Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

A+
A-
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

İşsiz kalan kişiler, belirli koşullar altında işsizlik ödeneği alabilirler. Peki, işi olmayan bireyler için işsizlik maaşı nasıl alınır? Sorusu, işten ayrılan veya istifa eden herkesin dilinde olan bir ifade edilir. İşsizlik maaşı aşağıdaki gibi alınır:

Hizmet sözleşmesinin sona ermesinden sonraki 30 gün içinde en yakın İŞKUR birimine başvurun. Başvuru yapmak için bizzat İŞKUR’u veya elektronik olarak www.iskur.gov.tr ​​adresini ziyaret edebilirsiniz. 30 gün içinde başvuru yapılmazsa (mücbir sebepler hariç), gecikmeli başvuru toplam yetkilendirme döneminden düşülecektir.

İşsizlik parası alabilmek için kişinin İŞKUR’a iş başvurusunda bulunması ve çalışmaya hazır olması gerekir. İşsizlik ödeneği kullanıldığında, kişi için bir iş araması kaydedilir. Bu nedenle sigortalı işsizlere danışmanlık, işe yerleştirme ve mesleki eğitim hizmetleri sunma imkanı veren İŞKUR’a dolayısı ile başkaları adına başkalarına başvuramaz veya başkalarına başvuramazsınız.

İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı Nedir?

İşsizlik parası, işsizlere ve işsizlere mali yardım sağlamak için devlet tarafından ödenen miktarlardır. Son işinde elde edilen dört aylık maaş ortalamasının (asgari toplam maaşın% 80’ini geçmeyen) ortalaması alınarak hesaplanabilir. Bu yardım kişinin maaşına ve çalışma saatlerine göre değişir.

İşsizlik maaşı süresi, işçinin önceki çalışma saatleri baz alınarak şu şekilde hesaplanır:

 • 600 gün çalışan ve 180 gün sigorta primi ödeyen kişiler,
 • 900 gün çalışan ve 240 gün sigorta primi ödeyen kişiler,
 • 1080 gün çalışan ve 300 günlük prim ödeyen insanlar,

İşsizlik maaşı alırlar.

İşsizlik Maaşı Koşulları

İşsiz erkekler ve kadınlar için işsizlik maaşı ” İşsizlik maaşı şartları nelerdir? ” gibi sorunların ortaya çıkmasıyla birlikte, binlerce işsiz insan büyük merak içerisindedir. Yardım ödemeleri, örneğin, işsizlik yardımlarının nasıl alınacağını bilir, bu nedenle, işsizlik ödeneği alma hakkına sahip olan bireylerin sağlandığı veya başvuru hakkına sahip olmayan kişilerin zaman kaybetmediği bir durum söz konusudur.

İşsizlik ödeneği almaya hak kazanan işçiler aşağıdaki gibidir:

 • Kendi istek ve eksikliklerine dışındaki bir nedenden dolayı çalışanın kovulma durumu (istisnalar hariç)
 • İşçiler iş bitiminden en az 120 gün önce aynı işyerinde çalışmalı,
 • İşçi, hizmetin sona ermesinden önceki 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik maaşı ödemiş olmalıdır,
 • İşçiler, işsiz olduktan sonra İŞKUR bayilerine veya işsiz kaldıktan sonraki 30 gün içinde elektronik ortamda başvurmalıdırlar.

Her ne kadar bu koşulları karşılayan işçiler işsizlik parası alma hakkına sahip olsalar da, ücretlerin miktarı ve süresi, işçilerin son işyerinde aldığı ücretlerin toplam çalışma saatlerine oranına göre hesaplanmaktadır.

Bağ-Kur İşçileri İşsizlik Maaşı Alabilir mi?

Hepimizin bildiği gibi, işsizlik yardımları işten çıkarılan sigorta işçilerine ödenir ve aynı zamanda işletme sahipleri için en merak edilen sorunlardan biridir. Yeni yasa uyarınca Bağ-Kur vatandaşları işsizlik ödeneği alabilir. İşadamlarının yasal fonları olan Bağ-Kur vatandaşları, işyerlerini kapattıktan sonra işsizlik maaşı sorgulama işlemi yapabilecekler ve İŞKUR’dan işsizlik yardımına başvurabileceklerdir.

İşsizlik Maaşı Şartları

İşsizlik Maaşı Şartları

İstifa Eden İşçi İşsizlik Maaşını Nasıl Alabilir?

Çoğu durumda, istifa eden işçilerin ödenek almaları olası değildir. İşsizlik yardımları; işten çıkarılan işçilere iş sözleşmesi, işveren tarafından işten çıkarıldıkları için verilir. Gönüllü olarak çalışan işçilere işsizlik yardımı sağlamak mümkün değildir.

İşveren tarafından istifaya zorlanmak gibi nedenlerden dolayı, mevcut İş Kanunu uyarınca, bireyler işsizlik ödeneği alabilirler ve istifa edenlerin işsizlik ödeneği almaları yasa dışıdır.

