Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

A+
A-
Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Eğitim hayatı çok önemli bir dönem olmakla birlikte eğitim hayatını getirdiği masraf ve harcamalar da önemlidir. Pek çok aile maddi imkansızlıklarından dolayı çocuklarının eğitim masraflarını karşılamakta zorlanırlar. Peki, Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?  Bu noktada; öğrencilerin büyük kısmı ailelerinin durumunu göz önüne alarak eğitimlerine bir süre ara vermek isterler.

Eğitime ara verilmesi okulun dondurulması anlamına gelir. Ancak; okulun dondurulması için okula geçerli bir neden sunulmalıdır. Bu nedenlerden biri de fakirlik belgesidir. Yani öğrenci fakirlik belgesini alarak eğitim masraflarını karşılayamadığı için okuluna ara vermek istediğini beyan eder. Okul yönetimi talebi değerlendirerek öğrencinin eğitimini dondurur.

Öğrencilerin fakir belgeleri almaları halinde bu işlemi yaptırmaları da son derece kolaydır. Okul dondurma işleminin yanı sıra; fakirlik belgesi ile burs alınması da mümkündür. Öğrenciler, fakirlik belgesi başta olmak üzere gerekli tüm belgeleri teslim ederler.

Bu işlem sonrasında devlet tarafından muhtaç öğrencilere destek sağlanması için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aracılığı ile öğrenciye burs verilir. Bu burs Kaymakamlık bursu olarak da bilinir. Kaymakamlık bursuyla öğrencilerin okul malzemeleri alabilmeleri, eğitimlerinde gerekli olan harcamaları karşılayabilmeleri için sunulan özel bir destektir.

Elbette bu bursun alınabilmesi için de bazı kriterler vardır;

 • Burs başvurusunda bulunan öğrencinin anne ve babasının sosyal güvencesi olmaması
 • Öğrencinin ailesinin düzenli geliri olmaması
 • Öğrenci ailesinin gelirinin muhtaçlık sınırı altında olması

Bu şartlar mevcut olmadan bu kurstan faydalanılamaz. Bu şartlar, fakirlik belgesi almak için de geçerlidir. Fakirlik belgesi bu şartlar altında verilir. Fakirlik belgesi olmadan burs verilmez.

Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Fakirlik Belgesi Nedir?

Genel tanımı ile maddi anlamda yardıma ihtiyacı olan yoksul vatandaşlara yardım sağlanması amacı ile verilen resmi bir belgedir. Adından da anlaşılacağı üzere yoksul insanlar için verilen özel ve resmi bir belgedir. Bu belge sayesinde yoksul vatandaşlar birçok durumdan yararlanma fırsatı elde ederler. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarından yapılacak çeşitli yardımlardan faydalanma şansı elde ederler. Halk arasında fakirlik kağıdı olarak da bilinir. Bu belgenin temin edilmesi için belirtilen şartların varlığı gerekir.

Fakirlik Belgesi Alınmasının Şartları Nelerdir?

Her birey fakirlik belgesi alamaz. Fakirlik belgesinin alınabilmesi için bazı şartlar vardır. Bu belge için aranan şartlar şunlardır;

 • Türkiye Cumhuriyeti yasaları gereğince 18 yaş üzerinde bulunmak
 • SGK ya da BAĞ-KUR gibi sosyal güvence kapsamında bulunmamak
 • Yaşam standardı altında gelire sahip olmak
 • Bir araçlık sahibi olmamak
 • Her hangi bir gayrimenkule yani taşınmaza sahip olmamak

Bu şartlara sahip kişiler kolaylıkla ve hızlı bir şekilde fakirlik belgelerini alabilirler.

Fakirlik Belgesi için Neden 18 Yaş Sınırı Var?

Bu şartlar arasında yer alan 18 yaş ayrı bir önerme sahiptir. Fakirlik belgesinin alınabilmesi için 18 yaş sınırı mevcut. Bunun nedeni;18 yaş altı bireyler Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre çocuk sayılır. Dolayısıyla bu bireylerin anne, baba ya da vasisi tarafından bakılması gerekir. Bu bilgiler ışığında 18 yaş altı bireyler bu belgeyi alamazlar.

Fakirlik Belgesi için Nereye Başvuru Yapılır?

Fakirlik yani yoksulluk belgesi için her birey ikamet ettiği Mahalle Muhtarlığına başvurmak durumundadır. Mahalle muhtarlığa başvuru yapıldığında muhtarlık başvuruyu kabul eder. Daha sonra başvuru sahibi ile ilgili gerekli araştırmalar başlar.

Muhtarlık kişiyi tanıyorsa ve hakkında bilgi sahi ise her hangi bir belge talebinde bulunmayabilir. Ancak; muhtar kişiyi tanımıyorsa bazı belge taleplerinde bulunur. Bu durum muhtarlıklarsa göre değişebilir. Muhtarlık belge talebinde bulunursa kişi fakirlik belgesini almak için bu belgeleri muhtarlığa teslim etmek zorundadır.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Fakirlik belgesi, kişinin gerek sosyal güvenlik kurumları kapsamında olmadığının ve devlet bakımına muhtaç olunduğunun ispatı bakımından önemlidir. Aynı zamanda bu belgeyi alan kişiler, üç ayda bir kez olmak üzere fakirlik maaşı alabilirler. Bu da yardıma muhtaç durumda kişiler için önemli bir destek olmaktadır.

