Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

İş Kuran 18-29 Yaş Arası Gençlere Devlet Desteği

A+
A-
İş Kuran 18-29 Yaş Arası Gençlere Devlet Desteği

İş Kuran 18-29 Yaş Arası Gençlere Devlet Desteği  kredileri verilmektedir. Yılın belirli dönemlerinde hazırlanan paketler ile 18 – 29 yaş arası gençlere destek seçenekleri ve vergi muafiyeti uygulanmaktadır. Vergi muafiyeti istinasından gerekli şartları taşıyan genç girişimciler faydalanabilmektedir. Devlet desteği olarak uygulanan vergi istisnası ile birlikte prim destekleri de sağlanmaktadır.

Türkiye’de işsizlik probleminin çözülmesi ve genç istihdamının oluşturulabilmesi için bazı kurum ve kuruluşlar tarafından yatırım destekleri verilmektedir. KOSGEB tarafından verilen faizsiz kredilere ve hibe seçenekleri, yeri yatırım alanlarının oluşturulmasını sağlamaktadır. Gençlerin kendiişlerini kurmaları ve üretim sektöründe yer almalarını sağlamak için gençlere destek paketleri oluşturulmaktadır.

Gençlere Devlet Desteği Paketleri Neler İçeriyor?

İş kuran gençlere destek olmak ve yatırımlarını büyütmelerini sağlamak için ülke ekonomi şartlarına göre destekler verilmektedir. Gençleri yatırıma yönlendirmek ve farklı alanlarda yeni girişimciler oluşturabilmek için verilen destek paketleri şunları içeriyor.

 • Sigorta prim teşviği,
 • Sigorta tescilini ilk defa yaptıranlara, 1 yıl süreli prim teşviği,
 • 3 vergi döneminde kazanılan miktarın 75 bin TL’lik kısmının vergiden muaf tutulması,
 • Prim destek miktarı aylık 882.65 TL yıllık 10.591 TL olacaktır.

Bu teşvik paketlerinden faydalanabilmek için öncelikle yatırımcıların 18- 29 yaş arasında olması ve diğer şartlara uyması gerekiyor. Devlet destek teşvikleri için gerekli şartlara sahip olanlar genç girişimciler, kazanç istisna belgesine sahip olduklarında bu teşviklerden rahatlıkla faydalanabilecektir.

İş Kuran 18-29 Yaş Gençlere Devlet Desteği

İş Kuran 18-29 Yaş Arası Gençlere Devlet Desteği

Vergi Muafiyetinden Kimler Faydalanabilir?

Farklı sektörlerde yeni iş yerlerinin açılmasını sağlamak için gençlere destek paketleri hazırlanarak çeşitli destekler verilmeye çalışmaktadır. 18 – 29 yaş arasında bulunan genç girişimcilere verilen destekler ile vergi muafiyeti uygulanmaktadır. Vergi muafiyeti, 3 vergi döneminde elde edilen kazancın 75 bin TL’ye uygulanmaktadır.

Vergi muafiyetinden ve sigorta prim desteğinden faydalanmak isteyenler şu şartlara sahip olmalıdır;

 • Vergi muafiyeti başlangıç tarihinde 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • 29 yaşından büyük olmamak,
 • İşletmenin destek talebinde bulunan kişi adına kurulmuş olması,
 • İşletmeye daha sonradan farklı oranlarda ortak olmamak,
 • Şirket ortaklarının da 29 yaşını aşmamış olması,
 • Teşvik alacak kişinin işinde çalışması ve işini idare etmesi,
 • Genç girişimci kazanç istisna belgesi almış olmak,

Bu şartlara uyan genç girişimciler, devlet destek paketleri içerisinde yer alan vergi muafiyetinden faydalanabileceklerdir.

Destek Verilen Sektörler Hangileridir?

