Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Haftasonu Çıkma Yasağı Var mı? - Haftasonu Çıkma Yasağı
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Haftasonu Çıkma Yasağı Var mı?

A+
A-
Haftasonu Çıkma Yasağı Var mı?

Türkiye’de genelinde geçirilen sokağa çıkma yasağı birkaç hafta sürdü ve akıllarda haftasonu çıkma yasağı var mı? Sorularını oluşturdu.

Haftasonu yapılan üniversite giriş sınavında sokağa çıkma yasağı tekrar kullanılacak. LGS sınavında geçen hafta sonu uygulanan yasak, bu hafta sonu üç ders şeklinde gerçekleştirilecek olan YKS sınav sürecinde de uygulanacak. Bu nedenle İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılan genelgenin detayları insanlar tarafından merakla beklendi.

Sokağa çıkma yasağı süresi, İçişleri Bakanlığı tarafından 81 ilin valilerine gönderilen bir genelge ile belirlendi. Belediyeler, 27 ve 28 Haziran’da YKS sınavı yapıldığında uygulanacak olan sınırlı sokağa çıkma yasağı sırasında YKS’ye giren adaylara karşı gerekli önlemleri alacak ve otobüs sefer sayısı gerektiği şekilde artıracaktır.

20 Haziran’da düzenlenen liseye giriş sınavı için sokağa çıkma yasağı uygulanmış ve öngörülen zaman aralığı giriş sınavı için gereken süre ile pekiştirilmişti. Bu yasak sınava giren öğrenciler dışında tüm vatandaşlar için geçerli bir sokağa çıkma yasağı uygulamasıydı. Sokağa çıkma yasağı geçen hafta sonu sadece Cumartesi günü yapılmıştı fakat geçen hafta sonu 1 gün olan yasak bu hafta sonu 2 gün sürecektir. Bu günler Cumartesi ve Pazar günleri olmaktadır ve bu günlere ve YKS sınavı süresi boyunca sokağa çıkma yasağı getirildi.

27 Haziran Cumartesi ve 28 Haziran Pazar günleri yapılan liseli öğrencilere yapılan Yüksek Öğretim Kurumları Sınavı’ndan (YKS) önce ve sonra oluşabilecek insan yoğunluğunu, sosyal mesafenin bozulması ve bulaş riskini azaltmak amacı ile sınavın sorunsuz ilerlemesini sağlamak için İl görevlileri cumartesi günleri 09.30 ile 15.00 ve pazar günleri 09.30 ve 18.30 arasında sokağa çıkma yasağı uygulayacaktır. Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı kurumlarının ortak aldığı kararlara göre belirtilen bazı istisnalar dışında, 81 ilden vatandaşların sınav süresi boyunca dışarı çıkmaları yasaklanacaktır.

Öğrenci Ailelerine de Kısıtlama Uygulanacak mı?

Üniversite adaylarının akrabaları sokağa çıkma yasağına maruz kalıp kalmayacaklarını bilmek istiyor. Soru işareti ” LGS ve YKS Bildirimi ” ile cevaplanmaktadır. YKS sınavına giren adayların toplu taşıma hizmetini kullanması durumunda öğrencinin yanında bir velisi ve öğrencinin kendisi sokağa çıkma yasağına tabi olmayacaklardır.

Öğrenci özel bir araba ile sınava götürülüyorsa, araç sürücüsü ile birlikte bir akrabası da sokağa çıkma yasağına bağlı olmayacaktır. Şehir belediyeleri, giren öğrencilerin ve öğrenci yakınlarının güvenle sınav yerine ulaşmaları için gerektiğinde sınav görevlilerinin sayısını artıracak ve şehir toplu taşımalarında (otobüsler, minibüsler, minibüsler, taksiler vb.) herhangi bir aksamadan kaçınmak için gerekli önlemleri alacaktır.

Hafta Sonu Sokağa Çıkma Yasağı Saatleri

Yükseköğretim Sınavı (YKS); ilk oturum 27 Haziran 2020 Cumartesi günü 10.15’te başlayacak ve 13:00’da sona erecek ve ikinci oturum 28 Haziran 2020 Pazar günü 10.15’te başlayacak 13.15’te sona erecek .

Sonuç olarak, üçüncü oturum 28 Haziran 2020 Pazar günü 15.45’te başlayacak ve 17.45’te sona erecek. Yüksekokul Sınavı’ndan (YKS) önce ve sonra oluşabilecek kirlilik yoğunluğunu ve riskini azaltmak amacıyla, sınavın sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlamak için; Bazı istisnalar dışında vatandaşlarımız 27 Haziran 2020 (Cumartesi) 09.30-15.00 ile 28 Haziran 2020 (Pazar) 09: 30-18.30 arasında sokağa çıkma konusunda kısıtlanacaktır.

Haftasonu Çıkma Yasağı Var mı?

Haftasonu Çıkma Yasağı Var mı?

YKS Nedir?

YKS, üniversitenin girişinde YGS ve LYS’nin yerini alacak olan Yüksek Öğretim Kurumu Sınavı adı verilen yeni sistemin adıdır. Yeni sistem sayesinde adaylar OSYM bünyesi altında yükseköğretim kurumlarının sınavına girebilirler. Sınav 3 ayrı bölümden oluşur. Bölüm 1 Yetenek Testi (TYT) Bölüm 2 Yetenek Testi (AYT) Üçüncü sınıfa Yabancı Dil Testi (YDT) denir. Herkes ilk TYT sınavına girmelidir.

