Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Malulen Emeklilik Sorgulama İşlemi - Malulen Emeklilik
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Malulen Emeklilik Sorgulama İşlemi

A+
A-
Malulen Emeklilik Sorgulama İşlemi

Çalışma hayatında insanlar, mesleki hastalıklar ya da diğer sağlık sorunlarından dolayı malulen emekliye sevk edilebilmektedir. Bu çalışanların haklarını korumak ve mağdur olmalarını önlemek için geliştirilmiş bir sistemdir. Kişiler, mesleklerini yaparken, kazanma ve çalışma güçlerinin tamamı ya da bir kısmını kaybettiklerinde, malullük için oluşturulmuş sigortadan faydalanılarak, gelir kaybını ve mağduriyetlerini önlemek amacıyla malulen emekli olmaları sağlanmaktadır. Malulen emekli olabilmek için kişilerin bazı şartları yerine getirmiş olmaları istenmektedir. Bu şartlar arasında, çalışma süresi, ödenen prim gün sayısı, iş gücü kaybını gösteren rapor gibi şartlar bulunmaktadır. Kişiler, malulen emeklilik için Sgk’ya başvurduktan sonra, işlemlerini, online sorgulama yaparak takip edebilirler. Peki, Malulen Emeklilik Sorgulama İşlemi nasıl yapılır?

Malulen Emeklilik Sorgulama

Çalışma hayatlarında, iş gücü kayıplarını raporla ispat edenler, malulen emeklilik için başvurularını, gerekli şartları taşıdıklarında yapabiliyorlar. Malulen emeklilik sorgula işlemleri başvuru yapıldıktan sonra, Sgk sistemleri üzerinden yapılabilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra, emekli olmak isteyen kişi tarafından sunulan sağlık kurulu raporu ve diğer belgeler incelenir. Bağlı bulunduğu emeklilik sandığı şartlarına göre çalışma süresini ve prim ödeme gününü tamamlayıp tamamlamadığı tespit edilir. Tüm işlemlerin tamamlanması belirli bir sürece yayılmaktadır.

Başvuruda bulunanlar, bir an önce emekli maaşına bağlanabilmek için sürekli olarak sorgulama yapmaktadır. Emeklilik işlem süreçleri devam ederken, başvuru sonucunu merak edenler, Sosyal Güvenlik Kurumu, emeklilik işlemleri servisinden sorgulama yapabiliyorlar. Başvuru sonrasında incelenen evraklara göre bazı kişilerin eksik çalışma günü ya da eksik evrak gibi nedenlerden dolayı başvuruları geri çevrilebilmektedir.

Bu tür sorunlardan dolayı, başvurucular, onaylanma sürecini sabırsızlıkla beklemekte ve günlük işlemleri sorgulamaya çalışmaktadır. Sorgulama işlemleri, günümüzde, e-devlet üzerinden, sgk hizmetleri bölümünden yapılabiliyor. Sorgulama yapanlar, başvuru evraklarının hangi serviste olduğunu görebiliyorlar.

Malulen Emeklilik Onaylandı mı

Malulen emeklilik için başvurucularda iki temel şart aranmaktadır. Bu şartlar şunlardır;

 • Sigortalılık şartı,
 • Sağlık şartı,

Malulen emekli olabilmek için kişinin en az 10 yıl sigortalı olarak çalışmış olması istenmektedir. 10 yıllık çalışma süresi içerisinde, prim ödeme gün sayısının 1800 günden fazla olması gerekiyor. Sağlık şartı olarak, iş öncesinde hastalık oranının %60 oranından az olması ve çalıştığı dönemde bu oranın %60’dan fazla olması şartı aranıyor. Emeklilik başvurusunda, hastalık ya da sakatlanmanın iş kazası sonucu oluşup oluşmadığına dikkat edilmektedir. Malulen emeklilik için yapılacak başvuru şartları bilinmekte, kişiler bu şartlara göre başvurularını yapmaktadır. Malulen emeklilik onaylandı mı başvuru sonrası en çok merak edilen durumlardan birisidir.

Başvuru onaylanana kadar kişiler kendilerini stres içerisinde hisseder ve biran önce onaylanmasını isterler. Yapılan sorgulamalar ile işlem adımlarını takip ederler. Malulen emeklilik başvurusu onaylandığında ve emekli maaşı bağlama işlemleri tamamlandığında, SGK tarafından kişiye tebligat gönderilmektedir.

Malulen Emeklilik Sorgulama İşlemi

Malulen Emeklilik Sorgulama İşlemi

Malulen Emeklilik Hastalık Yüzdeleri

Çalışanların haklarını korumak ve emeklilik işlemlerini düzenlemek için çıkartılmış olan 5510 sayılı kanuna göre malulen emeklilik hastalık yüzdeleri belirlenmiştir. Çoğu zaman yıllık olarak güncelleme yapılmakta ve çıkartılan yönetmeliklerle belirlenmektedir. Hastalık yüzdeleri, özür oranları şu şekildedir.

 • Özür oranı %50 – 59 arasında olanların, en az 16 yıl sigortalı ve 4320 gün prim ödemesi,
 • Özür oranı %40 – 49 arasında olanların, en az 18 yıl ve 4680 gün prim ödemesi,

Maluliyet tespitleri, SGK tarafından, 4A, 4B, 4C sigortalıları için ayrı ayrı düzenlenmektedir. Kişiler, bağlı bulundukları sigorta koluna göre gerekli şartları taşıdıklarında emeklilik başvurularında bulunabiliyorlar.