18 – 29 yaş arasında bulunan ve kendi işini kuran gençlere devlet desteği çeşitli sektörlerdeki iş kollarında verilmektedir. Teşvik paketleri desteği veren kurum ve kuruluşlar, gençlerin hangi alanlarla ilgili girişim destek talebinde bulunabileceklerini duyurmaktadır. Gençlere verilen destek ve teşviklerden faydalanmak isteyenler şu sektörlerde faaliyet göstermelidir.

 • Konaklama hizmetleri,
 • Gıda mamulleri imalatı,
 • Büro yönetimi, büro destek faaliyetleri,
 • Giyim ürünleri imalatı,
 • Tur operatörü, seyahat hizmetleri,
 • Bilgisayar programcılığı,
 • İnşaat sektörü,
 • Kimyasal ürün üretimi,
 • Kağıt ve kağıt mamulleri imalatı,
 • Makine ve ekipman üretimi,
 • Elektronik, optik ve bilgisayar üretimi,

Bu ve daha fazla alanlarda, girişimcilik yapan gençler, devlet tarafından verilen çeşitli teşvik desteklerinden faydalanabilecektir.

Gençlere Destek Paketlerinin Avantajları Nelerdir?

Devlet tarafından gençlere verilen teşvik paketleri, gençlere kendi işini kurma avantajı sağlarken, maddi açıdan da birçok avantaj sağlayacaktır. İş kuran gençlere destek verildiğinde, vergi muafiyeti bile gençlerin daha fazla kazanmasını ve kazançlarını artırarak, yatırımlarını genişletmelerini sağlamaktadır. Aynı sektörde hizmet veren genç girişimci olmayan bir işletme ile genç girişimci işletmenin verecekleri yıllık vergi oranı çok farklı olacaktır. Genç girişimci yüksek oranda vergi muafiyetinden faydalanarak, vermesi gereken verginin yaklaşık %20’lik bölümünü verecek ve parası kendisine kalacaktır. Gençlere verilecek olan yıllık prim ise 10.592 TL olacak, yatırım için finans desteği oluşturacaktır.

Gençlere Hibe Kredisi Verilir Mi?

Gençlere destek olmak isteyen kurumlar, her alanda çeşitli destek seçenekleri sunarak, daha fazla yatırımların yapılmasını ve işsizlik oranının azaltılmasına katkı sunulmasını sağlamaktadır. 18 – 29 yaş arasındaki genç girişimciler devletten çeşitli teşvik primleri alırken, KOSGEB tarafından belirli dönemlerde verilen hibe kredilerinden de faydalanabiliyorlar.

Gıda ürünleri satışları yapmak için yatırım yapmak isteyen gençlere, KOSGEB tarafından devlet destekli hibe kredisi verilmektedir. KOSGEB kaydı bulunan yatırımcılar, hibe kredisi için başvurularını yaparak, bakkal, market gibi gıda ürünü satışlarının yapıldığı iş yerleri için destek kredisi alabiliyorlar. Alınacak hibe kredisi ile iş yeri açma, ürün tedariki, reklam işlemleri, iş yeri dekorasyonu gibi işlemler için finans desteği sağlamış olursunuz.

Bilgisayar Yazılım ve Tamir İşlemlerine Teşvik Kredisi Veriliyor Mu?

Son dönemlerde, teknolojide yaşanan gelişmeler sayesinde, bilgi işlemleri alanında yeni yatırımlar yapılmaya başlanmıştır. Genç yatırımcılara verilen teşvikler arasında, bilgisayar tamir ve yazılım alanları da yer alıyor. Bilgisayar yazılım ve tamir işlemleri için yatırım yapan gençlerin teşvik alabilmesi için şu alanlarda iş yapmaları gerekiyor.