Bu oturumdan yeterli puan alanların ikinci ve üçüncü oturumlara katılma hakları vardır. Yeni yönetmeliklere göre, 2 yıllık tüm önlisans bölümleri TYT ile, 4 yıllık lisans bölümü AYT ve 4 yıllık dil bölümleri ise YDT sınavı ile öğrencileri bünyesinde toplayacak.

Sokağa Çıkma Yasağı Nedir? İstisna Kapsamında ki Vatandaşlar Kimlerdir?

Sokağa çıkma yasağı, belirli düzenlemeler sırasında bir süre belirtilerek verilen bir emirdir. Her şeyden önce, sokağa çıkma yasakları, genellikle insanların istediği ve gerekli olan ya da en kötüsü, hoşgörülü olan kamu ayaklanmalarını, isyanı ve şiddet kısıtlamalarını önlemeyi ve kontrol etmeyi amaçlamaktadır. Bunun nedenlerin yanında sokağa çıkma yasağı salgın döneminde de halkın sağlığını korumak amacı ile de verilen bir karar olabilmektedir.

İstisna Kapsamına Giren Vatandaşlar

 • TBMM görevlileri,
 • Kamu düzeni ve güvenliğinin sağlanmasında görevli olanlar her çalışan,
 • Çağrı merkezler çalışanları,
 • Yakın akrabalarının cenaze defin işlemlerini gerçekleştirecek ve katılacak olanlar,
 • Elektrik, su, doğalgaz vb. kesintiye uğramaması gereken tedarik sistemlerinin sürdürülmesi, güvenliğinin sağlanması ve arızalarının giderilmesinde görevli olanlar,
 • Ürün ve/veya malzemelerin naklinde lojistiğinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında çalışan kargocular,
 • Gazete, radyo ve televizyon kuruluşlarında çalışanlar,
 • Yaşlı bakımevi, huzurevi, rehabilitasyon merkezleri, çocuk evleri, hastane vb. sosyal koruma/bakım merkezleri çalışanları,
 • PTT, kargo ve su dağıtım şirketi görevlileri,
 • Demirçelik ve cam sektörü vb. sektörlerde faaliyet yürüten işyerlerinin, fırın, soğuk hava depoları gibi çalışması zorunlu bulunan çalışma alanlarının görevlileri,
 • Bozulma riski bulunan tarım ve hayvancılık ürünlerinin hasatında çalışan bireyler,
 • Fırınlarda üretilen ekmeğin dağıtımında görevli olan araçlar ve o araçlarda çalışanlar,
 • Kızılay koordinesinde kan ve plazma bağışı için randevusu olanlar vatandaşlar,

Bu kişiler sokağa çıkma yasağına tabi olmayacakları gibi bu hafta sonu uygulanacak olan sokağa çıkma yasağına bu vatandaşlara ek olarak öğrenciler ve 1 öğrenci yakını da sokağa çıkma yasağına uyma zorunluluğu bulunmayacaktır.

Haftasonu Çıkma Yasağı

Haftasonu Çıkma Yasağı

Hafta Sonu Olan Sokağa Çıkma Yasağı Hangi İllerde

Öğrencilerin yıllardır çalıştığı YKS sınavları bu hafta sonu beraberinde getirdiği sokağa çıkma yasağı ile gerçekleşecek. Sağlık Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın adlığı ortak karara göre uygulanacak olan bu sokağa çıkma yasağı YKS sınavının her il ve ilçede yapıldığı gerekçesi ile her il ve ilçe sokağa çıkma yasağına tabi tutulacaktır.

Sokağa Çıkma Yasağı Genelgesi

İçişleri Bakanlığı 81 ilde LGS ve YKS tedbirleri hakkında bildirimler yayınladı. Bu aralık dahilinde alınan önlemler aşağıdaki gibidir:

 • Sınav süresi boyunca öğrenci, bir öğrenci yakını ve sokağa çıkma yasağına tabi olmayan vatandaşlar sokağa çıkma yasağı uygulamasına tabi olmayacaklar.
 • Sokağa çıkma yasağı 81 ilin tamamına uygulanacaktır.
 • Toplu taşıma ile sınav yerine gelecek öğrenciler yanların 1 kişi, özel araç ile gelecek kişiler şoför ile birlikte 2 kişi getirme hakları vardır.
 • Öğrencilerin kimlik kart başvuruları alması nedeni ile il ve ilçe nüfus müdürlükleri açık kalacaktır.
 • Belediyeler ulaşımda ki yoğunluğa göre sefer sayılarını artırabilecek ve daha güvenli ve hızlı bir şekilde öğrencileri ve yakınlarını sınav yerlerine götürmeyi sağlayacaktır.
 • Uçak, otobüs ve tren gibi araçlar ile önceden biletlenmiş yolculuğa çıkanlar sokağa çıkma yasağına tabi olmayacaklardır.

Bu belirtilen maddeler İçişleri Bakanlığı tarafından halkı yönlendirmek amacı ile yayınlanan hafta sonu yasağı genelgesidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

2020 Zabıta Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?
2020 Zabıta Nasıl Olunur, Maaşları ve Şartları Nelerdir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Zabıta KurumuZabıtalık Şartları Nelerdir?2020 Zabıta Memuru Olma ŞartlarıZabıta Memuru Olmak...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652