Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

Koruyucu Aile Projesi Hakkında Geniş Bilgi

A+
A-
Koruyucu Aile Projesi Hakkında Geniş Bilgi

2020 yılı Haziran ayı itibari ile Türkiye’de 6158 koruyucu aile yanında 7481 çocuk bulunmaktadır. Koruyucu Aile Projesi Hakkında Geniş Bilgi kapsamında, kimsesiz ve ailesi tarafından bakımı sağlanamayan çocukların bakımı, eğitimleri ve geliştirilmeleri açısından çok önemli adımlar atılmış ve yeni düzenlemeler getirilmiştir. Koruyucu aileler Türkiye vatandaşı olan çocukların bakımını üstlenmenin yanı sıra; başta Suriye olmak üzere Afganistan ve Irak’tan Türkiye’ ye sığınan çocuklarında bakımını üstlenebilmektedir.

Savaş mağduru olan ve bakıma muhtaç bu çocuklar da koruyucu aileler yanında yaşama tutunarak iyi bir geleceğe hazırlanırlar. Elbette, bu da koruyucu aile projesinin sayesinde olabilmektedir. Büyük bir sorumluluk gerektiren ve görev üstlenmeyi bilen kişilerce sağlanan koruyucu ailelik çocuklara umut olmaktadır. Bu çocukların bakımlarının dışında gelişimlerinin sağlıklı bir ortamda olabilmesi de koruyucu ailelerle mümkündür. Evlat edinme ile koruyucu ailelik karıştırılmamalıdır. Zira, evlat edinmek için mahkeme kararı gerekir. Koruyucu ailelik ise çocuğun bakımının, yetiştirilmesinin ve eğitiminin devletle paylaşılması anlamına gelir.

Burada çocuğun velayeti koruyucu aileye geçmez. Velayet, çocuğun biyolojik ailesinde kalır. Koruyucu aileler için devlet desteği mevcuttur. Birçok olanaklar sağlanır. Koruyucu aile devletten de aldığı destekle çocuğun bakımını yerine getirir. Koruyucu aile bakımını üstlendiği çocuğa reşit olana kadar bakmaya devam edebilir. Bununla beraber; çocuk reşit olduktan sonra da koruyucu ailesinin yanında kalmayı tercih edebilir. Bu durumda oldukça yaygın görülen bir durumdur.

Koruyucu Aile Projesi Hakkında Geniş Bilgi

Koruyucu Aile Projesi Hakkında Geniş Bilgi

Koruyucu Aile Ne Demek?

Farklı nedenlerden ötürü ailelerinin yanında bakımları sağlanamayan çocuklarının bakımlarını, uzun ya da kısa süreli olmak üzere, ücretli veya gönüllü statüde, devlet denetimine tabi olarak üstlenen aile ve kişilere verilen isimdir.

Koruyucu Aile Hizmet Bakım Türleri

Koruyucu aileler için bakım türleri mevcuttur;

 • Akraba ve Yakın Çevre Koruyucu Aile Modeli; bu modelde vasi ya da veli haricinde kalan kan bağı olan akrabalar, çocuğun iletişimde olduğu ya da tanıdığı bakıcı, komşu gibi yakın çevresinde bulunan kişi ya da aileler çocuğa koruyucu aile olarak bakım sağlarlar.
 • Geçici Koruyucu Aile Modeli; Henüz bir bakım kuruluşuna yerleştirilmemiş, hakkında bir hizmet planı oluşturulmamış, acilen koruma gerektiren ya da çeşitli sebeplerden ötürü planlanan bir hizmet modelinden yararlanamamış çocuklar için aldıkları eğitimlerle birkaç gün ile maksimum bir ay arasında değişen sürede sağlanan bakımdır.
 • Sürekli Koruyucu Aile Modeli; öz ailesinin yanına kısa zamanda döndürülme imkanı bulunmayan ya da kalıcı olarak bir aile yanına yerleştirilemeyen çocuklara sağlanan bakımdır. Uygulamaya bakıldığında en yaygın olan Koruyucu Aile modelidir.
 • Uzmanlaşmış Koruyucu Aile Modeli; özel ihtiyaç ve zorlukları olan çocuklara yardım edebilecek lisans eğitimi almış ya da aldığı eğitimlerle profesyonel düzeye ulaşmış kişilerin ve ailelerin sağladıkları bakımdır.

Koruyucu Aile Olmanın Şartları Nelerdir?

Koruyucu aile olabilmenin belli şartları mevcuttur. Bu şartlar;

 • TC Vatandaşı olmak
 • Sürekli olarak Türkiye’de ikamet etmek
 • 25 ile 65 yaşları arasında bulunmak
 • En az İlkokul mezunu olmak
 • Düzenli bir gelire sahip olmak

Bunların yanı sıra; çocuğun biyolojik anne, babası ve vasisi koruyucu aile olamaz. Yukarıda belirtilen şartlara uyan kişiler koruyucu aile olabilirler.

Koruyucu Aile Olabilmek için Başvuru Evrakları Nelerdir?

Koruyucu aile olmak isteyen kişiler başvuruda bulunarak koruyucu aile olabilirler. Başvuru için kuruma bazı evraklar teslim etmeleri gerekir.

