Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

A+
A-
MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Geçtiğimiz günlerde MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması gelmişti. Yüz yüze eğitim ile ilgili tam olarak bilgilere girmeyen bakan Ziya Selçuk, son yapılan açıklamada 12. Sınıflar için yüz yüze eğitim açıklamasında bulundu. Peki,  gündemdeki bu yüz yüze eğitim nedir? Bilindiği üzere tüm dünya covid19 virüsü ile başa çıkmada önlemler alıyor. Bu alınan önlemler arasında eğitimi ara vermek de vardı. Ara vermiş olduğumuz eğitim sürecini canlı dersler ile devam ettirmiştik.

Gerek televizyondaki kanallar ile gerek ise öğretmenlerin EBA uygulaması üzerinden yaptığı canlı yayınlar ile öğrencilere destek verilmişti, Elbette ki sınav dönemindeki öğrenciler için bu eğitim derecesi yeterli olmuyor. Bu sebep ile sınav dönemindeki öğrencilere okulların açılması kararı alındı. İşte bu okulların açılması ile verilecek olan eğitime, yüz yüze eğitim adı veriliyor. Yüz yüze Eğitimin ne kadar güvenli olacağı henüz merak konusu. Yüz yüze eğitimin güvenli olabilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı büyük bir çaba sarf ediyor. İlerleyen günlerde okulların açılmasının virüse etkisi belli olacak.

Yüz Yüze Eğitim Nasıl Olacak?

Pandemi sürecinde açılacak olan okullarda elbette ki çok sayıda önlem bulunuyor. Bu alınacak önlemler ile okullarda virüs tehlikesinin ortadan kaldırmak isteniyor.

Okullarda uyulması gereken bazı kurallar şunlardır:

 • Sosyal mesafeye uyulması
 • Maskenin kesinlikle çıkartılmaması
 • El, yüz ve kol temizliğine önem verilmesi
 • Dezenfektan kullanımı
 • Sınıfların düzenli bir şekilde havalandırılması

Covid-19 sürecinde okullara giden öğrencilerin yapması gereken bazı önemli görevleri bulunuyor. Elbette ki bu görevler arasında temizlik maske ve mesafe ön planda. Okullara giden öğrencilere maskelerin çıkartmaları ve sınıflarını sürekli havalandırmaları öneriliyor. Maske kullanarak ve sosyal mesafeyi koruyarak virüs bulaş riskini en aza indirmek mümkün. Bu sebep ile Milli Eğitim Bakanlığı bu kurallara çok önem gösteriyor.

MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Yüz Yüze Eğitimin Zararları

Yüz yüze eğitimi zararları var mı? Okullara gönderdiğimiz çocuklarımız güvende mi? Milli Eğitim Bakanlığı her ne kadar önlemlerini alıyor olsa da elbette ki yüz yüze eğitimin zararları da bulunuyor.

Yüz yüze eğitimin zararları:

 • Öğretmenlerin Virüs riski altında olması
 • Öğrencilerin virüs riski altında olması
 • Okul hizmetlilerinin virüs riski altında olması
 • Ailelerin risk altında olması

Kısacası okulların açılmasının en büyük zararı virüsün yayılma riski oluyor. Okulda hizmet veren öğretmenden hizmetliye, Okula gelen öğrenciden ailesine kadar birçok kişi risk altına giriyor. Yüz yüze eğitim başladıktan sonra eğitimin virüse etkisi ortaya çıkmış olacak. Peki, zararları olduğu kadar faydası da yok mu?

Yüz Yüze Eğitimin Faydaları

Elbette ki uzaktan eğitim ile yüz yüze eğitimin arasında farklar bulunuyor. Yüz yüze eğitimin öğrenciler için çok daha faydalı oldu aşikar. Peki, bu faydalar neler?

Yüz yüze eğitimin faydaları:

 • Alışılmış eğitim ciddiyeti
 • Yardım kolaylığı
 • Öğretmenler ile sınava hazırlık
 • Eşit eğitim hakları

Uzun bir zamandır eğitimin olmaması öğrenciler üzerinde ciddiyetsizliklere yani düzen problemlerine yol açmış olabilir. Hafta içi erken kalkıp bir tempoya alışmış olan öğrenciler şimdi ise istediği saatte yatıp kalkma rahatlığına alışmış durumda, bu tür etkenler elbette ki öğrencilere olumsuz yansıyor. Okula gidecek öğrenciler bu tempoya yeniden alışacak ve hayatını düzene koyacaktır.

Öğrencilere en büyük faydanın sağlandığı bir diğer nokta ise yardım alabilme kolaylığıdır. Öğrenci çözemediği soruları öğretmenine sorarak kolayca öğrenilir sınav dönemlerinde bu etken öğrenciler için çok önemlidir. Alacağı destek ile sınava hazırlanır. Virüs döneminde öğrencilerin çok kısmı özel eğitimlere aldı, şimdi ise eşit haklar ile özel eğitim alamayan öğrenciler de eğitim imkânına sahip olacak.

Yüz Yüze Eğitim Ne Zaman?

