Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman? - KYK Kredi
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman?

A+
A-
KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman?

Birçok üniversite öğrencisinin ve üniversite adayının merak ettiği kyk kredi ve burs başvuruları ne zaman başlıyor sorusu, ÖSYM tarafından henüz yanıtlanmış değil. Fakat birçok kişiye ve görevliye göre, 2019 yılında olduğu gibi bu yılda başvuruların ekim ortalarında başlayacak olması bekleniyor.

Fakat içerisinde bulunduğumuz durumlardan ötürü ve diğer nedenlerden ötürü başvuruların erken yapılabilir olması da ihtimaller arasında. Buna göre ise, sınav sonuçlarının 28 temmuzda açıklanmasından kısa bir süre sonra, başvurular başlayabilir ve öğrenciler sisteme erişim sağlayabilir. Bu iddianın ortaya çıkmasında ve güçlenmesinde ise, okulların erken açılabilecek olması büyük rol oynuyor.

KYK Nedir, Ne İşe Yarar?

Üniversiteye başlayacak birçok adayın merak ettiği sorulardan olan KYK nedir sorusu, özellikle kyk hakkında hiçbir bilgisi olmayanlar tarafından merak ediliyor.

Çoğu kişinin merak ettiği bu sistem, devlet tarafından koordine edilen ve öğrencilere nakit desteği sağlamayı hedefleyen bir sistemdir. Genellikle başarılı öğrencilerin eğitimlerini alırken sıkıntı yaşamamaları ve bir nebze de olsa maddi olarak rahatlamaları amacıyla uygulanan bu sistem, öğrencilere iki şekilde sunuluyor. Sunulan ilk sistem burs şeklinde olmakla beraber, ikinci sistem ise geri ödemeli kredi sistemi olarak karşımıza çıkıyor.

İlk sistemde öğrenciler, özellikle derslerinde başarılı ve maddi durumu elverişsiz olan öğrenciler için burs sağlanıyor ve öğrencinin okul durumuna göre burs devam ediyor. Bu sistemde öğrenci, desteği herhangi bir karşılık ödemden alıyor ve istediği şekilde kullanabiliyor.

İkinci sistemde ise öğrenciler, geri ödemeli olarak para alıyorlar ve okul bitiminde aldıkları parayı ödemeyi taahhüt ediyorlar. Bu sistemde birçok kişi kredi alabiliyor ve okul hayatını bir nebze de olsa daha rahat yaşayabiliyor. Fakat bu sistemin tek dezavantajı, okulu bitirdikten 2 yıl sonra ödemeye başlamak zorunda olunuşu. Ayrıca 2 yıl sonra yapılmaya başlanmayan ödemeler, çeşitli faizlere de maruz kalıyor ve borcun miktarı artış gösterebiliyor.

KYK Burslarından Kimler Faydalanabilir?

KYK kredi ve burs başvuruları ne zaman sorusundan sonra en çok merak edilenlerden biri ise, bu burstan kimlerin faydalanabileceği oluyor. Burstan faydalanmak için ilk öncelik, kişilerin üzerine kayıtlı herhangi bir taşınmazın olmaması ve kişinin maddi olarak yetersiz durumda olmasıdır. Fakat bunun çeşitli istisnaları da olabiliyor.

İşte KYK bursundan faydalanabilecek kişiler;

 • Öncelikli öğrenciler(şehit veya gazi çocuğu, anne/babasını kaybetmiş kişiler),
 • Lisans ve ön lisans öğrencileri,
 • Yüksek lisans öğrencileri,
 • Vakıf üniversitesi öğrencileri,
 • Milli sporcular.

Bu kişilerin yanı sıra, üniversiteler tarafından özel olarak bildirilen öğrenciler de bu burstan faydalanabilir ve eğitim hayatını çok daha rahat bir şekilde geçirebilir.

KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman?

KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman?

KYK Kredisinden Kimler Faydalanabilir?

Burs çıkmayan veya burs almak istemeyen kişiler, gene KYK’nın sunmuş olduğu kredi sistemine başvurabilirler. Bu sisteme başvurarak, kazanmaları halinde geri ödemeli olarak para alabilir ve eğitim hayatlarını daha kolay bir şekilde geçirebilirler. Fakat kredi alacakların bilmesi gereken en önemli husus, KYK’dan burs alırken, bu krediden faydalanamayacaklarıdır. Fakat başka kurum ve kuruluşların burslarından, krediyi kullanırken faydalanabilirler.

Krediden faydalanabilecek kişiler ise; lisans, ön lisans ve yüksek lisans öğrencileri ile beraber, 2 yıllık bölümlerden mezun olup, 4 yıllık bölümlere dikey geçiş ile geçenler olarak gösteriliyor. Ayrıca gene bu kredi sisteminde de çeşitli istisnalar olabiliyor.

KYK Bursundan ve Kredisinden Kimler Faydalanamaz?

Birçok kişinin merak ettiği sorulardan birisi de, bu burslardan ve kredilerden kimlerin faydalanamayacağıdır. Çoğu kişinin merak ettiği bu durum, ancak kişinin çeşitli şartları taşıyor olması ile gerçekleşir.

Burs veya kredi alamayacak olan kişilerin şu şartlara sahip olması gerekir;

 • Yabancı uyruklu olmak,
 • Açık eğitim ve uzaktan eğitim öğrencisi olmak,
 • Burs almaya yeterli bulunmamak,
 • Çeşitli suçlardan hüküm giymek.

