Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

İcralık Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim?

A+
A-
İcralık Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim?

Borçlunun hizmet ya da mal bedelini ödemekle yükümlü olduğu biliniyor. Edimini yerine getirmeyen borçlu muaccel ve müeccel borç olarak ödemesi gereken borcunu yerine getirmemesi halinde devlet eliyle alacaklının alacağını tahsil etmesi gerekir. İcra davasına konu olan alacakların tahsili için açılan icra davası sonucu borçlu hakkında, borcunu yerine getirmesi adına açılan ilamlı ya da ilamsız icra bildirisi için ödeme emri İcra Memurluğu tarafından gönderilir. Peki, İcralık Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim?  Birçok borçlu için zorlayıcı olan bu durum karşısında yapılması gereken bazı işlemler vardır.

İlamsız İcra Takibi

İlamlı icra takibine konu olan para ve teminat alacakları için öncelikle tebligat, borçlu adresine gönderilir. Kişinin tebligatı alması ve tebliğ edilmesi ile 7 günlük itiraz süresi işler. Bu süre içerisinde yapılması gereken bazı itirazlar söz konusudur. İcra takibi ilamsız olarak yapılmış ise borçlu adına daha önceden ödenmiş makbuz ya da deliller icra takibine itiraz dilekçesinde yer alan ekte sunulur. İcra Dairesi tarafından yapılan incelemeler sonucunda ödenmiş olan bir makbuzun ya da delilin olması halinde icra takibi düşer. Kimse borcuyla alakalı olarak icralık olmak istemez.

İcralık Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim?

İcralık Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim?

İlamlı İcra Takibi

İlamlı icra takibi ise kambiyo senetleri ile açılan icra takibidir. Bu durumda senet, çek, bono gibi kıymetli evraklara olan borçlar için sizlere sunulan takibe itiraz etmeniz mümkündür. Senet ve diğer kıymetli evrakların ödenme süresi her evrak için farklı olabilir. Senetlerde yer alan muaccel ve müeccel borç kavramlarına uygun olarak takip başlatılması mümkündür. Borçlunun itiraz ile icradan kurtulması ise bazı şartlara bağlıdır.

İcra takibine itiraz;

 • İmzaya itiraz
 • Borca itiraz
 • Kısmi borca itiraz
 • Faize itiraz

Bazı borçlarda daha önceden ödenmiş olması ve makbuzun borçluda bulunması, icradan kurtulmanın en önemli yoludur. Bunun dışında imzanın borçluya ait olmaması üzerine imzaya itiraz edilebilir. Bu durumda imza karşılaştırılması yapılır. Kısmi borca itiraz ise borcun kısmi kabulü niteliğindedir. Bu şekilde borcun bir kısmına itiraz edilir. Bu durumda kalan kısmına ise ödeme süresi verilir.

İcradan Kurtulmanın Yolları

İcranın başlamış olması ya da ihtar alınması sonucu yapılması gereken bazı önemli şartlar, borçlunun icradan kurtulmasını sağlar. Alacaklı ve borçlu ilişkisinde verilen sözlerin tutulması bu tür olumsuz durumların bertaraf edilmesini sağlar. Bu nedenle ilişkilerde söze sadık kalınması ve edimin zamanında yerine getirilmesi önemlidir.

İcradan kurtulmak için;

 • Ödeme tarihlerine uyulması
 • İcra öncesi yapılan ihtarın dikkate alınması
 • İcra masrafları eklenmeden alacaklı ile anlaşma sağlanmalı
 • İcraya intikal eden takiplerde mal beyanında bulunulmalı
 • Borcun kabulü halinde alacaklı vekili ile anlaşma yoluna varılmalı
 • İbraname alınmalı ya da icradan dosya bedeli ödenerek kapatılmalı

Doğru adımlarla icra masraflarından kurtulabilir ve anlaşma yoluna gidebilirsiniz. İcraya intikal eden borçlarda bazı masraflar olabilir. Bu borçludan ne şekilde tahsil edildiği ile ilgilidir. Öncelikle icra haciz yoluyla yapılabildiği gibi peşin ödeme ile de yapılabilir. Bu durumda ödeme şekline bağlı kalarak masraf ortaya çıkmaktadır.

Yapılan haciz yöntemleri içerisinde bulunan ev, iş yeri haczi, maaş, taşınır, taşınmaz haczi, ihtiyati tedbir gibi hacze konu olan tedbirler ile bazı yapılan masraflar vardır. Bu masrafların içerisinde harçlar, yol masrafları ve avukatlık bedeli gibi kalemler bulunur. İcra dosyasının daha uygun ödeme koşulu ile kapanması adına alacaklı vekilinin borçluya ulaştığı ya da alacaklının ihtar gönderdiği dönemde borcun kapanması daha az zarar ile icradan kurtulmayı sağlar.

Mal Beyanında Bulunmak

İcra takibi sonrası borçluya verilen süre içerisinde mal beyanında bulunmak önemlidir. Mal beyanında bulunmak borçlu lehinedir. Ödeme koşullarının alacaklı vekili ile belirlenmesi, kısa sürede anlaşma yapılması borcu netleştirir ve artmasını engeller. Bu nedenle yapılması gereken öncelikle tüm gelir bilgilerinize dair mal beyanında bulunmak olmalıdır.

