Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

İşkur TYP Başvuruları Ne Zaman?

A+
A-
İşkur TYP Başvuruları Ne Zaman?

İŞKUR kurumu aracılığı ile belirli nedenlerden işsiz kalan vatandaşlara özel uygulanan bir program olan Toplum Yararına sistemi TYP, bu yıl itibari ile tekrar duyurulması nedeni ile birçok kişi tarafından ”İŞKUR TYP başvuruları başladı mı?” sorusunun sorulmasına neden oldu. İŞKUR tarafından yürütülen TYP ne zaman başlayacak, kimler başvurabilecek?

TYP Nedir?

İŞKUR kurumu tarafından birkaç iş dönemi boyunca işsiz kalan vatandaşlara özel uygulanan Toplum Yararına Programı, işsiz kalan çalışanların işsizlik süresi boyunca iş disiplininden ve çalışma kazançlarından vazgeçmemeleri için uygulamaya koyulan ve bu kişilere birkaç iş dönemi boyunca maddi bir gelir sağlaması hedeflenen bir yarar programıdır.

ş istihdamının azalması sebebi ile son yıllar içerisinde giderek artan işsizlik sonrası alınan bir önlem olan TYP, işçi kurumu İŞKUR tarafından 2016 yılından itibaren uygulanmaya başlamış ve milyonlarca işsizin bu süreç içerisinde maddi güç olanağı sağlamasına neden olmuştur. 2020 yılı itibari ile tekrar uygulamaya geçmesi düşünülen TYP, birçok işsiz vatandaş tarafından ”İŞKUR TYP başvuruları ne zaman?” sorularının sorulmasını sağlamıştır.

TYP Başvuru Şartları Nelerdir?

Son yıllarda iş istihdamının azalması nedeni ile daha çok insanın başvurduğu ve günümüzde milyonlarca insanın başvurmaya hazırlandığı Toplum Yararına Programı’nın birçok faklı başvuru şartı bulunmaktadır.

Bu başvuru şartlarını sağlayan kişiler TYP sisteminden yararlanmaya hak kazanırken, TYP yardımını alabilmek için şu şartlar aranmaktadır;

 • 18 yaş ve üstünde bulunma zorunluluğu
 • Başvuracak işsiz vatandaşların İŞKUR kaydının bulunması
 • Emekli maaşı ve Sosyal Sigortalar Kurumu tarafından alınan bir yardım olmaması
 • Öğrenciliği devam eden bir öğretim birimine dahil olmamak

Bu şartlar sonucunda başvuru yapmasına imkan tanınan işsiz vatandaşlar, şartları sağlamaları sonucunda İŞKUR birimine TYP yardımı başvurusu için dilekçe verebilmektedir. Aynı zamanda e-devlet üzerinden ”işkur typ başvurularım” başlığı altında süreç takip edilebilmektedir.

işkur typ başvuruları

işkur typ başvuruları

TYP Katılımcıları Nasıl Seçilmektedir?

Her yıl milyonlarca işsiz vatandaşın başvurduğu yardım sistemi olan TYP, başvuru şartlarını tamamlayarak başvuruda bulunan adaylar arasından üç farklı sistem ile katılımcılar seçerek yardımdan yararlanmalarını sağlamaktadır.

Farklı işkur typ alımı başvuru türlerine göre değişebilen katılımcı seçimi, bu üç yöntem ile tamamlanır;

 • Noter tarafından yapılan kuralar sonucunda açıklanan isimler
 • Liste yöntemi ile yapılan seçimler
 • %80 oranda noter tarafından yapılan kura, %20 oranında liste yöntemi sonuçları

Her yıl bu yöntemler sonucu kazanan adaylar arasında bulunan işsiz vatandaşlar, İŞKUR tarafından düzenlenen TYP programından yararlanabilirlerken; yıldan yıla değişiklik gösteren yardım sayısı yapılmaktadır.

TYP Seçimlerinde Birinci Listeye Kimler Dahil Edilir?

TYP seçimlerinde kazanma oranını yüksek bir olasılıkla arttıran birinci liste, İŞKUR tarafından belirlenen ve yardıma daha hızlı ulaşması hedeflenen kişilerden oluşur.

Bu kişiler toplumun farklı kesimlerinden olabilirken, İŞKUR tarafından genel olarak şu şekilde nitelendirilmiştir;

 • Kadın katılımcı başvuruları
 • 35 yaşından yüksek yaşta bulunan katılımcılar
 • Engelli vatandaşlar
 • Eski bir tarihte hüküm giymiş kişiler
 • Terör sırasında yaralanmış kişiler

İŞKUR tarafından açıklanarak birinci listeye alınması planlanan ve işkur typ başvuru belgesi bulunan kişiler, katılımcı kuralarına birinci listeden girme hakkı kazanarak yardımdan yararlanabilme şanslarını oldukça büyük bir oranda yükseltebilmektedir. Bu sınıf içerisinde yer alan kişilerin İŞKUR’a beyanda bulunması gerekir.

TYP Katılımcıları Hangi Alanlar İçin Seçilmektedir?

İŞKUR tarafından işsiz kalan vatandaşların iş disiplininden ve çalışma alışkanlıklarından uzaklaşmaması adına yürüttüğü yardım programı olan TYP, farklı iş istihdam alanlarında bireylere yardım sağlamaktadır.

