Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

GSS Borç Ödeme Nasıl Sorgulanır?

Gss
A+
A-
GSS Borç Ödeme Nasıl Sorgulanır?

Ülkemizde birçok kişinin zorunlu olarak yararlandığı bir sigorta türü olan genel sağlık sigortası, yararlanılan hizmetler sonucunda bir takım ödenekleri vatandaşlara sunmaktadır. Sağlık Bakanlığı ve Çalışma Bakanlığı tarafından sunulan birçok ödeme imkanı ise günümüzde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Peki GSS borç ödeme nasıl sorgulanır? Nasıl ödenir?

GSS Nedir?

Ülkemizde yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan tüm bireylerin yararlanmasında zorunlu tutulan genel sağlık sigortası; kişilerin ilk olarak sağlık hizmetlerini sağlamak ve olumsuz durumlar ile karşılaşılması durumunda verilecek sağlık hizmetlerini finanse eden bir genel sağlık sigortasıdır.

GSS harfleri ile kodlanan ve halk arasında bu isimle bilinen genel sağlık sigortası, 18 yaşını dolduran tüm vatandaşların zorunlu olarak tabii tutularak birçok kişinin ”gss ödeme sorgulama işlemi” konusunda araştırma yaptığı sağlık hizmetlerinden yararlanılmasını sağlamaktadır. İlk olarak 2012 yılı itibari ile uygulanmaya başlayan sigorta, günümüzde toplamda 68 milyonluk bir üye vatandaş kitlesine sahip olarak hizmetlerine devam etmektedir.

GSS Borçları Ne Gibi Durumlarda Oluşur?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına zorunlu kılınan genel sağlık sigortası, kullanıcılarına birçok sağlık hizmetini finanse ederek hizmet veren oldukça önemli bir sigorta türüdür.

Devlet tarafından desteklenerek ihtiyaç sahipleri başta olmak üzere tüm vatandaşların dahil olduğu sigorta, sosyal devlet statüsünün hizmetleri arasında yer alır. Genel sağlık sigortasına sahip olarak sağlık hizmetlerinden yararlanan kişilerin, sigorta sonucunda düşürülmüş e-devletten gss borç sorgulama borçları oluşabilmektedir. Genel sağlık sigortası borçları şu gibi sağlık hizmetlerinde meydana gelir;

 • Sağlık destek muayeneleri
 • Cerrahi işlemler
 • Operasyonel sağlık hizmetleri
 • İlaç fiyat destekleri
 • Orta süreli tedavi

Bu gibi hizmetlerin alınması durumunda devlet destekli bir şekilde ücretlendirilen sağlık hizmetleri, genel sağlık sigortası tarafından en az %50 olarak belirtilen tutarı ödenerek kişilere sunulmaktadır. Bu oran tedavi türü ve süresine göre değişiklik gösterebildiği gibi, ilaç desteklerinde de birçok avantajı beraberinde sunmaktadır.

GSS Borç Ödeme Nasıl Sorgulanır?

GSS Borç Ödeme Nasıl Sorgulanır?

E-Devlet ile GSS Borç Bilgisi Nasıl Sorgulanır?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından genel sağlık sigortası kullanıcı vatandaşlar için sunulan bir hizmet olan sorgulama erkanı, e-devlet üzerinden kolaylıkla öğrenilebilen bir sistem sayesinde kullanılmaktadır. Genel sağlık sigortasına ait borç bilgilerini sorgulamak isteyen kişiler birkaç adım sonunda borç sorgulama ekranına kolaylıkla ulaşabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu GSS borcu sorgulama ekranına erişebilmek için;

 • E-devlet hesabınıza kimlik bilgileriniz ile giriş yapın.
 • Karşınıza çıkan ana sayfadan ”Kurumlar” başlığına tıklayın.
 • Liste üzerinden Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğini seçin.
 • Açılan menü ile GSS Tescili ve Prim Borcu Bilgisi Sorgulama ekranına giriş yapın.
 • Bu menü üzerinden geçmiş ve günümüze ait tüm borç bilgilerini sorgulatabilirsiniz.

Birkaç adım sonunda kolaylıkla ulaşılabilen genel sağlık sigortası borç bilgileri, aynı zamanda yine e-devlet üzerinden ödeme imkanını da tüm kullanıcılara sunabilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yürütülen bu hizmet, 2014 yılından itibaren hız kesmeden faaliyetlerine devam etmektedir.

SGK ile GSS Borç Bilgisi Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-devlet hizmetlerine erişimi olmayan vatandaşlar için sunulan genel sağlık sigortası borç sorgulama ve ödeme hizmeti olan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri, aktif olarak vatandaşlara verdiği hizmetlere devam etmektedir.

Yalnızca TC Kimlik Belgesi veya Nüfus Cüzdanı ile müracaat yapabileceğiniz müdürlüklere başvurarak, adınıza veya ailenize ait tüm genel sağlık sigortası borçlarını öğrenebilir ve aynı zamanda bu borçların ödemesini bu kurumlar aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

E-devlet tarafından verilen hizmetin fiziki versiyonu olan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri, genel sağlık sigortası borç ödemeleri için aktif olarak verdiği hizmetleri vatandaşlara sunmaktadır.

