Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları

Gss
A+
A-
Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları

Genel sağlık sigortası, bütün vatandaşlar için ciddi öneme sahiptir. Genel sağlık sigortası zorunlu olup 18 yaşını dolduran her vatandaşı kapsar. Hastane, yoğun bakım, tedavi, muayene gibi tüm hizmetlerden yararlanma imkanı tanıyan bir sistemdir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını kapsayan sistem için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanların da yararlanma şansı vardır. Vatandaş olmayanlar kendi istekleri doğrultusunda genel sağlık sigortasına katılabilirler. Genel sağlık sigortasından yararlanma şartları bilinmelidir.

Genel Sağlık Sigortası Nedir?

Tanım itibari ile çalışan ve çalışmayan ülke nüfusunun tamamını kapsayan bir sistemdir. Kişilerin sağlıklarının korunması, sağlık riskleri durumunda harcamaların finansmanının sağlanmasını ifade eder. Toplumun bütün fertlerini kapsayan fertlerin eşit ve ulaşılabilir bir biçimde genel sağlık sigortasından faydalanma şansı kazanırlar.

Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?

Genel sağlık sigortasından;

 • Kişi başına gelir, brüt asgari ücretin üçte birinden az olanlar (2029 TL/3=676 TL)
 • Kişi başına gelir 676 TL ile 2020 TL arasında olan kişiler ise asgari ücretin 3’te 1’inin yüzde 12’si oranında yani 81 TL ödenerek sağlıktan yararlanmak mümkün olur.
 • Geliri brüt asgari ücretle iki katı arasında olanlar 243 TL genel sağlık sigorta primi ödemelidir.
 • Böylece genel sağlık sigortasından yararlanma imkanı elde ederler.

  Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları

  Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları

Genel Sağlık Sigortasından Yararlanma Şartları Nelerdir?

Her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 18 yaşına bastığı anda genel sağlık sigortası kapsamına alınır. 18 yaşın altında olan kişiler ise anne ve baba tesciline bakılmadan genel sağlık sigortası primleri devlet tarafından ödenerek sigortaya dahil edilir. Genel sağlık sigortası, çalışan ve çalışmayanlar bireyler konusunda farklılık gösterir.

Çalışan bir birey için genel sağlık sigortası primi işveren tarafından ödenir. Çalışmayan bireyler için ise bu bireyler kendi sigorta primlerini kendileri yatırmak durumundadırlar. Aynı zamanda çalışmayan, işsizlik ödeneği kesilen, emekli olmayan ve işsiz olan pek çok vatandaş otomatik bir şekilde genel sağlık sigortası kapsamına alınır. Ancak; birçok kişini bu durumdan haberi olmadığı ve SGK’ ya bildirimde bulunmadıkları ve Kaymakamlık’ a giderek gelir testi yaptırmadıkları için prim borçları her ay birikmektedir.

Dolayısıyla bu borçlar ödenemez hale gelir. Bu bireyler kendi primlerini ödeyecekleri için bu konuda merak edilen husus bir hayli fazladır. Son derece karmaşık görünen bir konu olmakla birlikte konu içinde pek çok detay bulunur. Bu nedenle, çalışmayan bireylerin öncelikle bu konu hakkında bilgi edinmeleri gerekir.

Genel Sağlık Sigortası için Kimler Prim Borcu Öder?

Genel sağlık sigortası prim borcu ödemekle yükümlü olanlar;

 • Her hangi bir kapsamda çalışmayan kişiler
 • Sigortalı olmayanlar
 • Bakmakla yükümlü olunan anne, baba, eş ve çocukları üzerinde sağlık güvencesi olmayanlar

SGK’ dan gelir almayan yada maaşı olmayan herkes bu kapsamda yer alır ve Genel sağlık sigortası primi öder.

Genel Sağlık Sigortası Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Sigorta primleri 60 gün süresince ödenmediği taktirde;

 • Kişi, devlet hastanelerinden paralı şekilde hizmet alır.
 • Hastane veznesine 30 TL muayene ücreti ödenerek sağlık hizmetlerinden yararlanılabilir.
 • Bununla beraber, kişi tahlil yaptıracaksa ve diğer tedaviler için de ayrıca ücret ödemek durumundadır.

Bu tür olumsuz durumlarla karşılaşılmaması için kişinin işten çıktığı ya da çıkarıldığı an itibari ile resmi işlemlerini takip etmelidir. Bunun için öncelikli olarak borç primlerini öğrenmelidir. Unutulmamalıdır ki ödenmeyen borçlar için belli bir gecikme zammı da uygulanır. Elbette, bu da borcu ödenemez hale getirir. Tüm bunlar göz önüne alınarak gereken takip yapılmalıdır. Borç primleri SGK kurumları üzerinden öğrenilebilir. Böylece borç primlerini düzenli olarak ödemek mümkün olur. Bu da kişinin sigorta borcundan kaynaklanacak problemler yaşamasının önüne geçer.