 • Programcılık ve yayıncılık hizmetleri,
 • Bilgisayar programlama,
 • Yazılım programları,
 • Bilgisayar oyunlarının yayınlanması,
 • Telekomünikasyon,
 • Bilgisayar tesis yönetimi,
 • Bilgisayar danışmanlık faaliyetleri,
 • Web portalları,
 • Veri işleme ve hosting hizmetleri,

Bilgi işlem alanında KOSGEB destek kredilerinden faydalanmak isteyenler, başvurularını yaparken, KOSGEB Nace kodlarından yaptıkları işlere uygun olanını seçmelidir.

Kazanç İstisnası Belgesi Nedir?

Genç girişimcileri destekleme için verilen destek kredi seçeneklerinden faydalanmak isteyenlerden, kazanç istisna belgesi istenmektedir. Genç girişimcilere kazanç istisnası belgesi vergi daireleri tarafından verilmektedir. Gelir vergisi kanununun, 20. Maddesinde belirtilen vergi istisnası şartlarına uyanlara bu belge verilmektedir.

Kanunda, kendi adına ilk defa vergi mükellefi olmuş ve 29 yaşını aşmamış tam mükelleflerin, faaliyete başladıkları yıldın itibaren üç vergi yılı boyunca kazançlarının 75 bin TL’lik kısmına kadar olan bölüm için vergi muafiyetinden faydalanabilecektir. Bu şartları sağlayanlar, gençlere kazanç istisnası belgesi verilmesi için ekstra işlemler ve belgeler istenmemektedir.

İş Kuran 18-29 Yaş Gençlere Devlet Desteği

Gençlere Devlet Desteği

Gençler Hangi Şartlarda İstisnalardan Faydalanabilir?

18 yaşını doldurmuş 29 dokuz yaşından küçük olan genç girişimciler, devlet desteklerinden faydalanabilmek için kendiişlerinin başında olmalı ve işlerini kendileri yönetmelidir. İşini kuran gençler, işlerini yürütürken, askerlik, hastalık, tutukluluk gibi durumlarda da işlerinin devam etmesini sağladıkları için devlet desteklerinden faydalanabilecektir. Genç girişimciler kendiişlerinin patronu olarak yanlarında, çırak, kafa ve yardımcı elemanlar çalıştırabilecektir.

Devlet desteklerinden faydalanmak isteyenler, birden fazla ortaklı bir işletme kurmuşlarsa, tüm ortakların 18 yaşından büyük, 29 yaşından küçük olması gerekiyor. Ortaklardan birisi 29 yaşından büyük olsa bile gençlere devlet desteği teşvik paketlerinden faydalanmaları söz konusu değildir. Faaliyeti devam eden bir işletmeyi başkasından devralan ve destek kredileri için şartları tutan gençler bu paketlerden faydalanabilecektir. İşletmeyi eşinden ya da 3. Dereceye kadar yakın olan kişilerden devralan gençler bu teşviklerden faydalanamazlar.

Gençler Kendi İşinin Patronu Nasıl Olabilir?

Ülkemizde, gençleri yatırıma teşvik etmek için çeşitli devlet destekleri verilmektedir. KOSGEB tarafından faizsiz ve hibe destek kredileri verilmektedir. Gençler, KOSGEB tarafından verilen bu desteklerden faydalanabilmek ve faaliyet göstermek istedikleri alanla ilgili 32 saatlik eğitim programından geçirilmektedir.

İlk önce KOSGEB sistemine kaydolmak ve yapılmak istenilen projenin sunulması gerekiyor. KOSGEB tarafından desteklenen projeler arasında yer alan çalışmalar desteklenecektir. Bu desteklerden faydalanan gençler, kendiişlerini kurarak, işlerinin patronu olacak, kendilerine ve yanlarında çalıştırabilecekleri kişilere iş sağlayacaklardır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

E-Devlet Üzerinden Bağ-Kur Prim Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?
E-Devlet Üzerinden Bağ-Kur Prim Borç Sorgulaması Nasıl Yapılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.E-Devlet Uygulaması Üzerinden Yapılan İşlemlerBağ-Kur Nedir? Bağ-Kur Prim Borç SorgulamasıBağ-Kur...