Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

İhracat Fazlası Mal Nereden Alınır?

A+
A-
İhracat Fazlası Mal Nereden Alınır?

İhracatın diğer ismi dış satımdır. İhracat ülkedeki vatandaşların ihtiyaçlarından fazla üretilmiş olan malların yabancı ülkelere satılmasıdır. Böylece yabancı ülkeler ile ticari ilişkiler kurulmuş olur. Kurulan ticari ilişkiler sonraki kurulacak olan ticari ilişkilerin de temelini oluşturur. Peki, ihracat fazlası mal nereden alınır?

Ülkenin ihracattan elde ettiği gelir ithalattan yani yurt dışından alınan dış alım mallardan elde ettiği gelirlerden ne kadar fazla olur ise gelişmişlik düzeyi de aynı oranda fazla olur. Çünkü ihracat ile ülkeye döviz girişi sağlanır. Böylece ülke de giderek zenginleşir ve ülkenin refah düzeyi de artar. Bu nedenle her ülke ihracattan elde ettiği gelirleri arttırmaya çalışır.

İhracat yapan ülkelerde zaman zaman ihracat fazlası mallar da gündeme gelir. İhracat fazlası mal demek, ihracat amacıyla üretilen malların bir kısmının çeşitli nedenlerden dolayı ihraç edilmeyerek üreticinin elinde kalması demektir. İhraç edilen malların hepsinde bu durumun yaşanma ihtimali vardır. Çünkü her çeşit ihracat malının satışında çeşitli anlaşmazlıklar çıkabilir veya ihtiyaç fazlası mal üretilmiş olabilir.

Özellikle ihracat fazlası mal almak isteyen müşteriler vardır. Çünkü ihracat malları kalitelidir. Müşteriler de bu nedenle ihracat fazlası malları tercih ederler. Bu nedenle ihracat fazlası mal almak isteyen müşteriler bu malların nerelerde satıldıklarını araştırırlar.

İhracat Fazlası Mal Nereden Alınır?

İhracat Fazlası Mal Nereden Alınır?

İhracatın Faydaları Nelerdir?

İhracatın faydaları arasında:

 • Ülke içerisindeki ihtiyaç fazlası ürünler dış ticarete sunulur
 • Yabancı ülkelerle ticari ilişkiler gelişir
 • Ülkeye giren döviz miktarı artar
 • Ülke yabancı ülkeler tarafından daha fazla tanınmaya başlar
 • Ülkenin dış ticaret açığı var ise azalmaya başlar
 • Ülke zenginleşmeye başlar
 • Kişi başına düşen milli gelir artar
 • Ülkenin gelişmişlik düzeyi artar
 • Yabancı ülkeler ile yapılacak olan sonraki ticari ilişkiler için zemin hazırlanmış olur
 • Ülke uluslararası ticari dünyada söz sahibi olmaya başlar
 • Ülkenin ticareti iç pazardaki durgunluk dönemlerinden etkilenmez
 • Ülke uluslararası ticari rekabetlerde yer almaya başlar
 • Ülke içerisinde üretim özendirilmiş olur ve üretimde rekabet başlar
 • Ülkenin pazar payı genişler vb. Şeklinde sıralanabilir.

Buradan da anlaşılacağı üzere ihracatın ülkeye birçok faydası vardır. İhracat ile ülke daha fazla tanınır. Ülkenin ekonomisi gelişir. Ekonomisi geliştikçe ülkede kişi başına düşen milli gelir artar. Ülke zenginleşir. Böylece ülkenin refah düzeyleri de artar. Yani ihracatın faydaları birbirleri ile yakından ilişkilidir. Birinin sonucu diğerinin sebebi niteliğindedir. Bu nedenle ihracatın faydaları değerlendirilirken özen gösterilmelidir.

Bunlardan anlaşıldığı üzere ihracat ülke ekonomisi için önemlidir. Bu nedenle üretici firmalar ihracat yapmaları konusunda özendirilmelidir. Çünkü üretici firmalar ihracat yaptıkça ülke uluslararası pazarlarda söz sahibi ülke konumuna gelmeye başlar. Böylece ülkenin gelişmişlik düzeyi de artmaya başlar.

İhracattaki Olası Riskler Nelerdir?

Ticarette riskler fazladır. Söz konusu uluslararası ticaret olunca bu riskler iki katına çıkar. Bu nedenle üretici firmalar ihracat yaparken olası riskleri göz önünde bulundurmaları da fayda vardır. Böylece daha sağlıklı ticari ilişkiler kurulur. Olası riskler elimine edilir.

İhracattaki olası riskler arasında:

 • Nakliye riski
 • Gümrük riski
 • Mala ilişkin riskler
 • Bankacılık riskleri
 • Dış ticaret elemanı riskleri yer alır.

İhracat risklerini bilmek üretici firmalar açısından faydalıdır. Çünkü ne ile karşılaşabileceklerini bilirler. Böylece ihtimalleri karşı hazırlıklı olurlar. Ayrıca riskleri en aza indirerek sağlıklı ticari ilişkiler geliştirirler. Bunların yanında karşılaşabileceği ihracat risklerini bilen ülke, ticarette rakip olduğu ülkelere göre birkaç adım öne geçmiş olur. Böylece uluslararası ticarette daha fazla söz sahibi olabilir. Buna bağlı olarak da ülkenin gelişmişlik düzeyi artar.

İhracat Fazlası Mal Ne Demektir?

