Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

İşyeri Korona Destekleri ve Esnaf Kredileri

A+
A-
İşyeri Korona Destekleri ve Esnaf Kredileri

Küresel anlamda tüm dünyanın olumsuz etkilendiği Covid–19 sonrası esnaflar zor dönemlerden geçiyor. İşyerini kapatan esnaf sayısı oldukça fazladır. Ekonominin canlanması adına devlet tarafından esnaflara yönelik destek kredileri tanımlanıyor. Koronavirüs nedeniyle işlerinde durgunluk yaşayan, giderlerini karşılamakta zorlanan esnaflara yönelik oluşturulan destek kredileri ile esnaflar tüm hızıyla işlerine devam ediyor. Nakit sıkıntısı yaşanan bazı durumlar esnafı zor duruma sokuyor. Özellikle her ay düzenli ödenmesi gereken personel giderleri, kira giderleri, malzeme ve fatura giderleri gibi işleyiş için zorunlu olan ödemeler, esnafın belini büküyor. Kısa sürede kalkınma olması, tüketicilerin esnafları işinin başında görmesi adına işyeri korona destekleri ve esnaf kredileri esnaflar için can suyu olacak.

Hangi Bankalar Korona Destek Kredisi Veriyor?

Bankalar arasında öncelikle bu tür destek kredileri devlet destekli oluyor. Kamu bankalarının kollarını sıvaması, devlet ile işbirliği yapması düşük faiz oranlarını belirliyor. Esnafların yüzü gülüyor, ekonomi eski haline geri dönüyor. Global sorunlardan en az etkilenen ülkeler arasında olan Türkiye, bu anlamda vatandaşını, üreticisini, esnafını ve emekliyi yalnız bırakmıyor.

Korona destek kredisi veren bankalar;

 • Halkbank
 • İş Bankası
 • Garanti BBVA
 • Ziraat Bankası
 • Denizbank
 • Vakıfbank

Bu bankalar dışında birçok özel banka da bu desteğe katılanlar arasında yer alıyor. Elbette kamu bankaları kadar düşük faizler olmasa da en makul oranda gerekeni yapan bankalar farklı şartlar arayabiliyor.

İşyeri Korona Destekleri ve Esnaf Kredileri

İşyeri Korona Destekleri ve Esnaf Kredileri

Halkbank Koronavirüs Esnaf Kredisi

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketleri içerisine esnaflara özel destek paketini de ekleyen bankalar esnaf ya da KOBİ müşterilerine özel birçok alternatif sunuyor. Esnafın sadece giderlerini değil çek gibi ödemelerini de karşılayacak içerikler sunuyor.

Bunlar;

 • Can suyu destek işletme kredi paketi
 • Çek destek kredi paketi
 • Maaş ödemeleri destek paketi
 • Paraf erteleme desteği
 • TÜRMOB destek paketi
 • Ticari işletmelere özel destek kredi paketi
 • Çek limit desteği

2020 yılı itibariyle devam eden Covid–19 kapsamında Şubat sonundan bu yana personel sayısını muhafaza etme konusunda destek veren Halkbank, çalışanları da koruyor. Çalışanlar için verdiği destek paketi hazine destekli olup, KGF kefaleti sonucu işletme kredisi kullandırılıyor.

Halkbank KGF Kefaleti Destek Kredisi

İşletme kredisi olarak sunulan ve KGF kefaletinden sonra limitlerin yükseldiği kredi içerikleri ve limitleri ciroya göre değişiyor.

Bunlar;

 • 0–25.000.000 ciroya sahip olan işletmelere 12.500.000 Türk lirası işletme kredisi
 • 25.000.000–125.000.000 ciroya sahip olan işletmelere 62.500.000 Türk lirası işletme kredisi
 • 125.000.000 ve üzeri ciroya sahip olan işletmelere 125.000.000 Türk lirasına kadar işletme kredisi

Aynı zamanda Halkbank’ın sunduğu can suyu destek kredisi ile 36 ay vadeli, yıllık %7,50 faiz, 6 ay ödemesiz avantajlar sunuyor. İşe devam olarak başlatılan bu kredi özellikle küçük işletmeleri ayakta tutmak adına önemlidir.

Halkbank Esnafa Destek İçin Tüm Kredileri ve Başvuru Koşulları

Nakit işletme kredisi veren Halkbank en yüksek 25.000 TL, 36 ay vade, 6 ay ödemesiz, %0,75 kredi komisyonu tek seferlik olmak üzere kredi sunuyor. Aylık faiz tutarı %0,62 olan kredi aylık ödemeleri 36 ay için 2.172 Türk lirasıdır. Paraf KOBİ kart ise işletme nakit kredisi yanında 25.000 Türk lirası limitli, nakit akışının ilerlemesini sağlayan karttır.

Başvuru için gerekli evraklar;

 • Esnafa ait kimlik fotokopisi
 • Vergi levhası
 • Esnaf oda kaydı
 • Esnaf sicil belgesi

Bu başvuru belgeleri ile bankaya başvurarak sizlere en uygun işyeri korona destekleri kapsamından faydalanabilirsiniz. Esnaf destek kredisi ile 36 ay vadeli, 6 ay ödemesiz, %0,37 faiz oranı olan kredi için aylık ödeme tutarı 752,96 TL olarak belirlenmiştir. Halkbank tarafından sunulan faizsiz esnaf kredisi 01.01.2020 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu krediden yararlanmak için; kaybolma tehlikesi olan meslekler, 3 yıllık ustalık belgesi olanların 1 yıla kadar iş kurması halinde kişiler, KOSGEB başvurusu olanlar yararlanabilir.

