanmaktadır. Bu alanda satış gerçekleştirmek isteyen esnaflar açılıştan faaliyete kadar geçen her adımda verilen şartlar kapsamında düzenlemeler yapılacaktır.

Esnaflara Noter Tasdiki Desteği

Önceleri esnafların defter onaylarını noter tasdiki ile yapmaları gerekmekteydi ancak esnaflara sağlanan kolaylık paketi kapsamında artık esnafların noter tasdiki ile uğraşmasına gerek kalmayacağı açıklandı. Esnafların defter onayları, gelir idaresi tarafından internet ortamı üzerinde gerçekleştirilebilecektir.

Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi

Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi

Esnaflara 20 Milyar TL Kredi Desteği

Esnafların işletme ihtiyaçlarını giderebilmeleri adına devlet tarafından birçok destek sunulmaktadır. Bu desteklerin içerisinde Hazine ve maliye bakanı Berat Albayrak’ın da KOBİ’lere özel 20 milyar TL’lik kredi desteği açıklaması da bulunmaktadır. Kobi destek paketi olarak adlandırılan destek senelik kazanç cirosu 25 milyon TL’nin aşağısında olan küçük ölçekli işletmeler için verilmektedir.

İhracat ve imalat sektöründe hizmet veren işletmeler maksimum 1 milyon lira, hizmet sektöründeki işletmelere maksimum 500 bin TL destek verileceği açıklanmıştır. Böylelikle toplamda 40000 tane işletmeye 6 ay geri ödemesiz %1,54 oranında kredi imkanı sunulacaktır.

Halkbank 30 Bin TL Kredi Desteği

Halkbank tarafından esnaflara özel olarak sunulan Esnafa 30 Bin Lira Faizsiz Kredi kapsamında küçük ölçekli esnaflar için onaylanma süreci bekleme derdi olmadan kısa bir sürede kredi desteği sunulmaktadır. Bunun için işletme sahiplerinin bizzat bankaya giderek başvuruda bulunmaları gerekmektedir. KOBİ’lere destek kapsamında tüm bankaların sunduğu bu hizmet Halkbank tarafından lider konumda yürütülmektedir.

​​​​​​Halkbank tarafından sunulan bu kredi desteği kapsamında Esnaf ve Sanatkarlar makine alımı, hammadde, ekipman ve demirbaş alımı, iş yeri modernizasyonu, döner sermaye gibi birçok ihtiyaçların karşılanması için sunulmaktadır. Bu kredi desteği KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredi ve hibe desteği imkanından faydalanan esnaflar hariç KOSGEB girişimcilik programının bitirmiş olan ve 30 yaşını tamamlamamış genç girişimcilere sunulan finansman imkanıdır.

Esnaflara 30 Bin TL Faizsiz Hibe Kredi Desteği

3308 sayılı Mesleki Eğitim Kanununa göre en az 3 yıl ustalık belgesine sahip olan esnaflar ustalık belgesi ile ilgili meslek kolu dahilinde son bir yıl içinde kendi adına bir işletme kurduğunu belgeleyerek kredi başvurusunda bulunursa %100 faiz indiriminden faydalanabilmektedir. Son bir yıl içinde ticari faaliyetinin ya da vergi mükellefiyetini sonlandıran esnaflar bu destekten faydalanmaktadır.

Esnaf ve sanatkarların İşletmeleri için tüm ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına 30 bin lira faizsiz destek kredisi kapsamında %100 faiz indirimi uygulanmaktadır. Bu kapsamda indirim için başvuruda bulunmak isteyen esnafların kredi kullanım amaçlarının yazılı olarak tahrip etmeleri gerekmektedir. Herhangi bir taksitlendirilmiş, ertelenmiş ya da takviye olacaklar hesabında borcu bulunan esnafların ve geri ödeme sürecinde borcu olan esnafların bu karar kapsamında yeni bir krediden faydalanma imkanları bulunmamaktadır.

30 bin lira faizsiz esnaf kredisi desteğinden faydalanmak isteyen esnafların geriye dönük 1 yıllık sürede en fazla 2 adet indirimli kredi imkanı bulunmaktadır. Kısacası 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinden faydalanmak isteyen vatandaşlar için daha öncesinde belirlenen şartlar dahilinde herhangi bir kredi borçlarının bulunmaması gerekmektedir. Şartları yerine getirmeyen esnaflar için ise bankanın belirlediği oranlar dahilinde kredi kullanma imkanları vardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

KOSGEB Girişimcilik Kursuna Nasıl Katılınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.KOSGEB Nedir?KOSGEB Girişimcilik Kursu Nedir?KOSGEB Girişimcilik Kursu Kaç Saattir?KOSGEB Girişimcilik...