GSS Borçları Nerelerden Ödenir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından kullanıcılarına zorunlu olarak verilen bir sağlık hizmeti olan genel sağlık sigortası, alınan hizmetler sonucunda bir borç tutarı oluşturmaktadır. Bu borçların zamanında ödenmemesi durumunda alınan hizmetler gerçekleştirilemeyeceği gibi, uzun süreli ödenmeyen borçlarda yaptırımlarda uygulanabilmektedir.

Bu nedenle kullanıcıların sıkça merak ettiği bir konu olan genel sağlık sigortası borç ödeme noktaları, günümüzde iki farklı yöntem ile gerçekleşmektedir. İlki olan Sosyal Güvenlik Kurumu e-devlet hizmeti üzerinden genel sağlık sigortası gss borç ödemesi işlemi olurken, e-devlete erişimi olmayan kişiler için de Sosyal Güvenlik Kurumu İl veya İlçe Müdürlükleri üzerinden de genel sağlık sigortası borçları kolaylıkla ödenebilmektedir.

E-Devlet ile GSS Borcu Ödeme İşlemi

Genel sağlık sigortasından yararlanan vatandaşların en çok tercih ettiği gss borç ödeme online yöntemlerinden biri olan e-devlet hizmeti, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e-devlet sayfası üzerinden tamamlanmaktadır.

Bu işlem için kişinin e-devlet kapısı şifresine ihtiyacı olurken, kimlik bilgileriniz ile kolaylıkla erişim sağlayabilirsiniz. E-devlet üzerinden genel sağlık sigortası borcunu ödemek isteyen kişiler, e-devlet hesaplarına giriş yaptıktan sonra ”Kurumlar” sayfasını seçerek burada Sosyal Güvenlik Kurumu seçeneğine erişim sağlamalıdır.

Bu aşamadan sonra ”Genel Sağlık Sigortası Borç Ödeme Sayfası” başlığını seçerek işlemlerini tamamlayabilecek kişiler, kredi kartları üzerinden EFT/Havale yolu ile veya direkt ödeme olarak işlemlerini gerçekleştirebilmektedir.

SGK Müdürlükleri’nden GSS Borcu Ödeme İşlemi

Genel sağlık sigortası borç ücretlerini Sosyal Güvenlik Kurumları’na müracaat ederek ödemek isteyen vatadandaşlar için de borç ödeme hizmeti sağlanabilmektedir. Bu işlem için il veya ilçenizde yer alan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri’ne başvurarak başvuru yapabileceğiniz gibi, yalnızca bir kimlik belgesi veya ehliyet gibi TC kimlik numarasının yer aldığı bir belge ile başvuru yapmak mümkündür.

Bu işlemler sonucunda borç ödeme talebini ileteceğiniz kurum, birçok farklı ödeme yöntemi seçeneği ile birlikte genel sağlık sigortası borç ödeme işlemleriniz konusunda imkan sağlamaktadır. Günümüzde en çok tercih edilen borç ödeme yöntemlerinden biri olan Sosyal Güvenlik Kurumu Müdürlükleri, aynı zamanda genel sağlık sigortası borç sorgulama ödeme işlemleri için de imkan sunabilmektedir.

GSS Borç Ödeme

GSS Borç Ödeme

Bankalar ile GSS Borcu Ödeme İşlemi

Kişilere ait genel sağlık sigortası borçları, birçok banka aracılığı veya PTT merkezlerine müracaat edilerek de ödenebilmektedir. Birçok kişinin başvurduğu ödeme yöntemi olan banka aracılığı ile ödeme işleminde, devlet tarafından görevlendirilmiş banka kurumları şunlardır;

 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası
 • PTT Bank
 • PTT Merkezleri

Bu noktalar üzerinden ödemesini tamamlayabileceğiniz genel sağlık sigortası borçları, ”GSS 6824” işlem menüsü üzerinden ATM hizmetleri ile ödenebilmektedir. Sosyal Güvenlik Kurumu başlığı altında yer alan işlem menüsü, PTT merkezlerine gss borç sorgulama tc ile başvuru sonucunda da kolaylıkla ödenebilen yöntemler arasında yer almaktadır.

GSS Borcu Af Şartları Nelerdir?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından durumu olmayan vatandaşlara özel olarak sunulan borç afları, belirli tarihlerde belli şartları karşılayan vatandaşlara uygulanmaktadır. Vatandaşların af başvurusu sonucunda işleme alınan oldukça önemli bir hizmet olarak karşımıza çıkmaktadır. Genel sağlık sigortası borçları için af başvurusunda bulunmak isteyen kişiler, şu şartları sağlamak zorundadır;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • Gelir Testi sonucunda yardıma muhtaç durumda olmak
 • Genel sağlık sigortası tecili yaptırmış olmak

Bu gibi şartlar sonucunda kolaylıkla başvurulabilen af hizmeti, günümüzde birçok vatandaşın başvurması sonucunda genel sağlık sigortası borçlarının silinebilmesine imkan sağlamaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilen af hizmeti, binlerce aileye yapılan bir yardım olarak bilinmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Öğrenci Yetim Maaşı Şartları Nelerdir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Öğrenci Yetim Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?Öğrenci Yetim Aylığı Başvurusu İçin...