Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir?

A+
A-
İşyeri Büyütme Kredisi Nedir?

İşyeri açmak, işyerini büyütmek ve geliştirmek isteyen girişimcilerin, işyeri sahiplerinin finansman ihtiyacı oldukça fazladır. Finansman ihtiyacının karşılanmasında en önemli yeri krediler tutar. İşyeri büyütme kredileri ile girişimciler hem rahat bir nefes almakta hem de istedikleri desteğe kolayca ulaşabilmektedir. İşyeri büyütme kredisine ilişkin birçok detay mevcut. Başvuru yapılmadan önce bilgi edinilmesi son derece önemli. Zira, bu krediye başvurma şartları, başvurunun nasıl yapılacağı, işyeri büyütme kredisi nasıl alınır gibi hususlar bilinerek hareket edilmesi doğru olacaktır.

İşyeri büyütme kredileri girişimcilerin faaliyet alanlarını genişletmelerinde en büyük desteklerden biridir. Ayrıca; bu krediler için tanınan vade seçenekleri, uygun faiz oranları, geri ödeme koşulları da girişimciler için avantajlıdır.

İşyeri Büyütme Kredisi Nasıl Alınır?

Kapasitesini ve faaliyet alanını büyütmek isteyenlerin bankalardan aldıkları ve bu alanda kullanılmak üzere verilmiş özel kredilerdir. Bankalar tarafından verilen bu krediler, kişilere büyük destek sağlamakla birlikte kişilerin finansal açıdan rahatlamalarına da olanak sağlar. İşyeri büyütme kredisi almak sanıldığı kadar zor değildir. Belirtilen şartlara sahip olan, gerekli olan evraklarını tamamlayan her girişimci istediği bankaya giderek başvuru yapabilir.

İşyeri Büyütme Kredisi Almanın Şartları Nelerdir?

Her kredi türünde olduğu gibi işyeri büyütme kredilerinin alınmasında da belirli şartlar mevcuttur. Bu şartlara sahip olanlar kolay bir şekilde krediyi alma şansı elde ederler. İlk olarak krediyi almak isteyen kişinin kendine ait gelir durumlarını beyan etmeleri gerekir. Bunun içinde gelir gösteren bir belgeye ihtiyaç olacaktır. Eğer kredi başvurusunda bulunacak olan kişinin bir borçluluk durumu mevcutsa bu borçların kapatılması da gereklidir. Mevcut borcu olanların başvuru incelemelerinde söz konusu borç kredi alımına bir engel olarak görülebilir. Bu nedenle; öncelikle bu borcun kapatılması gerekir.

Üçüncü önemli koşul ise kişinin kredi notuyla ilgilidir. Kişinin bu krediyi alabilmesi yani kredi başvurusunun onaylanması için eğer kredi notu düşükse bu notu yükseltmeleri gerekir. Bilindiği gibi kredi notu her kredi türü için belirleyici bir faktör olarak görülür. Kredi notu düşük olan bireylerin kredi başvuruları genelde onaylanmaz. Kredi notunu yükseltmenin birçok yöntemi mevcut. Bu yöntemlerle belli bir zaman dilim içinde kredi notu yükseltilebilir. Başvuru yapacak kişiler kredi notunu öğrenmeli ve daha sonra gereken adımı atmalıdırlar.

Bu sayılanlar bankaların genel koşullarıdır. Ancak; bu noktada önemle belirtilmesi gerekir ki; her bankanın kendine özel prosedürleri, şartları ve belge talepleri vardır. Dolayısıyla bankaların kredi için kişilerden isteyecekleri ek şartlar olabilir. Bu şartlar da tamamen bankanın inisiyatifine bağlıdır. Bunlar göz önüne alınarak bankaların işyeri büyütme kredisi için belirlediği koşulların incelenmesinde fayda vardır. Böylece başvuru sahibi mevcut şartlara göre başvuruda bulunabilir.

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir?

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir?

İşyeri Büyütme Kredisi Faiz Oranları

İşyeri sahiplerinin en çok merak ettiği hususlardan bir tanesi de işyeri büyütme kredi faiz oranlarıdır. Faiz oranları bankalara göre değişiklik gösterebilir. Ancak; ortalama olarak bir oran verilmesi gerekirse; işyeri büyütme kredileri faiz oranları genel olarak % 1,24 ile % 1,29 oranları arasında değişir.

Bu noktada; kredi başvurusu yapacak kişinin bankaların sunduğu faiz oranlarına dikkat etmesi ve gerekli karşılaştırmaları yaparak karar vermesi yararlı olacaktır. Zira, kredi alımlarında masraflar da olacaktır. Bunun yanı sıra; geri ödemeler de düşünülmelidir. Tüm bu kalemler dikkate alındığında faiz oranı oldukça büyük bir öneme sahiptir.

İşyeri Büyütme Kredisi Nereden Alınır?

Yukarıda da belirtildiği üzere işyeri büyütme kredileri bankalar üzerinden sunulur.

