Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul °C

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Alma

A+
A-
KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Alma

KOSGEB tarafından sunulan desteklerden biri olan nitelikli eleman desteği, işletmelere çeşitli avantajlar sağlıyor. Bir iş yerinde çalıştırılan personellerin net maaşlarının KOSGEB tarafından karşılanması desteğine nitelikli eleman desteği veriliyor. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için sunulan nitelikli eleman desteği ile birçok işletme 50 bin liralık destekten yararlanabiliyor. Yeni personel çalıştırmak isteyen işverenlerin sık olarak talep ettiği KOSGEB desteğinin çeşitli özellikleri bulunuyor.

Sunulan destek sayesinde bazı çalışanların maaşının bir bölümü devlet tarafından ödeniyor. İşletmelere sunulan eleman desteğinden yararlanmak isteyenlerin bilmesi gereken bazı konular bulunuyor. Türkiye genelinde işsizliğin azaltılması ve çalışan nüfusun arttırılması için başlatılan projelerden biri ola nitelikli eleman desteği, KOSGEB tarafından sunulan avantajlı desteklerden biri olarak öne çıkıyor. Bu destek kapsamında çalışanların maaşının sadece net tutarı KOSGEB tarafından karşılanabiliyor.

Destek programına başvuran işletmeler, personellerin diğer ücretlerini kendileri ödemek durumunda kalıyor. 2020 yılında da en çok tercih edilen KOSGEB destekleri arasında yer alan nitelikli eleman desteği, profesyonel kamu hizmetleri arasında yer alıyor. KOBİ destek ve kalkındırma programı kapsamında verilen hizmetlerden biri olan nitelikli eleman desteği kayıt dışı istihdamın önüne geçilmesini sağlıyor.

KOSGEB Ne Kadar Destek Veriyor?

İşletmeleri desteklemek amacıyla gerçekleştirilen programlardan biri olan KOSGEB nitelikli eleman desteği, 2020 yılında da uygulanmaya devam ediyor. Bu destekten yararlanmak isteyen küçük ve orta büyüklükteki işletmeler, KOSGEB ne kadar destek veriyor konusunda araştırmalar yapıyor. Nitelikli eleman desteğinden yararlanmak isteyen işletmelerin karşılaması gereken bazı şartlar bulunuyor. Yeni yapılan değişikliklerin ardından KOSGEB tarafından 50 bin liraya kadar destek verileceği açıklanmıştır.

Eleman desteğinden yararlanmak isteyen işletmeler, personelleri işe başlamadan önce KOSGEB’e başvuru yapmalıdır. KOSGEB’in nitelikli eleman desteğinden yararlanmak isteyen işletmeler, öncelikle belirtilen şartları karşılamalıdır.

Nitelikli eleman desteğinden yararlanılması için gereken bazı şartlar şunladır;

  • İşletmelere yeni alınacak personellerin en az 2 yıllık yüksekokul mezunu olmaları.
  • İşe alınan yüksekokul, lisans ve yüksek lisans mezunlarının destek başvurusunun işe başlatılmadan önce ve işe başladığı günden 30 gün içinde yapılması.
  • Personellerin şirket sahipleri ile birinci dereceden akrabalığı bulunmaması.

Bu şartları karşılayan işletmeler, KOSGEB tarafından sunulan nitelikli eleman desteğine başvuru yapabileceklerdir.

Nitelikli Eleman Desteği

Nitelikli Eleman Desteği

KOSGEB Üretim Desteği

KOSGEB, Türkiye’deki işletmelere ve ekonomiye destek vermeye devam ediyor. Yerli üretime destek amacıyla başlatılan KOSGEB üretim desteği ile 5 milyon TL tutarına kadar yardım sunulacak. Destek programına başvuru yapacak olan projeler, yüzde 70 tutarı geri ödemesiz olacak desteklerden yararlanabilecek. Desteğin, işletmeler için 5 milyon liraya kadar verilmesi planlanıyor. Türkiye’nin ekonomik gelişimine ve performansına katkı amacıyla geliştirilen destek sayesinde cari açığın da kapatılması hedefleniyor.

İşletme Geliştirme Destek Programı

KOSGEB tarafından 2018 yılında uygulanmaya başlanan desteklerden biri olan işletme geliştirme destek programı, genel destek programının devamı şeklindedir. Bu uygulama ile işletmelerinin gücünün ve performansının arttırılması hedefleniyor. İşletmelerin ekonomide payını arttırmak ve çalışma kapasitelerini geliştirmek için sunulan destekler oldukça avantajlıdır. Farklı sektörlerdeki işletmelerin öncelikle ihtiyaç duyduğu giderlerin karşılanması için destek sağlanıyor.

Geliştirme destek programı kapsamında farklı konularda 290 bin liraya kadar destek sağlanması planlanıyor. Verilecek destekler için belirlenmiş olan destek üst limitleri ve konular bulunuyor. İşletmeler, listede bulunan konularda farklı tutarlarda destek alabiliyor.

İşletme geliştirme programı kapsamında belirlenen bazı destek konuları şunladır;

  • Ülke içi fuar desteği ve yurt dışı ticari faaliyet desteği,
  • Nitelikli eleman ve eğitim desteği,
  • Enerji verimliliği desteği,
  • Tasarım ve belgelendirme desteği…

Birçok destek konusunda sunulan yardımlar ile işletmelerin geliştirilmesi ve Türk ekonomisine katkı sağlanması amaçlanıyor.

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Alma

KOSGEB Nitelikli Eleman Desteği Alma

KOSGEB Destekleri Nelerdir?

Uzun yıllardır farklı büyüklükteki işletmeler için sunulan KOSGEB destekleri nelerdir Türkiye ekonomisinin canlandırılması ve işletmelere destek sağlanması gibi birçok amaçla sunulan KOSGEB destekleri birçok sektöre verilebiliyor. İstihdamı arttırmak ve nitelikli personel sayısına katkı sağlamak için geliştirilen destekler, 14 farklı sektör için sunuluyor.

Farklı sektörleri kapsayan destek programlarında farklı konular altında çeşitli miktarlarda maddi destek sunuluyor. İşletmelerin ihtiyaçlarının karşılanması ve daha rahat faaliyet göstermesi amacıyla sunulan KOSGEB desteklerinin tamamına kurumun internet sitesinden ulaşmak mümkün olabiliyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

2020 KOSGEB Maaş Desteği Ne Kadar? Nasıl Alınır?
2020 KOSGEB Maaş Desteği Ne Kadar, Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.KOSGEB Maaş Desteği Ne Demektir?2020 KOSGEB Desteği Niçin Verilir?KOSGEB Maaş...