ALTIN
DOLAR
EURO
BİST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 10°C
Karla Karışık Yağmur

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

SGK
A+
A-
İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik maaşı 4447 sayılı kanunla belirtilen işyerlerinde sigortalı olarak çalışanların yine kanunda belirtilen koşullarda işten çıkartılması sonucu kazanılan bir haktır. İşsizlik maaşı sigortalı olarak çalışılan sürelere göre hesaplanmaktadır. İşsizlik maaşı tutarı mevcut bürüt asgari ücret tutarının %80’ini geçmeyecek şekilde belirlenmektedir.

İşsizlik maaşının kanunda belirtilen ismi ise “İşsizlik ödeneği” şeklindedir. İşsizlik maaşı hesaplanırken sigortalı olarak çalışılan sürede son 4 aylık prime esas brüt gelir dikkate alınmaktadır. Son 4 aylık gelir üzerinden 1 günlük kazancın hesaplaması yapılır. Sonrasında ise bu bir günlük kazancın %40’ kadar işsizlik maaşı ödemesi yapılır. Aylık geliri yüksek olanların işsiz kalması durumunda alacakları işsizlik maaşı brüt asgari ücretin %80’inin geçemez. Yani işsizlik maaşında üst sınır asgari ücretin %80’idir.

2020 Yılı İşsizlik Maaşı Tutarları

İşsizlik maaşları hesaplamasında çalışanın son 4 aylık prime esas gelirleri dikkate alınmaktadır. Buna göre Asgari ücret ile çalışanlar için aylık işsizlik maaşı 1.177,20 TL, Aylık 3.500,00 TL maaşla çalışan için 1.400,00 TL ve Aylık 6.000,00 TL maaş alarak çalışanın işsiz kalması durumunda ise 2.354,40 TL işsizlik maaşı ödenmektedir.

Kanunda işsizlik maaşı aylık brüt asgari ücretin %80’inini geçemez denildiği için aylık 6.000,00 TL maaşlı çalışana bağlanacak işsizlik maaşı bu kritere göre belirlenmektedir. İşsizlik maaşı ödemelerinden devlet sadece “damga vergisi” kesintisi yapmaktadır. İşsiz kalanlara bağlanan işsizlik maaşına tedbir veya haciz uygulaması yapılmamaktadır. İşsizlik ödeneğinde porno filmler damga vergisi dışında tek yapılabilecek kesinti nafakadır.

İşsizlik Maaşı Almanın Koşulları

4447 sayılı kanunda işsizlik maaşını kimlerin hangi koşullar altında alabileceği belirlenmiştir. Kanuna göre işsizlik maaşı almanın koşulları şöyledir;

 • Kendi isteği dışında işsiz kalması,
 • İşsiz kalma tarihinden önceki en az 120 gün prim ödenmiş olması
 • Son 3 yıl içerisinde azami 600 gün işsizlik sigortası primi ödenmiş olması
 • İşsizlik maaşı için başvuru yapması

Kanunla belirtilen bu koşulların oluşması durumunda sigortalı olarak çalışırken işsiz kalanlar bu ödeneklerden yararlanmaktadır. Devlet işsizlik maaşı hesaplaması yapmadan önce kişinin özellikle son 4 aylık brüt kazancına ve son 3 yıllık sigortalılık bilgilerine dikkat etmektedir.

İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı

İşsizlik Maaşı Kaç Ay Alınabilir?

İşsizlik maaşı almanın kanunla belirlenmiş bir süresi vardır.

Sigortalı olarak çalışan ve kanuna uygun koşullarda işsiz kalanların işsizlik maaşı alma süreleri şöyle sınıflandırılmıştır;

 • Son 3 yılda 600 gün prim ödeyenler 6 ay boyunca,
 • Son 3 yılda 900 gün prim ödeyenler 8 ay boyunca,
 • Son 3 yılda 1080 gün prim ödeyenler 10 ay boyunca,

İşsizlik maaşı almaya hak kazanmaktadır. Ancak kanunda belirtildiği gibi daha önceden işsizlik maaşı almış olan bir sigortalının tekrar işsizlik maaşına başvurabilmesi için en az 600 gün geçmesi gerekmektedir.

İşsizlik Maaşı İçin Nereye Başvuru Yapılır?

İşsizlik maaşının başvuru ve ödeme yeri İş Kurumu İl Müdürlükleridir. Kanunda belirtilen koşullarda sigortalı olarak çalışırken işten çıkartılanlar şahsen en yakınlarında bulunan İş Kurumu birimlerine ve elektronik olarak www.iskur.gov.tr üzerinden işsizlik maaşı başvurusunda bulunabilirler. İşsiz kalanların hak kaybına uğramaması için işsiz kaldıkları tarihten itibaren en kısa sürede kuruma başvurmaları gerekmektedir.

Başvuru süresi mücbir sebep olmadan 30 günü geçmesi halinde bu süre maaş alma süresinden düşülmektedir. Yani Mart ayının 1. gününde işten ayrılmanız durumunda Mart ayı için işsizlik maaşı hakkınızı alabilmeniz için en geç Mart ayının sonuna kadar kuruma işsizlik maaşı başvurusu yapmanız gerekmektedir. Mücbir bir sebep olmadan 1 Nisan’da başvuru yapılması durumunda Mart ayına ait işsizlik maaşı ödemesi yapılmaz ve bu süre hakkınızdan düşülür.

İşsizlik Maaşı Nasıl Kesilir?

