Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

MEB Okullarda 1. Ara Tatil Ne Zaman Olacak ve Kaç Gün Sürecek?

A+
A-
MEB Okullarda 1. Ara Tatil Ne Zaman Olacak ve Kaç Gün Sürecek?

Küresel bir sağlık sorunu haline gelen ve tüm yaşamı olumsuz anlamda etkileyen pandemi sürecinde okulların ne zaman açılacağı ve ara tatil zamanları merak konusu haline geldi. Aileler çocuklarının eğitim durumuna göre sürekli sosyal mecralardan, görsel ve yazılı basından süreci takip ediyor. Henüz bazı sınıfların okula başladığı ve birçok öğrencinin eğiti sürecini beklediği süreç için MEB okullarda 1. ara tatil konuşulmaya başlandı. Kademeli tatil verilen okullarda ara tatillerin, okula başlama sürelerinin ver günlerinin koşulması, verilerin MEB açıklamalarına pür dikkat odaklanmalarını gerektirdi. Peki, MEB Okullarda 1. Ara Tatil Ne Zaman Olacak ve Kaç Gün Sürecek?

Okullar Neden Zamanında Açılmadı?

Okulların açılma süresi kademeli eğitim olarak belirli sınıflar için başladı. Kalan sınıflar için ise güncel olarak planlanan eğitim programı açıklanıyor. Büyükşehir olan İstanbul ve diğer illerde Covid–19 vakasına göre değişiklik gösteren ve güncel vaka sayısı takip edilen dönemde belirlenen tarihlerin kesinlik kazanması şuan için mümkün gözükmüyor. Eğitim takviminde ilerleyen dönemlerde değişiklik olabilmesi, vaka sayılarında ki artışa göre değişebilir. Okulların açılması için öncelikle gerekli önlemlerin devlet ve özel okullar nezdinde alınması gerekiyor. Bu anlamda bazı okullar denetimden geçerek güvenilir okul olarak belirlenmiştir.

2020–2021 Ara Tatil 9 Gün Olacak

Yüz yüze eğitim süreci başladı ve yeni eğitim yılında kademeli olarak sınıfların eğitim programı MEB tarafından belirlendi. İlkokul, ortaokul ve lise eğitiminde takvim yılı programı belirlendi. Okullarda uygulanan bu program ile ara tatile oldukça az bir zaman kaldı. Peki, MEB okullarda 1. ara tatil ne zaman onu söyleyelim. 9 gün olan tatil için veliler tarih konusunu araştırmaya başladı. Hafta sonunun dâhil edildiği tatil toplamda 9 gün olarak belirlendi. Geçen yıl yapılan tatil uygulaması ile çocuklar eğitime ara vererek, yeni eğitim sürecine daha verimli başladı.

MEB Okullarda 1. Ara Tatil Ne Zaman Olacak ve Kaç Gün Sürecek?

MEB Okullarda 1. Ara Tatil Ne Zaman Olacak ve Kaç Gün Sürecek?

Ara Tatil Tarihleri

Okulların geç açılması ve bazı sınıfların 2 Kasım’da yüz yüze eğitime başlayacağı son dönemde ara tatile epey yaklaşıldı. Ara tatil ne zaman kaç gün sorularını detaylı olarak belirtelim. Ara tatil çocukların online eğitime olan adaptasyonu nedeniyle oluşturduğu yorgunluğu üzerinden atmaları adına daha iyi olacağa benziyor. Yeni eğitim sürecinde ilk kez online eğitim ile tüm konuları işleyen öğretmen ve öğrenciler artık yeni eğitim modeline alışmış gözüküyor. Yüz yüze eğitimin ise haftanın belli günlerinde yapılacak olması, çocukların okula adaptasyonunu kolaylaştıracak.

Ara tatil günleri;

 • dönem ara tatil 16–20 Kasım 2020 yılı
 • Yarıyıl olarak belirlenen tatil 25 Ocak–5 Şubat 2021 yılı
 • İkinci dönem ara tatil 12–16 Nisan 2021
 • Yaz tatili ise 19 Haziran 2021

Bu tatiller ile pandemi yılının tüm yorgunluğu öğrenciler tarafından atılacak. Motivasyon ve genel eğitim modeli için oldukça yararlı olan bu sistemde öğretmen ve ailelere çok iş düşüyor. Çocukların eğitimlerini takip ederek, ders konularını düzenli takip etmesi sağlanmalıdır. Toplam yaz tatili süresi ise 11 hafta olarak belirlenmiştir. Şuan için belirlenen eğitim ve tatil süreci bu şekilde olacaktır.

Eğitim ve Öğretim Takvimi Değişecek Mi?

Gündemde yer alan ve tüm dünyanın her alanda olumsuz etkilendiği pandemi sürecinin olağan dışı ortaya çıkması ve bu durumdan kişilerin etkilenmesi hesaplanamayan bazı değişikliklere yol açtı. Bunlardan birisi de eğitim alanıdır. Bu nedenle belirlenen eğitim takvimi güncel olarak yaşanılan gelişmelere göre değişebilir. Vaka sayılarının artış ve azalışında değişim görülmesi sonucu yeni takvimde değişiklik olabilir.

MEB Eğitim Takvimine Göre Kimler Okula Başladı?

Okul öncesi ve 1. sınıfların eğitime başladığı yeni dönemde aileler okula alışma sürecinde çocukların alışması adına derin bir nefes aldı. Velilerin talebine göre yüz yüze eğitimin uzaktan olabildiği bu eğitim sürecinde, isteyen veliler uzaktan eğitimi talep ediyor. Yüz yüze eğitimlerin faydası ise çocukların okula yabancılık çekmemesidir.

