fbpx
ALTIN 377,79
DOLAR 6,8148
EURO 7,4998
BİST 105.058
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 18°C
Gök Gürültülü

Kurban Bayramı Önemi ve Fazileti

Kurban Bayramı Önemi ve Fazileti

Kurban bayramı ve fazileti Dini bayramlar arasında yer alan kurban bayramı müslüman dünyası için son derece büyük bir anlam ve öneme sahiptir. Allah’a yakınlaşmak için bir vesile yaratan bu bayramda kurban kesmek ve Allah’ın rızasını kazanmak en önemli ibadetler arasında gösterilebilir. Tüm İslam aleminde büyük bir coşku ve aynı zamanda manevi gelişmelerle yaşanan bayram, Allah’a şükrün ve bağlılığın bir simgesidir.

 

Aile arasında tekbirler, dualar ve kurban kesilmesiyle yaşanan Kurban Bayramı, Hac ayı olarak bilinen Zilhicce ayında kutlanır. İslamın şartları arasında belirlenmiş özelliğe sahip hayvanların kurban edildiği günlerde etin bir kısmının saklanması ve kalan kısmının ihtiyaç sahiplerine dağıtılması istenir. Kelime anlamı yakınlaşmak olan kurban, Müslümanların Allah’a yakınlaşmak için yakaladıkları en özel anlar arasında gösterilebilir. Takva içinde yapılan ibadetlerde amaç, Allah’ın verdiği nimetlere şükürdür.

 

Kurban Bayramında Yapılması Gereken İbadetler Nelerdir?

 

 Dini bayramlar ailedeki büyük ve küçüklerin bir araya gelmesi için önemli fırsatlar yaratır. Uzun zamandır görüşememiş akrabaların aynı sofra başında buluştuğu bu günlerde Allah’ın rızasını kazanmak için birbirinden özel fırsatlar yaratılabilir. Kurban Bayramında yapılması gereken ibadetler arasında;

* Bayram namazını topluluk içinde kılmak

* Kurban kesmek

* Eti yoksullar arasında paylaştırmak

* Bayramlaşmak

* Bayram ziyaretleri yapmak ve

* Bu dünyadan göç etmiş yakın akrabaların mezarlarını ziyaret etmek sayılabilir.

Maddi açıdan gücü yetenlerin kurban kestiği bu bayramda, kurbanın eti ve kanı Allah’a ulaşmaz ancak görevini yerine getiren Müslümanın takvası Allah’a ulaşır. Kesilen kurbanın etinin çok az ya da hiç kalmayacak şekilde taksim edilmesi ve ihtiyaç sahiplerine dağıtılması esastır. Günümüzde bu işi online ortamda alınan siparişler karşılığında yerine getiren pek çok kurum, kuruluş ve sosyal toplum örgütü rahatlıkla bulunabilir. Et dağıtımının ihtiyaç sahibi akraba ve komşulardan başlanarak yapılması gerekir.

Kurban Kesmenin Topluma ve Bireye Olan Katkısı

Maddi durumu yerinde olan zengin Müslümanlar için vacip bir ibadet olan kurban kesiminin topluma ve bireye olan katkıları saymakla bitmez. Her yıl değişen kurbanlık fiyatları 2019 yılı için de belirlenmiştir ve özellikle büyük şehirlerde kurbanlık yerlerin hazırlığı başlamıştır. Kurban kesmenin bireysel faydaları arasında; yardımlaşmak, paylaşmak, sevap kazanmak ve Allah’a yaklaşmak sayılabilir. Bu ibadetin toplum geneline yayılan faydalarıysa;

* Et yiyemeyenlerin sofralarının zenginleşmesi

* Birbirine uzak olan kişiler arasında yakınlık kurulması

* Dayanışmanın yarattığı manevi huzur

* Ekonomik dengesizliklerin bir nebze giderilmesi

* Özellikle günümüzde yakınlaşmanın sağlanmasıdır.

Müslümanların kendi aralarında kuracakları yakınlık aslında Allah’a yaklaşmak anlamına gelir. Kurban Bayramı öncesinde başlayan hazırlıklar ticari hayatın hareketlenmesinden manevi huzurun yakalanmasına, tatil planlarının yapılmasından farklı kültürlerdeki özel etkinliklerin düzenlenmesine kadar pek çok kişinin içinde bulunduğu sıradan yaşamın renklenmesine de vesiledir. Farklı Müslüman alemlerinde değişik isimler, adetler ve rutinlerle kutlanan dini bayramlar ülkemizde de büyük bir sükunet, huşu ve maneviyatla yaşanır.