Ödeme Tarihine Uyulması

Ödemelerin düzenli yapılması, borçlu ödeme alışkanlıklarını belirler. Aynı zamanda borçların zamanında ödenmesi ile olumsuz durumların önüne geçilir. Vadesi gelmiş olan muaccel borçlar ve ödeme günü için zamanı olan müeccel borçlarda ödemenin zamanında olması icradan kurtaran yollar arasındadır. Banka borçlarında ise borçlulara verilen belirli bir süre vardır. Bunun nedeni bankaların müşteri kaybını önlemesidir. Bankanın kendi birimleri içerisinde kurduğu hukuk departmanına intikal etmeyen dosyalar, öncelikle müşteri hizmetleri tarafından aranarak borçludan teyit edilir.

Daha sonra ise borçluya belirli süre verilir. Bu süreler dışında dosya hukuk birimine aktarılır. Birçok banka borçlusu hukuk departmanından arandıktan sonra ödeme yapsa da bu borçlu için bir daha banka ile ilişkilerinin eskisi gibi olamayacağını gösterir. Bu nedenle zamanında ödenmeyen her borç sonrası muhakkak karşılaşılan icra sürecinden kurtulmanın yolları aranır.

İcra Takibi Öncesi

İcra takibi öncesinde alacaklı tarafından bazı ödeme ihtarları yapılır. Öncelikle amaç borçlunun borcunu icra yolu dışında ödemesi ve sulh olunmasıdır. Borçlunun ihtara uyması halinde borcu ve işleyen faiz bedeli dışında ödeme yapmaz. İcra takip öncesi gelen bu ihtar üzerine borçlunun borcunun olmadığına inanması, imzanın kendisine ait olmadığını ileri sürmesi ya da borca itiraz etmesi üzerine, alacaklı icra yoluna gidebilir. Burada verilen 7 günlük itiraz süresinde borçlu itirazını ispatla yükümlüdür.

İcra Takibi Sonrası

İcra takibi başlatıldığında borçlunun yerleşim yerine İcra Müdürlüğü tarafından tebligat gönderilir. Tebligatta belirtilen 7 günlük süre ödeme yapılması ve ödeme yapılmaması halinde haciz işlemlerinin başlatılacağına yöneliktir.

İcra işlemleri kapsamında;

 • Tapu, araç, banka hesapları
 • Haciz istemi
 • Hacze çıkılacak adreslerin tespiti
 • Malların kaçırılmasına karşın İcra Mahkemesi’nden ihtiyati tedbir kararının alınması
 • Mahkeme kararıyla ihtiyati haciz kararının alınması

İcraya konu olan borcun karşılanması adına öncelikli olarak kolay tahsil yoluna bakılır. Alınabilecek ve kısa sürede tahsili yapılacak yollar uygulanır. Bunun dışında gerçekleşen işlemlerde kefil var ise kefile aynı icra işlemleri uygulanır.

İcralık Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim?

İcralık Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim?

İcraya Konu Olabilecek Borçlar

İcraya konu olan bazı borçlar vardır. Alacaklı tarafından iyi niyetli olarak zararın giderilmesi amaçlı açılan icra takibi olabileceği gibi kötü niyetli olarak ödenmiş bir borcu tekrar talep eden alacaklılar da bulunmaktadır. Bu durumda İcra İflas Kanunu’nda belirtildiği gibi olası hak kayıplarının önüne geçilmesi adına 7 günlük itiraz süresi ya da ihtiyati hacizde olduğu gibi teminat alarak haklı tarafın zarara uğramasını önler.

İtiraz süresinde ileri sürülen nedenle açıkça belirtilmelidir. Bu durumda yapılacak birçok işlemde olduğu gibi imzaya itirazın bazı hususları vardır. Teknik olarak uzmanlar tarafından farklı açılardan atılan imzaların incelenmesi ile imzanın doğruluğu tespit edilir. Bu durumda kötü niyetli yapılan bu icra takibinden borçlu kurtulmuş olur.

Banka İcra Borcundan Kurtulmak İçin Ne Yapılmalı?

Banka icra borcundan kurtulmadan önce bir daha bankalarla çalışamama riskinizi göze almanız gerekir. Bazı dönemlerde maddi krizler söz konusu olabilir, bankalar yatıracağınız minimum tutarda ödemeleri dahi iyi niyet olarak algılar. Hiç ödeme yapılmaması ise bankaların borçluya karşı güvenini sarsacaktır. Bu durumda borçlu olarak icralık olmadan önce son ödeme tarihlerinize dikkat etmeli ve kısa sürede hukuka intikal etmeden borcunuzu kapatmalısınız. Taksitlendirme ve yapılandırma yapmak icradan kurtulma adına önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Polisin Maske Cezası Kesme İzni Var mıdır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Maske Ne İşe Yarar?Maske Çeşitleri Nelerdir?Maskeler Koruyucu mudur?Coronavirüs HakkındaPandemi Nedir?Umumi...