Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Hayvancılık Hibe Desteği Şartları - Hayvancılık Hibe Desteği
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Hayvancılık Hibe Desteği Şartları

A+
A-
Hayvancılık Hibe Desteği Şartları

Cumhurbaşkanı Kararı ile bazı bankalar tarafından birçok kısımda faiz olmadan hayvancılık kredi verilmeye karar verildi. Bazı müdürlüklerin hibe desteği vardır. Bu hibe desteklerinin yanı sıra inek yetiştiriciliği de içinde olmak kaydıyla kredi üst limiti 10 Milyon TL’yi geçmiştir. Yeni dönemin gelmesi sebebiyle hem 40 yaşından küçük çiftçilere hemde kadın çiftçilere destek arttırılmıştır. Bankalar bu yılın girmesiyle birlikte senelik cari faiz oranını %10 olarak belirleyip uygulamaya koymuştur. Bankalardan faiz indirimli kredi olanaklarından faydalanarak büyükbaş alımı yapabileceksiniz. Fakat sağlamanız gereken şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar hem sizden ve hayvanda bulunması gereken şartlara hemde krediyi alacak çiftçinin bankanın kredi şartlarına uyması gerekmektedir. Bu hayvancılık hibe desteği şartları şu şekildedir;

 • Gerek duyulması halinde iki kefil gerekir.
 • Kredi Kayıt Bürosu kredi notunun en az 1690 olması gerekir.
 • Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi gerekir.
 • Banka sözleşme formunu doldurması ve imzalaması gerekir.
 • Vergi dairesine borcu olmaması gerekir.
 • Hayvan küpelerini ipotek etmek gerekir.
 • Değeri yüksek mal mülk ipotek etmek gerekir.
 • Hayvanların 3 yaşından büyük olmaması gerekir.
 • Büyükbaş hayvanın mutlaka 1 veya daha fazla doğum yapmış olması gerekir.
 • Hayvanın mutlaka Türkvet’e kayıt olması gerekir.
 • Cinsinin mutlaka brownsiwis, jersey, simenta veya siyah ve alaca bir holstein olması gerekir.
 • Büyükbaş eğer manda ise 4 yaşından büyük olmayıp en az 1 kere doğum yapmış olması gerekir.

Çiftçinin bu şartlara uyması gerekmektedir. Şartları sağlaması halinde krediyi rahatça bankalardan alabilir. Fakat şartları sağlayamazsa çiftçiler krediyi alamazlar.

Küçükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Şartları

2020 yılında çiftçilerimize 300 adet küçükbaş koyun hibesi verildi. Bu desteğin dışında çiftçilerimize ayrı olarak birde asgari ücret ile maaşa bağlanacak. Bakanlık tarafından açıklanacak olan bu 300 koyun projesinin şartları önümüzde günlerde açıklanması beklenmektedir. Küçükbaş hayvancılık yapacak olan çiftçilerimiz 40 bin lira ve 110 bin lira civarı faizsiz koyun kredisi çekebileceklerdir. Tabi bu her kredide olduğu gibi bu krediyi çekmenin bazı şartları vardır.

40 bin TL kredi küçükbaş hayvan türü ve cinsine göre sadece bazı desteklenen illerdeki çiftçilere verilmektedir. Bu küçükbaş hayvancılık hibe desteği şartları olan bazı hayvanların cinsi-türü ve desteklediği iller şu şekildedir;

 • Akkaraman Koyunu için Konya, Aksaray, Ankara, Kayseri, Karaman, Bingöl, Çankırı, Çorum, Kars, Kırıkkale, Kırşehir, Malatya, Osmaniye, Niğde ve Yozgat gibi şehirler yer alıyor.
 • Anadolu Mandası için desteklenen iller İstanbul, Samsun, Sivas, Tokat, Afyon, Amasya, Balıkesir, Düzce, Bitlis, Kayseri, Muş, Diyarbakır, Giresun, Kütahya, Çorum, Kocaeli, Bartın, Tekirdağ, ve Yozgat gibi şehirlerdir.
 • Kilis Keçisi için uygun olan şehirler içinde sadece Kilis ve Hatay yer almaktadır.
 • Dalgıç Koyunu için ise Konya ve Afyondaki çiftçiler destekleniyor.
 • Kaçkar Keçisi için desteklenen iller Artvin ve Rizedir.
 • Tiftik keçisi için sadece Ankara ve Siirt desteklenmektedir.
 • Kıvırcık Koyunu için Aydın, Bilecik, Bursa, Kırklareli, Yalova, Balıkesir, İzmir, Uşak ve Manisa illerinde yaşamanız gerekmektedir.

Küçükbaş hayvancılıkta hayvanın türü ve cinsi desteklendiği illere göre değişim göstermektedir. Bu şartlardan anlaşılacağı üzere her küçükbaş hayvan sahibi olan çiftçiler her ilde desteklenme ihtimali yoktur.

Hayvancılık Hibe Desteği Şartları

Hayvancılık Hibe Desteği Şartları

Hayvancılık Desteği Ne Zaman Ödenir

Bu destekler konusunda en merak edilen sorulardan birisi hayvancılık desteği ne zaman ödenir sorusudur. Her hayvan türünün ödeme tarihi birbirinden farklıdır. Anaç koyun keçi, tiftik keçileri, mazot-gübre ve hastalıklı hayvanların tazminatı gibi ödemeler 27 Mart 2020 gününde ödeneceği bildirildi. Bunlar dışında olan buzağı desteğinin ödenecek tarihi tam olarak bilinmektedir.

