Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Normal Çalışmaya Dönen İşverene Prim Desteği Nasıl Alınır?
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Normal Çalışmaya Dönen İşverene Prim Desteği Nasıl Alınır?

A+
A-
Normal Çalışmaya Dönen İşverene Prim Desteği Nasıl Alınır?

Korona virüs nedeniyle yaşanan ekonomik daralmanın etkilerini azaltmak adına atılan adımların başında ekonomi paketleri yer alıyor. Mini istihdam paketleri şeklinde hazırlanan son çalışma ile birlikte normal çalışmaya dönen işverene prim desteği verilmesinin yolu açılıyor. Pandemi döneminde çalışma şartları zorlaşan ve işçilerin çıkarılmasının önüne geçen paketin devamı şeklinde hazırlanan yasa teklifinde dikkat çeken istihdam maddeleri de bulunuyor. Ak Parti tarafından içerikleri oluşturulan teklifle alakalı işveren açısından da önemli prim destekleri ön plana çıkıyor.

Yasa Teklifinde İstihdam Maddeleri Bulunuyor

TBMM’ne değerlendirmesi için sunulan paketle alakalı olarak istihdam ve işverenin korunması üzerinden yol alınıyor. Prim desteği verilmesine ek olarak işçi çıkarmanın 1 sene daha yasaklanması sağlanıyor.

1 Temmuz tarihini baz alarak yapılan düzenlemelerde kısa çalışma ödeneği başvurusu yapanların başvurularına göre prim desteği sağlanması amaçlanıyor. Kısa çalışma başvurularının ardından pandemi süreci sonunda normal çalışmaya geçen işverenlerin 3 ay süreyi kapsayacak şekilde asgari ücretle hesaplanarak prim desteği almasının yolu açılıyor. Bu desteklerin ise şu şekilde olması planlanıyor:

 • İşverene sigorta prim desteği olan 456 lira civarındaki işveren SGK payının da kapsamda yer alması bekleniyor.
 • 412 lira olan SGK işçi payında da devlet desteği olması adına düzenlemeler sunuluyor.

Bu iki zorunlu ödemenin işveren ve işçi açısından maliyet oluşturmasını engellemek adına adım atılmış oluyor. İstihdam ve ücretsiz izin konusunda da içerikler bulunuyor.

1 Temmuzun Başvuru Sınırı Olması Planlanıyor

Pandemi süreci ile başlayan ve 1 temmuz tarihine kadar uzayan süreçte kısa çalışma ödeneği almak için başvuranların talepleri değerlendirmeye alınıyor. Bahsedilen destek tutarının ise İşsizlik Sigorta Fonu tarafından finanse edilmesi üzerinde çalışılıyor. Çalışanlarını ücretsiz izin kullandırmak zorunda bırakan işyerleri de talep etmeleri halinde aynı şekilde teşvik alabiliyorlar.

Düzenlemelerin Cumhurbaşkanı Tarafından Değiştirilmesi

Bahsedilen düzenlemeleri içeren paketin kabul edilmesi halinde desteğin süresi ile alakalı cumhurbaşkanının da onayının alınması ön görülüyor. 3 aylık süre ile geçerli olacak olan desteğin sektörlere göre dağılımının da olması planlanıyor. Cumhurbaşkanı gerekli gördüğünde 3 ay olan süreyi 6 aya çıkarabiliyor. Düzenleme maddelerinin kabul edilmesi için TBMM’den geçmesi gerekiyor.  1 Temmuz tarihinden sonra başvuru yapmak isteyenlerin de destekten faydalanması için ek kolaylıklar yer alıyor.

Başvurulara göre yapılacak olan değerlendirmeler sonucunda cumhurbaşkanının süre uzatmaları da göz önünde alınarak değerlendirmeler yapılıyor. Ekonomik açıdan rahatlama olmasını sağlamak adına onaya sunulması beklenen paketin işveren ve işçi destekleri kısmı büyük bir merakla bekleniyor.

Normal Çalışmaya Dönen İşverene Prim Desteği Nasıl Alınır?

Normal Çalışmaya Dönen İşverene Prim Desteği Nasıl Alınır?

Sektörel Bazlı Prim Desteği Fikri Görüşülüyor

Kısa çalışma döneminde yer alan bu kolaylaştırıcı maddelerin hükümet tarafından sektöre göre düzenlenmesi de yer alan bir başka konu olarak göze çarpıyor. Normalleşmeye geçen işverene prim desteği ile alakalı sektörel uzatmaların da yine cumhurbaşkanı yetkisine bırakılması düşünülüyor.

Bununla alakalı ise ortaya çıkan sonuç iyileşen sektörlerin daha az teşvik alması oluyor. Normalleşme sürecinde işini hala eski düzenine getirememiş ve maddi konuda destek alması gereken sektörler bulunuyor. Bunlara karşılık normalleşmesi kısa süren sektörler olduğu da biliniyor. Her iki sektöre de aynı sürede teşvik verilmesi yerine sıkıntı yaşayan sektöre yapılacak desteği daha uzun olması bekleniyor.

İşten çıkarma için de aynı şekilde farklı bir düzenleme daha yapılması için çalışmalar bulunuyor. İşyerinin kapanmasına karar veren işveren işçi çıkarmakta herhangi bir engelle karşılaşmayacak gibi duruyor. Ek olarak yeni düzenleme işçiyle yapılan sözleşme süresinin dolması veya işin bitmesi gibi nedenleri de işten çıkarma yasağı dışında değerlendiriyor.

