Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 12°C
Çok Bulutlu

KOSGEB Faizsiz Kredi Alma Yolları

A+
A-
KOSGEB Faizsiz Kredi Alma Yolları

Günümüzde birçok girişimciye destek vermesi nedeni ile adından sıkça bahsettiren KOSGEB şirketi, devlet destekli bir şekilde ülke çapında yapılan girişimlerin çoğalması adına yürütülen bir proje olarak karşımıza çıkmaktadır. Belirli şartlar sonucunda verilen faizsiz KOSGEB kredisi hizmeti birçok kişi tarafından araştırılmaktadır. Peki kosgeb faizsiz kredi nasıl alınır? Ne gibi yollar izlenmelidir?

KOSGEB Faizsiz Kredi Hizmeti Nedir?

KOSGEB kurumu tarafından vatandaşlara sunulan ve birkaç şartın yerine getirilmesi sonucunda yapılan bir yardım olan faizsiz kredi hizmeti, ülkemiz içerisinde yapılacak girişimcilere özel olarak verilen bir destektir.

Farklı kredi boyutları için sunulan hizmet, belirli vade süreleri içerisinde tamamen faizsiz olarak geri ödeme zorunluluğu şartı koşmaktadır. Bu nedenle birçok girişimci tarafından sıkça araştırılan KOSGEB faizsiz kredi alma işlemi, bu kurum tarafından verilen eğitimlere katılım ve başvuru aşaması sonucunda gerçekleştirilen bir faaliyet olarak karşımıza çıkmaktadır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvuru Şartları

Birçok girişimci kişi ve şirketlere verilen önemli bir hizmet olan KOSGEB faizsiz kredi, belirli vadeler sonucunda tamamen faizsiz bir şekilde geri ödemesi sağlanan kredi türleri arasında yer alır. Bu kişilere özel olarak faizsiz kredi imkanını sunan kurum, kosgeb faizsiz kredi başvurusu işleminde bulunacak girişimciler için şu şartları talep etmektedir;

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına sahip olmak
 • 18 yaşını doldurmuş olmak
 • Faizsiz kredi başvurusu yapan girişimcinin, bu girişim dışında bir gelir kaynağının bulunmaması
 • KOSGEB tarafından verilen Girişimcilik Eğitimi derslerine katılarak başarı ile bitirmek
 • KOSGEB girişimci kayıt tabanına başvurmak
 • Faizsiz kredi talep edilen girişimin bir KOBİ üyesi olması
 • Girişim planına dair bir planı KOSGEB kurumuna sunmak
 • KOSGEB faizsiz kredi talebine başvuran işletmelerin yakın akrabalardan devralınmaması
 • Daha önce KOSGEB desteklerinden yararlanmamış olmak
 • İşletme içerisinde satın alınan ekipmanların 3 yılı doldurmamış olması

Bu gibi şartlar sonucunda KOSGEB faizsiz kredi imkanına başvurabilecek kişiler, başvurularını aldıkları KOSGEB Girişimcilik Eğitimleri’ni tamamladıktan hemen sonra bir plan halinde başvuru işlemlerini sunabilmektedir. Birçok kişi tarafından tercih edilen ve KOSGEB tarafından desteklenen faizsiz kredi hizmeti, günümüzde birçok girişimci kişiye sağlanmaktadır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Alma

KOSGEB Faizsiz Kredi Alma

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOSGEB kurumu tarafından sunulan bir hizmet olan faizsiz kredi imkanına başvurmak isteyen girişimcilerin, ilk olarak yer aldığı sektörün KOSGEB tarafından desteklenip desteklenmediğine dair bir araştırma yapması gerekmektedir. Girişim planının desteklenen sektörler arasında yer alması sonucunda, girişimci kişiler KOSGEB tarafından verilen eğitim seminerlerine katılarak başarı ile bitirmesi gerekmektedir.

Aynı zamanda KOSGEB kurumunun resmi internet sitesine erişerek, Katılımcı Başvurusu oluşturulması istenir. Bu kayıt sonucunda katılınabilen eğitim seminerleri, 32 saatin sonunda tamamlanarak kişilere girişimcilik sertifikası verilmektedir. Bu aşamadan sonra ise girişime ait bir iş planı hazırlanarak gerekli belgeler ile birlikte KOSGEB kurumuna başvurulmalıdır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Sunulan İşletme ve Sektörler

KOSGEB kurumu tarafından girişimcilere sunulan önemli bir imkan olan faizsiz kredi hizmeti, yalnızca bu kurum tarafından belirlenen işletme ve sektör türlerine yönelik verilmektedir. Her yıl düzenlenerek kullanıcılar tarafına güncel hali sunulan KOSGEB desteklenen sektörler lisesi arasında başlıca şu sektörler yer almaktadır;

 • Hizmet
 • Tekstil
 • Turizm
 • Bilişim
 • Maden
 • Bilim
 • Lojistik
 • Yenilenebilir enerji
 • Kültür&Sanat

Bu sektörler başta olmak üzere toplamda 178 farklı sektör için faizsiz kredi imkanını sunan KOSGEB kurumu, desteklenen tüm sektör ve işletme türlerini resmi web sitesi üzerinden yayınladığı bir kitapçık ile belirtmiştir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Faaliyet gösteren veya faal durumda olan işletme ve sektörler için günümüzde birçok farklı faizsiz kredi başvurusunun yapılabileceği mecra bulunmaktadır. Girişimciler tarafından sıkça sorulan ”kosgeb faizsiz kredi nasıl alınır?” sorusunun gerekliliklerinden biri olan belgeler; KOSGEB kurumu tarafından değerlendirmeye alınan bu başvurular sırasında, girişimcilerin teslim etmesi gereken birçok farklı belge ve evrak yer almaktadır. KOSGEB başvurusu sırasında gerekli belgeler şunlardır;