Yüz yüze Eğitimin Önemi?

Yüz yüze eğitim modeli geçen yıla kadar belirlenen eğitim takvim yılını kapsayan eğitim modelidir. 2019 yılı itibari ile tüm eğitim alanında değişikliğe uğrayan ve öğrenimin uzaktan eğitim halinde dönüştüğü dönemde, özellikle okula yeni başlayacak çocuklar için büyük bir sorun haline geliyor. Yüz yüze eğitimin birçok yararı bulunmaktadır.

Bunlar;

 • Çocukların okula adaptasyonu
 • Birebir eğitim alabilmeleri
 • Öğretmenler tarafından eksikliklerin kontrol edilebilmesi
 • Çocukların eğitim bilincini taşıması

Birçok aile online eğitim sorunları yaşamaktadır. Bunun için MEB tarafından belirlenen öğrencilere tablet hediye edilmektedir. Bu durumda çocukların eğitim yardımı ve tablet alması ile aileler derin bir nefes alıyor. Eğitime kesintisiz devam etmek konusunda her yolu deneyen MEB online eğitim konusunda eksiklikleri gidermeye çalışıyor. Öğrenci, öğretmen ve veliler için ani olan online eğitim süreci beraberinde birçok ailenin çocuklarıyla yakından ilgilenmesini sağlıyor.

1. Dönem Ara Tatil 16–20 Kasım 2020 Tarihinde Olacak

Yüz yüze eğitim başladığında çocukların bazı önemli kurallara dikkat etmesi gerekecek. Özellikle kişisel temizliğe dikkat etmeleri gereken bu dönemde öğrenciler devamlı gözetim altında olacak. Okulların başlamasıyla birlikte, yüz yüze eğitim haftada belirlenen günlerde olacak. Ders yapılmayan dönemlerde ise her gün düzenli dezenfektan sağlanacak. Derslere yüz yüze olarak gelemeyen öğrenciler için dersler uzaktan eğitim ile devam edecek. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yapılan açıklamada da belirtildiği üzere, uzaktan eğitim konusunda bu denli hizmet verilen ülke sayısı 3 gibi az bir sayıdır. Bu nedenle Türkiye olarak eğitime tam destek veriliyor.

MEB Okullarda 1. Ara Tatil Ne Zaman Olacak ve Kaç Gün Sürecek?

MEB Okullarda 1. Ara Tatil Ne Zaman Olacak ve Kaç Gün Sürecek?

Yüz yüze Eğitim Zorunlu Mu?

Yüz yüze eğitim bazı velilere tanınan haktır. Bu nedenle yüz yüze eğitim isteyen, ailesinde kronik hasta olan ya da çalışması zorunlu kişilere tanınan bir destek niteliğindedir. Aksi durumda uzaktan eğitim talep eden veliler için öğrencileri eksik kalmayacak. EBA TV ya da EBA üzerinden verilen dersler ile çocuklar sınavlara hazırlanabilecek. Her kademe için ayrı olarak konuların işlendiği ve düzenli olarak programların öğretmenler tarafından oluşturulan gruplarda velilere gönderildiği bu birlikte destek ile öğrencilerin eğitime devam etmeleri sağlanıyor.

Online eğitim;

 • EBA TV
 • EBA internet sitesi
 • Öğretmenler tarafından canlı ders

Bu programlar ışığında eğitim süreci devam ediyor. Anlatılan konu anlatımları, video ve görsel olarak yer alıyor. Sınav, alıştırma, test gibi birçok gerekli eğitim materyali ile destek sağlanıyor. Gerekli olan tüm eğitim sistemi tüm hızıyla devam ediyor.

Online Eğitim ve Yüz yüze Eğitim Arasındaki Farklar?

Online eğitim sisteminin, yüz yüze eğitimden tek farkı öğrencilerle yüz yüze eğitim olmasıdır. Çocukların eğitim sürecine adapte olmaları adına birebir eğitim her zaman daha iyidir. Online sistemde verilen video ve anlatımlar ise çocuklar için oldukça yararlı.

Online ve yüz yüze eğitim arasındaki farklar;

 • Online eğitim ile sınav, ders anlatımları EBA üzerinden yapılır
 • Yüz yüze eğitim okullarda açılan sınıflarda verilir
 • Online eğitim ile tüm müfredat takip edilir, ödevler online eğitim üzerinden verilir
 • Yüz yüze eğitimde ise ödevler çoğunlukla deftere yapılır
 • Online eğitimin verildiği EBA ile veliler öğrencileri hakkında detaylı bilgiye ulaşabilir
 • Online eğitimde verilen çalışmalar veliler tarafından takip edilebilir

Alıştırmalar ile çocukların sınavlara adaptasyonu sağlanır. Sınavlar tüm işlenen konulardan yapılmaktadır. Sınavlara hazırlık amaçlı öğretmenler tarafından konu bilgisi verilmektedir. Online eğitim içerisinde yapılan canlı derslerde çocukların öğretmenleri tanıması ve yüz yüze ders dinlemeleri sağlanır. Verilen ödevler ise öğrencilerin derslerini yazarak öğrenmesi adına eğitici bir yöntemdir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Fiili Hizmet Süresi Zammından Nasıl Yararlanılır?
Fiili Hizmet Süresi Zammından Nasıl Yararlanılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Kanunlarda Fiili Hizmet ZammıKurşun ve Arsenik İçerikli Mesleklerde Fiili Hizmet...