Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Fakirlik Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

A+
A-
Fakirlik Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

Devlet, vatandaşlarının maddi durumlarının olmadığını sunan bir belge vermektedir. Bu belge kişinin gelir durumunun incelenmesi sonucu ortaya çıkan bir belgedir. Bu belge arayıcılığıyla gerek vakıflardan, gerek özel kurumlardan, gerekse özel destek paketlerinden yararlanmak mümkündür. Fakirlik belgesi olarak da bilinen bu belge gelir testi yerine geçmez. Fakirlik belgesi resmi kurumlarda beyan edilerek resmi evrak olarak kabul görür. E-Devlet, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin online işlem platformudur.

Bu platform üzerinden işlemler yaparak gerekli evrakları gerekli kurumlardan almak mümkün olmaktadır. Bu gibi evraklar resmi olarak kaydedilmekte, kontrol edilebilmektedir. Bu da güvenliğin sağlanmasında, işlemlerin daha kolay bir şekilde hallolmasında önemli bir role sahiptir.

Fakirlik Belgesi Nedir?

Fakirlik belgesi nedir şeklindeki sorular sıkça karşılaşılan sorulardandır. Fakirlik belgesi birçok işlemde kullanılabilen, maddi durumunun olmadığını gösterir belgedir. İnternette yapılacak bir arama ile fakirlik belgesi örneği görüntülemek mümkündür. Bu belgenin işlevlerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Maddi durumun olmadığını gösterir
 • Kamu kurumlarında resmi belge yerine geçer
 • Sosyal Vakıflardan yardım alabilmek için kullanılır
 • Eğitim yardımının alınmasında kullanılır
 • Sağlık yardımının alınmasında kullanılır
 • Gıda yardımı alınmasında kullanılır

Yukarıda belirtilen işlemler dışında, duruma özel ve istenecek tablolarda da iş görmektedir. Resmi evrak yerine geçiyor olması da bu sebeptendir.

Fakirlik Belgesi Ne İşe Yarar?

Fakirlik belgesi kişinin alım gücünün düşük olduğunu, ihtiyaçlarını dahi gideremeyecek düzeyde olduğunu gösterir belgedir. Bu durumda olan kişiler başvurarak fakirlik belgesi alabilir ve bu belge aracılığıyla sosyal yardımlardan faydalanabilirler.

Fakirlik belgesi almak isteyen kişilerin koşulları sağlayıp sağlamadığı ilgili kurum tarafından belirlenmektedir. Başvuru esasına dayanan bu belgenin alımı kişinin sorumluluğundadır. Fakirlik belgesi başvurusu kişinin sorumluluğundadır. Bu belge gelir testi yerine geçmez. Yani fakirlik belgesi alan bir kişinin örnek vermek gerekirse sosyal güvence için yeniden gelir testi yaptırması gereklidir.

Fakirlik Belgesi

Fakirlik Belgesi

Fakirlik Belgesi Nereden Alınır?

Fakirlik belgesini nereden alabilirim sorusu bu noktadaki kilit sorulardan birisidir. Fakirlik belgesi için muhtarlıklara başvuru yapmak gereklidir. Her muhtarlıkta değişebilecek form rastlanan bir durumdur. Başvuru muhtarlıklara yapılmaktadır. E-Devlet üzerinden başvuru yapmak mümkündür.

Ancak E-Devlet platformu üzerinden alıp doldurulan belgenin muhtarlık tarafından onaylanması gerekmektedir. Ayrıca bu belgeye kırtasiyelerden de ulaşmak mümkündür. Kırtasiyeden edinilen belge doldurulduktan sonra, muhtarlık tarafından onaylandığı takdirde evrak değeri kazanmaktadır.

Fakirlik Belgesi Nasıl Alınır?

Fakirlik belgesi almak için sorulan sorulardan birisi de fakirlik belgesi almanın şartları nelerdirdir. Bu şartları sağlayan kişiler başvurularını yaparak, kurum onayı olduğu takdirde bu belgeyi alabilirler.

Ayrıca fakirlik belgesi almak için ne gerekir sorusuna cevaben başvuru kağıdı yeterli olacaktır. Kırtasiye, E-Devlet ya da muhtarlık tarafından verilen başvuru formunun doldurulması başvuru anlamında yeterli olmaktadır. Sonrasında gerekli koşulların sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilmekte, sağlanması halinde bu belgenin tarafa verilmesi sağlanmaktadır. Kişiler gerekli kontrollerden geçerek bu belgeye onay alabilirler. Bu şekilde fakirlik belgesi nasıl çıkarılır sorusu da yanıtlanmış olur.

Fakirlik Belgesi Almanın Şartları Nelerdir?

Fakirlik belgesi almanın şartları kişi tarafından karşılandığı müddetçe bu evrağın temini gerekli kurumlarca sağlanmaktadır. Kişiler gerekli başvuru formunu edinerek muhtarlığa başvurmalıdırlar. Muhtarlık onayladığı müddetçe bu evrağın geçerli olması mümkün olmaktadır. İncelemelerde dikkat çeken şartlar arasında:

 • 18 yaş ve daha büyük olmak gerekir.
 • Sigortalı bir yerde çalışmıyor olmak gerekir.
 • Başvurulan muhtarlıkla aynı il sınırı içinde olması şarttır.
 • Sosyal güvencenin olmaması gerekir.
 • Başvuruyu yapan kişinin üzerine bir mülk, araba olmaması gerekir.
 • Mal varlığının olmaması gerekir.
 • Başvuranın gelir düzeyinin istenilen şartlara uygun olması gerekir.