Öğrencilerin okulda güvende olup olmadığı kadar merak edilen bir diğer soru ise yüz yüze eğitim ne zaman başlayacak sorusu olmuştu. Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı yüz yüze eğitim açıklamasında bu konulara da yer verdi. Yüz yüze eğitimin başlayacağı tarih olarak ise 12 Ekim tarihi seçildi. 12. sınıf öğrencileri gibi birçok öğrenci 12 Ekim sabahı eğitime başlayacak. Bu haber kimi kesimlerde yerinde bir seçim olarak algılansa da bazı velilere göre öğrencilerin tehlikeye atıldığı şeklinde yorumlandı.

Öğrenciler Ne Düşünüyor?

Böyle bir dönemde verilerin ne düşündüğü kadar öğrencilerinde ne düşündüğü önemli. Öğrencilerin akıllarına takılan bazı hususlar bulunuyor.

Bu hususlar:

 • Ya evdekilere bulaştırırsam
 • Kışın sınıf havalandırama problemi
 • Hijyen imkanı ne durumda

Elbette ki okula giden her öğrencinin hakkında aynı sorular bulunuyor. Öğrenciler kendilerinden çok evlerindeki ailelerini düşünüyor. Zaten öğrenci kesimi genç olduğu için virüs onları etkilemiyor fakat evlerindeki ailelerini etkiliyor. Bu yüzden onlara da bulaştırmak istemiyorlar.

Henüz okulların açılması çok büyük problemler taşımıyor olsa da ilerleyen günlerde kışın gelmesi ile okul hayatı çok daha zorlaşacak. Yağmur yağdığında pencereyi açamayacak olan öğrenciler kapalı alan içerisinde uzun süre kalacaklar, böyle bir ortamda elbette ki virüs yayılımı olacaktır.

Öğrencilerin Aklına takılan Bir diğer soru ise okullardaki hijyen durumunun ne seviyede olduğu. Bu konuda ise milli eğitim bakanlığımız gerekli önlemleri almak için büyük bir çaba sarf ediyor. Öğrencilerin aklında soru işareti bırakmamaya çalışıyor. Bu kapsamda okullara dezenfektan yerleştirmeyi planlıyor.

Okullarda Kaç Gün Kaç Saat Eğitim Olacak

Hangi okullarda kaç saat ders olacağı çok merak edilen konular arasında yer alıyordu. Bu konuda bakanlık yaptığı açıklamada derslerin 30 dakika olacağını açıkladı. Ayrıca okulların ders saati sayısı da farklılık gösteriyor. Ortaokul öğrencilerine haftada 2 gün 12 saat (6+6), imam hatip ortaokulu öğrencilerine haftada 2 günde 14 saat (7+7), lise son yani 12. Sınıflar ise haftada 2 gün 16 saat(8+8) eğitim görecekler.

MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

MEB’den 12. Sınıflar İçin Yüz Yüze Eğitim Açıklaması

Cumartesi Günü Eğitim Olacak Mı?

Bakanlık yaptığı açıklamada hafta içi yapacağı eğitimleri okulların isteğine göre cumartesi kursları ile destekleyebileceğine de yer verdi. İsteyen okullar cumartesi günü de öğrencilerine kurs imkânı sunabilecek. Bu hakkın tanınması sınav dönemindeki öğrenciler için ekstra destek imkanı demek, bu yüzden onlar için güzel bir etken olduğunu söylemek mümkün. Büyük ihtimalle çoğu okulda cumartesi günleri eğitim verilecek.

Okulların Ekonomik Açıdan Önemi

Okullar yani öğrenciler ülke ekonomisi için çok önemli bir rol oynuyor. Bir öğrenci okula giderken kullandığı servis aracı ile okuldaki kantini ile sürekli bir alışverişi içerisinde oluyor. Bu sebep ile ekonomik açıdan öğrenciler büyük önem taşıyor.

Öğrencilerin okula gitmemesi durumunda çok fazla iş sahibi sıkıntı yaşamıştı, bunlar arasında en bilinenler:

 • Kantinciler
 • Servisçiler
 • Kafeler
 • Yurtlar

Bu yukarıda sayılan meslekler öğrencilerin okula gitmemesi ile büyük zararlar etti. Okullar kapanınca kantinciler hiç gelir elde edemedi. Doğal olarak hem malzemeleri kendi ellerinde kaldı hem de gelir elde edemediler. Okulların açılması kantincilerin bir nebze olsa da içini rahatlatacağı umuluyor. Aynı şekilde servisçiler de çok fazla mağdurluk yaşadı. Okullar kapalı olduğu dolayısı ile öğrenci taşıyamayan servisçiler çok fazla zarar etti.

İlerleyen günlerde okulların açılması onlar içinde çok önemli bir etken olacak. Haftada 2 gün olan okul ve virüs riski dolayısı ile iş yapar mı bilinmez ama yine de bir nebze olsun servisçileri rahatlatacağı kesin. Okul dışında hizmet veren ve öğrencilerin çok uğrak noktalarından olan kafeler öğrencilerin okula gelmemesi ile gelir kaybı yaşıyor. Aynı şekilde yurtlar da öğrenci olmadığı için boş kalıyor

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Normal Çalışmaya Dönen İşverene Prim Desteği Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Yasa Teklifinde İstihdam Maddeleri Bulunuyor1 Temmuzun Başvuru Sınırı Olması PlanlanıyorDüzenlemelerin...