Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Öğrenci Yetim Maaşı Şartları Nelerdir? - Yetim Maaşı
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Öğrenci Yetim Maaşı Şartları Nelerdir?

Gss
A+
A-
Öğrenci Yetim Maaşı Şartları Nelerdir?

Devlet yetim kalan öğrencilerin eğitim hayatlarına devam edebilmeleri için belirli koşullar altında maaş bağlamaktadır. Yetimlere verilen bu maaşın kanunen tanımı “Ölüm Aylığı” şeklindedir. Sigortalı olarak çalışan veya emekliliği hak etmiş olan birinin geride kalan eş ve çocuklarına bu aylık belirli oranlarda bağlanmaktadır. Öğrenci veya yetim maaşı bağlanması için gereken şartlar şöyledir;

 • Sigortalının en az 5 yıl prim ödemiş olması,
 • Geride kalan çocukların evli olmaması,
 • Okumayan erkek çocukların 20 yaşını geçmemesi,
 • Üniversite okuyan erkek çocukların 25 yaşını geçmemesi,
 • Ailenin aylık gelirinin düşük olması,
 • Kız çocukların yaş sınırına bakılmaksızın evli olmaları

Bu şartların sağlanması durumunda vefat eden sigortalının eşi ve çocuklarının başvurusu üzerine yetim aylığı bağlanmaktadır.

Öğrenci Yetim Aylığı Başvurusu Nereye Yapılır?

Devlet sigortalı olarak çalışan ve vefat edenlerin geride kalan dul eşlerine ve çocuklarına gereken yardımın yapılması görevini Sosyal Güvenlik Kurumu’na vermiştir. Sigortalının vefatından sonra yetim maaşı başvurusu evrakları tamamlanarak SGK’ya bu evraklar teslim edilmektedir.

Yetim maaşı başvurusu geride kalan eş veya reşit olan çocuklar tarafından yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan başvuru evrakları incelenerek uygun görülmesi durumunda vefat tarihinden itibaren yetim aylığı ödemesi yapılmaktadır.

Öğrenci Yetim Aylığı Başvurusu İçin Gereken Evraklar

Yetim maaşı başvurusu evrakları kanunla belirlenmiştir. Kanuna göre vefat eden sigortalının geride kalan eş ve çocukları tarafından yetim maaşı başvurusu sırasında bulunması gereken evraklar şöyledir;

 • Yetim aylığı talebinde bulunanların kimliği
 • Başvuru dilekçesi
 • Okuyan çocuklar için öğrenci belgesi
 • Vefat eden sigortalının ölüm belgesi
 • İkamet kayıt belgeleri
 • Hanede bulunanlar adına kayıtlı gayrimenkul belgeleri
 • Aylık gelirleri gösterir belge
 • Başvuru yapanın son 6 ay içerisinde çekilmiş olan 3 adet vesikalık fotoğrafı

Bu belgeleri temin ederek kuruma başvuran sigortalının yakınlarına belirli oranlarda yetim maaşı bağlanmaktadır.

Yetim Maaşı Bağlanma Oranları

Vefat eden sigortalının geride bıraktığı eş ve çocukları için yetim aylığının limit dağılımları kanunla belirlenmiştir. Yapılan kanuni düzenlemelerle vefat eden sigortalının geride kalan aile fertleri için belirlenen maaş oranları şu şekildedir;

 • Resmi nikâhlı eşe maaşın %50’si
 • Sigortalının çocuğu yok ise resmi nikâhlı eşine maaşının %75’i
 • Çocuklara sigortalının maaşının %25’i

Oranlarında maaş bağlanmaktadır. Kanunda vefat eden sigortalının resmi nikahlı eşine 2 ve çocuklara 1 pay olacak şekilde düzenleme yapılmıştır.

Vefat eden sigortalının aldığı veya hesaplanarak alması gerektiği maaş dikkate alınarak, yetim aylığı maaşı tutarlarının toplamı bu aylığın %90’ını geçmeyecek şekilde hesaplanmaktadır.

Öğrenci Yetim Maaşı Şartları Nelerdir?

Öğrenci Yetim Maaşı Şartları Nelerdir?

Yetim Aylığı Hakkını Sona Erdiren Haller

Kanun yetim maaşı kullanmanın şartları konusuna detaylı bir şekilde açıklama getirmiştir. Buna göre yetim maaşı ödemeleri alan veya başvurusu kabul edilmeyenler şöyledir;

 • Geride kalan eşin resmi nikâhlı olmaması
 • Kız çocukların evlenmesi
 • Okuyor dahi olsa erkek çocukların 25 yaşını doldurması
 • Okumayan erkek çocukların 20 yaşını doldurması
 • Geride kalan eşin yeniden evlenmesi
 • Hane gelirinin artması
 • Geride kalan eşin gayri resmi birliktelik yaşamasının tespiti
 • Erkek çocuklarının belirtilen yaşlara bakılmaksızın sigortalı işe başlaması

Yetim aylığı alırken bu durumların ortaya çıkması ve olayın Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirilmemesi suçtur. Bu durumların tespit edilmesi durumunda ödenen aylıklar geriye dönük yasal faiziyle birlikte tahsil edilmektedir.

Yetim Aylığı Başvurusu Nasıl Sorgulanır?

Yetim maaşı başvuru sorgulaması için uygulanabilecek birkaç yöntem bulunmaktadır. Yetim maaşı başvurusu nasıl yapılır araştırmasını yaparak gerekli evraklar ile kuruma başvuranlar evraklarının akıbetini E-Devlet uygulaması üzerinden sorgulayabilir. İkinci yol Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait birimlere ulaşarak sorgulamaktır.