Muhtarlıktan ya da diğer noktalardan alınan formun, fakirlik belgesi doldurma işlemi sonrası muhtarlık tarafından onaylanması gerekir. Bu işlemde esas olan muhtarlık onayıdır.

Fakirlik Belgesini Doldurduğumda Geçerli Olur Mu?

Hayır. Fakirlik belgesi kişinin doldurmasına değil, muhtarlığın kişi hakkında araştırmalarda bulunup sonrasında onay vermesine dayanır. Yani internetten edinilen, E-Devletten alınan, kırtasiyeden alınan ya da muhtarlıktan alınan belge doldurulduğunda geçerlilik kazanmaz. Bu belgenin doldurulduktan sonra aynı il sınırı içerisinde, tercihen oturulan mahallenin muhtarlığına teslim edilir.

Gerekli incelemeler muhtarlık tarafından düzenlendikten sonra belgeye onay verilebilir. Her belgeye onay söz konusu değildir. Koşulları sağlıyor olmak durumundaki belgelere onay verilebilmektedir.

E-Devlet Nedir?

E-Devlet kişilerin işlemlerini daha kolay gerçekleştirebilmesi için devletin vatandaşlarına sunduğu özel bir hizmettir. E-Devlet üzerinden resmi kurum ve kuruluşlarda gerçekleştirilebilecek birçok işlem yapılabilmektedir. Misalen nüfus belgesi çıkartılması için nüfus dairelerinde saatlerce sıra beklemek hem vatandaş açısından bir meşguliyet hem de kurum açısından bir yoğunluk oluşturmaktadır.

Ancak E-Devlet sayesinde saniyeler içerisinde bu hizmete ulaşmak mümkündür. Bu da hem iş gücünden tasarrufa, hem milli sermayelerin korunmasına, hem de fonksiyonel olarak daha verimli çalışılmasına vesile olmaktadır. Vatandaşlar PTT şubelerinden alacakları şifreler ile giriş yaparak bu sistemi vatandaşlık numarası ve şifre aracılığıyla kullanabilmektedir.

E-Devletten Fakirlik Belgesi Almak

E-Devlet birçok konuda olduğu gibi fakirlik yani diğer adıyla muhtaçlık belgesi alma konusunda da hizmet sunmaktadır. Sorulan sorulardan birisi de e-devletten fakirlik belgesi nasıl alınır sorusudur. Bu soruya cevaben:

 • E-Devlet internet adresi olan www.turkiye.gov.tr adresine giriş yapılır.
 • Giriş yapmak için sağ üstteki “Giriş Yap” butonuna tıklanılır.
 • Giriş yöntemi belirlenir. E-Devlet şifresi, mobil imza, e-imza, TC Kimlik Kartı veya İnternet Bankacılığı aracılığıyla giriş yapmak mümkündür.
 • Giriş için şifre alımı ve doğru bir şekilde girilmesi önemlidir.
 • Giriş yapıldıktan sonra üstte bulunan arama çubuğuna “Fakirlik Belgesi” şeklinde yazıldığında forma ulaşmak mümkündür.

Fakirlik belgesi formu doldurulduktan sonra muhtarlık tarafından onaylanmalıdır. Formun nereden elde edinilmiş olursa olsun mutlaka onaya ihtiyacı vardır. Fakirlik belgesi ancak muhtarlık tarafından onaylandığında geçerlilik kazanır.

Fakirlik Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

Fakirlik Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

E-Devlet Başka Ne Gibi Hizmetler Sunar?

E-Devlet birçok kamu kurumundan belediyelere, üniversitelerden kamu kuruluşlarına kadar birçok alanda hizmet sunmaktadır. Fatura ödeme sayfalarından resmi evraklara kadar birçok imkanı bulmak mümkündür. Tüm bakanlıkların online platformlarda kullanıma uygun işlemleri vardır.

Bu işlemler arasında her işlem bulunmayabilir. Bazı işlemler gerekli kurumlarda yüz yüze gerçekleştirilebilmektedir. Ancak kurum yoğunluğuna yol açmayacak, olan durumun tespiti niteliğindeki belgeler E-Devlet platformu üzerinden edinilebilir.

E-Devlet Giriş

E-Devlet’e giriş yapabilmek için gerekli koşulların sağlanması gereklidir. Bu koşullar şu şekildedir:

 • E-Devlete girecek kişinin bir TC Kimlik Numarası ve Şifresinin olması
 • Yabancı kişilere verilmiş geçici kimlik numarası ve şifresinin olması
 • turkiye.gov.tr adresi üzerinden giriş yapılması

Ancak bu koşullar sağlandığında giriş yapılabilmektedir. E-Devlet sitesi üzerinden edinilmiş kazanımlara göre seçilen giriş yöntemlerinden biri ile de giriş yapmak mümkündür. Ancak bu durumlar zorunlu değildir. Yani herhangi bir giriş yöntemini kullanan kişiler diğer yöntemleri de kullanmak zorunda değildir.

Örnek ile anlatmak gerekirse “E-Devlet Şifresi” yöntemi kullanılarak yapılan bir giriş işleminde “e-imza” yöntemi ile girmek zorunluluğu yoktur. Herhangi biri seçilerek giriş yapmak mümkündür. Devletin sunduğu kolaylıklardan birisi de “Şifremi Unuttum” seçeneğidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

AFAD Toplanma Alanları Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?
AFAD Toplanma Alanları Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.AFAD Nedir ve Özellikleri Nelerdir?AFAD Acil Durum Toplanma Alanlarının ÖzellikleriAFAD...