Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar

A+
A-
Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar

Kendi çapında iş yapmak isteyen ancak ekonomik durumu olmayan bayanlara küçük ölçekli kredi seçenekleri sunulmakta ve bu kredi türüne mikro kredi denilmektedir. Kendi ürünlerini üretmek için finansal desteğe ihtiyaç duyan ev hanımlarına mikro kredi veren çeşitli kuruluş ve bankalar bulunmaktadır. Arkadaşları ya da komşuları ile bir araya gelerek, 5 kişilik bir grup oluşturan bayanlar, mikro kredi başvurularını yapabiliyorlar. Ev hanımlarına mikro kredi başvuruları, Valilik İl Özel İdare birimlerine başvuru formu doldurularak yapılmaktadır. İşte; Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar.

Mikro Kredi Başvuruları Nereye Yapılır?

Mikro kredi desteklerinden faydalanılabilmesi için 5 ev hanımının bir araya gelerek, projelerini sunmaları gerekiyor.

Ev hanımlarına mikro kredi veren kuruluşlar ve başvuru yapılacak olan yerler şunlardır;

 • Kadın emeğini değerlendirme vakfı (KADEV),
 • Türkiye grameen mikro finans programı,
 • Türkiye İsrafı Önleme Vakfı,

Türkiye’de hizmet veren bankalar, mikro kredi desteği adı altında herhangi bir kredi vermemektedir. Ancak ev hanımları, kamu ve özel bankaların çeşitli kredi seçeneklerini kullanarak, iş kurma kredilerinden faydalanabiliyorlar. Bayanlara kredi desteği sağlayan bankalar, Akbank, aktifbank ve garanti bankasıdır. Akbank direk uygulaması ile gelir belgesiz 20 bin TL, aktifbank ev hanımlarına 25 bin TL, garanti bankası kredi cebimde uygulaması ile kredi desteği veriyor.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar

Mikro Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Ev hanımlarına mikro kredi veren bankalar ve çeşitli vakıflar, kadınların iş hayatına atılmasını sağlamak amacıyla devlet destekli olarak kredi seçeneği sunmaktadır.

Ev hanımlarının mikro kredi desteğinden faydalanabilmesi ve başvuru yapabilmeleri için istenilen şartlar şunlardır.

 • Aynı mahallede oturan en az 5 ev hanımının bir araya gelmesi,
 • İş kurmak için bir araya gelen kadınların akrabalık bağının olmaması,
 • İş kurmak isteyen bayanlarda yaş şartı aranmamaktadır,
 • Kredinin geri ödenmesini sağlayacak iş fikirlerinin oluşturulması,

İş kurmak ve yeni projeler üretmek için bir araya gelen kadınlar, mikro kredi için gerekli koşulları oluşturduktan sonra Türkiye Grameen Mikro Finans Programı ile telefonla iletişim kurarak, başvuruları hakkında bilgi verirler. Kredi verilebilmesi için yetkililer, bayanları ziyaret eder ve ekonomik durum analizi ve yapılacak iş türü incelemesini yaparlar. Mikro kredi başvurusunda bulunan bayanlara, 3 günlük kısa süreli eğitim verildikten sonra kredileri verilecektir.

Mikro Kredi Başvurularında Hangi Belgeler İsteniyor?

Ev hanımları bir araya gelerek girişimcilik yapmak istediklerinde, devlet destekli mikro kredi başvurusunda bulunabiliyorlar. İş hayallerinin gerçekleştirilebilmesi için ev hanımlarından her hangi bir belge ya da kefil istenmemektedir. Başvuru yapıldığında, başvuru yapan kurumun görevlilerinin, ziyareti ve iş fikri konusunda ikna olarak onay vermesi yeterli olacaktır.

Ülkemizde, ev hanımlarına mikro kredi diğer adıyla ev hanımlarına kefilsiz kredi 12 ay geri ödemeli 1000 TL ve faizsiz olarak verilmektedir. Yaptıkları işte başarı gösteren bayanlara mikro kredi, 2. Yılda 2000 TL olarak verilerek destek sürdürülmektedir.

Mikro Kredi İle Hangi İşler Yapılabilir?

Bir araya gelen en az 5 ev hanımının kurduğu girişimcilik grubu, iş yeri kurma, kendiişlerini yaparak ayakta kalabilmek için mikro kredi desteğine ihtiyaç duyabilirler. Ev hanımlarının kendi becerileri ile yapacakları çeşitli iş fikirleri bulunmaktadır.

Mikro kredi desteği verilen iş fikirlerinden bazıları şunlardır;

 • Terzilik,
 • El işi boyama,
 • El işleri ürünleri, tuhafiye,
 • Organik manav,
 • Halı dokuma,
 • Ev yemekleri,
 • Tatlı üretimi,
 • Süs eşyaları tasarımı,

Buna benzer çok sayıda iş fikrini, ev hanımları alacakları mikro kredi desteği ile hayata geçirebilecektir. Ev hanımları, kendi üretmiş oldukları ürünlerin pazarlanması içinde mikro kredi desteğinden faydalanabiliyorlar.

