Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
KOSGEB Girişimcilik Kursuna Nasıl Katılınır? - KOSGEB
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

KOSGEB Girişimcilik Kursuna Nasıl Katılınır?

A+
A-
KOSGEB Girişimcilik Kursuna Nasıl Katılınır?

İş kurarak ticaret hayatında varlık göstermek isteyen binlerce kişi mevcut. Ticaret hayatına atılım yapılabilmesi için yeterli sermayeye sahip olunması gerekir. Yeterli sermaye yoksa bu istek sadece bir hayal olarak kalır. KOSGEB, yeterli sermayesi olmayan insanlara destek sağlamaktadır. KOSGEB desteği ile birçok insan iş fikirlerini ticari hayata geçirebilmektedir. KOSGEB ile ilgili pek çok husus merak edilmektedir. kosgeb girişimcilik kursuna nasıl katılınır? Sorusu en sık sorulan sorulardan bir tanesidir.

KOSGEB Nedir?

1990 yılında kurulmuş olan KOSGEB, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı bünyesinde faaliyet göstermektedir. KOSGEB açılımı; Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’dır. Mevcut olan işini büyütmek ve yeni bir iş kurmak isteyenlere farklı destekler sunarak girişimlerin ticaret hayatına atılmalarını sağlar.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Nedir?

Girişimcilik kursu; girişimcilerin, işletme kurabilmeleri ve bu işletmeyi başarıyla yönetebilmeleri için gerekli bilgi ve beceriye sahip olmalarını sağlayan kurslara verilen isimdir. Bu kurslarda sunulan eğitimler sayesinde girişimci, iş fikirlerini nasıl ve ne şekilde uygulayacağını öğrenir.

Bu kurslar, Türkiye’de girişimciliğin yaygınlaştırılmasını hedeflemektedir. Verilen eğitimlerle girişimciler, bilgi edinerek fikirlerini iş planlarına dönüştürme şansı elde ederler. Bu şansın elde edilmesi için kurslara katılım gereklidir. Kurs sonrasında yapılacak sınavda başarılı olunması da oldukça önemlidir.

KOSGEB Girişimcilik Kursuna Nasıl Katılınır?

KOSGEB Girişimcilik Kursuna Nasıl Katılınır?

KOSGEB Girişimcilik Kursu Kaç Saattir?

KOSGEB girişimcilik kursu 2020 dört ana modülden meydana gelmektedir. Bu dört ana modül, toplam otuz iki saattir. Bu kurs, sınıfta ders ve aynı zamanda atölye çalışmalarını kapsayan eğitimlerden meydana gelmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Modülleri

 1. Modül; bu ilk modülde, girişimcilik özelliklerinin sınanması, yaratıcılık egzersizleri ve iş fikri geliştirme çalışmaları yapılır.
 2. Modül; Bu modülde iş planı kavramı öğeleri detaylarıyla anlatılır. Üretim planı, pazarlama planı, Pazar araştırma, finansal yapı gibi öğeler üzerine eğitim verilir. Bunun yanı sıra; işletme fonksiyonları, türleri, kuruluş şekilleri, hukuki ve mali sorumluluklar gibi konularda bu modül kapsamındadır.
 3. Modül; Hazırlanan iş planlarının pekiştirilmesi ve uygulanabilmesi için atölye çalışmaları gerçekleştirilir.
 4. Modül; Bu kursun son modülüdür. Bu modülde; iş planının yazılması üzerine bilgiler verilir. Bununla beraber, bu iş planının sunumunda dikkat edilmesi gerekli olan hususlar hakkında ayrıntılı bir şekilde bilgiler sunulur.

Destek modülleri;

 • Finansal okuryazarlık
 • E-ticaret
 • İşyeri açma ve işçi çalıştırma ile ilgili yasal prosedürler
 • Kredi süreçleri hakkında girişimciye gerekli bilgiler verilir.