Genel Sağlık Sigortası Borç Sorgulama Nasıl Yapılır?

Genel sağlık sigortası borcu için sorgulama işlemi yapılması mümkündür. Borç sorgulama işlemleri internet üzerinden yapılabilir.

Bunun için;

 • E-Devlet şifresi ile e-devlet sistemine giriş yapılır.
 • Açılan sayfa üzerinden sorgulama işlemi kolayca gerçekleştirilir.

Genel Sağlık Sigortası Prim Hesaplama

Genel sağlık sigorta primlerinin hesaplanması da önemlidir. Son derece karışık görünen bu konu hakkında önemli detaylar vardır. Asgari ücretin 3’te 1’i ile asgari ücretin iki katından fazla oranların gelirleri üzerinden % 12 oranında prim hesaplaması yapılır. Bilindiği gibi her yıl asgari ücrette değişiklikler meydana gelir.

Bu değişikliklere göre her yıl genel sağlık sigortası primleri de asgari ücrete yapılan artış tutarı ile birlikte farklılık gösterir. Eğer kişinin geliri asgari ücretten fazla ve asgari ücretin arasında ise ödenecek tutar farklı olur. Bu durumda genel sağlık sigortası taban ücreti olarak isimlendirilen ücretlendirme sistemidir.

Genel Sağlık Sigortası Ödemesi Yapılabilecek Bankalar

Genel sağlık sigortası primleri belirli bankalar üzerinden ödenebilir;

 • Yapı Kredi Bankası
 • Ziraat Bankası
 • İş Bankası
 • Vakıfbank
 • PTT
 • Halkbank
 • Garanti Bankası
 • Akbank

Kişiler belirtilen bu bankalardan istedikleri bankaya prim ödemelerini yapabilirler. Banka şubelerine gidilerek işlem yapılabileceği gibi diğer ödeme yöntemleri de kullanılabilir. Bankaların resmi internet siteleri üzerinden ya da ATM’ler aracılığı ile TC Kimlik numarası girilerek kolay ve hızlı bir şekilde ödeme yapılabilir. SGK ödemeleri ve daha sonra GSS Prim Ödemeleri menüleri kullanılarak adım adım işlemler gerçekleştirilir.

Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası

Genel Sağlık Sigortası Olanlar Sağlık Hizmetlerinden Yararlanabilirler Mi?

Genel sağlık sigortası borcu olan kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. Ancak; bunun olması için bazı şartların varlığı gereklidir.

 • Gelir testinin yaptırılmış olması
 • Genel sağlık sigortası borcunun 60 günden az olması
 • Gelir testinin sonucunda 676,5 TL’ den daha az kazanıldığının kesinleşmiş olması

Bu durumlar tespit edildiğinde kişi, borcuna rağmen sağlık hizmetlerinden yararlanmaya hak kazanır.

Gelir Testi Hakkında

Gelir testi; sosyal güvencesi olmayan kişilerin prim ödeyip ödemeyeceklerinin, ödeyeceklerse ne kadar prim ödemeleri gerektiğinin belirlenmesi için yapılan bir işlemdir. Bu kapsamda yer alan vatandaşlar, genel sağlık sigortalısı oldukları tarih itibari ile ikametlerinin bulunduğu yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına müracaat ederler.

Müracaat sonrası gelir testlerini yaptırırlar. Gelir testinde aynı hane içerisinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, büyük anne, büyük babadan oluşan aile esas alınmaktadır. Aynı hanede yaşayan evli olmayan çocuklar yaşları ne olursa olsun gelir testinde aile içinde değerlendirilmektedir. Eğitim sebebiyle geçici bir süre içinde aynı hanede yaşamayan 25 yaşını doldurmamış ve evli olmayan çocuklar, eğitimleri süresince aile içinde değerlendirmeye tabi tutulurlar.

Aynı hane içinde birden fazla ailenin yaşaması durumunda; her bir aile için ayrı şekilde gelir testi yapılır. Aynı hanede yaşamayan ancak bakmakla yükümlü olunsa dahi ayrı şekilde gelir testine tabi tutulur. Gelir testi için her hangi bir belge talep edilmez. Başvuru için verilen formun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması yeterlidir. Form doldurulup kuruma teslim edilir.

Gelir Testi Yaptırılması Şart Mı?

2020 yılı için 981 TL’nin altında olanlar gelir testi yaptırarak bu durumu kayıt altına aldırırlar ve böylece sağlık hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu durumda olan kişilerin sigorta primleri devlet tarafından ödenir. Yani; hiçbir sosyal güvencesi olmayan ve muhtaç durumda bulunan kişiler prim ödemeden sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanı elde ederler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Genel Sağlık Sigortası Emekliliği Ne Gibi Etkiler?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Genel Sağlık Sigortasının Kapsamı Nedir?Genel Sağlık Sigortasından Kimler Yararlanabilir?Genel Sağlık...