 • Girişimcilik Belgesi
 • İşletmeye ve firmaya ait vergi levhası belgesi
 • Üretime dair izin bildiren belge
 • Ticaret odası kayıt belgesi
 • KOBİ girişimcilik belgesi
 • İşletmeye veya girişime ait plan belgesi
 • İşletmenin veya firmanın tapu belgeleri

Bu belgeler ile gerçekleştirilebilen KOSGEB faizsiz kredisi başvurusu, KOSGEB kurumu tarafından verilen eğitimler sonucunda teslim edilerek işleme alınabilmektedir. Günümüzde binlerce girişimcinin yararlandığı hizmet, aktif bir şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Veren Banka Kurumları

Faizsiz kredi imkanından yararlanmak isteyen girişimci adaylarının KOSGEB kurumuna yaptıkları başvurular sonucunda, olumlu dönüş alan girişimciler bir takım banka kurumlarına yönlendirilmektedir. KOSGEB tarafından devlet destekli bir şekilde hizmet veren bu bankalar, girişimcilere tamamen faizsiz ve farklı vade seçeneklerinin sunulduğu kredi imkanlarını verebilmektedir. Girişimcilere kosgeb faizsiz kredi veren bankalar arasında şu kurumlar yer alır;

 • Ziraat Bankası
 • QNB Finansbank
 • Akbank
 • Vakıfbank
 • Garanti BBVA
 • Denizbank
 • İş Bankası

2020 yılı itibari ile olumlu sonuçlanan KOSGEB girişim planları için faizsiz kredi hizmeti veren bu bankalar, devlet destekli olarak girişim yapılabilmesi adına bu kişilere ait avantajları sunmaktadır. Bankalar arasında farklı vade ve bütçe miktarı değişen kredi imkanları sunulabilirken, KOSGEB tarafından verilen yardım kredisi bütçesi de oldukça önem arz etmektedir.

KOSGEB Faizsiz Kredi Başvurusu Sonucu Ne Kadar Sürer?

KOSGEB kurumuna gerekli adımlar sonucunda başvurusunu gerçekleştiren girişimciler, bu adımdan sonra bir bekleyiş süresine tabii tutulmaktadır. Yıl içerisinde toplam yapılan başvuru sayısına ve aktif bir şekilde çalışan KOSGEB kurum sayısına göre değişiklik gösteren başvuru sonuçlanma süresi, günümüzde ortalama olarak 5-6 ay kadar sürebilmektedir.

Ancak bilişim ve yazılım alanında yapılan girişimcilik başvuruları için faizsiz kredi sonuçları, ortalama olarak 2 aylık bir süre içerisinde taraflara iletilmektedir. Gerekli belgeler sonucunda yapılan başvurular ve alınan eğitimler ile birlikte gerçekleştirilebilen başvuruların, başvuru tarihleri de kosgeb faizsiz kredi desteği sonuçları için belirleyici bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

KOSGEB Faizsiz Kredi Alma Yolları

KOSGEB Faizsiz Kredi Alma Yolları

KOSGEB Faizsiz Kredi Ödemeleri Ertelenebilir mi?

Birçok girişimcinin aldığı eğitimler ve başvuru beyanları sonucu alabildiği KOSGEB faizsiz girişimcilik kredisi, belirli vadeler ile kişilere verilebilmektedir. Vade günleri içerisinde ödeme gerçekleştiremeyen ve erteleme talebinde bulunmak isteyen birçok kişi, beyanlarını KOSGEB kurumuna iletmektedir.

Belirli vadeler için alınan KOSGEB kredileri, kosgeb faizsiz kredi erteleme işlemine tabii tutulur.. Her girişimcinin 3 hakkı olan erteleme süresi içerisinde, girişimciler bu haklarını aylık ödeme statüsünde kullanabilmektedir. 36 ay ve üzerinde olan vadeler için erteleme hakkı bulunmazken; 6, 12, 24 aylık vadeler ile alınan KOSGEB krediler için üç hak olmak üzere tanınan erteleme imkanı sunulmuştur.

KOSGEB Faizsiz Kredi İadesi

KOSGEB destekli olarak açılan girişimci işletmeler veya firmalar, belirli nedenler ile faaliyet gösterememesi durumunda iade işlemine başvurmaktadır. İade işlemi kapsamında toplamda alınan KOSGEB faizsiz kredi işlemleri, bankaya tek bir celse içerisinde ödenerek iade işlemini gerçekleştirebilmektedir.

Bu gibi durumlarda KOSGEB kurumuna iade beyanı verme zorunluluğu bulunurken, kişiler erteleme hakkını kullanması durumunda erteleme süresi kadar faize tabii tutulmaktadırlar. Ancak hiçbir erteleme talebi bulunmayan girişimci planları, toplam alınan kredinin bankaya iade edilmesi durumunda olumlu olarak sonuçlanarak iade işlemi tamamlanmaktadır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

KOSGEB’in Destek Vereceği Programlar
KOSGEB’in Destek Vereceği Programlar
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.KOBİ Nedir?Hangi Durumlarda KOSGEB Desteklerinden Faydalanılabilir?KOSGEB Destek Programlarının Avantajlarıİşletme Geliştirme,...