Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Genel Sağlık Sigortası Yapılandırması

Gss
A+
A-
Genel Sağlık Sigortası Yapılandırması

Genel Sağlık Sigortası (GSS) işsiz kalanların veya emeklilik koşullarını sağlayamadığı için yaşı bekleyenlerin devletin sunduğu sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanabilmesini sağlayan sigorta türüdür. Genel Sağlık Sigortasından yararlanmak için devlet cüzi miktarlarda prim tutarları belirlemektedir. Ancak zaten hiçbir işi ve geliri olmayanların bu tutarları dahi ödeyemeyerek prim borçlarının biriktiği görülmektedir. Sosyal güvencesi olmayanların sağlık hizmetlerinden tekrar yararlanması için yapması gereken işlem genel sağlık sigortası yapılandırması. Genel sağlık sigortası yapılandırma nasıl yapılır ve nereye başvurmak gerekir. Sosyal Güvenlik Kurumu ihtiyaç sahiplerinin tekrar sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmesi için GSS borcu olanlara yapılandırma hakkı tanımıştır.

Genel Sağlık Sigortası Yapılandırma Başvurusu Nereye Yapılır?

Genel Sağlık Sigortası (GSS) ihtiyaç sahiplerinin küçük prim tutarları ödeyerek ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktadır. Genel sağlık sigortası primi yapılandırma işlemleri için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurmak gerekmektedir. Yapılandırma başvurusunda;

 • GSS Prim borcu dökümü
 • GSS kapsamında bulunanlar (Bakmakla yükümlü olunanlar)
 • GSS borcu yapılandırma başvuru formu

Genel sağlık sigortası kapsamında bulunan prim borçlarını yapılandırmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yapılmaktadır.

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Genel sağlık sigortasından yararlanmak için belirli koşulların sağlanması gerekmektedir. Her isteyen kişi genel sağlık sigortasından yararlanamaz. Genel sağlık sigortasından yararlanma hakkı bulunanlar yasal düzenlemelerle tanımlanmıştır. Yapılan düzenlemede genel sağlık sigortasından yararlanacaklar şu şekilde belirlenmiştir;

 • T.C. Vatandaşı olan,
 • Sigortalı bir işte çalışmayan,
 • Sosyal Güvenlik kurumlarından emekli aylığı almayan,
 • 18 yaşını dolduran ve işsiz olan
 • İşsizlik ödeneği almayan (İşsizlik maaşı)
 • Hane geliri aylık bürüt asgari ücretin 3’te 1’inden az olan
 • Gelir testi yaptıran

Devlet bu durumda olanların sağlık hizmetlerinden ücretsiz bir şekilde yararlanması için GSS uygulamasını kullanmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası Yapılandırması

Genel Sağlık Sigortası Yapılandırması

Genel Sağlık Sigortası İçin Gelir Testi Nedir?

Genel sağlık sigortası kapsamına dahil olmak isteyenlerin öncelikle yaptırması gereken gelir testidir. Genel sağlık sigortasından yararlanmak isteyenler Sosyal Yardımlaşma ve dayanışma Vakfına müracaat etmek koşuluyla hane gelirlerinin tespit edilmesini talep etmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumuna genel sağlık sigortası kapsamına girmek için yapılan başvuruda bu gelir testi esas alınmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu gelirinin düşük olduğunu beyan edenlere bir bildirim göndererek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfından gelir testi yapmalarını talep etmektedir. Bu bildirimi alanlar en geç bir ay içerisinde vakıfa başvuruda bulunarak kendilerine gelir testi yapılmasını sağlayabilirler.

Genel sağlık sigortası kapsamında yapılan gelir testinde haneye aylık giren toplam gelirin bürüt asgari ücret tutarının 3’te 1’ini geçmemesi gerekmektedir. Yani 2020 yılı için bu değer hesaplandığında bürüt asgari ücret 2.943,00 TL / 3 = 981,00 TL üzerinde aylık geliri olan hanelerde yaşayanlar genel sağlık sigortası kapsamı dışında kalmaktadır.

Bu durumun tespit edilmesinde Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı aile bireylerinin her türlü gelir, aylık maaş ve sosyal güvenlik kurumlarından yapılan yardımları hesaplayarak gelir testi sonucunu belirlemektedir.

Genel Sağlık Sigortasına Yapılandırılan Borcun Ödenmesi

Genel sağlık sigortası yapılandırma ödeme işlemleri Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılmaktadır. GSS prim borcu bulunanların kuruma yaptığı başvuru sonrasında 12 eşit taksite bölünün yapılandırılmış genel sağlık sigortası prim borcu SGK tarafından belirlenen hesaplara yapılmaktadır. Yapılandırılan GSS prim borçlarını ödemek için;

 • PTT şubeleri,
 • Banka şubeleri (Ziraat Bankası, Vakıfbank, Halk Bank, T.İş Bankası, Akbank gibi)
 • E-Devlet uygulamasından kredi kartı ile

Yapılandırılmış GSS prim borçlarını taksitler halinde veya tek seferde ödemek mümkündür. Genel Sağlık Sigortası prim borçlarını yapılandıranlar borçlarının tamamını tek seferde kapatmaları halinden devlet tarafından sunulan ücretsiz sağlık hizmetlerinden aynı anda yararlanmaya başlayabilirler.

