Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 16°C
Parçalı Bulutlu

İsimden Numara Sorgulama Bulma Öğrenme

A+
A-
İsimden Numara Sorgulama Bulma Öğrenme

İnsanlar, telefon üzerinden, kayıtlı olmayan ve bilmedikleri numaralar üzerinden arayan kişilerin kim olduğunu öğrenme çabasında bulunurlar. Rahatsız eden numaraları ya da ulaşmak istedikleri kişilerle ilgili telefon numaralarına ulaşabilmek için çeşitli yöntemlerle sorgulama yapılabilmektedir.

Türkiye’de numara sorgulama işlemleri, telefon operatörlerinin verdiği hizmetler ile ücretli hizmet veren sorgulama şirketleri üzerinden yapılmaktadır. Numara sorgulama işlemleri, hukuksal süreç, bilinmeyen numara servisleri, telefon operatör şirketlerinin bilinmeyen numara servisleri ve sosyal medya hesapları gibi yöntemlerle yapılmaktadır.

İsimden Sorgulama Yapmak

Günümüzde, herkes cep telefonu kullanmaya başladığı için bilinmeyen numaralardan aramaların sayısı artmaya başlamıştır. İsimden numara sorgulama yöntemleri kullanılarak, cep telefonu ya da sabit hat sahiplerinin kimler olduğu öğrenilebilmektedir. Cep telefonu arama bölümüne düşen cevapsız aramalar, sms mesajları, numaranın kime ait olduğu ile ilgili çeşitli meraklar uyandırmaktadır. Günümüzde, telefon operatörleri müşterilerine ücretsiz numara sorgulama hizmetleri vererek, arayan numaranın kime ait olduğunu öğrenmelerini sağlıyor.

İsimden Numara Sorgulama

İsimden Numara Sorgulama

Bilinmeyen Numara Sorgulaması

Telefonlar, günün şartlarına göre bir araç değil ihtiyaç olarak kullanılmaya başlanmıştır. Son yıllarda, cep telefonu olmayan kişi sayısı çok azdır. İnsanlar, telefon numaraları sayesinde birbirleri ile daha rahat iletişim kurabilmektedir. Birçok kişi, çocukluk arkadaşını ya da bir işle ilgili kişileri bulabilmek için isimden sorgulama yaparak, kullanılan telefon numaralarını bulma çalışmalarına girişmektedir.

Gelişen teknoloji sayesinde, insanlar istedikleri bilgilere daha hızlı ulaşabiliyorlar. Bu bilgilerden birisi de ulaşmak istedikleri kişilerin telefon numaralarıdır. Ülkemizdeki telefon operatörlerinin sunduğu ücretsiz hizmetlerden faydalananlar, isim ve soy isim bilgileri ile kişilerin telefon numaralarına ulaşabilmektedir.

Ücretsiz Yöntemler

İsimden numara sorgulama işlemleri sayesinde, istenilen kişilerin telefon numaraları bulunabildiği gibi numaradan kişi isimleri de bulunabilmektedir. Sizi rahatsız eden ya da görüşmek için çağrı bırakan telefon numaralarına, cep telefonunuzdan kim olduğunu sorabileceğiniz sms mesajı gönderdiğinizde, kişi size dönüş yapabilecektir. Günümüzde, iletişim için kullanılan Whatsapp uygulamasına telefon numarasının kaydını yaptığınızda, kişi ile ilgili bazı bilgilere ücretsiz ve kolay bir şekilde ulaşabileceksiniz.

Numara sorgulama işlemlerinin yapılabileceği sistemler şunlardır;

 • Türk Telekom numara sorgulama,
 • Türkcell numara sorgulama,
 • Vodafone numara sorgulama,
 • E-devlet üzerinden numara sorgulama,
 • Bilinmeyen numaralar servisinden sorgulama,

Kişiler, kullandıkları telefon operatörlerine ya da Bilgi Teknolojileri ve İletimi Kurum sistemlerinden faydalanarak sorgulamalarını yapabileceklerdir.