İşten Çıkarma Yasağının Uzatılmasının Son Süresi

İşten çıkarma yasağının tamamen kaldırılması ise düzenlemede yer almıyor. Ek maddeler ve düzenlemeler ile şartlara bağlanan durumun yine cumhurbaşkanı inisiyatifine bırakılması için çalışmalar yapılıyor. Bunlar:

 • En fazla 3 aylık süreler ile yeniden uzatılıyor.
 • Son süreden sonra uzatma işlemi için izin verilmiyor.
 • 30 Haziran 2021 tarihinden sonrası için uzatma imkanı bulunmuyor.

Yani teşvik ve işten çıkarma konusundaki desteğin son olarak bu tarihe kadar uzatılmasına izin veriliyor.

Erteleme ve Kapsadığı Firmaların Şartları

Paket içerisinde yer alan ve işverenin destek kadar ilgisini çeken bir başka konu da erteleme oldu. İşveren prim desteği şartları hakkında yapılan değerlendirmeye göre ertelemenin de bazı kuralları açıklanıyor:

 • 50’den daha az olmayacak şekilde çalışanı olan firmaların iş sağlığı ve güvenliği uzmanı istihdam etmesi konusunda var olan yasanın esnetilmesi ayarlanıyor.
 • Bu yükümlülükten talep eden işyeri ve işveren 3 buçuk yıl süre ile muaf olabiliyor.

Yine 1 temmuz tarihi ile geçerli olması beklenen muafiyet için son tarih 2024 yılının başı olarak belirtiliyor. İş sağlığı ve güvenliği uzmanı bulundurma konusunda mecburiyeti olanların ve 50’den fazla elemanı olanların ise bu yasadan yararlanması mümkün olmuyor. Esnetmenin daha ziyade küçük işletmelerin yükümlülüğünü azaltması hedefleniyor.

Soma Faciasına Ayrı Bir Yer Veriliyor

Teklifte uzun zamandır gündemde olan Soma mağdurlarına da yer ayrıldı. Kazanın gerçekleştiği zaman olan 13 mayıs 2014 tarihinden sonra işten çıkarmalar olduğu için bu konuda da bir düzenleme yapılıyor.

Bu tarihten sonra Işıklar, Geventepe ve Atabacası olarak adlandırılan ocaklarda işten çıkarılan kişilerin tazminatlarını devlet üstleniyor. Kabul edilmesi halinde bu işçilerin almaları kesinleşen tazminatlarının kamu tarafından ödenmesi kesinleşiyor. Kıdem ve hala alınmayan diğer tazminatların ödenmesi için net tarih yer almıyor.

Normal Çalışmaya Dönen İşverene Prim Desteği

Normal Çalışmaya Dönen İşverene Prim Desteği

Soma Tazminatlarının Ödenmesine Devlet Desteği Fikri

Soma’daki kazanın sonrasında işten çıkarılanların alması gereken tazminat kamuya aktarılırken kurum olarak ödemeleri yapması planlanan yer de belirtiliyor. Türkiye Kömür İşletmeleri aracılığı ile ödemelerin tamamlanması isteniyor. Düzenlemenin başvuruya göre yapılacak olan işlemlerle değerlendirilmesi bekleniyor.

İşverene Prim Desteğinin Yankıları Sektörlerde Olumlu Hava Oluşturuyor

2020 yılından beklenen büyüme ve istenen verimin henüz alınmamış olması işverenleri zora sokmaya devam ederken işveren prim desteği 2020 yılından kalan günlerinde daha iyi sonuçların alınmasını sağlamak adına yapılıyor. Sektörlere göre uzatılması ve bunun kısa bir süre için geçerli olmaması da bir başka olumlu yön olarak dikkat çekiyor. Sektör bazlı olması olasılığı esnafın paketten beklentisinin artmasına neden oluyor.

Paketin Özet Başlıkları

Mini destek paketi olarak aktarılan bu düzenlemelerin kafa karıştırmaya neden olmaması adına özet başlıkları şu şekilde oluşturuluyor:

 • Normalleşme sürecinde işveren 3 ay süre ile prim desteği alacaktır.
 • 1 Temmuz tarihine kadar olan kısa çalışma ödeneği başvuruları baz alınacaktır.
 • Kapsanan primler SGK’nın işveren ve işçi paylarıdır.
 • Ödemeler İşsizlik Fonu tarafından karşılanıyor.
 • 3.5 yıl süreyle işçi sağlığı ve güvenliği uzmanı muafiyeti yer alıyor.
 • Bu muafiyetten 50 çalışandan az elemanı olanlar yararlanıyor.
 • Soma madenlerinde alacağı olanların haklarına sahip çıkılıyor.
 • Türkiye Kömür İşletmeleri tarafından tazminatlar ödeniyor.
 • Cumhurbaşkanı sektörel bazda gerekli görünce destek uzatması yapabiliyor.

Paket içerikleri bu başlıklar ile özetlenebilir. Düzenlemenin TBMM tarafından kabul oyu alması ve resmi gazetede yayınlanması sonrasında hemen yürürlüğe girmesi bekleniyor. Bu sayede hem işveren hem de işçi için masraflar ve istihdam açısından rahatlama sağlanıyor.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

KPSS ÖABT Alanı Sınavı Nedir? Kimler Bu Sınava Girebilir?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.ÖABT Sınav Süresi HakkındaKPSS ÖABT Sınavının Uygulandığı BranşlarÖABT Sınavı Hangi...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652