Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
2020 Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar? - Malulen Emekli Maaşı
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

2020 Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

A+
A-
2020 Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

Devlet malul durumda olanların belirli bir süre hizmet vermesinden sonra emekli olmalarına hak tanımaktadır. Malulen emekli maaşı belirlenirken dikkate alınan bazı kriterler bulunmaktadır. 2020 yılı için belirlenen malulen emekli maaşları da bu kriterler dikkate alınarak açıklanmıştır. Bir kişinin malulen emekli sayılabilmesi için çalışmasına engel olacak durumlarını belgelemesi zorunludur. İsteyen herkes malulen emekli olma talebinde bulunamaz. 2020 yılında malulen emekli maaşı ne kadar oldu diye merak edenler için belirlenen malullük maaşı yaklaşık olarak 971,00 TL şeklinde belirlenmiştir.

Malulen Emekli Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

Kanun malulen emekli maaşı alanlar ve almak isteyenler için belirli kriterleri taşıması gerektiğini detaylı bir şekilde tanımlamıştır. Buna göre bir kişinin malulen emekli olabilmesi için;

 • Sigortalı olarak en az 10 yıllık çalışma süresi,
 • Bu süre içerisinde en az 1.800 gün sigorta primi ödenmesi,
 • İşten ayrılmasının sebebinin malullük olması,
 • En az %60 oranında iş yapma gücünü kaybetmiş ve bu durumu belgelendirmiş olması,
 • Sosyal Güvenlik Kurumlarına sigorta prim borcunun olmaması,
 • Malulen emekli olmak için başvuru yapması

Şartlarını yerine getirenlere belirlenen tutarlarda malul emekli maaşı bağlanması hakkını tanımaktadır.

Malulen Emekli Maaşı Bağlanması İçin Gereken Evraklar

İş hayatına devam ederken farklı sebeplerle çalışma gücünü en az %60 oranında kaybederek malul hale gelenler aşağıda belirtilen evrakları tamamlayarak malulen emekli olma talebinde bulunabilir. Malulen emekli olmak isteyenler;

 • Malullük raporu (Yetkili sağlık kuruluşlarından alınmış onaylı rapor)
 • Sigortalı işten çıkış bildirgesi,
 • Tahsis talep evrakı,
 • Taahhüt belgesi,
 • Sevk onayı,
 • Malulen emeklilik için başvuru dilekçesi

Evraklarını hazırlayarak kuruma başvuranların malulen emeklilik işlemleri başlatılmaktadır. Malulen emekli olmak için alınan raporun sağlık kurulu (Tek hekim onaylı raporlar kabul edilmemektedir) tarafından verilmesi gerekmektedir. Kurumun yapılan başvuruyu onaylamasından itibaren malulen emekli maaşı en az ne kadar olacağı belirlenerek aylık bağlama işlemi gerçekleştirilmektedir.

2020 Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

2020 Malulen Emekli Maaşı Ne Kadar?

Malulen Emekli Olmak İçin Rapor Vermeye Yetkili Sağlık Kuruluşları Hangileridir?

Kanunda malulen emekli olmak isteyenlerin bu durumlarını belgelemeleri gerektiği ve hangi sağlık kuruluşlarından alınacak belgelerin kabul edileceği açıklanmıştır. Buna göre bir kişinin malulen emekli olabilmesi için yetkilendirilen sağlık kuruluşları şöyledir;

 • Devlet hastanelerinden,
 • Eğitim ve araştırma hastanelerinden,
 • Üniversite hastanelerinden

Alınacak sağlık kurulu raporları kurum tarafından kabul edilmektedir. Malulen emekli olmak isteyenlerin almış olduğu bu raporda malul durumun belirtilmesi ve en az %60 oranında iş görememezlik halinin yazılı olarak bulunması gerekmektedir.

Malulen Emekli Maaşı Hangi Kuruma Yapılır?

Malulen emekli olmak için gereken koşulları taşıyanlar hazırladıkları belgelerle ilgili kurumlara başvuru yapabilir. Malulen emekli olacakların başvuru yapabileceği kurumlar;

 • En yakın Sosyal Güvenlik Kurumu birimlerine,
 • İşyerinin bulunduğu Sosyal Güvenlik Müdürlüğüne,
 • Kamuda çalışanlar ise bulundukları kuruma

Malulen emekli olmak istediklerini bildirebilirler. Kendine ait işyeri olanların malulen emekli maaşı Bağkur üzerinden yapılmaktadır. Çünkü kendi nam ve hesabına çalışanların yani işyeri sahibi olanların sigorta ve emeklilik gibi işlemlerini yürütmeye Bağ-Kur yetkilendirilmiştir.

Malulen Emekli Maaşları

Malulen emekli maaşları artacak mı veya malulen emekli maaşı bayram ikramiyesi alma hakkı kazandırır mı diyenler için bazı hususları açıklamak da fayda var. Malul duruma düşerek iş göremez hale gelenlere ödenmiş olan sigorta primleri üzerinden maaş bağlanmaktadır. Malul emekli maaşları her yıl Ocak ve Temmuz aylarında belirlenen oranlarda artış yapılmaktadır.

