Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Genel Sağlık Sigortası ile Emekli Olmanın Yolları - GSS ile Emekli Olma
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Genel Sağlık Sigortası ile Emekli Olmanın Yolları

Gss
A+
A-
Genel Sağlık Sigortası ile Emekli Olmanın Yolları

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ülkemizde faaliyet gösteren sosyal güvenlik kuruluşlarından ihtiyaç sahiplerine sağlanan güvenceleri kapsamaktadır. Ancak sosyal güvenlik kuruluşlarından bu hakkın kazanılması için belirlenen koşulların sağlanması gerekmektedir. GSS kapsamında sosyal güvencesi bulunmayanlara sağlık hizmetlerinden yararlanma hakkı verilmektedir. Tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs sebebiyle birçok kişi GSS’den emekli olup olmama durumu hakkında araştırmalara girişmiştir.

Virüs sebebiyle birçok işyerinin kapatılması GSS’ye olan ilginin de artmasına yol açmıştır. Genel sağlık sigortası uygulamasının doğru bir şekilde incelenmesi sonucunda toplumun hangi kesimlerine hangi hakları kazandırdığı anlaşılacaktır. Ancak tekrar etmekte fayda var GSS’nin amacı sağlık hizmetlerinden yararlanmaktır.

GSS Kapsamına Kimler Alınır?

Genel Sağlık Sigortasından herkesin faydalanması gibi bir durum söz konusu değildir. GSS ile amaçlanan gerçekten ihtiyaç sahibi olanlara ulaşmaktır. GSS kapsamına girenlerde aranılan şartlardan bazıları şöyledir;

 • Sigortalı olarak bir işte çalışmamak
 • SGK (Sosyal Güvenlik Kurumu)’dan gelir olmaması (Maaş, yardım gibi)
 • SGK’dan emekli maaşı almamak
 • Hane fertleri veya bakmakla yükümlü olunanların herhangi bir sağlık güvencesi olmaması

Gibi koşulları taşıyanlar zorunlu olarak GSS kapsamına alınmaktadır. Bu koşullarda hayatını idame ettirmek zorunda kalanların sağlık giderlerini devlet karşılamaktadır.

Genel Sağlık Sigortasının Kapsamı Nedir?

Genel Sağlık Sigortasının kapsamı malı, mülkü, işi ve geliri olmayanların en azından devletin sunmuş olduğu sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktır. Genel Sağlık Sigortasının kişileri emekli etmek gibi bir amacı yoktur. İhtiyaç sahipleri genel sağlık hizmetlerinden yararlanmak için gereken koşulları taşıması durumunda başvuru yaparak bu hizmetleri alabilir.

Devlet bu hizmetlerin suistimal edilmesini önlemek için küçük miktarlarda prim ödenmesini zorunlu kılmıştır. GSS için ödenen primler hizmetlerin devamlılığını sağlamak açısından da değerlendirilmektedir.

Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortasından Emeklilik

Genel Sağlık Sigortası (GSS) adından da anlaşılacağı üzere hiçbir geliri olmayanlara sunulan sağlık hizmetlerini kapsamaktadır. Devlet sosyal güvenlik kurumu aracılığı ile vermiş olduğu bu hizmetleri almanın koşulu olarak gelir testi yapılmasını zorunlu kılmıştır.

Genel Sağlık Sigortası olanların emekli olabilmeleri için de devlet düzenlemeler yaparak emekli olmak için yapılacak işlemleri belirlemiştir. Buna göre GSS kapsamında olan bir kişi İsteğe Bağlı Sigorta kapsamına girerek ve gereken prim ödemesini yaparak emekli olma hakkını kazanabilmektedir.

GSS İle Emekli Olmak İçin Ödenecek Primler

GSS ile emeklilik şartları belirli bir prim ödenmesi olabilir şeklindedir. Buna göre GSS kapsamında bulunanların emekliliğe hak kazanabilmesi için İsteğe bağlı sigorta yaptırarak herhangi bir işyerinde çalışmasalar dahi primlerini ödeyerek emekli olmaları mümkündür. Genel Sağlık Sigortası kapsamında emekli olmak isteyenler;

 • Sigortalı çalışmamaları,
 • Ticari faaliyette bulunmamalar
 • Tarımsal çalışmalar olmaması (Kendisine ait)
 • İşsizlik tazminatı almamaları

Durumunda İsteğe Bağlı Sigorta yaptırarak primlerini ödedikten sonra emekli olma hakkını kazanabilirler. Bu durumda GSS’den emeklilik değil yapılan İsteğe Bağlı Sigorta üzerinden emekli olunmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Primi Nedir?

Genel Sağlık Sigortası kapsamına alınan kişilerin bu haktan yararlanabilmesi için gelirlerine göre belirlenen prim tutarları bulunmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumuna ödenen bu tutarlara GSS primi denilmektedir. Genel Sağlık Sigortası primi belirlenirken haneye ait gelirler dikkate alınmaktadır.

Bir ailenin GSS hizmetlerinden yararlanabilmesi için aylık gelirinin bürüt asgari ücretin üçte birinin altında olması gerekmektedir. 2020 yılında genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyenlerin ödemek zorunda olduğu minimum prim tutarı 88,29 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücrete yapılacak her artışta genel sağlık sigortası için belirlenen prim tutarları da değişmektedir.