Kanunla işsizlik maaşı veya işsizlik ödeneği koşulları sağlayan herkese öngörülen sürelerde ödenmektedir. Ancak bazı durumlarda işsizlik maaşının kesilmesi söz konusudur.

İşsizlik maaşının kesilmesine neden olan durumlar;

 • İşsizlik maaşı alırken sigortalı bir işe başlamak
 • İşsizlik maaşı süresinin dolması
 • İş Kurumu tarafından teklif edilen bir işi haklı gerekçe olmadan reddetmek
 • İşsizlik maaşı alırken herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan aylık almaya başlamak
 • Müfettişlerce yapılan inceleme sonrasında kayıt dışı çalıştığının anlaşılması

Bu ve benzeri durumların ortaya çıkması işsizlik maaşının kesilmesine sebep olmaktadır. Hata olduğu anlaşılan maaş kesilmelerinde durumun ortaya çıkması halinde tekrar ödeme yapılmaktadır.

İşsizlik Maaşı Alırken Hangi Haklar Devam Eder?

Kanun işsizlik ödeneği alma koşullarını sağlayan kişilere çalışırken kazandığı bazı hakların devam etmesini sağlamıştır.

İşsizlik ödeneği alanların devam eden hakları şöyledir;

 • Genel sağlık hizmetleri,
 • Yeni iş bulma hakkı
 • Sağlık sigortası primi ödemesi
 • Mesleki gelişim, meslek edinme ve yetiştirilme eğitimi

Kanun işsiz kalanların yeni bir iş bulma ve kendilerini geliştirmeleri için bu tür haklarını devam ettirmektedir. Devlet çalışanların yanında ne kadar duruyor ise çalışanların işsiz kaldığı sürelerde de gereken azami desteği sağlamaktadır.

İşsizlik Maaşı Alırken Ortayı Çıkan Durumların Bildirimi

Kanunla belirlenen koşulları sağlayarak işsizlik maaşı alanların ikamet adreslerinin değişmesi, sosyal güvenlik kurumlarından yaşlılık aylığı bağlanması, yetkili sağlık kuruluşlarınca istirahat verilmesi, silahaltına alınması, yurtdışına çıkması, bir işe başlaması ya da mahkeme kararı sonucunda işe iade hakkını kazanması durumunda 15 gün içerisinde yakınında bulunan İş Kurumu birimine veya Alo 170 hattına bildirim yapmak zorundadır.

Bildirim yapılmayan durumların tespit edilmesi halinde yasal işlemler uygulanmaktadır. İşsizlik maaşı alırken kişinin kusurlu, bilgide eksiklik veya hatalı bildirim yapması sonucunda fazla ödeme yapılması halinde yapılan fazla ödemeler yasal faiz uygulanarak tahsil edilmektedir. Bu sebeple işsizlik ödeneği başvurularında mağdur hale gelmemek için yapılan bildirimlerin dikkatli bir şekilde olması önemlidir.

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Kesilen İşsizlik Maaşının Yeniden Ödenmesi

İşsizlik maaşı alırken yeni bir iş bularak çalışmaya başlayanların işsizlik maaşları kesilmektedir. Ancak yeni işyerinde kanuna uygun şekilde işine son verilenlerin işsizlik maaşı yeniden ödenmeye başlanır. Burada ödenen işsizlik maaşı kalan süreyle sınırlıdır. Yani 6 ay işsizlik maaşı alma hakkı bulunan birinin 3. ayda iş bularak çalışması ve 4. ayda tekrar işten çıkması durumunda 2 ay daha işsizlik maaşı ödenmektedir. Ancak kişinin tekrar kalan süre için İş Kurumuna başvuru yapması gerekmektedir. İşsizlik maaşı hakkının tamamını almış olan birisi yeniden işsizlik maaşı alma koşullarını sağlaması durumundan işsizlik maaşını alabilmektedir.

İşsizlik Maaşından Kimler Faydalanamaz?

Kanun işsizlik maaşını almaya hak kazananları belirlediği gibi işsizlik maaşı alamayacak olanları da kanunla düzenlemiştir. Kanuna göre işsizlik maaşı alamayacak olanlar şöyledir. Kanunda belirtilen koşullar dışında işten ayrılanlar. İşsizlik maaşına başvuru süresinden

önceki 4 ay boyunca sigortalı olarak çalışma koşulunu sağlayamayanlar.

İşsizlik ödeneği başvurusundan önceki 3 yıl boyunca en az 600 günlük işsizlik sigortası primi ödemesi bulunmayanlar. İşsizlik maaşına süresi içerisinde başvuru yapmayanlar. İşsizlik maaşı alma koşullarını sağlamış olsalar dahi herhangi bir sosyal güvenlik kurumundan yaşlılık maaşı alanlar. İşsizlik maaşı başvurusu sırasında hatalı, eksik veya kusurlu bildirimlerde bulunanlar işsizlik maaşı ödemelerinden yararlanamaz. Bu tür başvurularda ödeme yapılsa dahi durumun tespiti halinde yapılan ödemeler yasal faizleriyle birlikte geri alınmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Mustafa dedi ki:

  Merhaba 2019 da 6 ay işsizlik ödeneği aldım 10 aydır çalışıyorum son 3 yıla bakıldığında 630 günlük prim ödemesi mevcut tekrardan işsizlik ödeneği alabilirmiyim

Göz Atın

Göçmen Vatandaşların Askerlik Borçlanması Nasıl Yapılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Göçmen Vatandaşların Türkiye’de Askerlik Borçlanması YapmasıGöçmenlerin Askerlik Borçlanması Yapabilmesi İçin...