Aşağıdaki durumlardan en az birinde işsiz işçilere işsizlik yardımı sağlanabilir:

 • İşçinin fiziki ve sözlü bir tacize uğraması
 • İşçinin kazandığı parayı işveren tarafından tam ödenmemesi
 • İşçi işyerinde, bir grup veya kişi tarafından rahatsız edilmesi
 • İşçinin işveren tarafından istifaya zorlanma durumu
 • İşçinin yapması gereken işten hariç başka bir iş yapmaya zorlanması veya iş etiği ve toplum etiği ile uyuşmayan yüz durumlarına şahit olması
 • İşveren tarafından her işçinin hakkı olan yıllık izin gibi imkanları sağlanmaması
 • İşveren tarafından alınan maaşın düşük gösterilmesi veya maaşın saklanması

Bu nedenler ile istifa eden kişiler işsizlik parası başvurusunda bulunabilirler.

İşsizlik Maaşının Ödenmesi

Çalışma koşulları nedeniyle istifa eden bireyler için en endişe verici faktör, yeni bir iş bulmak için istifa eden işçilerin işsizlik yardımlarına sahip olma durumudur. Belirtilen koşulları sağlayan her işsiz bu ödeneği alabilir ve maaşını her ayın 5’inde çekebilir. Açıkçası, işsizlik yardımlarının süresinin başvuru ayının sonunda sona ermesi gerekip gerekmediği hakkında tartışmalar mevcuttur.

Ödeme için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı sorumludur. İşsizlik ödeneği almaya hak kazananlar, PTTBank’ın herhangi bir Türk kimlik numarasına sahip şubesine başvurarak işsizlik ödeneği için başvurabileceklerdir.

İşsizlik Maaşını Kimler Alır?

İşsizlik Maaşını Kimler Alır?

İşsizlik Maaşı Hangi Durumlarda Kesilir?

Belirli koşullar işsiz bireyin işsizlik yardımlarına hak kazansa dahi bu hakkı hiçe sayıp maaşın kesilmesine neden olmaktadır.

Her ayın 5’inde işsiz insanların hesabına yatan bu işsizlik maaşını koruyup devam ettirebilecek unsurların olduğu gibi bu maaşın sürekli veya kısmi kesilmesine sebep olan faktöreler şu şekilde sıralanabilmektedir:

 • İşçi, İŞKUR tarafından sağlanan bir önceki iş ve iş pozisyonuna göre uygun sayılabilecek bir işi reddederse ve çalışmazsa, işsizlik maaşı kesintiye uğrar.
 • Devletten hala işsizlik ödeneği alan insanlar kayıt dışı işlerde çalışmaya devam ederlerse ömürleri boyunca hiçbir zaman işsizlik ödeneği alamayacaklardır.
 • Bir kişinin işsizlik yardımı alma süresi boyunca herhangi bir sosyal kurumdan emekli maaşı aldığı tespit edilirse, ” emekli maaşı ” nedeniyle ödeme aldığı tarihten itibaren aldığı para hesaplanır ve işsizlik yardımlarını o tarihten itibaren kesilir.
 • İŞKUR’un işsizlere sağladığı kariyer gelişimi, erişim ve eğitim programlarına katılmayanlar işsiz bireylerin işsizlik ödenekleri kesilmeye uğrayacak. Bunun yanı sıra işsiz bireyin programı ret değil kabul etmesi durumuna rağmen, uzman tarafından belirlenen bu programa sürekli devam ettirmedikleri takdirde işsizlik maaşı kesilecek. Ancak programa uymayan birey programın geri kalan kısmına itirazsız uyarsa tekrar işsizlik ödeneği hakkına sahip olabilecek. Ödeme süresi, başlangıçta belirtilen toplam yeterlilik süresinin sona erme tarihini geçemez.

Bu koşullar, işsizlik maaşı ödeneği için koşullardır. Bu koşullara, işsizlik maaşı alan ve almaya devam etmek isteyen her bireyin uyması katiyen zorunludur.

İşsizlik Ödeneği Alan Bireyin Yapması Gerekenler

2020’de görülen ve dünya genelini etkisi altına alan salgın nedeni ile birçok kişi işinden olmuş bu kişilerin en sık sorduğu sorulardan biri, ” İşsizlik maaşı nasıl alınır? ” sorusu olmuştur. 2020’ye ek olarak, halihazırda işsizlik ödeneği alan bireylerin kafasında nasıl bu maaşı devam ettirecekleri konusunda hala birçok soru var.

Birey işsizlik maaşı aldığı süreç boyunca:

 • İkamet adres değişikliği
 • Herhangi bir kurumdan emeklilik veya yardı parası alınması
 • Yurt dışına gitmek
 • Emniyet tarafından gözaltına alınmak
 • Çalışmaya başlamak
 • Eski işine devam etmek

Bu durumda kişi 15 gün içinde İŞKUR şubesine rapor vermeli veya 170’i telefonla aramalıdır. Aksi takdirde, bu koşullar tespit edilirse, bireyin maaşı kesilebilir. İşsizlik maaşı alan kişi, kendisine ödenen yanlış fazla ödemeleri yasal haklarla geri ödemelidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

İşbaşı Eğitim Programından Nasıl Ayrılınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.İŞKUR İşbaşı Eğitim Programına Katılım KoşullarıİŞKUR Meslek İçi Eğitim Programını...