Özel Sağlık Sigortaları

En fazla merak edilen konulardan bir tanesi de özel sağlık sigortasından emekli olunur mu? sorusudur. Bu soruya verilecek ilk cevap “hayır” olacaktır. Çünkü özel sağlık sigortası bir yıl için düzenlenir ve isteyenler bunu yenileme hakkına sahiptir.

Özel sağlık sigortasının amacı devlet hastaneleri dışında kalan sigorta firmasının anlaşmalı olduğu hastanelerden ücretsiz yararlanma hakkı kazanmaktır. Özel sağlık sigortaları için ödenen prim 365 gün için geçerlidir. Özel sağlık sigortalarını araçlara yapılan Kasko’ya benzetmek mümkündür. Özel sağlık sigortası yaptıranlara sınırsız bir özel hastane imkanı da sağlanmamaktadır. Özel sağlık sigortasının özelliklerinden bazılarını;

 • 1 yıllıktır
 • Yenilenebilir
 • Özel hastaneleri ücretsiz kullanmak için yaptırılır
 • Sürgelen hastalıklar kapsam dışıdır
 • Yıllık kullanım sayısı sınırlıdır (8 ila 10 kez gibi)

Özel sağlık sigortasına sahip olanlar gitmiş oldukları özel hastanelerde yapılan birçok işlem için ücret ödemez. Ancak devlet tarafından zorunlu tutulan hasta katılım payını ödemek zorundadır.

SGK’dan Maaş Alma Yolları

Sosyal Güvenlik Kurumu prim ödemesini yapan ve emekli olmaya hak kazananlara ve yakınlarına maaş bağlamaktadır. Emekli olan veya emekliliği hak etmiş ancak işlemleri yapılmayanların vefat etmesi durumunda geride kalan eş ve çocuklara aylık bağlanmaktadır. Sigortalının ölümünden sonra geride kalan resmi nikâhlı eşe sigortalının maaşının %50 oranında aylık bağlanmaktadır.

Vefat eden sigortalının çocuğu yok ise eşe bağlanacak maaş oranı %75’e çıkmaktadır. Vefat eden sigortalının çocuklarına işe maaşının %25’i oranında maaş bağlanmaktadır. Çocukların bağlanan maaştan faydalanmalarında da özel kriterler belirlenmiştir.

Erkek okumayan ve çalışmayanlar 20 yaşına kadar, erkek okuyan öğrenciler 25 yaşına kadar ve kız çocukları evlenene kadar babalarından kalan maaşın %25’i oranında aylık ödeme yapılmaktadır.

Çocuk sayısının artması her bir çocuk başına düşecek miktarın azalmasına sebep olmaktadır. Yani her bir çocuğa vefat edenin maaşının %25’i değil tümüne en fazla %25’i verilmektedir. Bunun dışında hiçbir geliri ve sosyal güvencesi olmayanlara devlet 65 yaş maaşı bağlamaktadır.

Genel Sağlık Sigortası ile Emeklilik

Genel Sağlık Sigortası ile Emeklilik

Genel Sağlık Sigortası Kapsamına Girmeyen Hususlar

Devlet genel sağlık sigortasından yararlanma hakkı kazananlar için şartları belirlerken, diğer yandan bu hizmetler kapsamına alınmayacak olanları da belirmiştir. Kanuna göre genel sağlık sigortası kapsamına girmeyenler;

 • Er ve erbaşlar,
 • Tutuklu ve hükümlüler,
 • Oturma izni olmayan yabancılar,
 • Sigortasız olarak ülkemizde bir yıldan kısa kalanlar,
 • Türkiye’de ikameti olmayanlar (Yurtdışı borçlanmasıyla emekli aylığı alan)
 • TBMM üyeleri ve yakınları,
 • Anayasa Mahkemesi üyeleri ve yakınları

Şeklinde genel sağlık sigortasından yararlanamayacak olanlar belirlenmiştir. TBMM üyeleri ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler ömür boyu ücretsiz bir şekilde istedikleri hastanelerden sağlık hizmeti alabilmektedir.

TBMM üyelerine sağlanan bu hak yakın zamanda Anayasa Mahkemesi üyelerine de sağlanmıştır. Genel Sağlık Sigortası adı ile müsemma olarak ihtiyaç sahibi olan halkın genelini ilgilendiren bir hizmet haline gelmiştir.

GSS ile İlgili Diğer Hususlar

Genel Sağlık Sigortasından yararlananların emekli olmak gibi bir durumu yoktur. GSS sadece ihtiyaç sahiplerine sağlık hizmeti sağlamak amacıyla sunulan bir hizmettir. GSS hizmetlerinden faydalanmak için haneye belirlenen limitler altında bir gelirin girmiş olması gerekmektedir. Hizmet faydalanmak isteyenler belirlenen miktarlardaki primleri eksiksiz olarak ödemek zorundadır.

GSS prim borcu olanların bu hizmetlerden yararlanma şansları yoktur. Ancak devlet tarafından yapılan düzenlemelerle genel sağlık sigortası prim borçlarının iptal edilmesi veya yapılandırılması durumunda hizmetlerden yararlanmak mümkündür. Genel sağlık sigortası borcunun yapılandırılmış borçlarının ödenmeye devam edilmesi durumunda kalan kısım hizmet alınmasına engel teşkil etmemektedir. Ancak bu borçların ödenmemeye başlandığı andan itibaren hizmetler kesilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Genel Sağlık Sigortası Emekliliği Ne Gibi Etkiler?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Genel Sağlık Sigortasının Kapsamı Nedir?Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?Genel Sağlık...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652