Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

İcralık Banka Evleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

A+
A-
İcralık Banka Evleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

İcradan ev, araba gibi taşınır ya da taşınmaz mal almak isteyen vatandaşlar, bu konu ile ilgili icralık banka evleri nasıl alındığı konusunu araştırıyor. Peki, konut gibi meskenler nasıl icralık olur? Bankalar kredi ürünlerini kullandırırken bazı kredi koşulları arasına ipotek şartı koyar. Vatandaşların bankalardan kredi alabilmeleri konusunda göstermiş oldukları ipotek, banka borcunun ödenmemesi halinde banka tarafından alınır. İpotek yapılan taşınır ve taşınmazlar, banka borcunu karşılaması adına satışa çıkartılır ve yeni alıcılar için banka sitelerinde satışa sunulur.

İcradan Ev Almak Zor mu?

İcradan ev almak için öncelikle banka sitelerinde satışa sunulan evleri incelemeniz gerekmektedir. Belirlenen süreler içerisinde teklif vermek için banka şubesine gerekli teminatı yatırmak ve süresi içerisinde gerekli işlemleri yapmak gereklidir. Bankaların icralık ev satışlarında sunduğu bazı kredi imkânları da bulunmaktadır. İcradan ev almak isteyen vatandaşlar, normal piyasa değerine göre daha uygun ev sahibi olma şansına sahip olurlar. Aynı zamanda banka nezdinde olan evin gerekli yasal işlemleri mevcut olup, gerçek ekspertiz değerinde satışa sunulur.

Bankadan İcralık Ev Almak İçin Gerekli Koşullar Nelerdir?

Konut değeri piyasanın altında satışa sunulan banka evleri, ihtiyaç için ev almak isteyen vatandaşların dışında, yatırımcıları da cezbediyor. Ev alırken pazarlık, ekspertiz ve yüksek fiyatlar yerine oldukça düşük fiyata aynı değerde eve sahip olmanız mümkün. İcraya sunulan evler ihale usulü satışa çıkmaktadır.

Öncelikle yapılan satışlar 2 aşamada yapılır. Bu aşamalardan ilki açık artırma usulü ile konut bedelinin %60’ı olan bedele göre satışa çıkartılır. İlk satışta belirlenen bedelde satılmayan evler ikinci satışa kalır. İkinci satışta ise %40 gibi düşük bir bedel üzerinden satışa çıkartılır. Vatandaşların yatırım amaçlı olarak da alabileceği bu evler, gerçek değerinin neredeyse yarısına satışa sunulmaktadır.

İcralık Banka Evleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

İcralık Banka Evleri Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Bankadan En Alırken Detaylı Bilgiye Ulaşmak

Bankaların kendi sitelerinde satışa sunulan icralık evler diğer mallar arasında en fazla talep görenler arasında yer alır. Gayrimenkul almak istediğinizde öncelikle yapmanız gereken bazı yöntemler olmalıdır.

Bunlar;

 • Banka sitesinden tüm satış bilgilerini öğrenmek
 • Evin detaylı iskân bilgisini incelemek
 • İmar planını incelemek
 • Avukat aracılığıyla yasal prosedürler hakkında bilgi almak
 • Emsal fiyatlarla karşılaştırmak
 • Satış bedelini karşılayabilecek durumda olmak
 • 18 yaşından büyük olmak
 • İcralık ev satışının gazetede yayımlanması
 • Satış tarihi ve saati belirlenen adreste bulunmak
 • İcradan alınacak olan evin satış bedelinin %20’sini bulundurmak.

Bu detayları aklınızda bulundurarak yeni evine kavuşmak isteyen vatandaşlar ihale sonucuna göre evini alabilirler. İcradan ev almak öncelikle daha önceden bilgi sahibi olunması gerekli bir satış usulüdür. Piyasa bedeli altında ev almak, devlete belirli oranda vergi ödemeyi gerektirir. Bunun bazı şartları vardır.

Bankadan İcralık Ev Alırken Ödenecek Vergi Ne Kadar?

Vatandaşların merak ettiği bir diğer soru da belirlenen satış bedeli dışında herhangi bir masraf ödenip ödenmeyeceği konusudur. Bu durumda devlet vatandaşların daha uyguna ev almasına karşılık belirli oranda KDV talep eder. 150 mt² ev satışı için %18 KDV, 150 mt² ev satışı için %1 KDV ödenmesi gerekir. Açık artırma usulünde olan diğer masraflar arasında ise tellaliye ücreti, ek masraflar ve damga vergisi gibi bazı masraflar da bulunmaktadır.

Bankadan İcralık Ev İçin İhale Nasıl Kazanılır?

İhale usulünde her vatandaşın kazanacağı gibi bir teminat yoktur. Vatandaşların istediği ihaleye gerekli koşulları sağlaması halinde hakkı bulunuyor. İhalenin kazanılmaması sonucu yatırılan teminat kesintiye uğramaz Bu nedenle ihale kazanmamış olmak paranızın gideceği anlamına gelmiyor. Paranız kesinti olmadan iade ediliyor.

İhalenin Kazanılması Sonrası Süreç Nasıl?

