Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 25°C
Parçalı Bulutlu

Memurlar Engelli Raporuyla Nasıl Emekli Olabilir?

Gss
A+
A-
Memurlar Engelli Raporuyla Nasıl Emekli Olabilir?

Memurların engelli raporuyla emekli olması mümkündür. Çeşitli sağlık sorunları olan ve engelli olan birçok kişi erken emeklilik imkanından yararlanabilir. Çoğu memur, memurlar engelli raporuyla nasıl emekli olabilir? Merak eder ve bunun için araştırmalar yapar ya da ilgili makamlara danışırlar. Bir memurun malulen emekli olabilmesi için çalıştığı süreler içerisinde sağlık durumunda herhangi bir sorun yaşaması gerekir.

Engelli Memurlar Erken Emekli Olabilir Mi?

Engelli memurlar erken emekli olma hakkına sahiplerdir. Engelli raporuna göre emeklilik kişiden kişiye değişir. Şöyle ki vatandaşın engel sorunu doğuştan kaynaklı ise ve memurluk yapıyorsa erken emeklilik hakkına sahip olur. Bunun dışında eğer çalışırken kaza geçiren ve bu kaza sonucu engelli kalan memurda malulen emekli olabilir. Memurların engel sebebi le erken emekli olma şartları şöyledir;

 • 2008 yılından önce kamuda çalışan ve en az %40 engelli raporu olan kişilerin emekli olabilmesi için 5400 prim gününü doldurmaları gerekiyordu. Yani buda 15 senelik çalışma sürecine tekabül ediyordu ve 15 sene çalışan engelli memurlar erken emekli olmak hakkına sahip oluyorlardı.
 • Memurlar 2008 sonrası göreve başlama durumunda yine erken emeklilik hakkı bulunuyor ancak bunun için çalışan memurun %40 ve üzeri engelinin olması şartı aranıyor.

Bu durumlarda engelli raporuyla emekli olanlar devletten her ay maaşlarını düzenli olarak çekerler ve hiçbir aksama yaşamazlar.

Engelli Emeklilik İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Engelli emekliliğinden faydalanmak için vatandaşların gerekli şartları sağlamaları gereklidir. Kişinin engelli maaşı alabilmesi için sigorta başlangıç tarihi ve ödenmiş prim gün sayısına dikkat edilir. Bunun yanı sıra engelli maaşı için sağlık raporu ile engel derecesinin yüksekliğine bakılır. Çünkü emekli olmak için engel derecesinin %40 ve üzeri engel teşkil etme şartı aranıyor. Bu duruma göre engel dereceleri şu şekilde sınıflandırılır;

 • Engel düzeyi yüzde 80 ve üzeri olan kişiler 1. Derece,
 • Engel düzeyi yüzde 60 ve yüzde 79 arası olan kişiler 2. Derece,
 • Engel düzeyi yüzde 40 ve yüzde 59 arası olan kişiler 3. Dereceden engelli maaşı almaya hak kazanır.

Bu sınıflandırmanın yapılmasındaki en büyük amaç kişilerin engel durumunun hangi düzeyde olduğunu belirlemektir. Bunun yanı sıra hangi derecede olan kişilerin nerelerde daha uygun şartlarda çalışabileceğini daha rahat anlayabilmek içinde bu sınıflandırma oldukça önemlidir.

Engelli Raporuyla Engellilik

Engelli Raporuyla Engellilik

Engelli Emekli Maaşı Hesaplama Nereden Yapılır?

Engelli emekli maaşları her seneye ait kazanç tutarları ile ayrı ayrı hesaplanır. Yani engelli emekli maaşları kişinin aldığı maaş tutarına göre değişir. Çoğu engelli memur, engelli raporuyla nasıl emekli olurum? Sorusundan sonra en çokta emekli olduktan sonra ne kadar maaş alırım sorusunu hep merak etmiştir. Engelli bir memur emekli aylığını hesaplama işlemini Sosyal Güvenlik Kurulu’nun resmî web sitesinden de yapabilir. Bunun için;

 • Öncelikle https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ sitesine girilir.
 • Bu sayfada kişinin gerekli bilgileri doldurması istenir.
 • Ardından sayfanın altında yer alan sorgula butonuna basarak hesaplama işlemi tamamlanmış olur.

Ancak unutulmamalıdır ki bu hesap değerlerinin yüzde yüz doğruluğu olacak diye bir kural yoktur. Değerler yıl yıl değişiklik gösterdiğinden dolayı kişiler hesaplama yaparken bunu göz ardı etmemelidir.

Engelli Aylığı Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Kişilerin engelli maaşından yararlanabilmesi için belirli şatlar vardır ve kişinin bu şartları sağlaması gerekir. İşte o şartlar;

 • Engel düzeyi yüzde 40 ile yüzde 49 arası olan memurlar 18 sene yani toplam 4500 gün çalışmış olmaları gerekir.
 • Engel düzeyi yüzde 50 ile yüzde 59 arasında olanlar içinde 16 sene yani toplam 4100 gün çalışma şartını yerine getirmesi gerekir.
 • Engel düzeyi yüzde 60 ve üzeri olan kişilerin 15 sene yani toplam 3960 prim günü çalışmış olmaları beklenir.