İşyeri büyütme kredisi başvurusu yapılabilecek bankalar şunlardır;

 • Akbank
 • Halk bankası
 • Denizbank
 • Ziraat Bankası
 • HSBC
 • Qnb Finansbank
 • Vakıflar Bankası

Banka tercihi yapılırken bankanın bu kredi türü için sunduğu vade seçenekleri, faiz oranları, geri ödeme sistemi gibi her detay incelenmelidir. İşyeri büyütme kredisi veren bankalar için bir araştırma yapılmalıdır. Belirtildiği üzere her bankanın işyeri büyütme kredisi şartları ve sağladığı avantajlar değişir. Kişiler kendileri için en avantajlı ve en uygun bankayı tercih ederek başvuruda bulunabilirler.

Kredi için Başvuru Nasıl Yapılır?

 • İşyeri büyütme kredisi için başvurulacak bankalar üzerinden başvurular gerçekleşir.
 • Söz konusu bankaların şubelerine gidilerek başvurulabilir. Diğer bir yöntem ise online olarak başvuru yapılmasıdır.
 • Söz konusu bankanın resmi internet sitesine girilerek başvuru formu doldurulur. Böylece ön başvuru yapılmış olur.
 • Bazı bankalar SMS ile ön başvuru da alabilmektedirler.

Başvuru yöntemleri bankalara göre değişebilir. Yani; başvurular bankaların kendine özel yöntemlerine tabidir. Bunun için tercih edilen bankanın müşteri temsilcileri ile görüşülerek bilgi alınabilir. Aynı zamanda bankaların resmi internet sitelerinden de konu hakkında bilgi alınması mümkündür.

KOSGEB İşyeri Büyütme Kredisi Nedir?

İşyeri büyütme kredisi denilince akla gelenlerden biri de KOSGEB kredileridir. Birçok insanın faydalandığı bu krediler için bilinmesi gereken pek çok nokta vardır. Bilgi edinildikten sonra başvuruda bulunulabilir.

İşyeri Büyütme Kredisi Nedir?

İşyeri

KOSGEB İşyeri Büyütme Kredisinin Özellikleri

 • İş-Kur ve KOSGEB iş birliği ile Girişimcilik Projesi kapsamında kişilere işyeri büyütme kredileri sağlanır.
 • 2020 yılı itibari ile geleneksel girişimcilere 60 Bin TL hibe sağlanırken ileri girişimciler için 370.000 TL’ye kadar hibe olacak şekilde destek verilir.
 • KOSGEB İşyeri büyütme kredileri, kişinin işyerini kurduktan bir yıl sonra alınabilen kredilerdir. Bir yılı dolmayan işyerleri için bu kredi talep edilemez.
 • Son derece avantajlı olan bu krediler, faizsiz olarak sunulur. Bu da girişimciler için önemli bir avantaj olarak dikkat çeker.
 • KOSGEB İşyeri büyütme kredileri 100.000 TL’ye kadar alınabilir. 100 Bin TL kredi, faizsiz olarak sunulur ve faizsiz geri ödemeli özelliğine sahiptir.

Bu özellikleriyle bu krediler girişimciler açısından can suyu kredileridir. Girişimcilerin faaliyet alanlarını rahatlıkla büyütmeleri açısından büyük öneme sahiptir. Gerekli koşullar sağlandıktan sonra bu kredi için hemen başvuruda bulunulabilir.

Başvuru için Gerekli Evraklar Nelerdir?

İşyeri büyütme kredisi alınması için yapılacak başvuruda bazı evraklar talep edilir.

Bankalara başvuruda bulunacağında bu evraklar hazır hale getirilmelidir;

 • Nüfus Cüzdanı fotokopisi ya da noter tasdikli olmak üzere nüfus sureti
 • İkametgah belgesi ya da her hangi bir kuruma ait olan ve son üç aya ait olmak üzere fatura
 • Gelir gösterir bir belge ya da maaş bordrosu
 • İşyerine ait belgeler

Elbette bu belgelerin yanı sıra ek belgeler de istenebilir. Ek belgelerin istenip istenmeyeceği bankalara bağlıdır. Bazı bankalar ek belgelere gereksinim duyabilirler. Başvuru sahipleri çalışmak istedikleri bankanın talep ettiği belgeleri öğrenerek bu belgeleri eksiksiz bir şekilde hazır olmalıdır. Zira, eksik belgelerden dolayı başvuru işlemi tamamlanamaz.

KOSGEB İşyeri Büyütme Kredisi Başvurusu için Şartlar Nelerdir?

KOSGEB işyeri büyütme kredisi için iş planı projesi şartı aranır. Girişimci, kurula onay alabilecek iyi bir iş planı sunmalıdır. Genel olarak ileriye dönük ve yenilikçi, yatırıma açık projeler iyi bir iş planı kapsamındadır. Bu iş planları genel de kurul tarafından onaylanan planlardır. Onay alabilecek bir iş planı oluşturulması için girişimcinin konu hakkında bilgi edinmesi, araştırma yapması çok önemlidir. Böylece işlemler sorunsuzca ilerler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Alma
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.KOSGEB Ne Kadar Destek Veriyor?KOSGEB Üretim Desteğiİşletme Geliştirme Destek ProgramıKOSGEB...