Bu evraklar;

 • Gelir, iş ve sosyal güvenlik durumunu gösteren belgenin onaylı bir örneği
 • Öğrenim durumunu gösteren belgenin onaylı bir örneği
 • Adli sicil belgesi
 • Koruyucu aile olacak kişiler ve aynı zamanda bu kişilerin birlikte yaşadığı kişilerin varsa ruh sağlığı, fiziksel engeli ve bulaşıcı hastalığının olup olmadığını gösteren sağlık raporu

Bu belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlandıktan sonra ilgili kuruma sunularak başvuruda bulunulur.

Koruyucu Aile Olmak için Nasıl Başvuru Yapılır?

Koruyucu aile olabilmek için üç farklı başvuru yöntemi mevcuttur. Bu yöntemlerle kolay ve hızlı bir şekilde başvuru yapılabilir.

 • Kişiler İl Müdürlüklerine şahsen başvuruda bulunabilirler.
 • E-Devlet üzerinden online başvuru gerçekleştirilebilir.
 • Bakanlık resmi web sitesi üzerinden başvuruda bulunulması mümkündür.

Bu yöntemlerden istenilen tercih edilerek hızlı bir şekilde başvuru tamamlanır.

Koruyucu Aile Başvuruları Onay Süreci

Kişiler ilgili bakanlığa başvuru yaptıktan sonra gerekli inceleme ve araştırmalar başlatılır. Bilindiği gibi başvuru için Koruyucu Aile Yönetmeliği kapsamında ailelerden farklı ve birçok belge istenmektedir. Bu belgelerin tek tek incelenmesinin yanı sıra; koruyucu ailenin mesleki değerlendirmeleri de yapılır. Bu incelemeler neticesinde olumlu sonuç alınan aileler, koruyucu aile olabilirler.

Koruyucu Ailelere ve Yerleştirilen Çocuğa Sağlanan Olanaklar

 • Bakılan her çocuk için olmak üzere, çocukların bakımı, eğitimi ve yetiştirilmelerinde meydana gelecek harcamalar için koruyucu ailelere aylık ücret ödenir. Ödenen ücret koruyucu bazı aile modellerine göre de değişkenlik gösterir.
 • Özel zorluk ya da ihtiyaçları bulunan ve engelli çocuklar için koruyucu ailelere aylık bakım ücreti yüzde elli oranında artırılarak ödenir.
 • Her öğretim yılı başında eğitim masrafları için bakım ücreti üç katı artırılmak suretiyle ödenir.
 • Çocukların giyim harcamaları için bakım ücreti iki kat artırılarak ödenir.
 • Çocukların sağlık harcamaları için Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu hükümleri kapsamında karşılanır.
 • Bir meslek edindirilmesi için kamu ya da özel kuruluşlar tarafından açılan kurslara katılımlar ücretsizdir. Bu kurslara ücretsiz olarak katılan çocuklar kontenjanlardan yararlanma fırsatı bulurlar. Kurslar, sınav, kayıt ve servis için ortaya çıkacak her türlü araç, gereç ve malzeme giderleri karşılanır.
 • Reşit olan çocuklar eğitimlerine devam ediyorlarsa bu çocuklar için koruma kararı uzatılır. Bu süre içinde tüm ihtiyaçları ve giderleri karşılanır.
 • Çocukların hastalanmaları halinde doğrudan sağlık karneleri iler devlet ya da üniversite hastanelerinde, hükümet tabipliklerinde, sağlık ocaklarında, ayakta ve gerekiyorsa yatarak tedavileri yapılarak masrafları karşılanır.

  Koruyucu Aile Projesi Hakkında Geniş Bilgi

  Koruyucu Aile Projesi Hakkında Geniş Bilgi

Koruyucu Ailelik Süresi içinde Acil Durumlarda Yardım

Koruyucu ailelik ile ilgili en sık sorulan sorulardan biri de acil durumlarda ne yapılması gerektiğidir. Koruyucu ailelerde acil her durum için Bakanlığın ALO 183 hattını arayabilirler. Bununla beraber İl Müdürlüklerinin nöbetçi personeli ile de hemen iletişim kurulabilir.

Koruyucu Aile Kaç Çocuğa Bakabilir?

Genel olarak kardeş çocukların bir aile yanında bakılıp yetiştirilmesi tercih edilir. Çocukların gelişimlerinin sağlanacağı koşulların bulunması durumunda konu değerlendirmeye tabi tutulur. Eğer karar çıkarsa koruyucu aile üç çocuğun bakımını üstlenebilir.

Koruyucu Aile Bakımını Üsteleneceği Çocuğun yaş Grubunu ve Cinsiyetini Seçebilir Mi?

Koruyucu aile elbette bu seçimi yapabilir. Ancak; koruyucu aile olacak kişi ya da kişilerin en iyi uyum sağlayabileceği özellikte çocukları seçmeleri önemsenir. Bu nedenle koruyucu aileler bu konuda doğru bir şekilde yönlendirilirler.

Koruyucu Ailelik Hangi Durumlarda Sona Erdirilir?

Koruyucu aile, mevzuatta belirtilen yükümlülük ve görevleri yerine getirmelidir. Ailenin bu yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde koruyucu ailelik sona erdirilir. Bunun dışında; çocuğun yararlanacağı hizmet modelinin değişmesi halinde ya da koruma kararının kaldırılması durumunda koruyucu ailelik bitirilebilir. Ayrıca; koruyucu ailenin her hangi bir sebepten ötürü bu hizmeti vermekten vazgeçmesi halinde de koruyucu ailelik sona erer.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım?
Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emekli Maaşınız İçin Son Yıllar Neden Önemlidir?Primin Yüksek Olması Nasıl...