Emeklilik için alınacak olan sağlık raporu için SGK il müdürlükleri, devlet hastanelerine, eğitim ve araştırma hastanelerine sevk ederek rapor alınmasını sağlamaktadır. Heyet raporu olarak alınan rapor emeklilik başvuru evraklarına eklenir. Sağlık kurulunun vereceği raporda belirtilen, iş gücü kayıp oranına göre emeklilik işlemleri yapılacaktır.

SGK Maluliyet Cetveli

Sosyal Güvenlik Kurumu kanunlarına göre meslek dallarına göre malullük cetveli oluşturulmuştur. Sgk maluliyet cetveli içerikleri kanunla düzenlenmekte ve emeklilik başvurularında, kişilerin durumları bu cetvele göre değerlendirilerek, maaş bağlanmaktadır. Maluliyet tespitinde, mevzuata göre belirlemeler yapılmaktadır. 4A ve 4B sigorta kolunda çalışanların maluliyet tespitleri için hazırlanan cetvelde, çalışma gücü ve meslekte kazanma gücü kayıp oranlarına göre tespit yapılmaktadır.

4C sigortalıları, devlet memuru olarak bilinen kişilerdir ve maluliyet tespitleri çalıştıkları birime göre tespit edilir. Türk silahlı kuvvetlerinde çalışanlar, TSK sağlık yeteneği yönetmeliğine, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesindekiler, Emniyet Teşkilatı sağlık şatları yönetmeliğine göre belirlenmektedir.

Aynı şekilde diğer kurum sağlık yönetmelikleri, kendi personellerinin maluliyet durumlarının tespitini sağlamaktadır. Oluşturulan cetveller, yönetmeliklerle belirlenmekte ve resmi gazetede yayınlanmaktadır. Malulen emeklilik için başvuru yapıldığında, geçerli olan cetvel verilerine göre değerlendirmeler yapılarak, emekliliğe hak kazanılıp kazanılmadığına karar verilmektedir. Başvuru yapıldıktan sonra, cetvelde belirlenen kriterlere göre sağlık kurullarının vermiş olduğu raporlar için kurum sağlık kurulları tarafından, kabul, ret ya da ara karar şeklinde kararlar verilebilmektedir.

Malulen Emeklilik Sorgulama

Malulen Emeklilik Sorgulama

Yeni Yasaya Göre Malulen Emeklilik Şartlar

İnsanlar, çalışma hayatlarında, çeşitli hastalık ya da iş kazaları sonucu iş gücü kayıplarına uğrayabiliyorlar. Bu kişiler, uzun süre çalışma yeteneklerini kaybettikleri için mağdur olmamaları için malulen emeklilik hakkı tanınıyor.

Yeni yasaya göre malulen emeklik şartlar belirlenmekte ve bazı hastalık türleri eklenmiştir. Kişilerin, uğramış oldukları iş gücü kayıpları sonucu, gelirlerini telafi edebilmek için belirlenen şartlara göre malulen emekli olmaları sağlanmaktadır. Yeni yasaya göre malulen emekli olmayı sağlayan hastalık türleri şunlardır.

 • Kanser türleri,
 • Beyin tümörü,
 • Epilepsi,
 • Parkinson sendromu,
 • Demans,
 • Zeka geriliği (IQ oranı 50 ve altı olanlar)
 • Şizofreni,
 • Görme azlığı,
 • Anemi,
 • Organ kaybı,
 • Kalp yetmezliği,
 • AIDS,
 • Tüberküloz.

Bu hastalık türleri haricinde başka hastalıklarda vardır ve bunlar, kurumların sağlık kurulları tarafından tespit edilerek raporlanmaktadır. Malulen emeklilik için aranan diğer şartlar arasında yer alan çalışma süreleri de yeni yasa ile güncellenmiştir. 4B ve 4C çalışanlara 9000 gün üzerinden emekli maaşı bağlanmaktadır.

4A sigortalıları için prim günü 7200’den az ise 7200 gün üzerinden hesaplama yapılarak emekli maaşı bağlanıyor. Ödenen prim gün sayısı 7200’den fazla ise ödenen güne göre maaş tespiti yapılıyor. Çalışma gücünü kaybetmiş olan kişiler, yardıma muhtaç durumda ise aylık bağlama oranları yasaya göre 10 puan artırılarak bağlanıyor. Tüm şartları yasa tarafından belirlenmekte ve oluşturulan cetvele göre hesaplanmaktadır.

Hastalık Yüzdelerinin Tespiti

Sosyal Güvenlik Kurumu, Türkiye’de tüm çalışanların emeklilik işlemlerini düzenlemek için hizmet vermektedir. Birçok insan, çalıştığı işten kaynaklı olarak iş gücü kaybı yaşayabilmektedir.

Bunun için sağlık kurumlarından aldığı raporla, iş gücü kayıp oranını tespit ettirmekte ve kanunun vermiş olduğu haklardan faydalanarak, emekli olmaya çalışmaktadır. Malulen emeklilik hastalık yüzdeleri kişinin çalışma sürelerini belirlemektedir. İş gücü kaybı oranı yükseldikçe aranan şartlar daha az ve esnek olmaktadır.

Malulen emeklilik için hastalık yüzdeleri, 5510 sayılı kanunun ilgili maddelerinde iki gruba ayrılmıştır. Birincisi hastalık yüzdesi %40 ile %49 arasında olanlar, ikincisi ise %50 ile %59 arasında olanlardır. Bu oranlara göre kişilerin emekli olabilmesi için çalışmış olmaları gereken gün sayıları değişmektedir. İş gücü kaybı hastalık yüzdeleri, tam teşekküllü hastanelerde sağlık kurullarının vereceği raporla tespit edilmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Engelli Raporu İle Araba Nasıl Alınır?
Engelli Raporu ile Araba Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Engelliler Vatandaşlar Nasıl İndirimli Araç Alıyor?Engelli Raporu İle Alınan Araçları...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652