Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

2020 İşsizlik Ödeneği Ne Kadardır?

SGK
A+
A-
2020 İşsizlik Ödeneği Ne Kadardır?

İşsizlik ödeneği, sigorta sahibi işsizleri kapsayan kişileri işsiz kaldıkları süreç içerisinde belli bir miktarda ücret almaları durumudur. İşsizlik ödeneği alabilmek için yasa tasarısı içerisinde kabul edilmiş şartların sağlanması gerekir.

İşsizlik ödeneği konusunda ayrıntılı bilgiye sahip olmak, kişinin kendi haklarını bilmesi ve bu konudaki yasal gerekliliklerin bilincinde olması önemlidir. 2020 yılı işsizlik ödeneği hakkında çıkan kararlar doğrultusunda kişinin alacağı işsizlik ödeneği yasal olarak belirlenir ve kişisel özel bir durum için ödenek miktarı konusunda değişiklik yapılmasını talep etmesi yersizdir.

İşsizlik Ödeneğine Nasıl Başvuru Yapılır?

İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde başvuru yapmak gerekir. İşsizlik ödeneği başvuruları İŞKUR birimlerine başvuracak olan kişinin kendisinin gitmesi veya İŞKUR internet sitesi üzerinden online başvuruda bulunması ile gerçekleşir.

İşsizlik ödemesine başvuru yapmak için kişinin iş yapabilir durumda olduğunu belirtmesi ve güncel olarak iş arayışında olduğunu kanıtlaması gerekir. Başvuru sürecinde kişinin beyanı ile kişiye yeni iş bulma, işsizlik danışmanlığı ve mesleki eğitim gibi hizmetler sunulur. Bu nedenle başvuru sırasında kişinin kendisinin bulunması, vekalet vermemesi şarttır.

İşsizlik Ödeneğinden Kimden Yararlanabilir?

İşsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için gerekli koşulları sağlamak ve İŞKUR tarafından kararlaştırılan durumlar içerisinde olmak gerekir. Gerekli şartları ve durumları sağlamayan kişilerin işsizlik ödemesi alma şansları olmaz. İşsizlik ödeneğinden yararlanmak için gerekli şart ve durumlar:

 • Kişinin kendi arzusu ve rızası olmaksızın, kusur işlemediği halde işsiz kalması.
 • Son çalıştığı yerde en az 120 gün hizmet vermiş olması.
 • İşsiz kalan kişinin işsiz kalmadan önceki son üç yıl içerisinde minimum 600 gün işsizlik primini ödemiş olması.
 • Kişinin işsiz kalmasının ardından ilk 30 gün içerisinde İŞKUR’a işsizlik ödeneği başvurusunda bulunmuş olması.

Yukarıdaki 4 maddeyi sağlayan kişilerin işsizlik ödeneği alma hakkı vardır. Bu hak süresi içerisinde iş arayışında olmamak veya yanlış beyanda bulunulduğu konusunda bir durumun ispatlanması sonucunda ödenen işsizlik ödeneğinin kesilmesine neden olur.

İşsizlik Ödeneği

İşsizlik Ödeneği

İşsizlik Ödeneği İle Beraber Verilen Hizmetler Nelerdir?

İşsizlik ödeneğinin ödenmesi dışında İŞKUR tarafından kişiye belirli hizmetlerin sunulması gerekir. Kişinin mağduriyetinin en kısa sürede son bulması, yeniden iş sahibi olması ve kazanç elde etmesini sağlanır. İşsizlik ödemesi alma hakkı olan kişilere verilen hizmetler karşılığında kişinin işbirlikçi ve uyumlu olması gerekir. İşsizlik ödeneği ile beraber verilen hizmetler:

 • Kişiye mesleğine ve diplomasına uygun yeni bir iş bulma.
 • Meslek geliştirmesi için eğitim seçeneği sunma, yeni bir meslek edinmesini sağlama ve mesleğe alışma eğitimi verme.
 • Kişinin genel sağlık sigortasının primlerini ödeme ve devamlılığını sağlama

Sigortaya sahip, sigorta primlerini çalıştığı süre içerisinde düzenli olarak ödeyen kişilerin bu hizmetleri almaya hakkı vardır. Bu hakların sağlanmaması durumda kişinin bu hakları talep etmesi doğrudur.

2020 Yılı İçin İşsizlik Ödeneği Hesaplanması

İşsizlik ödeneği günlük olarak hesaplanır. Hesaplama yöntemi için sigorta sahibi kişinin son dört aylık primine esas kazancı göz önünde bulundurulur. 2020 yılı için işsizlik ödeneği miktarı sigortalı kişinin günlük ortalama brüt kazancının %40’ı şeklinde hesaplanır.

İşsizlik ödeneğinin belirlenmesi için kullanılan bu yöntem kişinin aylık asgari aldığı ücretin %80’inini geçemez. İşsizlik ödeneği için sadece damga vergisi kesintisi uygulanabilir bunun haricinde hiçbir şekilde bir vergi veya kesinti yaşanması mümkün değildir.