2020 yılı itibari ile TYP başvurularını yapan işsiz vatandaşlar şu alanlar için seçilmektedir;

 • Milli Eğitim Bakanlığı düzenlemesinde yer alan okul alan çevrelemesi
 • Park ve bahçelerde ağaçlandırma çalışmaları
 • Vadi, viyadük ve dere ıslah çalışması
 • Sokak ve şehir temizliği
 • Kamu altyapılarının bakımı ve onarımı
 • Erozyona karşı mücadelede yapılacak çalışmalar
 • Tarihi alan veya eserlerin restorasyonu, yenilenmesi

Bu alanlarda görevlendirilmek üzere İŞKUR tarafından seçilen TYP katılımcıları, genel olarak ülkenin birçok yerinde yapılan belediyeye ait çalışmalar için işkur typ başvuru belediye personel alımı tamamlanmaktadır. Bu alanlarda çalışan sayısını arttırarak iş istihdamı yaratmayı hedefleyen İŞKUR, her yıl milyonlarca işsiz vatandaşa iş istihdamı sağlamaktadır.

Kimler TYP Programına Başvuramaz?

Her yıl milyonlarca işsiz vatandaş tarafından başvurulan bir mecra haline gelen TYP programı, belirli sayıda insan kapasitesine ev sahipliği yapabildiğinden birçok işsize istihdam sağlanamamaktadır. Bu nedenle başvuru aşamasında başlayan elemeler, birçok işsiz vatandaşın bu aşamada elenmesini gerektirir.

Bu kişiler TYP programından faydalanamayacak kişiler arasında bulunur;

 • İŞKUR tarafından açılan herhangi bir ders ya da kursa başvuran işsiz vatandaş, kursun üzerinden 6 ay geçmeden başvuru hakkını kullanamaz.
 • Bir mazeret ve gerekçe bildirimi yapmadan TYP programından ayrılan kişiler, ayrılış tarihlerinin üzerinden 24 ay tamamlanmadan ikinci bir başvuru hakkında bulunamaz.
 • TYP programının sonuçlanması durumunda, istihdamları sağlanan kişilere belediyeler tarafından en az 3 iş hakkı sunulur. Bu teklifleri mazeret ve gerekçe belirtmeden reddeden kişiler, 24 ay boyunca yeni bir başvuruda bulunamaz.

TYP programı sırasında başvuru aşamasında elenen bu kişilerin bu istihdam programına başvuru yapmalarına izin verilmezken, ihtiyaç sahibi ve istihdam bekleyen kişilere öncelik verilmektedir.

TYP Başvuruları Ne Zaman Başlar?

İŞKUR tarafından illere göre değişkenlik gösteren tarihlerde yapılan TYP seçimleri için net bir tarih bulunmamaktadır. İstihdam boşluğu açıldıkça alınmaya başlayan başvurular, birkaç ay sonraya verilen kura tarihi sonucu başvuru sahiplerine duyurularak kazanan isimlere bildirilir.

Bulunduğunuz ile ve iş dönemine bağlı olarak son TYP başvurularını takip etmek için bulunduğunuz ilde yer alan İŞKUR birimlerine başvurarak veya İŞKUR resmi internet sitesi üzerinde kendinize ait İŞKUR hesabınıza giriş sağlayarak, İŞKUR kaydınızda yer alan ikametgah adresinizin bulunduğu il ve ilçeye göre son ve güncel tarihleri net bir şekilde öğrenebilirsiniz.

işkur typ başvuraları ne zaman başlayacak?

işkur typ başvuraları ne zaman başlayacak?

TYP Ne Gibi Avantajlar Sağlar?

İŞKUR tarafından ilk kez 2016 yılında uygulanan Topluma Yarar Programı, işsiz vatandaşlara istihdam sağlamak amacı ile kurulmuş ve uygulamaya girmiş bir yardım programıdır. Her yıl binlerce kişiyi belediye görevlerine yerleştirerek ihtiyaç duyulan meslek gruplarına atanan işsiz vatandaşlar, bu sayede geçici süreli bir meslek sahibi olarak gelir elde edebilirken; aynı zamanda TYP programının bitişi sonrası işinde başarılı bir süreç tamamlayan kişiler için en az 3 olmak kaydı ile belediye ile alakalı iş teklifi sunulmaktadır. Bu sayede kalıcı olarak iş sahibi olabilen bu kişiler, tekrar topluma kazandırılarak çalışma alışkanlıklarını kaybetmeden iş hayatına atılmış olur.

TYP Başvuruları Hangi Birimlere Yapılır?

Her yıl binlerce insana iş istihdamı sağlaması nedeni ile işsiz vatandaşlar tarafından dikkatle takip edilen TYP programı, birçok birimler tarafından vatandaş başvurularını kabul etmektedir. Başvurular için birinci görevi sağlayan il ve ilçe İŞKUR birimleri, vatandaşların gerekli evraklar ile beraber başvurularını alarak inceleme sürecine girilmektedir.

Bu inceleme süreci içerisinde kişinin işsizlik süresi, son yaptığı meslek ile kazandığı gelir, sigorta prim ve gün sayısı, kişinin üzerinde bulunan mal ve mülk oranı gibi birçok detay sonucu başvuru onaylanır veya onaylanmaz. İŞKUR tarafından karar verilen başvurular, birinci veya ikinci listeye alınarak kura gününü bekler. Bulunduğu il içerisinde herhangi bir İŞKUR birimi olmayan vatandaşlar, Çalışma ve İş Kurumu’nun il veya ilçe müdürlüklerine başvurarak başvurularını tamamlayabilecekler.

 

 

 

 

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

İŞKUR Engelli Personel Alımı Ne Zaman?
İŞKUR Engelli Personel Alımı Ne Zaman?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.İŞKUR Engelli Personel Alımı Mülakat Bilgileriİşkur Engelli Personel Alımı Kura...