Bunların yanı sıra gerçeğe aykırı belge beyanında bulunan kişilerde, kurumdan hiçbir şekilde burs veya kredi alamamaktadır.

KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ayrı Ayrı mı?

Özellikle üniversiteye yeni başlayacak olanların aklına takılan KYK burs ve kredi başvurusu ayrı mı sorusu, hayır olarak yanıtlanabilir. Çünkü he burs başvurusu, hem de kredi başvurusu, aynı sayfa üzerinden aynı anda gerçekleştirilir. Sonuçlar ise, kişinin durumuna göre belirlenir ve bildirilir.

KYK Kredi ve Burs Başvuruları Nereden Yapılabilir?

Eğer sizde şartları karşıladığınızı düşünüyorsanız ve burs ya da kredi başvurusu yapmak istiyorsanız, ilk olarak başvuru kanallarını öğrenmelisiniz. İki şekilde başvuru yapabileceğiniz gibi, başvuru yapmanın en kolay yolu e-devleti kullanmaktır.

İşte başvuru yapabileceğiniz kanallar;

 • E-devlet üzerinden KYK kredi burs başvuru ekranı kullanarak,
 • www.kyk.gov.tr/ adresini kullanarak.

E-devlet üzerinden değilde, KYK sitesi üzerinden başvuru yapmak istiyorsanız, siteye erişimin açıldığı dönemde giriş yapabilir ve başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Üzerinden Nasıl Başvuru Yaparsınız?

KYK kredi burs başvuruları e-devlet nasıl yapılır merak ediyorsanız, ilk olarak bir e-devlet şifresine sahip olmalısınız. Eğer e-devlet şifresine sahipseniz, KYK başvurularının başladığı dönemde profilinize giriş yapabilir ve kolaylıkla başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

Başvurunuzu gerçekleştirmek için kredi ve burs başvuru ekranını kullanmalı ve gerekli alanları doldurmalısınız. Başvurunuzu tamamladıktan sonra profilinizi kapatabilir ve gene aynı sayfa üzerinden, açıklandığı zaman sonuçları görebilirsiniz.

Başvuru Yapmak için Neler Gerekiyor?

Sizde burs veya kredi başvurusu yapmaya karar verdiyseniz, çeşitli durumlarınızı beyan etmek için, çeşitli belgelere ihtiyaç duyacaksınız. İhtiyaç duyduğunuz bu belgeleri, e-devlet üzerinden vay direkt ilgili kuruma giderek temin edebilir ve başvuru esnasında kullanabilirsiniz. Bu belgeler ile resmi bir şekilde durumunuzu belirtebilir ve burs alırken öncelikli konuma gelebilirsiniz.

İşte ihtiyaç duyacağınız bazı belgeler;

 • Şehit veya gazi çocuğu iseniz ilgili belge,
 • Engelli iseniz, engelli olduğunuza dair belge,
 • Yurtta yetişen bir bireyseniz, ilgili yurttan temin edeceğiniz belge,
 • Milli sporcu iseniz, gençlik ve spor bakanlığından alınmış belge.

Tüm bu belgeleri kurum üzerinden temin edebileceğiniz gibi, birçoğunu e-devlet profiliniz üzerinden de temin edebilirsiniz. Böylelikle başvuru esnasında bu belgeleri kullanabilir ve öncelikli hale gelerek burs veya kredi alma şansınızı artırabilirsiniz.

KYK Kredi ve Burs Başvuruları

KYK Kredi ve Burs Başvuruları

KYK Kredi ve Burs Başvuruları Ne Zaman Açıklanır?

Sizde kyk kredi ve burs başvuruları ne zaman açıklanacak diye merak ediyorsanız, başvuru yaptıktan sonra KYK’nın sitesini ve e-devlet profilinizi takip edebilirsiniz. Tüm başvurularınızı tamamladıktan sonra ve eğer varsa şehit/gazi çocukluğu, engellilik durumu, milli sporcu olma durumu ile ilgili belgeleri yükledikten sonra beklemeye geçebilirsiniz.

Başvurular tamamlandıktan ve sistem kapandıktan sonra, yetkili kişilerce başvurular gözden geçirilecek ve öncelikli öğrenciler başta olmak üzere burslar ve krediler tanımlanacaktır. Bu süreç sonunda, gene başvuru paneli üzerinden burs kazananlar ve krediye hak kazananlar duyurulacaktır.

Kredi ve Burs Ücretleri Ne Kadar?

Sizde üniversite de burs veya kredi almak ve maddi olarak rahat yaşamak istiyorsanız, ilk olarak başvurunuzu gerçekleştirmelisiniz. Başvurunuzu gerçekleştirdikten sonra, bulunduğunuz okul seviyesine göre bir burs veya kredi alabilirsiniz. Bu ücret lisans için 550 TL, yüksek lisans için 1100 TL ve doktora içinse 1650 TL olarak belirlenmiş durumda.

Sizde başvurunuzun onaylanması durumunda, üniversite de bulunduğunuz konuma göre, belirlenen burs miktarını veya kredi miktarını alabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Çocuk Parası Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?
Çocuk Parası Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Çocuk Parası Yardımı Nedir? Çocuk Parası Yardımı Şartları Nelerdir?Çocuk Parası Yardımı...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652