Girişimcinin tüm bu eğitimleri alması kursu başarıyla tamamlamasını sağlar.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Başvurusu

KOSGEB girişimcilik kursu başvuru E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. Adımlar, sırasıyla takip edilerek başvurular yapılmaktadır.

 • Kurumun ana sayfasına giriş yapılır.
 • Giriş için e-devlet sistemiyle giriş yapılması gerekir.
 • KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvurusu modülünden giriş yapılır. Ekrana gelecek olan sayfadan yeni başvuru butonu tıklanır.

Bu işlemle birlikte ekrana bir form açılır. Bu başvuru formunda istenen tüm kişisel bilgiler eksiksiz ve gerçeğe uygun olarak girilir.

Bunlarla birlikte, yapılmak istenen iş fikrinin konusu, hangi alanda iş kurulacağı ve sahip olun sermaye gibi bazı bilgilerinde girilmesi gerekmektedir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Online Başvuru Formu

Birçok girişimci, KOSGEB girişimcilik kursu online başvuru yapmayı tercih etmektedir. Son derece hızlı bir şekilde ve kolay olarak online başvuru yapılabilmektedir.

Girişimci Bilgileri; e-devlet üzerinden başvurularda ekrana gelen formda kişisel bilgiler doldurulmuş olarak gelmektedir. Ad, soyad, TC Kimlik No, doğum tarihi, adres, telefon numarası ve e-posta adresi bilgileridir.

Başvuru yapan kişi, şehit yakını, gazi ya da engelli ise bu durumu ilgili seçenekleri işaretlemelidir. Ayrıca; eğitim durumuyla ilgili olarak en son mezun olduğu okulu da belirtmek durumundadır.

Kurs Seçimi; Formun bu bölümünde alınmak istenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitiminin nerede alınacağının tercihi yapılır.

 • İlk olarak kursun alınacağı il seçimi yapılır.
 • Bu seçimden sonra, başvuru için uygun olan kurs başlangıç ve bitiş tarihleri seçilir. (Bu tarihler KOSGEB tarafından ilan edilmiş ve resmi sitesi üzerinden yayınlamış olduğu kurs tarihleridir )
 • Bu işaretlemelerden sonra alt kısımda yer alan kurs yeri adresi ve kursla ilgili açıklama çıkmaktadır.

Bu adımlarla bu bölüm doldurulmuş olunur.

İş Fikri Bilgileri bölümünde şu adımlar izlenir;

 • İş kurulmak istenen il ve ilçe seçilir.
 • Kurulmak istenen iş konusu ne ise konuyla ilgili bölüme işin konusu yazılır.
 • Eğer kişinin söz konusu işle ilgili bir deneyimi varsa ilgili bölümde bu deneyim belirtilir.
 • İşin ne kadar sürede kurulması planlanıyorsa ilgili bölümden seçim yapılır.
 • Kurulacak işte eleman çalıştırılacaksa kaç eleman çalıştırılacağı belirtilir.
 • Söz konusu işle ilgili ne kadar sermayeye ihtiyaç olduğu ilgili bölüme yazılır.
 • İşin kurulması için girişimcinin elindeki yani sahip olduğu sermaye miktarı ilgili bölüme yazılır.

Bu bilgilerin eksiksiz şekilde doldurulması gerekmektedir. Form tamamlandıktan sonra kaydedilir. KOSGEB, kaydedilmiş olan formu incelemeye tabi tutar. Başvuru sahibinin istenen şartlara uygunluğuna bakar. Girişimcinin başvurusunun kabul edildiğini bildirir. Böylece KOSGEB girişimcilik kursu kayıt işlemleri için onay alınmış olur. Eğer, girişimci kabul edilmezse Kabul edilmediği açıklaması yapılarak girişimciye bildirilir.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Doğrudan Başvuru

KOSGEB Girişimcilik kursuna online başvurmak istemeyenler doğrudan başvuru yapabilirler. Bunun için öncelikle resmi internet sitesine girilip formun çıktısı alınır. Bu çıktı, yine eksiksiz bir biçimde doldurulur. Başvurulacak KOSGEB müdürlüğüne hitaben, form başlığında il bildirilir.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimine katılabilmem için gereğini arz ederim ibaresinin altında yer alan tarih ve imza yeri doldurulur. Online başvuru formunda olduğu gibi tüm kişisel bilgiler, iletişim bilgileri doğru bir şekilde yazılır. Aynı zamanda burada da gazi, engelli ya da şehit yakını durumu varsa belirtilir.

