Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
2020 İşkur Kursiyer Ücretleri Nedir? - 2020 İşkur Kursiyer Ücretleri
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

2020 İşkur Kursiyer Ücretleri Nedir?

A+
A-
2020 İşkur Kursiyer Ücretleri Nedir?

İstihdam sağlayan işkur kursiyer ücretleri 2020 yılı güncel rakamlarıyla değişti. Zam uygulanan İŞKUR kursiyer ücretleri 2020 itibari ile 44-100 Türk lirası olarak değişiklik gösteriyor. Fiyatlardaki değişiklik; öğrencilik durumu, yaş, cinsiyet, sektör gibi faktörlerden kaynaklanıyor.

İŞKUR Kursiyer Ücretinin Amacı Nedir?

İŞKUR tarafından verilen kursiyer ücretinde katılımcıların yol masrafını karşılaması amacını taşımaktadır. İşsiz olan kişilerin, kursa katılım sağlamalarında yaşanan en büyük zorluklardan birisi gerekli masrafları karşılayacak durumda olmamalarıdır. İŞKUR kursiyer ücreti ile kişiler zorlanmadan kursa katılım sağlarlar.

Bilgisayara dayalı meslek gruplarında verilen bazı kurslar, en yüksek kurs ücretinin alınmasını sağlıyor. Bunun nedeni teknolojik çağda olunması ve en önemli meslekler arasında yer almasıdır. Kursiyer ücretleri belirlenirken; kadın ve çocuk faktörü dikkate alınır. Peki işkur kursiyer ücretleri ne zaman yatar onu inceleyelim.

İŞKUR Kursiyer Ücretleri 2020 Detayları

İŞKUR kursiyer ücreti belirlenirken dikkate alınan hususlar arasında bazı kriterler vardır. Buna göre detaylı olarak verilen rakamlar 2020 yılı zammı ile belirlenmiştir. Birçok kursiyerin merak ettiği rakamlar detaylı olarak açıklanmıştır.

Bunlar; İşsizlik ödeneği alan kursiyerlere işkur kursiyer günlük ücret 44.70 Türk lirası

 • Öğrenci olan kursiyerlere 67.05 Türk lirası
 • İşsizlik ödeneği olmayan kursiyerlere 89.40 Türk lirası
 • Bilgisayar ve yazılım alanında kurs alanlara 100 Türk lirası
 • Sanayi sektöründen kurs alan kadınlara 2-5 yaş arasında çocuğu varsa 400 Türk lirası

Kursiyer maaşları aylık olarak mecburi giderler için verilen ücretlerden oluşur. Burada amaç en kötü şartlarda yol masrafını karşılamasıdır. İŞKUR; kursiyerlere yönelik sağlık ve iş kazası sigorta primini yatırmaktadır. O halde işkur kursiyer ücretleri ne zaman ödenecek ve nasıl ödenecek inceleyelim.

İşkur Kursiyer Ücretleri

İşkur Kursiyer Ücretleri

İŞKUR Kursiyer Maaşı Almak

İŞKUR tarafından alınan kurslarda, kursiyer ücreti almak adına bazı kriterlerin yerine getirilmesi gerekir. Bu kriterlere uyan kişiler kursiyer ücretinden faydalanır ve kursu daha sorunsuz bitirmeye çalışır.

Gereken nitelikler;

 • Kurs kaydı süresi içinde yapılmış olmalı
 • Zaruri giderlerinin beyanı
 • İŞKUR kurslarının tüm şartlarında uygun olmalı
 • Kurslarda sürekli devamsızlık olamamalı
 • Kurs süresinde azami olarak %10 devamsızlık yapmalı
 • Kursu tamamlamasında engel teşkil edecek durumların olmaması

Bu niteliklere uygun kişiler tarafından kursiyer ücreti alınması mümkün olur. Bu hak İŞKUR tarafından verilen, kurs süresince mağduriyet yaşanmaması adına tanınan bir ayrıcalıktır.

Kursiyer Ücretleri Nereden Alınır?

İŞKUR tarafından ödemelerin yapılacağı yer belirlenir. Ödemeler İŞKUR tarafından belirlenen tarihte yapılır. Kimlik belgesi ile gidildiğinde kolaylıkla ücretler alınabilir. Kursiyerlerin bankalarda yoğunluk yaratmaması ve ödemelerini hızlı bir şekilde alabilmeleri adına farklı bankalara yönlendirir. Anlaşmalı bankalar ya da PTT şubesine giderek kimlik ile ödemeler alınır.

İŞKUR Kursiyer Ücretlerinin Sorgulanması

İŞKUR ücretlerini sorgulayarak gerekli ödemeleri alabilirsiniz. Belirtilen tarihlerde bazı seçeneklerden yararlanarak yatan ücretinizi sorgulayabilir ve ödemenizi alabilirsiniz.

Sorgulama alanları;

İŞKUR merkez binasından alacağınız bilgi doğrultusunda kurs ücretleriniz hakkında detaylı bilgiye ulaşırsınız. Dilerseniz anlaşmalı bankaları öğrenebilir ve hızlı bir şekilde maaşınızı alırsınız. Kursa kabul belgenizle birlikte giderek kursiyer ücretinizi talep edebilirsiniz.

Kursiyer Ücreti Alınan İŞKUR Programları

İŞKUR üzerinden verilen bazı kurslar için işkur kursiyer ücreti alınabiliyor. Gelişen teknoloji ve iş kolları ile yeni meslek kazanmak, kadınların iş hayatına katılımını desteklemek, istihdam oranını yükseltmek ve işsizlik oranını en aza indirgemek adına İŞKUR eğitim programlarına hız kazandırıyor. İşveren ile işçinin doğru noktada buluşması, her iki tarafından güvenilir bir alandan çalışma sağlaması adına önemli bir girişimdir.

