Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Kredi Kartı Borcunu Erteleyen Bankalar Hangileridir?

A+
A-
Kredi Kartı Borcunu Erteleyen Bankalar Hangileridir?

Hayatın pek çok alanında kredi kartı kullanımına rastlayabilmek mümkündür. Kredi kartları, tatile giderken, alışveriş yaparken ve daha pek çok zamanda kullanılmaktadır. Kredi kartlarının sunmuş olduğu taksit imkanları da kredi kartıyla yapılan harcamaların artmasına neden olmaktadır. Böyle bir durumda da kredi kartı borcunu erteleyen bankalar arayışı daha da önem kazanmaktadır.

Kredi kartı kullanan kişiler, borçlarını erteleme imkanı kolaylığıyla daha rahat kullanım sağlamaktadır. Pandemi sebebinden dolayı, kredi kartı kullanıcıların kredi kartı kullanımı öncekinden daha da artmıştır. Kredi kartı borçlarının ertelemelerine yapılan düzenlemelerle de, kullanıcılara sunulan kolaylık üst seviyeye çıkarılmıştır. Kredi kartı borçlarını erteleyen bankalar içerisinde, Vakıfbank, İş Bankası, Halkbank, Ziraat Bankası gibi bankalar yer almaktadır.

Kredi Kartı Borcu Neden Ertelenir?

Kredi kartı borcunun ertelenmesinin farklı sebepleri bulunabilmektedir. Fakat en dikkat çeken sebepler arasında borçları ödeyememek gelmektedir. Borçlarını ödemeyen kredi kartı kullanıcıları kredi kartı borcunu erteleme yönteminden faydalanmak istemektedir. Bunun yanı sıra, farklı sebepler de bulunabilmektedir. Ama genel olarak incelendiği takdirde, hepsinin sebebi borcu ödeyememeye bağlanmaktadır. Borcu ödemeyen kişiler, bu yöntem sayesinde kredi kartını ödeme imkanı bulabilmektedir.

Erteleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borçlarını erteleyen ve ödemek isteyen kişilerin yapması gerekenler vardır. Böylece, kredi kartına olan ödemeler yapılabilmektedir. Erteleme işlemi de, tıpkı diğer yöntemlerde olduğu gibi online olarak yapılabilmektedir. Neredeyse mobil bankacılık hizmeti vermeyen banka yoktur. Mobil bankacılık üzerinden müşterilere pek çok kolaylık sunulmaktadır. Kredi ödeme, fatura ödeme, alışveriş yapma pek çok işlem mobil bankacılık yardımıyla gerçekleştirilmektedir. Bunun yanı sıra kredi kartı borcunun ertelenmesi de yine, mobil bankacılık üzerinden yapılabilir.

Erteleme işlemleri şu adımlarla yapılmalıdır;

 • Erteleme yapılacak olan bankanın çağrı merkezi, mobil bankacılık hizmeti ya da internet şubesi ziyaret edilir.
 • Erteleme işlemine başvuru işlemi gerçekleştirilir.
 • Çağrı Merkezi aranır ve durum belirtilir. Erteleme işleminin yapılması istenir.
 • İnternet şubesine girilerek erteleme işlemi yapılabilir.
 • Mobil bankacılık ile erteleme işlemi yapılabilir. Genellikle pek çok bankanın bu hizmeti, internet bankacılığı üzerinden yürütülmektedir. Bunun sebebi de diğer seçeneklerden daha pratik olmasıdır. Her bankanın mobil bankacılık hizmeti üzerinde bu uygulama açık bir şekilde gösterilmektedir. Akıllı telefonlarla mobil bankacılık ziyaret edilerek erteleme işlemi yapılabilir. Erteleme için bazı bankalar, kredi kart borcunun asgari ödeme tutarının ödenmesini isteyebilmektedir. Bazı bankalar ise bu imkanı doğrudan sunmaktadır.

  Kredi Kartı Borcunu Erteleyen Bankalar Hangileridir?

  Kredi Kartı Borcunu Erteleyen Bankalar Hangileridir?

Kredi Kartı Borç Ertelemesinin Avantajları Nelerdir?

Kredi kartı kullanıcıları bazı durumlarda harcamalarını artırabilmektedir. Harcamaların arttığı durumlarda da ödemeler kontrol edilemeyebilir duruma gelebilir. Bunun takibi düzenli bir şekilde yapılarak, ödemeler düzenli bir şekilde ödenmelidir. Bankaların bunun için sunmuş olduğu bazı imkanlar da bulunmaktadır. Birikim hesabı ya da vadeli hesap gibi sistemlerle paranın hesapta tutulması sağlanarak ödemelerin yapılması sağlanabilir. Bazı aylar harcamalar daha da artar. Bu da direk kredi kartı harcamalarından anlaşılmaktadır. Böylece kredi kartı borçlarının ertelenmesi zaman zaman karşılaşılan durumlar olabilir.

Kredi kartlarının borçlarının ertelenmesinin avantajları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Bütçenin belli bir süre rahatlamasını sağlamaktadır.
 • İçerisinde bulunulan aydaki harcamaların düzenli bir şekilde yapılmasını sağlar.
 • Bankalar içerisinde rekabet oluşmasına neden olarak, müşteriye sunulan imkanlar artar.
 • Para biriktirme imkanı vererek, borcun toplu ödenmesini sağlar.

En belirgin avantajları arasında bütçeyi rahatlatmak görülmektedir. Fakat banka müşteriler, bu durumun rehavetine kapılarak harcamalarını arttırmamalıdır. Bilakis, borcun olduğunu unutmadan daha düzenli harcamalar yapmaya yönelmelidir. Bankalar bu durumu müşterisini diğer bankaya kaptırmamak içinde yapabilir. Durum ve neden ne olursa olsun, borç olduğu unutulmadan harcamalar ona göre yapılmalıdır.