İş fikri bölümünde istenen tüm bilgiler de online başvuruda belirtildiği gibi doğru ve eksiksiz olarak yazılır. KOSGEB girişimcilik kursu başvuru formu tamamen doldurulduktan sonra ilgili KOSGEB Müdürlüğü’ne teslim edilir. Burada önemli bir hususunda belirtilmesi gerekir. Başvuruyu yapan kişi, çalışmayan yani işsiz bir kişiyse bu başvurusunu İŞKUR’a yapmalıdır..

KOSGEB Girişimcilik Kursuna Nasıl Katılınır?

KOSGEB Girişimcilik Kursuna Nasıl Katılınır?

KOSGEB Kurs Ücreti

kosgeb girişimcilik kursu için her hangi bir ücret ödenmez. Kursa katılanlar kurs süresince bir ücrete tabi tutulmazlar. Destek ödemesinin alınabilmesi için bu kurslara katılım zorunlu olmakla birlikte sertifika almak da şarttır. Ücretlendirmeyle ilgili olarak önemli bir hususa değinilmesi gerekir. Kurumlara ve kuruluşlara özel kurs verilecekse öğretmenler bu kurs karşılığında belirli bir ücret almaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Kursu Katılım Tarihleri

Kurs tarihleri İşkur Müdürlükleri ya da KOSGEB Hizmet Merkezi tarafından belirlenmektedir. İl KOSGEB Kurs Merkezi- tarafından Kurs Başlama Tarihi, Kurs bitiş tarihi detaylı olarak yayınlanır. Kursa katılmak isteyenler linki tıklayarak detaylara ulaşabilirler.

KOSGEB Desteği için Kursu Zorunlu mu?

Destek alınabilmesi için kursa katılım zorunludur. Girişimcilik kursu eğitimi tamamlandıktan sonra adaylar, sertifika almaya hak kazanırlar. Eğer kurul onay verirse 90 günlük bir zaman dilimi içinde işletme açma hakkına sahip olurlar. Kredi ve hibe elde edilmesi için sertifika ön koşullardan bir tanesidir. Üniversite ve Vakıflar da girişimcilik sertifikası verme yetkisi taşırlar.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 7 YORUM
 1. Çetin karaarslan dedi ki:

  Eski hükümlüyüm devletin sunduğu bu fırsatı değerlendirmek istiyorum hemen başvurup kendi iş yerimi açmak tek hedefim

 2. Faruk dedi ki:

  Cezaevinden yeni çıktım bende kosgebten yardım alarak kendi isimi kurmak istiyorum böyle bir imkan verilirse gerçek çok iyi olur.

 3. Hüseyin DEMİR dedi ki:

  Sabıka sebebebinden işsizim iş kurucagım maddiyatım yok

 4. Elif Çifci dedi ki:

  GÜZEL OLMUŞ

 5. Sevinç sagir dedi ki:

  Benim anneme bakım parası alamiyorum..annemin tapulu malı var ama hepsini evlatlarına verdi ..hiç bri geliri yok bu mallardan ..nasıl alırım yardjmi

  1. Murat Arikan dedi ki:

   Merhaba resmiyette bu tapular mal varlıkları annnenizin adına mı gözüküyor ?

 6. Esra dedi ki:

  Meraba yeni is yeri açılmış fakat daha kazanc cok dusuk koskepten yardim alınabiliyormu?

Göz Atın

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Alma
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.KOSGEB Ne Kadar Destek Veriyor?KOSGEB Üretim Desteğiİşletme Geliştirme Destek ProgramıKOSGEB...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652