Çalışanların kayıtlı işyerleri ile çalışması her zaman daha güvenilirdir. Aynı şekilde işverenlerin, İŞKUR’a kayıtlı ve eğitimleri İŞKUR tarafından almış bir personeli çalıştırmak istemesi gayet doğal bir taleptir.

İŞKUR kursiyer ücretleri verilen programları;

 • İŞKUR işbaşı kursları
 • Mesleki eğitim kursu

Bu kurslara katılım sağlayarak kursiyer maaşı alınması mümkün olup, bu kurslar dışında işkur kursiyer ödemeleri kapsamında ücret ödenmez. İş deneyimi olmayan kişilerin meslek eğitim kursları ile meslek öğrenmeleri sağlanır.

İŞKUR İşbaşı Eğitim Kursu

İŞKUR işsiz ödeneğinden yararlanan kısa dönem ya da uzun dönemde işsiz kalan kişilerin, kurs sonunda hemen çalışmasını sağlamak adına açılmış kurs programıdır. İşin niteliğini uzmanlar tarafından öğrenmesi sağlanır ve iş başında eğitim ile pratik kazanır. Teorik kurslar yerine iş hakkında birebir eğitim ile bilgi ve tecrübe kazanan kişiler, işe başladıklarında alışma süreci yaşamazlar.

İşveren için öncelikli olan, bu eğitimden başarıyla geçen personel ile çalışmaktır. Birçok işveren işbaşında eğitim alan personelleri işe almaktadırlar. Bazı meslekler tamamen beceri ve tecrübeye dayalı olarak öğrenilir. Bu anlamda nitelikli çalışanlar yetiştirilir ve kurs sonunda daha hızlı işe başlama imkânı olur. İşbaşı eğitim kursunda başlama konusunda bir süre zorunluluğu yoktur.

İşbaşı Eğitim Programı Koşulları

İşbaşı eğitim programından yararlanmak adına İŞKUR’a kayıtlı olunması zorunludur. 15 yaş sınırı olan eğitim programında, işverene yakınlık derecesi bulunmaması gerekir. Başvuran kişinin emeklilik yaşına yakın bir yaşta olmaması ve emekli olmaması gerekir. İŞKUR üzerinden verilen tüm hizmetlerden yararlanılması zorunludur.

İşbaşı Eğitim Süresi

Meslek ve sektöre göre değişen eğitim süresi alınacak programa göre değişir. Bazı sektörler ise tehlikeli işler sınıfında yer alır. Tehlikeli ve çok tehlikeli olarak adlandırılan sınıflarda kişi sektörde deneyim kazanana ve yeterli hale gelene kadar çalışır.

Geleceğin mesleği gibi görünen bazı meslek gruplarında 9 ay eğitim süresi vardır. Küçük çaplı sektörlerde 3 aydır. Meslek kursları günde 5-8 saat olarak belirlenir. Haftada 45 saat çalışma sağlanır. Kursiyer ücretleri günlük olarak hesaplanır.

İşkur Kursiyer Ücretleri Nedir?

İşkur Kursiyer Ücretleri Nedir?

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu

Kişilere meslek kazandırmayı ve iş bulmasını kolaylaştırıcı donanımlar katmayı hedefleyen mesleki eğitim kursları, meslekte deneyim kazanmayı kolaylaştırır. Teorik olarak verilen kurslar, işveren taleplerine yönelik açılır. Bu anlamda nitelikleri uygun olan kursiyerler bu eğitim programına başvurur.

İŞKUR Mesleki Eğitim Kursu Başvuru Koşulları

Mesleki eğitim programından kurs almak isteyen kişilere özel olarak oluşturulan eğitimde, işsizlik kaydı bulunmalıdır. İşveren tarafından nitelikli personel arayışına ilişkin talep ile açılan eğitim programlarıdır.

İşveren taleplerinin olmadığı durumlarda ise mesleki eğitim kursları yer almaz. Emekli ya da emeklilik yaşına yakın bir sınırda olmaması bu meslek eğitiminden yararlanılması adına şartlar arasındadır. İŞKUR iş tekliflerini kabul etmeyen adaylar bu kursa katılım sağlayabiliyorlar. Başvuru için İŞKUR sayfasından formu eksik olmadan doğru bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

Mesleki Eğitim Kurs Ücretleri

Mesleki eğitimler kurs ücretlerinden yararlanmak adına oluşturulan 2 programdan birisidir. Kursiyerler meslek eğitim kursları kapsamında günlük olarak 30-50 Türk lirası arasında günlük ücret alırlar. Sanayi alanında bulunacak olan kadınların 2-5 yaş arası çocukları bulunması halinde ise ek 400 Türk lirası ödenek alma hakkı bulunmaktadır.

Mesleki eğitimler süresince çalışılan işin riskine bakılmaksınız, sigorta primleri, kaza sigortası yatırılır. Kursiyerler bu anlamda maddi ve sosyal haklar bakımından kendisini güvence altında hisseder. İşverenler mesleki kursları tamamlayan kişiler arasında seçim yapmayı tercih eder. Bu anlamda gerekli tüm zaruri ihtiyaçları, kursiyer maaşı ile tolere eder.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

İşbaşı Eğitim Programından Nasıl Ayrılınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.İŞKUR İşbaşı Eğitim Programına Katılım KoşullarıİŞKUR Meslek İçi Eğitim Programını...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652