Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

İşkur Sistemine İş Arayan Girişi Yapma

A+
A-
İşkur Sistemine İş Arayan Girişi Yapma

Türkiye İş Kurumu ülkemizde işveren ve işçinin buluşma noktası olarak görev yapmaktadır. İşkur sistemine iş arayan girişi yapma işlemlerini tamamlayan iş arayanlar kendilerine en uygun işyerlerinde çalışma şansını bulmaktadır. İşkur hem iş arayanların hem de işçi arayanların başvuru yaparak belirledikleri kriterlere en uygun işi ve işçiyi bulmalarında aracı olarak görev yapmaktadır.

İşkur geliştirmiş olduğu sistem iş arayanların giriş yapabileceğim modüllüre ekleyerek iş arayanları en uygun işleri bulmayı amaçlamaktadır. İş arayanlar İşkur tarafından sağlanan farklı kaynaklar üzerinden iş arayanlar bilgi girişi yaparak kurumun kendilerine uygun işleri bulmasını sağlayabilirler.

İşkur İş Arama Başvurusu Yapma

Türkiye İş Kurumu (İşkur) iş arayanların meslek, yetenek ve taleplerine göre aradıkları işlere yerleştirilmeleri için başvuru yapabilecekleri noktalar şöyledir;

 • İşkur İl, İlçe ve Şubeleri
 • İşkur resmi internet sayfası

İş bulmak isteyenler kendilerine en yakın İşkur bürosuna bireysel başvuru ve www.iskur.gov.tr iş arayan girişi bölümünden adı, soyadı, eğitimi, yaşı, varsa kurs ve katılım belgeleri bilgisi gibi unsurlar hakkında bilgilendirme yaparak çalışmak istediği iş alanlarını tercih etmektedir. İşkur kendisine işçi bulmak için başvuran işyerlerinin aradığı özelliklere uygun olduğu takdirde iş arayanları buralara yönlendirmektedir.

İşkur İş Arayan İnternet Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş arayan girişi İşkur resmi internet sayfası üzerinden izlenecek adımların tamamlanmasıyla yapılmaktadır. İşkur internet sayfasına iş aramak için ulaşanlar;

 • Giriş (https//esube.iskur.gov.tr adresinden veya üstte mavi renkli “İnternet Şubesi” linkinden)
 • İş Arayan seçeneği seçilir
 • Üye Ol seçeneği (Üyeliği bulunanlar Üye Girişi)
 • Üyelik Sözleşmesi Onayı (Okudum seçeneği işaretlenerek)
 • Kimlik ve CV bilgileri giriş ekranı
 • Kaydol butonuna basılır

İşkur internet sayfasına üyelik istenmesinde amaç iş arayanlara uygun bir iş bulunduğunda en kısa yoldan bu kişiler ile iletişim kurabilmektir. Kimlik ve CV bilgilerinin doğru bir şekilde doldurulması tamamen iş arayanın sorumluluğundadır.

İşkur Sistemine İş Arayan Girişi

İşkur Sistemine İş Arayan Girişi

İşkur İş Arayan Girişinin Amacı Nedir?

İşkur’un iş arayan girişinin ilk amacı muhakkak ki iş arayanların aradıkları kriterlere uygun işlere yerleştirilmesidir. Ancak İşkur iş arayan giriş bilgileri ülkenin genel iş arayan kesimlerinin istatistiki bilgilerini oluşturma amacıyla da kullanılmaktadır. İş arayan girişi üzerinden elde edilen istatistiki verilerden bazılarını şöyle sıralamak mümkündür;

 • Ülke genelinde iş arayan sayısı,
 • İş arayanların yaş aralıkları,
 • Hangi meslek alanlarında iş arandığı,
 • Açık olan iş alanları,
 • İş arayanların cinsiyet durumları,

Devlet bu veriler üzerinden istihdam alanları ve çeşitli eğitimler gibi faaliyetleri düzenlemek için planlamalar yapmaktadır.

İşkur İş Arayan Girişi Yapmak Neden Önemli?

Ülkemizde işsizlerin ve iş arayanların en doğru sonuçlarına ulaşılabilmesi için İşkur sistemine kayıt olanların sayısı hayati önem taşımaktadır. Devlet İşkur kayıt sistemi üzerinden ülkedeki genel işsizlik oranlarını alarak bu veriler ışığında politikalar geliştirmektedir. Devlet kendisi yeni iş alanları açmasa dahi özel sektörlere destek sağlayarak yoğun işsizlik görülen mesleki alanların genişlemesini sağlamaktadır.

Bu sebeple devletin doğru politikalar oluşturması ve işsizlikle mücadele edebilmesi için İşkur iş arayan kayıt sisteminde oluşan üye sayısının artması gerçek oranların belirlenmesi bakımından önemlidir.

İşkur İşveren Girişi

İşkur’un iş arayanlara uygun işleri bulabilmesi için bu sisteme işverenlerinde başvuru yapabilmesi için “İşveren Giriş” bölümünü geliştirmiştir. İşkur sayfasına nasıl girilir ve işverenler bu sayfada hangi bilgileri girmesi gereklidir? İşverenlerin çalıştırmak istedikleri işlere uygun işçi bulabilmesi için;

 • İşveren Kayıt (www.iskur.gov.tr sağ üst tarafta)
 • Genel koşulların onayı (Okudum seçeneği seçilir)
 • Form doldurma (SGK no, vergi no, faaliyet alanı, yasal durum, kuruluş bilgileri gibi)
 • Kayıt oluşturma

İşverenler bu işlemleri doğru bir şekilde sisteme girişini yaparak aradıkları vasıflara uygun işçilerin bulunmasını kurumdan talep etmektedir. İşkur internet üzerinden işçi ve işveren işlemleri sistemini kullanmadan önce tüm bu işlemler kurumun bürolarında manuel kayıtlar oluşturularak yapılmaktaydı. İşkur internet sayfasının aktif bir şekilde kullanılması sayesinde hem iş arayanlar hem de işverenler bulundukları yerlerden kuruma başvuru yapabilmektedir.