2020 Yılı İşsizlik Ödeneği Miktarı

2020 yılı işsizlik ödeneği nasıl hesaplandığını bilmek ne kadar ödenek alınacağını belirler. Ancak yine de damga vergisi neden ile ne kadar kesinti yaşanacağını bilmek de net miktarın öğrenilmesi için gereklidir. 2020 yılı için işsizlik ödeneği miktarı:

 • Son 4 ay düzenli olarak asgari ücretle çalışan sigortalı kişi için vergi damgası vergisi kesintisi ile beraber alacağı işsizlik ödeneği ücreti 1.168,27 TL.
 • Son 4 ay düzenli olarak 4 Ay 3.500 TL ile çalışan sigortalı kişi için vergi damgası vergisi kesintisi ile beraber alacağı işsizlik ödeneği ücreti 1.389,37 TL.
 • Son 4 ay 6.000 TL ile düzenli olarak çalışan çalışan sigortalı kişi için vergi damgası vergisi kesintisi ile beraber alacağı işsizlik ödeneği ücreti 2.336,53 TL.

Alınacak olan işsizlik ödeneği ücretlerinin nafaka borçları haricinde başkasına devredilmesi söz konusu değildir.

İşsizlik Ödeneği Nasıl Sahibine Ulaşır?

İşsizlik ödeneğinin başvuru sonuçları başvurulan ay sonuna kadar belli olur. İşsizlik ödeneğinin sahibine ödenme günü olarak her ayın 5 i olarak belirlenmiştir. İşsizlik ödeneği alan kişiler TC kimlik kartları ile beraber istedikleri PTT veya PTTBank şubesi üzerinden işsizlik ödeneklerini teslim alırlar.

İşsizlik Ödeneği Alırken Hangi Durumlarda İŞKUR’a Haber Vermek Gerekir?

İşsizlik ödeneği alırken belirli durumlarda İŞKUR’a haber vermek gerekir. Haber verilmediği takdirde işsizlik ödeneğinin kesilmesi veya idari işlem başlatılması gibi durumlar yaşanabilir. Bu gibi durumlarda sorumluluk tamamen işsizlik ödeneği alan kişiye aittir. İşsizlik ödeneği alırken İŞKUR’a haber verilmesi gereken durumlar:

 • Mahkeme kararı ile tekrar işe geri başlamak.
 • Yeni bir işte çalışmaya başlamak.
 • Yurtdışına gitmek.
 • Herhangi bir kurum üzerinden yaşlılık maaşı almak.
 • Hastahanede tedavi altına alınmak.
 • İkamet edilen adresin değişmesi.
 • Silahaltına alınmak.

Bu durumlardan herhangi birisinin yaşanması halinde en az fazla 15 gün içerisinde mutlaka İŞKUR’a haber vermek zorunluluğu vardır. Bu durumlar yaşandığı halde eğer İŞKUR’a haber verilmez, haksız yere işsizlik ödeneği alınmaya devam edilirse, haksız yere alınan ödeneğin faizi ile beraber geri ödenmesi şartı vardır.

İşsizlik Ödeneğinin Tekrar Başlamasını Sağlamak

İşsizlik ödeneğinin tekrar başlamasını sağlayan durumlar bulunur. Ödenek alınırken henüz işsizlik ödeneğinin hak edilen süresi dolmadığı hale işe girildiği durumun ardından işsiz kalındığı takdirde önceden hak edilmiş olan işsizlik ödeneğinin süresi bitine dek ödeme alma hakkı doğrar. Bu haktan faydalanabilmek için işsizlik ödeneğinin alınması için gerekli olan bütün şartların tekrar sağlanıyor olması gerekir.

Haktan yararlanabilmek için işsiz kalan kişinin İŞKURA’a başvuruda bulunması gerekir. Başvuru tarihi itibari ile ödeme yapılmaya başlanır. Bu süreç içerisinde işsizlik ödeneği alan kişinin yeniden işe başlaması ödeneğin kesilmesine neden olur. Kalan ödenek hakkı tekrar işleme alınmak üzere beklemede kalır.

2020 İşsizlik Ödeneği Ne Kadardır?

2020 İşsizlik Ödeneği Ne Kadardır?

İşsizlik Ödeneğinin Kesilmesine Neden Olan Durumlar

İşsizlik ödeneği alınan süreç içerisinde belirlenen bazı durumlar işsizlik ödeneğinin kesilmesine neden olur. Aşağıda yer alan 2 maddenin yaşanması durumunda kişinin aldığı işsizlik ödeneği tekrar başlaması mümkün olmayacak şekilde son bulur:

 • İŞKUR’un kişiye uygun, ikametgahına yakın, mesleği ile uyumlu olan iş imkanı sağlamasına karşın kişinin işi reddetmesi.
 • Kişinin işsizlik ödemesi aldığı dönem içerisinde İŞKUR’dan gizli olarak herhangi iş işte çalışarak kazanç elde etmesi.

İşsizlik Ödeneği Alırken Sağlık Hizmetinden Yararlanma Hakkı

İşsizlik ödeneği alan kişiler genel sağlık sigortası güvencesi altındadır. İşsizlik ödeneği alan kişilerin işsizlik ödeneği aldığı gün kadar genel sağlık sigortası ödemeleri İşsizlik Sigortası Fonundan yapılmaya devam eder.

Bu nedenle işsizlik ödeneğinden yararlanan kişiler için sağlık sigortası geçerliliği devam eder. Ayrıca işsizlik ödeneğinden yararlanan kişilerin eğer bakmakla yükümlü oldukları kişiler varsa bu kişilerin de genel sağlık sigortası hizmetin yararlanması sağlanır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Yeni Doğan Çocuk Yardımı Parası Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Yeni Doğan Çocuk Parası Nedir?Yeni Doğan Çocuk Yardımı Başvurusu Nereye...