Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

HES Kodu Nedir? Nasıl Kullanılır?

A+
A-
HES Kodu Nedir? Nasıl Kullanılır?

Dünya genelinde, insan sağlığını tehdit etmeye başlayan Covid-19 virüsü, ülkeleri çeşitli tedbirleri almaya zorlamıştır. Covid-19 ile mücadele kapsamında, Türkiye’de Hayat Eve Sığar uygulaması kullanılmaya başlanmıştır. Bu uygulama sayesinde insanlar, daha kontrollü bir yaşam sürebilmektedir. Uygulamayı telefonlarına indirenler, birçok konuda bilgilendiriliyor ve hastalık belirtisi olanların sağlık kuruluşları ile iletişime geçmeleri sağlanıyor. Son düzenleme ve hes kodu verilmeye başlanmıştır. Bu güncelleme ile kontrollü sosyal hayatın daha iyi uygulanması amaçlanmaktadır. Yeni geliştirilen bu kod sistemi ile insanlar, şehirlerarası seyahatlerini ve iş yerlerinde çalışmalarını yapabileceklerdir.

HES Kodu Nedir?

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre HES kodu ile salgının takibinin daha iyi yapılması sağlanacaktır. Hes kodu almak istiyorum diyenler, hayat eve sığar uygulaması ya da sms ile kod alabileceklerdir.

Bu kod uygulaması, kontrollü sosyal hayatı sağlamak, insanların şehirlerarası ulaşımları, kurum ziyaretleri sırasında Covid-19 riske taşıyıp taşımadıklarını belirleyen ve takip edilmesini sağlayan bir uygulamadır.

Yolculuk sırasında, yapılan kontrollerde, kod sorgulaması yapılarak kişilerin hastalık riskleri olup olmadığı, risk varsa, temasta bulunduğu kişilerin uyarılarak gerekli tedbirlerin alınmasını sağlayacaktır. Kod sorgulamasında, covid-19 riski bulunan kişilerin seyahat izinleri onaylanmayacak ve bu kişilerin hemen kontrol altına alınması sağlanacaktır.

Hes Kodu Nasıl Alınır?

Hes Kodu Nasıl Alınır?

HES Kodu Nasıl Alınır?

Sağlık bakanlığı hayat eve sığar uygulaması ile birçok hizmeti vermeye başlamıştır. Uygulamayı cep telefonlarına indirenler, sunulan tüm hizmet seçeneklerinden faydalanabiliyorlar. Hes kodu alma işlemleri için şu işlemler yapılıyor.

 • Hes uygulaması cep telefonuna indirilir,
 • Hes kodu işlemleri bölümü seçilir,
 • Hes kodu oluştur butonu tıklanır,
 • Hes kodu kullanım süresi seçilir ve kod oluşur.

Şehirlerarası seyahat yapacak olanlar, seyahat firmalarından bilet alacakları zaman kişisin sağlık durumunu sorgulamak için hes kodunu kullanarak sorgulama yapar ve risk olmayanların işlemlerini onaylarlar.

HES Kodu Kullanımı

Covid-19 hastalığı ile mücadelede daha kontrollü bir yaşam için her türlü tedbir alınmaya çalışılmaktadır. Hes kodu zorunlu mu? Yeni kullanılmaya başlayan bu kod sisteminin zorunlu olup olmadığı merak edilmektedir.

Hayatın her aşamasında, gerekli kontrolleri yapabilmek ve hastalık riski taşıyanları hemen tespit edebilmek için zorunlu olmaya başlanacaktır. İsteyenler, sms ile istedikleri anda kodlarını alabilecektir. Sms ile hes kodu alma işlemleri şu şekildedir.

 • Kısa mesaj bölümü seçilir,
 • HES boşluk T.C. Kimlik numarası,
 • kimlik seri numarasının son 4 hanesi,
 • paylaşım süresi gün olarak sıralı şekilde yazılır,
 • 2023 numarasına sms gönderilir.
 • Cep telefonuna sms olarak hes kodu gönderilir.

Bu işlemleri yapanlar, aldıkları kodları, yapacakları işlemlerde, kullanabilmektedir. Seyahatlerde ve kurum ziyaretlerinde bu kod ile sorgulama yapılacaktır.

HES Kodunun Güvenliği

Hes Kodunun Güvenliği

Kişiye özel olarak verilen hes kodları tekil kodlardan oluşmakta ve her türlü güvenlik önlemi alınmıştır. Her kişi için bir kod üretilir ve değiştirilmez. Kod oluşturulduktan sonra kod bilgisinin paylaşılması gibi sorumluluklar kişinin kendisine aittir.

Vatandaşlar, çeşitli sorgulama işlemlerinde, T.C Kimlik numaralarını paylaşmak zorunda kalmayacak ve hayat eve sığar uygulamasından aldığı kodu kullanarak işlemlerini yapabilecektir.

Kişiler, uygulama üzerinden her paylaşıma özel kod oluşturabilecek ve daha güvenli olarak kullanabilecektir. Kullanıcılar, her yerde aynı kodu kullanmamak için kullanacakları yere göre farklı kod oluşturabiliyorlar.

Şehirlerarası Ulaşımda HES Kodu

Hayat eve sığar mobil uygulamasını kullananlar, kod oluştur bölümünden ya da telefonlarından sms göndererek kod alabilecekler. İlk olarak şehirlerarası ulaşımda kullanılmaya başlanacaktır.

Bu duyurular yapıldıktan sonra çeşitli sorular gelmeye başlamaktadır. Hes kodu otobüste geçerli mi? seyahat firmaları, vatandaşların seyahat taleplerini onaylayabilmek için bu kodu kullanarak sorgulama yapacak ve risk yoksa izin verecektir.