Kurban Bayramı Ne Zaman?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamaya bakıldığı zaman bu yıl Kurban Bayramı 10 Ağustos Cumartesi günü öğleden sonra başlıyor. Cumartesi günü Arife günü ve 10-11-12 ve 14 Ağustos tarihleriyse bayram olarak kutlanacak. Bayram tatilinin Pazar’a gününe gelmesi ve Çarşamba gününe kadar sürüyor olması gerçekleşecek bayram tatilli süresinin 5 güne kadar çıkmasını sağlıyor. Özellikle büyük şehirlerde çalışan kesim için sadece tatil anlamını taşıyan bayram sürecinde ilk günlerde kurban borcunu ödeyecek olanlar diğer günlerde de tatilin ve akrabalarıyla buluşmanın tadını çıkarabilirler.

Turizm ve ekonomik faaliyetlerin artmasına vesile olan bayram dönemlerinde yaşanan trafik pek çok kişiyi mağdur etse de özellikle tatili fırsat bilerek kendine ve sevdiklerine daha fazla zaman ayırmak isteyenler de bu dönemde amaçlarına ulaşabilirler. Dini bayramlarda yakını olmayan yaşlıları ziyaret etmek, çocukları sevindirmek, güzel kıyafetler giymek ve büyük sofralarda bir araya gelmek insanlara manevi huzur veren özel anlar arasında sayılabilir. Allah’a yakınlaşmaya vesile olan bu özel günlerde ibadet aracılığıyla birilerini memnun etmek ve ihtiyaçları karşılamak kulların en iyi şekilde değerlendirmesi gereken zamanlar olarak düşünülebilir.

Kulluk bilincinin net bir şekilde ortaya çıktığı bu bayramda, verilen sınavın yeniden hatırlanması davranışların belli bir süreliğine de olsa dengelenmesinde etkilidir. Manevi açıdan büyük önem taşıyan günlerde sergilenen davranışların yılın geneline ve insan hayatının tümüne yayılması için kendine çeki düzen veren insanlar elde edecekleri deneyimlerle hayatlarını şekillendirme fırsatını da yakalayabilirler. Kurban keserken;

* Usulüne uygun bir kesim yapmaya özen göstermek

* Kurban edilecek hayvanın seçimine dikkat etmek ve

* Çevre temizliği için gereken tedbirleri almak son derece önemlidir.

Kurban Ne Zaman Kesilir?

Genel olarak kesimhanelerde gerçekleştirilen kurban kesim işi, özel koşullar dikkat alınarak yapılmalıdır. Hayvanın ürkütülmeden ve korkulmadan kesime hazırlanması ve kesim sonrası içinde gerekli hijyenik şartların sağlanmasına dikkat edilmelidir. Kurban, bayramın ilk 3 günü kesilebilir. Kurban kesim vakti bayram namazının ardından başlar. Bayramın 3.günü akşam güneşi batana kadar devam eder. Kurbanın bayramın 1.günü kesilmesi faziletlidir. İşlemin gündüz saatlerinde yapılması uygundur.

Sunulan erken rezervasyon imkanlarıyla bir tatile dönüşen bayramların pek çok kişi için de aileyle daha fazla vakit geçirme fırsatı sağladığı söylenebilir. Yaklaşan bayramda hazırlıklarını eksiksiz bir şekilde yapmak isteyenler için sunulan imkanlar ekonominin beklenen hareketliliğe kavuşması için de bir fırsat olarak düşünülebilir. Dini bayramların insanlar yüklediği sorumlulukları daha iyi bir şekilde anlamak için gelenek ve görenekleri sürdürmeye maksimumum özeni göstermek gerektiği unutulmamalıdır.

Özellikle çocuklu ailelerin ananelere uygun bir yaşam biçimini benimsemesi, sahip olduğumuz güzelliklerin uzun yıllar ilk günkü gibi eksiksiz ve aynı tatta yaşanmasına fırsat sağlayacaktır. Bayram süresince biriktirilecek her bir anı, manevi anlamda dini bütünlüğe ulaşmak için en kolay yol olarak görülebilir. İyi bayramlar…

 

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

camii
Namaz nasıl kılınır kimlere farzdır?
Namaz nasıl kılınır kimlere farzdır? elbette bir çoğunuz bilgisi dahilinde olan konu hakkında yinede bilmeyenler...