Malulen emekli olanlar geçtiğimiz yıllarda düzenlenen emeklilere bayram ikramiyesi hakkından yararlanabilmektedir. Sonuç olarak bu hak emekli maaşı ile geçimlerini sağlayanları tanınmış bir haktır. Bununla birlikte malulen emekli olanların almış olduğu maaşlar zaten oldukça küçük tutarlarda kalmaktadır.

Malulen emekli olanların maaşlarının düşük olmasının önemli bir sebebi sigortalılık süresinde ödenen prim tutarlarının düşük olmasıdır. Bu kapsamda Emekli Sandığı üyeleri daha yüksek tutarlarda prim ödemesi yaptığı için maaşları da yükselmektedir.

Malulen Emekli Maaşının Süresi Var mıdır?

Malulen emekli olmaya hak kazananların malullük maaşlarının kesildiği bazı durumlar olabilmektedir. Malul emekli maaşı alan bir kişinin maluliyetinin son bulması, malul maaşı alırken sigortalı bir işe başlaması, Malullük oranının %60’ın altına düşmesi gibi durumlarda ödenen malulen emekli maaşı kesilmektedir.

Maluliyet devam ettiği sürece hayat boyu malulen emekli maaşı kaç TL olursa olsun gelen zamlar üzerine eklenerek ödenmeye devam etmektedir. Malulen emekli maaşlarının ödenmesi sırasında vefat eden sigortalının geride kalan bakmakla yükümlü olduğu kişilere bu aylıktan belirli miktarlarda maaş bağlanması yapılmaktadır.

Malulen emeklinin aldığı aylık maaşın %50’si oranında geride kalan nikahlı eşine ve %25 oranında ise çocuklarına aylık bağlanmaktadır. Malulen emekli maaşı alan birinin vefat etmesi halinde çocuğu yok ise geride kalan eşe bu maaşın bağlanma oranı %75’e kadar çıkmaktadır. Burada geride kalan eşin maaş alabilmesi için resmi nikahlı olması esastır. İmam nikahı şeklinde birliktelik yaşayan eşler bu haklardan yararlanamaz.

Malulen Emekli Maaşı

Malulen Emekli Maaşı

Malulen Emeklilik Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Malulen emekli olmak isteyenlere bağlanacak maaşlar sigortalılık sürelerine ve ödenmiş olan prim günlerine göre hesaplanmaktadır. Sigortalılık süresi çok olsa dahi sigorta prim günü ödemesi düşük olanlara daha düşük miktarlarda maaş bağlanmaktadır. Sigortalılık süresinde çok prim ödeyen veya kesintisiz bir şekilde prim ödeyenlerin malulen emekli maaşları da aynı oranda yükselmektedir.

Malulen emekli maaşlarının hesaplanmasında dikkate alınan diğer bir husus da maluliyet oranıdır. Bir kişinin maluliyet oranı %100 olarak belgelenmiş ise hesaplanan maaşın tamamı ödenmektedir.

Malulen Emekli olmak isteyen kişinin sağlık kurulunca belgelenmiş maluliyet oranı %70 ise prim ve hizmet yılına göre hesaplanan maaşın %70’i oranında malulen emeklilik maaşı bağlanmaktadır. Yani maluliyet oranı bağlanacak maaşın miktarında önemli bir yere sahiptir.

Malulen Emekli Olanlara Kurumlardan Ödenen Maaşlar

Sosyal Güvenlik Kuruluşlarının her biri kendisine göre bir maluliyet maaşı hesabı yapmaktadır. Bu kurumların malulen emekli olanlara bağladıkları maaşlar da bu sebeple değişmektedir.

Kurumlar arasında meydana gelen maaş değişmelerinin temel sebebi ödenen prim tutarlarının farklı olmasıdır. Yüksek tutarlarda sigorta primi ödeyen birinin malul durumu düşmesi halinde bağlanacak malul emeklilik maaşı da yüksek olmaktadır. Buna göre bazı sosyal güvenlik kurumlarının malulen emekli olanlara bağlamış olduğu maaş tutarları şöyledir;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu – Bağ-Kur malulen emekli maaşları 850,00 TL ile 1.000,00 TL arası
 • Tarım Bağ-Kur malulen emeklilik maaşları 600,00 TL ile 800,00 TL arası,
 • Emekli Sandığı kayıtlılarının malulen emekli olması durumunda 1.800,00 TL ile 2.000,00 TL arası

Malulen emekli maaşı bağlanmaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi çalışma sürelerinde ödenmiş olan sigorta prim tutarları bağlanan maaşlar arasında farkların oluşmasına sebep olmaktadır. Emekli Sandığı kamu çalışanlarının sosyal haklarını takip eden sosyal güvenlik kurumu olarak geçmektedir.

Kamu çalışanlarında ödenen sigorta ve emeklilik prim oranlarının yüksek olması bağlanacak maaşların da yükselmesini sağlamaktadır. Ancak diğer sosyal güvenlik kurumlarına kayıtlı olanlar da daha yüksek prim ödeme hakkına sahiptir. Yüksek prim ödeyen sigortalılar hem normal emekliliği hak ettiği zaman hem de malulen emekli olduklarında daha yüksek maaş alabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar
Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?Emeklilere Faizsiz Kredi Veren Bankaların...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652