Hes kodu kullanılarak, tren seyahatleri ve uçak seyahatleri yapılabilecektir. Hes kodu ile seyahat yolcuların sağlık durumlarının kontrolünü sağlayacaktır. Şehirlerarası seyahatlerden nasıl kullanılacak?

 • Uygulama ya da sms ile kod alınır,
 • Kişi sorgulaması yapılır,
 • Risk yoksa işlem onaylanır,
 • Risk varsa kişi ve temas ettiği kişiler kontrol altına alınır.

Uygulamanın amacı, tüm seyahatlerin covid-19 hastalığına karşı daha güvenli bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Uygulama sayesinde tüm yolcuların sağlık güvenlikleri en üst düzeyde sağlanmış olacaktır.

İş Yerleri İçin Uygulama

İş Yerleri İçin Uygulama

İş Yerleri İçin Uygulama

Sağlık Bakanlığı hes kodları ile seyahat işlemlerini güvenlik altına almaya çalışırken, iş yerleri içinde özel önlemler alınabileceğini açıklamıştır. İlk olarak seyahatlerde kullanılan hes kodu hangi illerde geçerli gibi sorular üretilebilmektedir.

Seyahatlerin güvenli yapılması için geliştirilen bir uygulama olduğu için seyahat firmaları her ilde kod sorgulaması yapacaktır. İş yerleri için alınacak özel önlemlerle ilgili olarak, her işyeri belirlenen kurallara zorunlu olarak uyacak ve çeşitli bilgilendirme afişleri kullanarak, tüm çalışanları bilgilendirecektir.

İş yerleri, uygulama üzerinden uyum derecesine göre puanlandırılacaktır. Kişiler, covid-19 ile mücadele kapsamında çeşitli kurallara uyarken aynı zamanda iş yerlerinin de belirlenen kurallara uyup uymadığını denetleyecektir.

HES Kodu Sorgulama

Hes kodu sorgulama işlemleri, hayat eve sığar uygulaması üzerinden sorgulama yapılabilecektir. Sorgulama işlemleri şu şekilde yapılıyor.

 • Hayat eve sığar uygulaması açılır,
 • Hes kodu işlemleri seçilir.
 • Hes kodu sorgulama bölümüne önceden oluşturulmuş kod yazılır,
 • Sorgulama yapıldığında, T.C Kimlik numaralı kişi riskli değil ya da risk durumu bilgisi gösterilir.

Bu sorgulama ile seyahatler için onay işlemleri gerçekleştirilir. Sorgulamada riskli olduğu belirtilen kişiler için hemen tedbir alınması sağlanır. Oluşturulan hes kodu için süre belirtilmediğinde, aynı kod bir yıl geçerli olmaktadır.

HES Kodu Yaş Sınırlaması

Hes Kodu Yaş Sınırlaması

Hes Kodu Yaş Sınırlaması

Covid-19 salgınında risk oranı en yüksek olan yaş grubu olarak 65 yaş üstü belirlenmiştir. Bu yaş grubunda olanlara sokağa çıkma yasağı getirilerek tedbirler alınmaya çalışılmıştır. Son düzenleme ile 65 yaş üstü kişilerin şehirlerarası seyahat etmesini izin verilmiştir. Seyahatlerin güvenli yapılabilmesi için hes kodu yaş sınırı ile ilgili bir açıklama yapılmamıştır. Tüm vatandaşlardan seyahat işlemleri için hes kodu istenecektir.

Uygulamayı cep telefonlarını yükleyen her vatandaş kendi kimlik bilgileri ile sorgulamasını yapabilecek ve hes kodunu öğrenebilecektir. Hes kodları T.C Kimlik numaralarına göre belirlendiği için her vatandaş uygulama üzerinden ya da sms yöntemi ile kodunu alarak, yapacağı işlemlerde istenildiğinde kullanabilecektir.

HES Kodu Geçerlilik Süresi

hes kodu hangi seyehatlarda kullanılır? Hes kodlarının kullanımı ile ilgili Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ilk etapta, uçak ve tren seyahatlerinde kullanılacağı bilgisi verilmiştir. Yine yapılan açıklamada, ilk olarak şehirlerarası ulaşımlarda kullanılmaya başlanacağı belirtilmektedir.

Seyahatlerde, tüm yolcuların sağlık durumlarının kontrolünün sağlanması için seyahat firmaları, hes koduna göre sorgulama yapılarak, gerekli tedbirler alınmaya çalışılacaktır. Hes kodlarında geçerlilik süresi kod oluşturulurken belirlenmektedir. Uygulama üzerinden kod oluşturulurken şu seçenekler kullanılır.

 • Yeni kod ekle,
 • Süresiz,
 • Tarih seç,

Kullanıcılar, oluşturacakları her kod için bir isim belirleyebilir ve belirlediği isime göre kodu farklı yerlerde kullanabilir. Bu güvenlik açısından her yerde farklı kod kullanılmasını sağlayacaktır.

Sms ile kod alırken, kodun kaç günlük geçerli olacağını rakam ile yazarak belirtiyorsunuz. Belirtmiş olduğunuz gün sayısına göre kodunuz oluşturularak gönderiliyor.

Uygulama üzerinden belirleme yaparken her hangi bir tarih belirlemesi yapılmadığında, oluşturulduğu günden itibaren en fazla bir yıl geçerli olacak şekilde kod verilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

32 Günlük En Yüksek Mevduat Hesaplama
32 Günlük En Yüksek Mevduat Hesaplama
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.32 Günlük Mevduat Veren Bankalar32 Günlük Faizler DeğiştiTCMB ve PPK...