Halkbank EKKK ile Esnaf Kredisi Koşulları

Halkbank tarafından Esnaf Kefalet Kooperatifi Kefaleti ile verilen esnaf kredisinden yararlanmak için bazı şartlar gerekmektedir.

Bunlar;

 • İşletme sermaye vadesinin en yüksek 5 yıl olması
 • Taşıt edinme için alınacak kredi vadesinin en yüksek 7 yıl olması
 • İşyeri edinme kredisinin en yüksek vadesi 10 yıl olmalıdır.
 • Kullanılacak kredi için vade süresi 12 ay ve daha üzerinde ise %4,5 faiz oranından yararlanılır.

İş bankası Koronavirüs Esnaf Destek Paketi

İş Bankası kredi ürünlerini halka yönelik oluşturmaya devam ediyor. Yılların güvenilir bankası olan İş Bankası, esnaf destekleri için birden fazla paket oluşturmuştur. 36 ay vadeli, eşit taksit ödemeleri ile 100 bin Türk lirasına kadar kullanılabilen kredi için dilediğiniz başvuru kanallarını kullanabiliyorsunuz. Bunlar arasında İŞCep, İnternet şubesi, anında ticari krediler ile kısa sürede bu fırsattan yararlanabilirsiniz. İş Bankası da KGF desteği ile anlaşma yaptığı 2 protokolü devreye soktu. %80 oranında olan bu büyük destek ile 3 ay ödemesiz, 12 ay vadeli, %9,5 yıllık faiz oranı ile kredi verilecek. Kredi limitleri ise diğer bankalara göre farklılık gösteriyor. Diğer paketler ise esnafın farklı dertlerine çare olacak.

Bu paketler;

 • Koronavirüs esnaf destek paketi
 • Ekonomik İstikrar destek paketi
 • Çek ödemeleri için destek kredisi
 • Esnaf ile elbirliği kredi paketi

 

İş Bankası tarafından %80 KGF destekli kredi limitleri; 0–25 milyon ciroya sahip işletmeler için 6.250 milyon, 25–125 milyon cirosu olan işletmeler için 31.250 milyon, 125 milyon üzeri için ise 62.500 milyon Türk lirası destek verilecektir. Çek ödeme desteklerinde ise 0–25 milyon ciroya sahip işletmeler için 1.250 milyon, 25–125 milyon cirosu olan işletmeler için 6.250 milyon, 125 milyon üzeri için ise 12.500 milyon Türk lirası çek ödeme desteği verilecektir. Bu imkânlardan yararlanamayan KOBİ’ler ise 3 ay ödemesiz, 500 bin Türk lirasına kadar limitli kredi sunuyor. Esnaf odası ise 250 bin Türk lirası limitli, 36 ay, %0,93 faizli kredi sunuyor.

İşyeri Korona Destekleri ve Esnaf Kredileri

İşyeri Korona Destekleri ve Esnaf Kredileri

Garanti BBVA Koronavirüs Esnafa Destek Paketleri

Garanti Bankası BBVA olan yeni yüzüyle banka müşterilerine hizmet vermeye devam ediyor. Özellikle KOBİ ve esnaflara yönelik gerçekleştirdiği bankacılık ürünleriyle adından söz ettiren banka,

İşyeri korona esnaf kredileri veren bankalar arasında yer alıyor. Faiz indirimleri, POS ayrıcalıkları, çek ödeme destekleri ile banka ile çalışmaktan mutluluk duyacaksınız. 25.000 Türk lirası esnaf destek kredisi kullanmanız halinde %1,22 faiz oranı, 36 ay vade imkânlarından faydalanacaksınız.

Vakıfbank Koronavirüs Esnaf Destek Kredisi

Kamu bankalarının ayrıcalığı faiz oranları ve limitler ile fark edeceğiniz Vakıfbank, esnaf için birbirinden ayrıcalıklı paketler sunuyor.

Bu paketler arasında;

 • Kobi Dost destek paketi
 • Esnafın halinden anlayan kredi
 • Çek ödeme destek paketi
 • Ekonomik İstikrar Maaş Ödeme Desteği
 • İşe Devam Desteği

Vakıfbank 36 ay vadeli olarak, yıllık %7,5 faizli KGF kefalet desteği ile kredi sunuyor. Halkbank ile aynı limitleri veren Vakıfbank, devlet bankası olarak ödeme kolaylığı sunuyor.

Denizbank Esnafa Nefes Kredi Paketi

100.000 en yüksek limitli kredi ile esnaflar derin bir nefes alacak. Bunalan ve gelecek kaygısı olan tüm esnafların, kaygılarını ortadan kaldırarak derin bir nefes aldıran kredidir. Başvurular 27.04.2020 itibari ile başladı. 2020 yılında kredi kullanan esnaflar 2021 yılında ilk taksitlerini ödeyecekler. 12 ay vade ile zorlanmadan ödeme yapacaksınız.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Toruna Bakma Parası
Toruna Bakma Parası
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Toruna Bakma Maaşı Nedir?Toruna Bakma Maaşı Özellikleri Nelerdir?Toruna Bakma Maaşı...