Mikro Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ev hanımlarına mikro kredi veren bankalar herhangi bir teminat istemeden ev hanımlarını ve serbest meslek sahiplerini desteklemeye çalışmaktadır. Ev hanımlarının, girişimcilik fikirlerini desteklemek ve üretime katılmalarını sağlamak için mikro kredi desteği Akbank tarafından verilmektedir. Akbank mikro kredi desteği için başvuruda bulunanlardan gelir belgesi istenmemekte ve 20.000 TL’ye kadar belgesiz kredi seçeneği sunulmaktadır. Akbank mikro kredisini alanlara geri ödeme vadesi olarak 60 aya kadar seçenek sunulabiliyor.

Belgesiz ve kefilsiz başvuru yapılabildiği için ev hanımları, Akbank internet bankacılığı ya da Akbank direk uygulaması üzerinden başvurularını hemen yapabiliyor ve kredilerinin onaylanmasını sağlayabiliyorlar. Kredi onayından sonra talep edilen parayı alan bayanlar, girişimcilik fikirlerini gerçekleştirmeye başlıyorlar.

Türkiye Grameen Mikro Finans Programı Nedir?

Türkiye grameen mikro finans programı, kendi işini yapmak isteyen bayanlara destek olmayı, bayanların ekonomiye katılarak, yoksulluğun olmadığı bir Türkiye oluşturmayı hedefleyen programdır. Bir araya gelerek iş fikirleri ortaya koyan ev hanımlarına 1.000 TL mikro kredi, TGMP tarafından hemen verilmektedir.

Ev hanımları, belgesiz 1000 TL mikro krediyi alabilmek için TGMP yetkililerine iş fikirlerini anlatmalı ve geri dönüşümü hakkında bilgi vermelidir. Mikro kredi desteği talep ederken, finans destek ihtiyacınızın ne kadar olduğunu belirtilmeli ve en az 5 ev hanımının bir araya gelerek çalışma grubu oluşturduğu görülmelidir. Yapılan başvuru kabul edildikten sonra 3 gün boyunca çalışma grubunda bulunan 5 bayana Türkiye İsrafı Önleme Vakfı tarafından iş fikirleri ile ilgili eğitim verilecektir.

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar

Ev Hanımlarına Mikro Kredi Veren Kuruluşlar

Kadın Emeğini Destekleme Vakfı Desteği Nedir?

Kadın emeğini destekleme vakfı (KADEV), ev hanımlarına kendi işlerini kurma ve üretime katılmalarını desteklemek amacıyla mikro kredi veren vakıflardan birisidir. Kadın emeğini destekleme vakfı, çeşitli sponsorlar aracılığı ile her yıl belirlenen periyodlarda mikro kredi destekleri sunuyor. Türkiye’nin her yerinden başvuru yapanlara çeşitli oranlarda destekler sağlıyor. Sponsorlar aracılığı ile verilen mikro kredi desteğinden faydalananların sayısı 2.500’ün üzerinde olmuştur.

Mikro kredi desteğinden faydalanan ve girişimcilik projeleri değerlendirmesinde dereceye girenlere, girişimci ödülü verilmektedir. Girişimcilik ödülü kazanan 30 girişimciye 3000 TL ödül verilerek destekler devam ettirilmiştir. Bir araya gelerek girişimcilik fikri oluşturan ve başvuran ev hanımları kadın emeğini destekleme vakfı girişimcilik ödüllerini kazanma şansına sahiptir.

Bayanların Girişimcilik Fikir Örnekleri Nelerdir?

Herhangi bir iş yerinde çalışmayan, ancak kendileri de bir şeyler yaparak aile ve ülke ekonomisine katkı sağlamak isteyenler çeşitli iş fikirleri oluşturabilirler. Bazı bayanlar tek başlarına bir şeyler yapmaya çalışırken, bazı bayanlar arkadaş ya da komşu çevreleri ile bir araya gelerek yeni iş fikirleri ortaya koymaya çalışmaktadır. Bayanların yapabilecekleri, girişimcilik fikirleri tüm alanlarla ilgili olabilmekte olup en fazla şu seçeneklerle ilgili yatırımlar yapılmaya başlandığı görülmektedir.

 • Kuaförlük,
 • Kozmetik ve kişisel bakım ürünleri pazarlama,
 • Zücaciye ürünleri satışı,
 • Kanatlı hayvan yetiştiriciliği,

Bu ve buna benzer iş fikirlerini, tek başlarına değil de grup halinde yapmak isteyen bayanlar, 5 kişilik bir grup oluşturduklarında, mikro kredi desteklerinden faydalanabiliyorlar. Mikro kredi veren kuruluşlara hemen başvurularını yaparak, destek kredilerini alabiliyorlar.

Mikro Kredi Geri Ödemesi Nasıl Olur?

Ev hanımlarına mikro kredi veren kurumlar, faizsiz olarak 1000 TL ile 2000 TL arasında kredi seçenekleri sunmaktadır. Mikro kredi, faizsiz ve herhangi bir aidat ödemesi olmadığı için anapara geri ödemesi şeklinde geri ödeme planı oluşturulmaktadır. Çalışma grubu oluşturarak mikro kredi desteği alan ev hanımları, geri ödeme planlarını, yapacakları işe göre haftalık ya da aylık olarak yapabiliyorlar. Çalışarak kazandıkları para ile ödemelerini kolaylıkla yapabileceklerdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

İşyeri Korona Destekleri ve Esnaf Kredileri
İşyeri Korona Destekleri ve Esnaf Kredileri
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Hangi Bankalar Korona Destek Kredisi Veriyor?Halkbank Koronavirüs Esnaf KredisiHalkbank KGF...