Yetim maaşı başvurusunu sorgulamak için başvurulacak diğer bir yöntem de Sosyal Güvenlik Kurumu’na ait sgk.go.tr resmi internet sayfasından sorgulama yapmaktır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte resmi kurumlarda birçok bilgiye internet üzerinden ulaşımın yolu açılmıştır. Bu sebeple yetim aylığı başvurusu yanlar da bulundukları yerlerden evrakları hakkında detaylı bilgilere ulaşabilmektedir.

Yetim Aylığı Bağlanmasında Çocukların Hakları

Yetim aylığının bağlanmasında çocuklar için özel düzenlemeler yapılmıştır. Erkek ve kız çocuklarının yetim aylığı almalarında bazı hususlar ön plana çıkmaktadır. Erkek çocuklarda yaş sınırlaması getirilirken, kız çocuklarında yetim aylığının devam etmesi için gereken tek koşul evli olmamalarıdır.

Erkek çocukların okumaması durumunda sigortalı işe başlamaları veya 20 yaşından gün almaları durumunda aldıkları yetim aylığı kesilmektedir. Eğitim hayatı devam eden erkek çocukları ise 25 yaşına kadar yetim aylığı hakkı devam etmektedir. Çocuklara bağlanan yetim aylığı tutarı sigortalının maaşının %25’i ile sınırlandırılmıştır.

Çocuk sayısının artması oranda değişiklik oluşturmaz fakat alınacak aylığın tutarını düşürmektedir. Vefat eden sigortalıların kız çocukların tanının özel haklardan birisi de kız çocuklarının boşanması durumunda tekrar yetim aylığı hakkını kazanmasıdır. Boşanan kız çocuklarının durumu belgelendirerek tekrar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurması gerekmektedir.

Yetim Maaşı Ödemesi Nasıl Yapılır?

Sosyal Güvenlik Kurumu’na yapılan yetim aylığı başvurusunun onaylanmasından sonra başvuru tarihi itibariyle hesaplanan yetim maaşı ödemeleri ilgilerin belirttiği kanallarla ödenmektedir. Yetim maaşı ilgililerin banka hesap numaralarına yapılabilmektedir. Bankalarda hesabı bulunmayan yetim maaşları PTT aracılığı ile ilgililere ulaştırılmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu karmaşalara mahal vermemek adına yetim maaşı bağlananların ilk maaşlarını PTT kanalıyla yapmaktadır. Bundan sonraki ödemelerde yetim aylığının şahsi hesaplar üzerinden yapılması sağlanmaktadır.

PTT kanalıyla yetim aylığı almak isteyenler her ay kimlik belgeleriyle giderek maaşlarını alabilmektedir. Reşit olmayan çocuklar için bağlanan yetim aylıkları çocukların geride kalan vasisi kanalıyla ödenmektedir.

Yetim Maaşı

Yetim Maaşı

Yetim Aylığı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yetim aylığı hesaplamasında temel olarak iki husus dikkate alınmaktadır. Bu hususlar eş ve çocuklardır. Sigortalının vefatı sonrasında maaşının %50’si eşine ve %25’de çocuklarına bağlanmaktadır. Bir sigortalının maaşı 2.000,00 TL olması durumunda yetim aylığı hesaplaması şu şekilde yapılmaktadır.

Sigortalının geride kalan eşine %50 (2.000 x 0,50) 1.000,00 TL maaş bağlanmaktadır. Sigortalının çocuğu bulunmaması halinde eşine %75 oranında (2.000 x 0,75) 1.500,00 TL’ye çıkmaktadır. Çocuklara bağlanabilecek maaş ise %25 (2.000 x 0,25) 500,00 TL ile sınırlandırılmaktadır.

İkinci bir çocuk olması durumunda her birine %25’lik tutarın yarısı olan (500 / 2) 250,00’şer TL maaş bağlanmaktadır. Tüm olasılıklar dikkate alınarak bağlanan aylık tutarları vefat eden sigortalının maaşının %90’ını (2.000 x 0,90) yani 1.800,00 TL’yi geçemez. Vefat eden sigortalının çocuklarına bağlanan aylığı yetim aylığı denilirken, sigortalının eşine bağlanan aylığı dul aylığı denilmektedir.

Yetim Aylığı Alanların Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Vefat eden sigortalının geride bıraktığı eş ve çocuklarına devlet maaş bağlayarak mağduriyetlerini gidermektedir. Ancak yetim aylığı almaya hak kazananların da dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır.

Vefat eden sigortalının geride kalan ve yetim aylığı bağlanan eşin evlenmesi durumunda bunu hemen Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmesi gerekir. Geride kalan eşin yeni evliliğini bildirmeden maaş almaya devam etmesi evlilik tarihi itibariyle ödenen aylığın yasal faiziyle geri alınmasına sebep olmaktadır.

Bununla birlikte eş ve kız çocuklarının evlilik dışında başka biriyle birlikte yaşamasının tespit edilmesi halinde ödenen aylıklar yeni yasal faiziyle birlikte geri alınmaktadır. Eş veya çocukların sigortalı işe başlamaları durumunu Kurum’a bildirmeleri önemlidir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

GSS Borç Ödeme Nasıl Sorgulanır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.GSS Nedir?GSS Borçları Ne Gibi Durumlarda Oluşur?E-Devlet ile GSS Borç...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652