İşkur Kayıt Yenileme İşlemleri

İşkur’a iş arayanların yaptıkları iş arama başvuruları belirli sürelerle sınırlı tutulmaktadır. Kendisi iş bularak sistemde iş arıyor olarak görünenler veya İşkur tarafından bir işyerine yerleştirilenlerin kayıt güncellemesi yapması gerekmektedir. İşkur sisteminde uzun süre kendisine iş teklifinde bulunularak kabul etmeyenler, iletişim bilgileri güncel olmayanlar ve bilgi güncellemesi yapmayanların kayıtları otomatik olarak dondurulmaktadır.

Bu durumda olan iş arayanların belirli aralıklarla sisteme giriş yaparak bilgilerini kontrol etmeleri, kendilerine ulaşan iş tekliflerini kontrol etmeleri ve üyelik durumlarını kontrol etmeleri gerekmektedir. Kayıt yenileme işlemleri İşkur vasıtasıyla yerleştirildiği işyerinden çeşitli sebeplerle ayrılanların da tekrar bir iş aramak için yapması gereken işlemlerden birisidir.

Üyeliği dondurulan ve başvurusu iptal edilenlerin kayıt yenileme işlemleri yapmaması durumunda kurum bu kişileri iş bulmuş olarak kabul ederek herhangi bir iş teklifinde bulunmaz. Bu sebeple iş arayanların kayıt yenileme işlemlerine özen göstermesi önemlidir.

İşkur Kayıt Yenileme Nasıl Yapılır?

İşkur resmi internet sayfasına giriş yapıldıktan sonra sağ üstte bulunan “İnternet Şubesi” butonuna basılır. Üyelik bilgileri ve şifre girişi yapılarak “Bilgi Güncelleme” sekmesi seçilir. Açılan form üzerindeki bilgiler kontrol edilerek ve değiştirilmek istenilen bilgiler değiştirilerek “Kaydet” butonuna basılarak bilgiler yenilenmektedir.

Bilgilerinizde yapılan güncelleme sonrasında kurum sizin tekrar iş aradığınızı sistemde görerek belirlediğiniz alanlarda size uygun olan işler hakkında bildirim göndermeye başlar veya devam eder.

İşkur Sistemine İş Arayan Girişi Yapma

İşkur Sistemine İş Arayan Girişi Yapma

İşkur’a Kayıt Olmadan İş İlanları Görülebilir mi?

İşkur sisteminde kayıtlı olmayanların kendisine uygun iş ilanlarına bakma şansı da bulunmaktadır. Kurumun sayfasına giriş yapan işsizler sayfanın üst bölümünde bulunan “İş Arayanlar” bölümünde belirtilen adımları takip ederek iş ilanlarına ulaşabileceği gibi üyeliği olmadan da görebileceği iş ilanları bulunmaktadır.

İşkur sayfasında bulunan “Açık İşler” sekmesine tıklayan işsizler açılacak formda belirtilen kriterleri seçerek işverenler tarafından verilen iş ilanlarına ulaşabilir. İşverenler de kurumdan ilanlarının bu alanda yayımlanmasını talep edebilirler.

İşkur Üzerinden İşçi ve İşverene Sağlanan Kolaylıklar

Türkiye İş Kurumu iş arayanlara iş, işçi arayan işverenlere de işçi bulmak yanında her iki tarafa da önemli avantajlar sağlamaktadır. Devletin istihdamı artırmak için işverenlere sağlamış olduğu teşvik ve yardımlardan faydalanabilmesi için İşkur üzerinden eleman alarak çalıştırması gerekmektedir.

Bununla birlikte İşkur sisteminde kayıtlı olarak iş arayanlara mesleki eğitimler, kurs ve dersler ücretsiz ve bu faaliyetlere katılım olduğu takdirde belirli miktarlarda maaş ödemesi de yapılmaktadır. İşkur sisteminde kayıtlı bulunanların işsiz kalması durumunda ödenen işsizlik ödeneğe de bu kurum üzerinden gerçekleştirilmektedir. İşinden kanunda belirtilen koşullarda atılan ve farklı sebeplerle işsiz kalanların mevcut çalıştığı işyerinde bulunan hizmetine göre 6 aydan 10 aya kadar işsizlik maaşı ödenmektedir.

İşkur sistemine doğru bilgilerle yapılan iş arama başvurularda kısa sürede aranılana kriterlere uygun iş bulma olasılığı daha yüksektir. İşverenler son yapılan düzenlemeler ile İşkur üzerinden her istihdam edeceği işçi için önemli bir teşvik ve bazı yasal giderlerinde indirim hakkı kazanmaktadır. İşkur sistemi üzerinden iş arayanlar da işçi arayanlar da önemli kazanımlar sağlamaktadır

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

İşkur Profili Nasıl Oluşturulur?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Çalışan için İşkur Profili Nasıl Oluşturulur?İşveren için İşkur Profili Nasıl...