Önümüzde günlerde açıklanması beklenmektedir. Malak destek ödemesi için tam olarak tarih 1 Haziran 2020 tarihi ile 1 Temmuz 2020 arasında belirlenmiştir. Süt primi desteği ödemesi için ise sütün soğumuş olması yetmektedir. Koyun ve keçi desteği ödemesinin tarihide tam olarak açıklanmıştır.

Bu tarih yapılan açıklamaya göre 27 Mart 2020 tarihinde ödemeler gerçekleşecektir. Büyükbaş hayvancılık desteği ödemesi için tam olarak tarih verilmese de 2020 yılı içerisinde ödenmesi beklenmektedir. Son olarak arıcılık desteği ödemesine gelecek olursak, bu desteğim ödeme tarihi tam olarak belirlenmemiştir. Fakat 3 yıldan fazla süre arıcılık yapan kişiler ödemeyi alabileceği belirtilmiştir.

Hayvancılık Hibe Desteği İçin Gerekli Evraklar

Hayvancılıkta hibe desteği almak için şartlara uymak gerekir. Bu şartlara uyduktan sonra hayvancılık hibe desteği için gerekli evrakları halletmek gerekiyor. Bu evraklar şu şekildedir;

 • Çiftçi Kayıt Sistemi kayıt belgesi
 • Gelir belgesi ( Maaş bordrosu da olabilir)
 • Aylık geliri ispatlayan evraklar
 • Eksper hesaplaması için gerekli ücretler
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • İpotek için gerekli değeri yüksek mal ve mülkler
 • Esnaf olan kişilerin getireceği diğer evraklar (ticari sicil gazetesi, yıllık gelir ve gider tabloları, imza sirküleri, beyanlar gibi evraklar)
 • Eş imza onayı

Çiftçilerin bu evrakları getirmeleri halinde rahatça hayvancılık hibe desteği alabileceklerdir.

Hayvancılık Hibe Desteği Alan İller

Büyükbaş ve küçükbaş hayvancılıkta yer alan şartları hallettikten sonra lazım olan evraklarla beraber başvuru yapan çiftçiler desteklerden yararlanabilecektir. Devlet her sene verdiği hayvan hibeleri, bu senede devlet tarafından veriliyor.

5 yıl ödemesiz olacak olan bu krediyi almak isteyen çiftçilerin ilk önce kuruluşlara başvuru tarihi geçmeden müracaat etmeleri gerekmektedir. Bu destek her ilde verilmiyor. Kırsal Kalkınmayı Destekleme kurumuna göre Türkiye’de hayvancılık hibe desteği alan iller şu şekildedir;

 • Denizli, Yozgat, Afyon, Malatya, Diyarbakır, Samsun, Ağrı, Balıkesir, Kahramanmaraş, Manisa, Elazığ, Van
 • Kütahya, Çorum, Amasya, Ordu, Uşak, Erzincan, Burdur, Ankara, Konya, Mardin, Trabzon, Çankırı, Erzurum, Nevşehir, Kastamonu
 • Giresun, Çanakkale, Kars, Urfa, Muş, Hatay, Bursa, Ardahan, Isparta, Sivas, Mersin, Karaman, Aydın

Yukarıdaki iller bu destekten faydalanabilecek illerdir. Bunlar dışında yer alan iller bu destekten faydalanamayacaklardır.

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Şartları

Büyükbaş Hayvancılık Hibe Desteği Şartları

Hayvancılık Hibe Desteği İçin Nereye Başvurulur

En çok merak edilen sorulardan biri olan hayvancılık hibe desteği için nereye başvurulur sorusu çoğu çiftçinin aklında soru işareti olarak kalmaktadır. Başvuruyu yapmak için gitmeniz gereken yerler KOP, GAP, DOKAP ve DAP gibi projelerin içerisinde yer alan 41 ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Bu illerde başvurmanız için gitmeniz gereken yer İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlükleridir. Başvuruya gitmeden önce mutlaka müracaat tarihinin geçmediğine emin olun. Bunun dışında yanınızda getirmeniz gereken evrakları da dikkatli okuyarak yanınıza almayı unutmayın.

Hayvancılık Hibe Desteği Nasıl Alınır?

Bu desteği almak için ilk olarak başvuru tarihlerini kontrol etmek gerekir. Başvuru tarihlerini doldurmadan bir an önce Tarım Müdürlüklerine müracaat etmemiz gerekiyor. Yetiştireceğiniz hayvana göre başvuruda bulunmanız gerekir. Büyükbaş veya Küçükbaş hayvancılık olarak belirtmeniz gerekiyor.

Çünkü ikisinin desteklendiği şartlar oldukça farklıdır. Küçükbaş hayvancılık için hibe desteğinde bulunacaksanız yaşadığınız şehir önemlidir. Bunun dışında destek alacağınız küçükbaş hayvanın cinsi ve türü de etkilidir.

Yaşadığınız şehir destek almayı kabul eden 41 ilden birisi olsa bile, o şehirde desteklenmeyen bir küçükbaş hayvan türü ile yine destekten yararlanamayacaksınız. Bu cevaplar hayvancılık hibe desteği nasıl alınır? sorusunu oldukça açık şekilde açıklamaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

KOSGEB’in Destek Vereceği Programlar
KOSGEB’in Destek Vereceği Programlar
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.KOBİ Nedir?Hangi Durumlarda KOSGEB Desteklerinden Faydalanılabilir?KOSGEB Destek Programlarının Avantajlarıİşletme Geliştirme,...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652