Fakirlik belgesi ile devletin yapmış olduğu sosyal yardım projelerinin tamamından yararlanma şansı tanır. Bu da gerçekleştirilen projelerin sağladığı yardımların muhtaç kimselere ulaştırılması bakımından oldukça önemlidir. Tüm bunlar göz önüne alındığında muhtaç kişilerin bu belgeyi almalarının önemi de ortaya çıkmış olur.

Fakirlik Belgesi ile Okul Dondurulabilir Mi?

Yukarıda belirtilen yararların yanı sıra fakirlik belgesi öğrenimi hayatında da ihtiyaç duyulan bir belgedir.

 • Bir üniversite öğrencisinin muhtaçlık durumu varsa, ailesi ve kendisinin imkansızlıkları nedeniyle okuluna devam edemiyorsa bu durumda okul dondurma işlemi yapar.
 • Okul dondurma işlemi ile mevcut durumu düzelene kadar eğitimini durdurmuş olur.
 • Okulu tamamen bırakmak yerine dondurma işlemi çok daha doğrudur.

Okul dondurma işlemi için fakirlik belgesi kullanılabilir. Bu belge ile okulun donduran öğrenciler istedikleri dönemler boyunca okul dondurma işlemlerini kolaylıkla yapabilirler.

Genel olarak bu işlemi yapan öğrenciler bu süreci çalışarak değerlendirirler. Böylece çalışıp kazanarak eğitimleri için gerekli parayı biriktirme fırsatı bulurlar. Bunların yanı sıra; fakirlik belgesi alan bir öğrenci yaşadığı ilin ya da ilçenin kaymakamlığına başvuruda bulunarak burs alabilir.

Fakirlik Belgesi ile Okul Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Öğrenciler fakirlik belgesi almaları gerekir. Bunun yanı sıra; fakirlik belgesi alarak okul dondurma isteğinin belirtildiği bir dilekçe de gereklidir. Bu belgelerle bağlı olunan yükseköğretim kurumuna sunarlar. Böylece dondurma işlemi için talepte bulunulmuş olur. Bu başvurunun dönem başlangıcından itibaren bir ay içinde yapılmak durumundadır.

Fakirlik Belgesinin Geçerlilik Süresi Nedir?

Bu tür belgelerin hemen hemen hepsi için bir geçerlilik süresi mevcuttur. Bu durum fakirlik belgesi için de geçerlidir. Öğrencilik için alınan fakirlik belgesinin geçerliliği eğitimin yani öğrenci durumunun sonlanması ile birlikte geçerliliğini yitirir. Başka bir deyişle; belgenin geçerlilik süresi otomatik bir şekilde son bulur.

Öğrencilik dışında alınan fakirlik belgesi için makamlarca belirtilmiş bir geçerlilik süresi yoktur. Ancak; fakirlik belgesi olan bir kişinin sosyal güvencesi olması durumunda bu belge geçerliliğini kaybeder. Aynı zamanda fakirlik belgesi bulunan bir birey taşınmaz bir mal varlığına sahip olursa fakirlik belgesi yine geçerliliğini kaybeder.

Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Fakirlik Belgesi Alarak Okul Dondurma İşlemi Nasıl Yapılır?

Fakirlik Belgesi Hangi Alanlarda Kullanılabilir?

Fakirlik belgesi birçok alanda kullanılabilmektedir. Fakirlik belgesi almak için gerekli şartlara sahip olan kişiler, bu belgeyi belirtilen kurumlar dahilinde olmak üzere ihtiyaç duydukları kurumlarda kullanabilirler. Bunun yanı sıra; bu belge devletin sağladığı yardım paketlerinden yararlanmak adına da kullanılabilir.

Eğitim alanında kayıt dondurulma işlemi için;

 • Sağlık hizmetleri için
 • Kömür yardımı için
 • Gıda yardımları için
 • Nakit para ihtiyacı için
 • Giyim yardımları için
 • Çocuk bakımı için

Elbette burada sayılan yardımlar ve kurumlarda kullanılan fakirlik belgesi bazı durumlarda tek başına yeterli olmaz. Yani; bazı kurumlar ve bazı yardımlar için fakirlik belgesine ek olarak gelir testi belgesi de istenir. Gelir testi belgesi ile fakirlik belgesi aynı belge değildir. Bu nedenle; bu belge istendiğinde gelir testi belgesi için ayrı başvuruda bulunulması gerekir. Gelir testi belgesi ile kişilerin gelir durumları tespit edilir. Böylece gerçekten yardıma muhtaç kişilerin tespiti mümkün olur. Zira haksız ödemelerin yapılmaması ve yardımların muhtaç kişilere ulaşması bakımından bu son derece önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Kredi Kartı Borcunu Erteleyen Bankalar Hangileridir?
Kredi Kartı Borcunu Erteleyen Bankalar Hangileridir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Kredi Kartı Borcu Neden Ertelenir?Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?Kredi Kartı Borç...