Türk Telekom Numaradan İsim Sorgulama

Türk Telekom sistemlerinden isimle sorgulama yapabilirsiniz. Türk Telekom bilinmeyen numaralar rehberine kayıtlı bulanan ve sorgulanan kişilerle ilgili bilgiler talep eden müşteriye bildirilmektedir. Türk Telekom sadece kendi rehberinde kayıtlı olan kişilerin telefon numaralarına ulaşabildiği için sorgulamayı ona göre sonuçlandırmaktadır.

Türk Telekom sistemleri üzerinden isimden numara sorgulama işlemi de yapılabilmektedir;

 • Beyaz sayfalar uygulaması ile sorgulama yapılmaktadır,
 • Kişinin adı, soyadı, il ve ilçe bilgileri girilerek, numara sorgulanabiliyor,
 • Türk Telekom beyaz sayfalar uygulaması ücretsizdir,
 • Sorgulama yapılabilmesi için sorgulanan kişinin telefon numarasının sorgulamaya açık olması gerekiyor.
 • Sorgulamaya açık olmayan numaralarla ilgili sorgulama yapılamayacaktır.
 • Türk Telekom kullanıcıları, *100# tuşlaması ile bilinmeyen numaralar servisine ulaşabilecek kişinin iletişi bilgilerini sorgulayabilecektir.

Turkcell Numara Sorgulama

Turkcell numaralarını kullandıklarını düşündükleri kişilerin telefon numaralarını öğrenmek isteyenler, Turkcell bilinmeyen numaralar servisini kullanabilmektedir. Turkcell bilinmeyen numaralar servisi 1832 olarak belirlenmiştir. Turkcell gelişmiş teknoloji sistemlerinden faydalanarak, kullanıcılarına daha hızlı sorgulama yapabilecekleri çeşitli seçenekler sunuyor.

Turkcell operatörü üzerinden isimden numara sorgulama işlemleri şu şekildedir;

 • İsmi bilinen ancak telefon numarası bilinmeyen kişiler için Turkcell üzerinden 11832 numarası aranarak numara sorgulaması yapılabiliyor,
 • Turkcell operatöründen sadece telefon numarası Turkcell operatörüne ait olan kişilerle ilgili sorgulama yapılabilmektedir,
 • Turkcell numara sorgulama işlemleri dakika ücreti üzerinden ücretlendirilerek sunuluyor.
 • Sorgulama ile sadece sorgulamaya açık olan telefon numaralarına ulaşılabilmektedir.

Turkcell tarafından sunulan tüm numara sorgulama işlemleri, iletişim bilgileri gizli olmayan kişiler için yapılabilecektir. Turkcell upcall bilinmeyen numara sorgulama servisini kullananlar da istedikleri zaman sorgulama işlemleri yapabilecektir.

İsimden Numara Sorgulama, Bulma, Öğrenme

İsimden Numara Sorgulama, Bulma, Öğrenme

Vodafone Sorgulamaları

Vodafone operatörü üzerinden sadece Vodafone ait olan numaralarla ilgili sorgulamalar yapılabilmektedir. Numaradan ya da isimden sorgulama işlemlerinde, Vodafone kayıtları kontrol edilmekte ve sorgulanan kişinin kullanmış olduğu telefon numarası Vodafone operatörüne kayıtlı ile bilgi verilecektir. Bilinmen numara sorgulama servisi olarak kullanılan 11842 numarası aranarak, istenilen sorgulamalar yapılabilecektir.

 • Numara sorgulama işlemleri, Vodafone tarafından belirlenen ücret tarifesi üzerinden yapılır,
 • 11842 numarası arandığında, müşteri temsilcisine numarası öğrenilmek istenilen kişinin adı ve soyadı, bulunduğu il bilgileri verilerek sorgulama yapılır.
 • İsteyenler sms yöntemi ile sorgulama yapabilmekte ve 7048 servisine *KIM* yazar boşluk bırakır ve 10 haneli telefon numarasını yazarak gönderir.