İhaleye giren ve gerekli icralık banka evleri alma şartları için verilen koşullara uyan vatandaş ihaleyi kazandıktan sonra bazı süreçlerden geçmesi gerekir. İhale kazanıldıktan sonra ihaleye itiraz eden bazı kişiler olabilir. İhaleye itiraz olmaması, ihale için fesih davası açılmaması durumunda satış bedeli olan paranın 10 gün içerisinde eksiksiz olarak ödenmesi zorunludur.

İhale sonrası işlemler;

 • 10 gün içerisinde satış bedelinin tamamı yatırılır
 • İcra Müdürlüğü tarafından Tapu Müdürlüğü’ne ihale ile kazanılan ev için yazı yazılır
 • Tapu tescil işlemleri yapılır

İhale sonrası dikkate alınması gereken işlemler arasında alınan icralık malın 3 yıl süresince satılamamasıdır. Bunun nedeni Gelir Vergisi Kanunu gereği haksız kazanç elde ederek, diğer vatandaşların hakkına girmeyi önlemektir. Ticari amaçlı alım satımların önünü geçmek adına yapılan bu işlem önemlidir. Satılması halinde ise gerçek bedel arasında belirlenen farka göre gelir vergisi ödenmesi zorunludur.

Bankalardan İcralık Ev Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankadan alınacak olan icralık ev alma için gerekli araştırmaları yapmak bazen yeterli değildir. Ev alırken farklı mağduriyetler yaşamamak adına yapılması gereken bazı işlemler vardır.

Bunlar;

 • Satışa çıkan ev üzerinde hisse olup olmadığı
 • Satışa çıkan evde rehin olup olmadığı
 • Satışa çıkan ev adresi alınarak detaylı incelenmeli
 • İhale esnasında fiyat yüksek olursa ihaleden çekilmeli
 • İhalenin kurallara uygun yapılıp yapılmadığına bakılması
 • İhalede yüksek fiyat veren kişinin ismi tutanakta yer almalıdır
 • İcra Müdürü’nün satışı sonlandırma konusunda bildiri yapması
 • İhaleyi kazanan kişiden alınan teminatın kasada olduğuna dair ibare bulunmalı

İhtiyaç dâhilinde almak istediğiniz ev için fiyatı yükseltmeniz gerekebilir. Artımları daha makul seviyede ve minimum tutarla yapmak, alıcının lehinedir. Hızlı ve yüksek artışlar gereğinden yüksek tutarda evi almaya sebep olabilir. Yatırım amaçlı ev almak isteyen vatandaşlar ise bu konuda daha rahat davranarak 2. ihaleyi bekleyebilir.

İcralık Banka Evleri Nasıl Alınır?

İcralık Banka Evleri Nasıl Alınır?

İcralık Evi, Asıl Sahibi Evi Geri Alabilir Mi?

Bazı mali olumsuzluklardan dolayı evini bankaya vermek durumunda kalan bazı vatandaşlar, kısa sürede sorunu çözerek evini geri almak isteyebiliyor. Bu durumda ihaleye katılarak evi geri almak bazı hak kayıplarına sebep olabilir. Aynı zamanda parayı ayarlayan borçlu, bu parayı kredi borcunu kapatmak için kullanabilir. Dolayısıyla birkaç işlem ile icradan evini geri kurtarabilir.

Bunun için;

 • Öncelikle satış gerçekleşmemiş olmalı
 • Bankaya olan borcun tamamı kapatılmalı
 • Banka tarafından haciz işlemleri durdurulmalı ve kaldırılmalı

Borcun kapanması ile birlikte evinizi satın almanıza gerek kalmaz. Zaten bu durum yasal olarak da mümkün değildir. Evin ihale ile satın alınmak istenmesi ise dilediğiniz bir kişinin ihaleye katılmasıdır. Bu durumda güvenilir biri olması daha sonra evinizi almanız adına önemlidir. Borçlu bir vatandaş için en doğru yol bankadan borcun kapatılması, evin üzerinden ipoteğin kaldırılması ve banka ile ilişkilerin tazelenmesidir.

Banka Neden Sahibinden Evini Alır?

Bankalar, ipotek altına aldıkları hiçbir konutu sahibinden almak istemez. Kredi koşullarında detaylı olarak belirttiği ve borcun ifa edilmemesi sonucu, verdiği parayı karşılaması adına güvence olarak aldığı ipotek menkul ile zararını karşılamak ister. Bu durumda şartları kabul ederek konut kredisi kullanan kişiler daha fazla finansal problem yaşamaması adına banka tarafından konut alınır. Bunun yanı sıra ihtiyaç kredileri için bazen ipotek istenebilir. Bunun için talep edilen kredilerin yüksek tutarda olması gerekmektedir. Borcun ödenmemesi durumunda, borçlunun zararı karşılaması ve borcu kapatması adına ipotek altına alınan ev icraya konu olur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Öğrenciler YKS Sınavına Maskeyle mi Girecek?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Üniversite Sınavı Nedir?Pandemi Sürecinde Üniversite SınavlarıPandemi Sürecinde Üniversite Sınavları ÖnlemleriÜniversite...