ALTIN
DOLAR
EURO
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Karla Karışık Yağmur

İşe İade Davası Nasıl Açılır?

A+
A-
İşe İade Davası Nasıl Açılır?

Haksız bir şekilde iş akitleri iptal edilen iş yeri çalışanları ve işçiler işe iade davası açarak tekrar işe dönmelerinin sağlanmasını talep edebilirler. işe iade davası açma hususundaki prosedür 4857 sayılı İş Kanunu “Fesih bildirimine itiraz ve usulü” başlıklı 20. maddesi kapsamında ana hatları ile belirlenmiştir. İş sözleşmeleri haksız yere sonlandırılan işçiler, işe iade davası sonuçları noktasında hem tekrar işe dönme hem de tazminat talep edebilme hakkına sahip olurlar.

İşe İade Davasının Genel Özellikleri Nedir?

İşe iade davasının en belirleyici özelliği olarak karşımıza, İş Kanunu kapsamında faaliyette bulunan ve sigortası olan işçilerin iş güvencesinin sağlanması amacı çıkar. Bu kapsamda;

 • İş sözleşmesi olan sigortalı çalışanlar bu yola başvurabilirler,
 • Bu dava yoluyla çalışanlara, haksız veya sebepsiz yere iş sözleşmelerinin feshedilmesi durumunda güvence sağlanır.
 • İşe iade davasında, haklı çıkabilmek için fesih nedeninin geçersiz olduğu kanıtlanmalıdır.
 • İş verene karşı yürütülen bu davada çalışanın haklı olup olmadığı detaylı şekilde araştırılır.

Bu dava sonucunda çalışanın haklı olduğu ortaya çıkarsa, işçi işine geri dönebilme imkanına kavuşur ve işten çıkarılması nedeniyle tazminat hakkı doğar.

İşe İade Davası Açmak İçin Gereken Koşullar Nelerdir?

İşe iade davası açma noktasında belirlenen ana koşullar noktasında da İş Kanunu Hükümlerine göre hareket edilir. Bu anlamda işe iade davası açma şartları olarak;

 • İş Kanunu madde 18 düzenlemesine göre, işe iade davası açılabilmesi için iş yerinde 30 ya da üzeri personelin çalışıyor olması gerekir. Bu sayıdan daha az işçi çalıştıran iş yerleri açısından işe iade davasından bahsedilemez.
 • Bu dava için çalışanların iş akitlerinin, 4857 sayılı İş Kanununa veya 5953 sayılı Basın İş Kanununa tabi olması gereklidir.
 • Bu davanın açılabilmesi için çalışanın, minimum 6 ay süresince aynı iş yerinde çalışıyor olması gerekir. Yer altı işlerinde çalışanlar yönünden kıdem yani 6 ay çalışmış olma şartı aranmaz.
 • İşe iade davası için çalışanın süresiz iş sözleşmesi kapsamında çalışması gereklidir. Eğer iş sözleşmesi Belirli Süreli bir sözleşme ise işe iade davası açılması mümkün değildir.
 • İş sözleşmesinin işveren tarafından, işçinin yeterliliğinden ya da davranışlarından veya iş yerinin, işletmenin ya da işin gereklerinden kaynaklanan geçerli bir sebep ile fesh edilmemiş olması gerekir. Yani iş sözleşmesinin feshinde işçinin kusurunun olmaması veya iş verenin fesih için geçerli bir nedeninin olmaması gereklidir.

Bu koşulların birlikte bulunduğu durumlarda haksız yere iş akdi sonlandırılan çalışan, iş veren aleyhine işe iade davası açma hakkına sahip olur.

İşe İade Davası Nasıl Açılır?

İşe İade Davası Nasıl Açılır?

İşe İade Davasını Kimler Açabilir?

İşe iade davası açma noktasında hakkı bulunan çalışanlar yönünden yapılacak inceleme neticesinde şu özellikler öne çıkar.

 • Çalıştıkları işletme ya da iş yerinde 6 ay çalışma kıdemi bulunan çalışanlar işe iade davası açma süresi içinde bu davayı açma hakkına sahiptirler.
 • Bu dava için söz konusu çalışanın İş Kanunu ya da Basın İş Kanunu kapsamında bir iş sözleşmesine tabi olması gerekir
 • Çalışanın sigortalı olarak çalışıyor olması gereklidir.

Ancak gözardı edilmemesi gereken bir konu ise, yer altı işlerinde çalışanlar yönünden 6 aylık kıdem durumunun aranmayacağı hususudur.

İşe İade Davasını Kimler Açamaz?

İş Kanunu 18 madde kapsamında belirlenen 6 aylık çalışma süresini doldurmayan yani altı aylık kıdeme sahip olmayan işçiler bu davayı açamaz. Yine çalıştığı iş yerinde 30 ya da üzerinde çalışan bulunmayan işçilerin de işe iade davası açma hakları bulunmaz. Ayrıca kendi isteği ile işten ayrılan ya da kendi kusuru nedeni ile sözleşmesi feshedilen çalışanların da bu davayı açma hakkı yoktur. İşe iade davası açılamayacak haller kapsamında ayrıca geçerli bir nedenle iş sözleşmesinin işveren tarafından fesh edilmesi durumunu da sayabiliriz

İşe İade Davası Açma Süreci Nasıldır?