Görüldüğü üzere engelli kişilerin hepsi için aynı şartlar mevcut olmayıp engelli raporuna göre emeklilik yılları ve maaşları da değişiklik gösteriyor. Burada önemli olan olay kişinin kaçıncı derece engelli olduğudur.

Engelli Memur Emeklilik İçin Gereken Evraklar Neler?

Birçok vatandaşın araştırdığı bir diğer konuda emeklilik için gerekli evrakların neler olduğudur. Kişi emekli olmak istiyorsa bir takım evrak düzenlemeleri yaparak dosyasını tamamlamak zorundadır. İşte o dosyada bulunması gerekli olan belgeler;

 • Kişinin öncelikle emekli olmak istediğini beyan eden tahsis ve talep formu gereklidir.
 • Vukuatlı nüfus kayıt örneği gereklidir.
 • Sigortalı olan kişinin hesap fişinin olması gereklidir.
 • Vatandaşın son altı ay içerisinde çektirdiği iki adet vesikalık fotoğraf olması gereklidir.
 • Emekli aylığı formunun eksiksiz bir şekilde doldurulması gereklidir.
 • Kişinin sigortalılık belgesinin olması gereklidir.

Engelli Maaşı Sorgulama Nereden Yapılır?

Engelli maaşı e-devlet üzerinden sorgulanabilir. Engelli maaşı sorgulanması için;

 • Kişinin öncelikle turkiye.gov.tr adresine girmesi gerekiyor. Ardından TC kimlik numarası ve e-devlet şifresi ile sisteme giriş yapabilir. Burada e-devlet şifresinin olması oldukça önemlidir. Günümüzde hemen hemen herkesin bir e-devlet şifresi vardır. Eğer yoksa da PTT’ye giderek TC kimliği ile rahat bir şekilde alınabilir. Şifre alma ücreti 2 TL’dir. Sistem üzerine giriş yapıldıktan sonra arama motoruna Engelli maaşı yazmak yeterli olacaktır. Bu sistem üzerinden engelli maaşını sorgulamak oldukça kolaydır. Aynı zamanda memurların engelli raporuyla emekli olma isteği de bu sayfa üzerinden yapılır.

Engelli Maaşı Almak için Başvuru Nasıl Yapılır?

Engelli maaşı almak isteyen kişilerin öncelikle yapmaları gereken şey Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmaktır. Bunun dışında da;

 • Kişi bütün belgelerini eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra il ya da ilçede bulunan Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuruda bulunmalıdır.
 • Başvuru yapan engelli memur buradan ‘’ Başvuru Alındı Belgesi’’ni almayı unutmamalıdır. Bu belge oldukça önemli bir belge olması nedeniyle kesinlikle kaybedilmemelidir. Kaybedildiği taktirde kişi baya sıkıntı yaşayabilir.
 • Başvurunun sonuçlanması için yaklaşık bir ayın geçmesi gerekir. Bu süreçte kişiye düşen sabırlı bir şekilde beklemektir.
 • Uygun şartları sağladığı tespit edilen kişilerin engelli maaşı bütün bu süreçler tamamlandıktan sonra bağlanır.
Memurlar Engelli Raporuyla Nasıl Emekli Olabilir?

Memurlar Engelli Raporuyla Nasıl Emekli Olabilir?

Engelli Maaşı Almak İçin Gerekli Başvuru Koşulları Nelerdir?

Kişi engelli maaşından yararlanmak istiyorsa gerekli başvuru şartlarını da sağlamalıdır. Bunu için kişiler devlet hastanelerinden sağlık raporu almaya gitmeli ve yüzde kaç engelli olduğunu öğrenmelidir. Kişilerin engelli maaşı alabilmeleri için bazı şartları yerine getirmeleri gerekir. İşte o şartlar;

 • Kişi engelli maaşı almak istiyorsa bakmakla yükümlü olduğu birilerinin olmaması gerekir.
 • Kişinin Sosyal Güvenlik Kurumlarından verilen desteklerden faydalanmıyor olması gerekir.
 • Kişi engelli maaşı almak istiyorsa kimseden nafaka alıyor olmaması gerekir.
 • Engelli maaşı almak isteyenler engelli raporunu sadece devlet hastanelerinden almalılardır. Özel hastanelerden alınan raporların bu maaşı almak isteyenler için hiçbir geçerliliği yoktur. En önemlisi bu rapor sağlık heyeti tarafından mutlaka onaylanmalıdır. Onaylı olmayan raporlar kesinlikle işleme alınmaz.

Engelli Sağlık Raporu Fiyatı Nedir?

Engelli sağlık raporunun devlet hastanelerinde hiçbir ücreti yoktur ayrıca resmî kurumlarda sadece devlet hastanelerinde alınan raporlar geçerlidir.

Kimler Engelli Sağlık Raporu Alabilir?

Engelli sağlık raporu almak için kişilerin gerekli şartları karşılıyor olması gerekir. Engelli sağlık raporu alan kişiler belgelerini eksiksiz bir şekilde teslim etmelidir. Sağlık kurul raporları kopyalı olarak alınmalıdır. Kopyalı alınan sağlık raporları aslı gibidir kaşeli olduğu taktirde resmî belge niteliği taşır. Memurların engelli raporuyla emeklilik şartını belgelerin eksiksiz tamamlanmasıyla sağlanacağı ve maaşın hemen bağlanacağı da unutulmamalıdır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası
Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası Nedir?Sigortası Olmayanlara Genel Sağlık Sigortası...