Son zamanlarda, kişilerin sosyal medya hesaplarını yoğun kullanması, herkesin bu hesaplardan en az birisini kullanıyor olması, iletişim kurulmak istenilen kişiye ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.

BTK Sorgulamaları

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, e-devlet hizmetleri ile kişilerin mobil hat, sabit hat gibi tüm numara sorgulama işlemlerini yapmalarını sağlıyor. Son yıllarda, devlet kurumları üzerinden yapılan işlemlerin büyük bir bölümünün e-devlet uygulamasına aktarılması, numara sorgulama işlemlerinin de yapılmasını sağlamaktadır.

Kişiler kendi e-devlet uygulamaları üzerinden, sorgulama yaptıklarında, kişinin hangi hat abonesi olduğunu ve numaranın kime ait olduğunu rahatlıkla öğrenebilecektir. Günümüzde, kişiler e-devlet üzerinden başkalarına ait numaraların sorgulamalarını yapabilirken, kendi isimlerine olan tüm telefon numaralarının sorgulamalarını yaparak, aktif ya da pasif durumları hakkında bilgi alabiliyorlar.

Bilinmeyen Numara Sorgulamaları

Mobil hat operatörlerinin artması ve vatandaşlara daha kolay hizmet verilebilmesi için bilinmeyen numara sorgulama servisleri hizmetlerine izin verilmiştir. Bilinmeyen numara servislerinin tüm hizmetleri ücretlidir. Kişiler, kullanmış oldukları tüm operatör numaralarından 11880 gibi bilinmeyen numara servislerini aradıklarında, kendilerini arayan numaraların kime ait olduğunu ya da isim soy isim vererek kişinin kullanmış olduğu telefon numarasını öğrenebilecektir. Numara sorgulama işlemlerinde en kolay yöntem bilinmeyen numara servislerinden alınan hizmetlerdir. Ancak hizmet ücretlendirmeleri hakkında bilgi sahibi olduktan sonra sorgulama işlemleri yapılmalıdır.

Sosyal Medya Hesapları Üzerinden Numara Bulma

Dünyanın her yerinde, Facebook, Instagram, Twitter, Whatsapp gibi sosyal medya hesapları yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Kişiler, sosyal medya hesaplarını oluştururken, telefon numaraları ile kayıt olurlar. Telefon rehberinden yanlışlıkla silinen kişilerin ya da daha önceden sizde numarası olmayan kişilerin numaralarına sosyal medya hesapları üzerinden ulaşabiliyorsunuz.

Sosyal medya hesaplarının arama bölümlerine, kişinin adını yazdıktan sonra kişinin profil bilgilerine ulaşılabilmektedir. Kişinin profilini incelerken, bazı bilgilerine ulaşabiliyorsunuz. Sosyal medya hesapları üzerinden kişiyi kendi hesabınıza ekleyerek, iletişime geçebiliyor ve telefon numarasını öğrenebiliyorsunuz.

Hukuki Yollarla Numara Öğrenme

Bazı kişiler, kendilerini rahatsız eden kişilerin kim olduğunu merak etmekte ve verilen rahatsızlığın sonlandırılabilmesi için hukuki yollara başvurabilmektedir. Kişi bulunduğu yerin savcılığına başvuruda bulunarak, kendisini arayan numarayı ve arama zamanlarını vererek, kişinin tespit edilmesini sağlayabilmektedir. Hukuki yollarda yapılan tespitlerde, kişinin adı soyadı ve adres bilgiler öğrenilmektedir.

Ancak bu bilgiler, savcılıkta gizli olarak tutulur ve kişiye verilmez. Rahatsız ettiği belirtilen kişi savcılık tarafından sorgulanır, rahatsızlık durumuna göre kişi hakkında yasal işlemler başlatılır. Bu yöntem, merak edilen ya da aranılan kişilerin numaralarını sorgulama yöntemi değil rahatsızlık veren numaraların tespiti için kullanılmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması
MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Yüz Yüze Eğitim Nasıl Olacak?Yüz Yüze Eğitimin ZararlarıYüz Yüze Eğitimin...