İhracat amaçlı olarak üretilen malların çeşitli sebeplerden dolayı ihraç edilemeyerek üretici firmaların ellerinde kalmasına ihracat fazlası mallar denir. Yani ihracat fazlası mal ihracat amaçlı üretilip de ihraç edilemeyen mallardır. İhracat fazlası mallar iç pazarlarda değerlendirilmelidir. Yoksa üretici firmalar zarar uğrar. İhracat yapmaya yönelik motivasyonu azalır. Bunlar da üretici firmaların sonraki ticari adımlarını olumsuz etkiler.

Tüm bunlar da dolaylı olarak ülke ekonomisini olumsuz yönde etkiler. Bu olumsuzlukların yaşanmaması için ihracat fazlası mallar iç pazarlarda değerlendirilmelidir. Böylece üretici firmalar ekonomik açıdan zarara uğramamış olurlar. İhracat yapmaya yönelik motivasyonları devam eder. Bu da ülke ekonomisini dolaylı da olsa olumlu yönde etkiler.

Kimlerin Ellerinde İhracat Fazlası Mallar Kalır?

İhracat malları, üretici firmalar tarafından ihraç edilirler. Eğer mallar çeşitli sebeplerden dolayı ihraç edilemezlerse ihracat fazlası konumuna gelirler. Malları ihraç edenler üretici firmalar olduğu için mallar ihraç edilmedikleri zaman da üretici firmaların ellerinde ihracat fazlası mallar kalmış olur. Firmaların ekonomik yönden zarara uğramamaları için ihracat fazlası mallar iç pazarlarda satışa sunulmalıdır. Yani ihracat fazlası mal almak özendirilmelidir.

İhracat Fazlalığının Nedenleri Arasında Neler Vardır?

İhracat yapan firmaların zaman zaman ellerinde ihracat fazlası mallar kalabilir.

Bu ihracat fazlalığının nedenleri arasında:

 • İhraç edilecek malların ödemelerinde anlaşmazlıkların yaşanması
 • Malların sipariş edilenden fazla üretilmesi
 • Ürünlerdeki küçük defolar
 • Tekstil mallarına etiketlerin yanlış dikilmesi
 • Tekstil mallarındaki renklerin ve tonların kayması vb. yer alır.

Yani bu problemler yaşandığı zaman mallar ihraç edilemezler ve ülke içerisinde kalırlar. Böylece ihracat fazlası mallar gündeme gelir.

İhracat Fazlası Mallar Ne Yapılırlar?

İhraç fazlası mallar üreticiler tarafından değerlendirilir. Böylece:

 • Hem ihracat fazlası mallar çöpe gitmemiş olur
 • Hem de üretici firmalar bu mallardan para kazanmış olur. Bu nedenle ihraç fazlası mallar, üretici firmalar tarafından toptan şekilde satışa sunulurlar. Toptancılar da bu malları üreticilere satarlar. Böylece ihracat fazlası mallar ile ihracat fazlası malları alanlar bir araya gelmiş olurlar.

  İhracat Fazlası Mal Nereden Alınır?

  İhracat Fazlası Mal Nereden Alınır?

İhracat Fazlası Malların Ülke İçerisinde Satılmasının Faydaları Nelerdir?

İhracat fazlası malların ülke içerisinde satılması ile:

 • İhracat fazlası mallar çöpe gitmemiş olur
 • Üretici firmalar zarar etmemiş olur
 • Vatandaşlar uygun fiyatlardaki kaliteli ürünlere ulaşmış olurlar.

Yani ihracat fazlası ürünlerin ülke içerisinde satılması faydalıdır. Bu nedenle

İhracat Fazlası Mallar Nerelerden Alınır?

Yurt dışına gönderilemeyen mallar, üretici firmalar tarafından yurt içindeki toptancılara, perakendeci esnaflara veya internet ortamında satılır.

Bu nedenle ihracat fazlası mal almak isteyen kişiler:

 • Toptancılardan
 • Perakendecilerden
 • Fabrika satış mağazalarından
 • İnternet ortamından vb. alabilirler.

Yani üretici firmalar toptancılar, perakendeciler, fabrika satış mağazaları, internet ortamı vb. aracılığı ile ihracat fazlası malları ellerinden çıkarmış olurlar.

İhracat Fazlası Mallar Defolu Mudur?

İhraç fazlası mallar illa defolu olmak zorunda değildir. Çünkü malların ödemelerindeki anlaşmazlıklar, sipariş edilenden fazla üretim vb. sebeplerden dolayı da mallar ihraç fazlası durumuna gelebilirler. Bu nedenle her ihracat fazlası mal defolu değildir.

İhracat Fazlası Malları Satmak İsteyen Esnaflar Neler Yapmalılar?

İhracat fazlası malları satmak isteyen esnafların yapmaları gerekenler arasında:

 • Üretici firmalarla, toptancılarla, perakendecilerle vb. İrtibata geçmek
 • Küçük çaptaki butikler veya internet aracılığıyla malları satmak yer alır.

Böylece üretici firmalar ile tüketiciler esnaflar aracılığı ile bir araya gelmiş olurlar. Ayrıca üretici firmaların ellerinde kalan ihracat fazlası mallar alıcı bulur. Böylece firmalar zarar uğramaz. Dolaylı olarak ülke de zarar uğramaz. Bu nedenle ihracat fazlası mallar iç pazarlarda ihracat fazlası mal alanlar tarafından alınmaları teşvik edilir.

​​

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Devlet MEB Dil Kursu Destekleri
Devlet MEB Dil Kursu Destekleri
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Devlet MEB Dil Kursu Desteğinden Kimler Faydalanabilir?Devlet MEB Dil Kursu...