Kredi Kartı Borcunun Ertelenmesinin Dezavantajları

Kredi kartı borçlarını erteleyen kişiler rahatladıklarını düşünebilirler. Fakat bu durumun geçici olduğu unutulmamalıdır. Erteleme süresi dolduktan sonra borcu ödeme yükümlülüğü yine müşteridedir. Ertelemenin avantajları olduğu kadar, dezavantajları da bulunmaktadır.

Bu dezavantajlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Bankaya olan bağımlılık artmaktadır. Bu nedenle harcamaların çoğu o banka üzerinden gerçekleştirilir
 • Ertelenen borç faiziyle birlikte alınmaktadır. Faiz artması sebebiyle daha fazla para ödenmektedir.
 • Yatırımların bozulmasına neden olabilmektedir.
 • Tasarruflu yaşama düşüncesinin dışına çıkılmasına neden olabilir. Bu durumlar unutulmadan hareket edildiği takdirde, erteleme yöntemi son derece avantajlı bir durumdur.

Kredi Kartı Borcunu Ertelemek İçin Başvuru Yapılmalı Mıdır?

Bankalara ek bir işlem oluşmaması için, bankalar kredi kartı borç erteleme hizmetini mobil bankacılık üzerinden sunmaktadır. Anlaşılmayan ya da karıştırılan durumlarda, bankanın çağrı merkezinden de destek alınabilmektedir. Bankaların bu hizmetinden faydalanabilmek için başvuru yapmaya gerek yoktur. Mobil bankacılık üzerinde pratik bir şekilde sunulan bu hizmet kolayca yapılabilmektedir.

Her Banka Kredi Kartı Borcunu Aynı Şekilde Mi Erteler?

Bankaların müşterilerine sunmuş olduğu imkanlar farklılık sunabilmektedir. Bazı bankalar kredi kartı imkanından daha az bir faiz oranı alırken bazı bankalar yüksek alabilir. Bunun seçimini müşteri kendi kararıyla yapabilmektedir. Bankalar müşterilerine kredi kartlarının borçlarını ertelemek için farlı süreler verebilir. Bazı bankalar erteleme hizmeti için 3 ay verirken bazıları 6 ay vermektedir. Bu süreleri ekstrem durumlar da etkileyebilmektedir.

Kredi Kartı Borcunu Erteleyen Bankalar Hangileridir?

Kredi Kartı Borcunu Erteleyen Bankalar Hangileridir?

Kredi Kartı Borcu Ertelemesi En Son Ne Kadar Süre Yapılabilir?

Kredi kartlarının borçlarının ertelenmesinde bankaların inisiyatiflere devreye girer. Banka vermiş olduğu ek sürelerde, kendi çalışma politikalarına göre hareket etmektedir. Hatta bazı bankalar bu imkanı sunarken bazı önceliklerde isteyebilmektedir. Bunlar kredi kartının asgari borcunun ödenmesi de olabilir.

Her akla gelene sahip olunması çabası kötü sonuçlanabilir. Bu nedenle kredi kartı borçlarının ertelenme süreleri iyi değerlendirilmelidir. Verilen 3 ya da 6 aylık süreler iyi değerlendirilmeli, gerekirse birikim yoluna gidilmelidir. Bankaların kredi kartı borcunun ertelenebilmesi için maksimum süre 6 ay olarak belirlenmiştir.

Hangi Kredi Kartları Erteleme Hizmeti Sunmaktadır?

Bankaların müşterileri için sunduğu kredi kartları çok fazladır. Ama çoğunlukla şu kartlar tercih edilir.

 • Garanti Bankası – Bonus
 • Yapı Kredi – World Card
 • İş Bankası – Maximum
 • Akbank – Axess
 • Qnb Finansbank – Cardfinans

Bu kredi kartları diğer bankaların kredi kartlarına göre daha çok tercih edilmektedir. Bunun pek çok sebebi bulunmaktadır. Bankaların sunmuş olduğu kolaylıklar, müşterileri kredi kartını kullanmaya yöneltmektedir. Yıllık ödemesi, taksit imkanını fazla olması, puan kullanımının yaygın olması gibi nedenler ön plana çıkmaktadır. Ayrıca bu bankaların kredi kartları, müşterilere kredi kartı borcunu erteleme imkanı da sunmaktadır. Bu da tercih edilmelerini sağlayan en büyük etkenlerdendir.

Ertelenen Kredi Kartı Borçları Hangi Kanallarla Ödenebilir?

Kredi kartlarının normal ödemeleri genellikle internet bankacılığı üzerinden yapılmaktadır. Bunun yanı sıra, ertelenen ödemelerde bu kanal yardımıyla kolayca ödenebilir. İnternet bankacılığını kullanmayan bazı kişiler için farklı alternatiflerde sunulmaktadır. Bankanın şubesine giderek ya da ATM’si kullanarak da ödeme işlemleri gerçekleştirilebilir.

Fakat bu yöntemler vakit kaybı ya da yorucu olarak görüldüğü için, internet şubesi ya da mobil bankacılık daha çok tercih edilir. Mobil bankacılık üzerinde erteleme işlemini yapmak için işlemler sırasıyla gösterilmektedir. Gösterilen adımlar doğru bir şekilde takip edilerek erteleme işlemi kısa sürede yapılabilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

2020 Okul Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?
2020 Okul Yardım Parası Ne Kadar, Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Burslar Nereden Alınabilir?Kaymakamlıktan Yardım Parası Nasıl Alınır?Öğrenci Yardım Parası Nedir?Okul...