İşe iade davası açmadan önce 12.10 2017 tarihinde İş Kanunu’nda yapılan değişiklik ile işçinin önce mutlaka zorunlu arabuluculuk kurumuna müracaat etmesi gerekir. Bu zorunlu arabuluculuk bir dava şartıdır ve arabulucuya başvurmadan açılan davalar dava şartı gerçekleştirilmediğinden usulden reddedilir.

İş sözleşmesi, geçerli bir sebep gösterilmediği ya da gösterilen sebebin geçerli olmadığı iddiaları ile fesih bildiriminin tebliğinden başlayarak bir ay içerisinde işe iade istemiyle zorunlu arabulucu önüne getirilmek zorundadır.

İşe İade Davası Süresi Ne Kadardır?

Dava şartı olan arabuluculuk faaliyeti neticesinde anlaşma sağlanamaz ise son tutanağın düzenlendiği günden itibaren iki hafta içinde İş Mahkemesine işe iade davası açılabilir. Yani işe iade davası süresi zorunlu arabulucu önünde anlaşılamadığının tespitine yarar son tutanağın düzenleme tarihinden itibaren iki haftadır.

Belirtilen bu süreler içerisinde işe iade davası açılmaz ise, çalışanlar İş mahkemesi önünde işe iade davası açma konusundaki yasal haklarını işe iade davası zamanaşımı kapsamında kaybederler.

İşe İade Davası Hangi Mahkemeye Açılmalıdır?

Zorunlu arabuluculuk sonrası anlaşma sağlanamadığı durumlarda işe iade davası açılması noktasında çalışanlar yönünden iki tercih hakları bulunur. Çalışan;

 • İş yerinin bulunduğu yer ya da,
 • İkamet ettiği yer

İş Mahkemelerinden birinde dava açılabilir. Bu dava işe iade davası dava dilekçesi ile belirtilen yetkili İş Mahkemesi nezdinde açılır.

İşe İade Davası Açma

İşe İade Davası Açma

İşe İade Davası Neticeleri Nelerdir, Değerlendirme Nasıl Yapılır?

İşe iade davaları İş Kanunu düzenlemesine göre ivedilikle sonuçlandırılır. İş Mahkemesi tarafından verilen karara karşı istinaf yoluna başvurulması durumunda ise, bölge adliye mahkemesi de dava hakkında ivedilikle ve kesin olarak karar verir.

İşe iade davası, İş Mahkemesi önünde olumlu ya da olumsuz olmak üzere iki şekilde neticelenebilir. Bu neticelere göre yapılacak işlemler de farklılaşır. Çalışanın iş sözleşmesi haklı nedenle feshedilmiş ya da çalışanın iş sözleşmesinin feshinde kusuru tespit edilmiş ise işçinin işe iade davası reddedilir. İşe iade talebi reddedilen kişi, istinaf incelemesi sonucu bu karar kesinleşirse işe dönme imkanından mahrum olur.

İşe iade davasında ispat yükü İş Kanunu 20 madde düzenlemesine göre belirlenmiştir. Bu kapsamda iş sözleşmesinin feshinin geçerli bir nedene dayandığını ispat etme yükümlülüğü işverene aittir. Ayrıca işçi, fesih nedeni olarak gösterilen sebep dışında başka bir nedenle feshin yapıldığını iddia ederse, çalışan bu iddiasını ispat ile yükümlü olur.

İşe iade davası yapılan yargılama neticesi olumlu sonuçlanan çalışanın ise işe dönme imkanı doğar. Olumlu mahkeme kararının çalışana tebliğinden itibaren 10 gün içinde çalışanın işe iadesi için iş verene başvurması gerekir. Bu durumda işveren, çalışanı bir ay içinde işe başlatmakla yükümlüdür. İşçinin başvurusuna karşın işveren bir ay içinde çalışanı işe başlatmaz ise, çalışana en az 4 aylık ve en fazla 8 aylık ücreti tutarına denk gelecek bir tazminatı ödemek zorunda kalır.

İşe İade Davalarının Görülme Süresi Ne Kadardır?

İşe iade davaları maaş ve sosyal haklara ilişkin olduğundan yasa ile ivedi görülmesi gereken mahkeme işleri arasına alınmıştır. Bu kapsamda işe iade davaları süreci işe iade davası bilirkişi raporu da dahil İş Mahkemeleri önünde ivedilikle neticeye bağlanır. Çalışan kişilerin sosyal haklarının bir nevi güvencesi olan bu işe iade davalarında istinaf yolu ile üst mahkemeye başvuru durumunda da, Bölge Adliye Mahkemeleri huzurunda bu işlere öncelik verilir ve davalar hakkındaki inceleme ivedilikle sonuçlandırılır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

32 Günlük En Yüksek Mevduat Hesaplama
32 Günlük En Yüksek Mevduat Hesaplama
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.32 Günlük Mevduat Veren Bankalar32 Günlük Faizler DeğiştiTCMB ve PPK...