Genel Sağlık Sigortası Ne İşe Yarar?

Genel Sağlık Sigortası düşük geliri olanların ve hiçbir işi olmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktadır. Devlet bu hizmetlerden yararlanmak isteyenlerin gelir testine tabi tutularak hane gelirlerinin bürüt aylık asgari ücretin 1/3’ünden az olmasını öngörmüştür. Ancak devlet sağlık hizmetlerinden yararlanmak isteyen genel sağlık sigortalılarına küçük miktarlarda sigorta primi ödenmesini zorunlu kılmıştır.

Düzenli şekilde GSS primlerini ödeyenler devlete ait hastanelerde (Devlet hastanesi, üniversite hastanesi, araştırma hastaneleri, şehir hastaneleri gibi) ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanmasını sağlamaktadır.

Günümüz koşullarında sağlık giderlerinin oldukça yüksek tutarlarda olması devletin ihtiyaç sahiplerine yeterli düzeyde sağlık hizmetini ulaştırabilmesi için GSS sisteminin devreye girmesini zorunlu hale getirmiştir.

Genel Sağlık Sigortası Kapsamı Dışında Kalanlar

Kanunla ihtiyaç sahibi olarak genel sağlık sigortası kapsamına girenlerin belirlendiği gibi GSS kapsamı dışında kalanlar da belirlenmiştir. Buna göre genel sağlık sigortası kapsamı dışında tutulacaklar şöyle belirlenmiştir;

 • Sigortalı çalışanlar,
 • 18 yaşından küçükler
 • Emekli aylığı alanlar
 • Aylık geliri bürüt asgari ücretin 1/3’ünden fazla olanlar
 • T.C. Vatandaşı olmayanlar
 • Silah altında bulunan askerler
 • Tutuklu ve mahkûmlar

Bunlarla birlikte genel sağlık sigortası kapsamındayken sigortalı bir işe başlayanlar da kapsam dışına çıkmış sayılmaktadır.

Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası

GSS Yapılandırma Zamanı

Genel sağlık sigortası yapılandırma ne zaman son buluyor? Genel sağlık sigortası prim borcu bulunanlar için devlet belirli aralıklarla aflar veya yapılandırma hakkı sağlayan düzenlemeler yapmaktadır. Kanunla yapılan bu düzenlemelerden kimlerin yararlanabileceği ve kimlerin borçlarının tamamen silineceği belirlenmektedir. Kanunda genel sağlık sigortası kapsamında prim borcu bulunanların hangi tarih aralığında bu yapılandırma fırsatından yararlanabileceği de açıklanmaktadır.

Genel sağlık sigortası prim borcu bulunanlar yapılandırma taleplerin belirlenen tarih aralığında yapmadıkları takdirde bu haklarını kaybetmektedir. Bu sebeple yapılan düzenlemelerin takip edilerek başvuru sürelerini kaçırmamak önemlidir. Koşulları sağlayan tüm GSS prim borçluları kuruma başvuruda bulunarak borçlarını 12 taksit şeklinde yapılandırarak ödeme talebinde bulunabilir.

Genel Sağlık Sigortası Hakkında Karıştırılan Hususlar

Genel sağlık sigortası konusunda birçok husus net olarak açıklanmadığından karmaşaya sebep olmaktadır. Genel sağlık sigortası prim ödemelerinde en sık karşılaşılan sorun ödenen genel sağlık sigortası primleri sonunda emeklilik hakkı kazanılır mı? sorusudur. Genel sağlık sigortasının tek bir amacı vardır.

Bu da ihtiyaç sahibi olanların düşük prim ödemesi karşılığında ücretsiz olarak devletin verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanmasıdır. Bunun dışında genel sağlık sigortasının bireylere emeklilik hakkı kazandırması gibi bir durum söz konusu değildir.

Diğer bir husus ise genel sağlık sigortası yapılandırma borcu bulunanların sağlık hizmetlerinden faydalanmaya başlaması konusudur. Genel sağlık sigortası prim borçlarını yapılandırarak tek seferde ödeyenler yeni belirlenen primlerin de ödemesini yaparak hemen genel sağlık sigortası kapsamında ücretsiz devletin verdiği sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkündür.

Bununla birlikte genel sağlık sigortası kapsamında prim borcu bulunanların yapılandırma talebi sonrasında belirlenen taksitlerin ödemesi halinde sağlık hizmetlerinden yararlanması mümkündür. Ancak burada özel bir husus bulunmaktadır.

O da yapılandırılan genel sağlık sigortası prim borçlarının ödenmeye başlanmasıyla birlikte mevcut dönem için belirlenen genel sağlık sigortası primlerinin de ödenmesi durumunda hemen sağlık hizmetlerinden yararlanmak mümkündür.

Yani yapılandırılmış genel sağlık sigortası prim borcu aylık 80,00 TL iken bununla birlikte yeni belirlenen aylık 87,00 TL genel sağlık sigortası primini de ödemeye başlayanlar ( 80,00 + 87,00 = 167,00 TL) devlet tarafından sağlanan ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Genel Sağlık Sigortası Emekliliği Ne Gibi Etkiler?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Genel Sağlık Sigortasının Kapsamı Nedir?Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?Genel Sağlık...