Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Öğrenciler YKS Sınavına Maskeyle mi Girecek? - YKS Sınavı
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Öğrenciler YKS Sınavına Maskeyle mi Girecek?

A+
A-
Öğrenciler YKS Sınavına Maskeyle mi Girecek?

Her yıl düzenli olarak belli tarihlerde yapılan sınavlar, bu yıl kovid-19 nedeniyle belli koşullarda gerçekleşiyor. Üniversite eğitimi almak isteyen pek çok kişi 2 aşamalı olarak gerçekleşen alan oturumlarına katılarak istedikleri alanda akademik eğitim almaya çalışıyor. Bu yıl yapılan sınavlarda, tüm dünyada etkili olan virüs öğrencileri, velileri ve sınava girmek isteyen daha birçok kişiyi haklı olarak tedirgin ediyor. Peki, Öğrenciler YKS Sınavına Maskeyle mi Girecek?

Ülkemiz ve dünyanın pek çok ülkesinde insanları tedirgin eden bu pandemi durumu, doğal olarak sınav sistemini ve sınavların yapılış şeklini de etkileyen bir durum hâline geldi. Ancak ülkemizde sınavların güvenli bir şekilde yapılacağı gerekli kurum ve kuruluşlar tarafından ifade ediliyor. Pandemi sürecine uygun bir şekilde yapılacak olan sınav oturumlarında bu dönemde herkes tarafından kullanımı zorunlu olan temizlik ve koruma ürünleri kullanılıyor.

Üniversite Sınavı Nedir?

Üniversiteeğitimi almak isteyen pek çok kişinin girmekle yükümlü olduğu sınavlara üniversite sınavı deniliyor. Bu sınavlara öğrenciler arasında kısaca yks sınavı deniliyor. Pek çok öğrenci istediği üniversitede istediği alanda eğitim alabilmek için bu sınavlarda başarılı olmaya gayret ediyor.

Günümüzde yapılan üniversite sınavları, 2 aşamadan oluştuğu için önlisans ve lisans puan türleri ve sıralamalar bu sınavlar doğrultusunda ortaya çıkarılıyor. Daha sonrasında üniversite eğitimi almak isteyen kişiler tercihleri doğrultusunda yerleşerek akademik alanda eğitim almaya hak kazanıyor.

Öğrenciler YKS Sınavına Maskeyle mi Girecek?

Öğrenciler YKS Sınavına Maskeyle mi Girecek?

Pandemi Sürecinde Üniversite Sınavları

Pek çok öğrenci ve velinin merak ettiği bir soru olan öğrenciler yks sınavına maskeyle mi girecek? sorusu haklı olarak bu zorlu süreçte herkesi tedirgin ediyor. Daha önce dünyada yaşanmamış olan bu pandemi süreci, bilinmeyen ve korkutucu bir durum olduğu için daha dikkatli ve temkinli davranılması gerekiyor.

Pandemi sürecinde oluşturulan grafikler, üniversite sınavı ile ilgili yapılacak ya da yapılması gereken şeylerin neler olduğunu gözler önüne seriyor. Üniversite sınavını maskeyle girme kısmında ise okul bahçelerinde ve sınıflarda sınav başlamadan önceki süreçte maske takılması zorunlu olacak.

Ancak sınav başlarken bitimine kadar olan süreçte maske ile sınava devam etmek istemeyen öğrenciler, maskelerini çıkararak soru çözebilirler. Bu durum tüm gözetmenlere ve öğrencilere bakanlık ve ilgili kurumlar tarafından bildirildiği için herhangi bir sorun çıkmaması öngörülüyor. Bu yüzden sınavınızı maskeniz takılı olmadan rahat bir şekilde yapabilirsiniz.

Pandemi Sürecinde Üniversite Sınavları Önlemleri

Tüm dünyanin içerisinde bulunduğu ve doğrudan insanları ölüm ile tehdit eden bulaşıcı özelliği oldukça fazla olan bu virüs, sınavların yapılış şeklini de doğrudan etkiliyor. Bu dönemde ilk okul orta okul, lise ve bazı üniversiteler uzaktan ve online eğitim ile eğitim verdiler. Ancak lise ve üniversiteye giriş sınavları her yıl olduğu gibi belli saat aralıklarında yapılmaya devam ediliyor. Üniversite sınavı için alınan önlemlerden bazıları şu şekildedir:

 • Maske kullanımı
 • Dezenfektan verilmesi
 • Kolonya verilmesi
 • Siperlik kullanımı

Bu gibi malzemeler pandemi sürecine uygun olarak vaka oranlarını azaltmak ve sınava girecek kişilerin güvenliğini sağlamak adına yapılıyor. Bu sayede tüm Dünyayı tehdit eden bulaşıcı özelliği fazla olan virüs, alınan önlemler doğrultusunda sınavlar gerçekleştiriliyor.

Üniversite Sınavına Girerken Gerekli Belgeler

Her yıl yapılan sınavlarda belli belgelerin aday olan kişiler tarafından sınava getirilmesi gerektiği osym tarafından yayımlanan sınav giriş işlemlerinin bulunduğu kılavuzda detaylı bir şekilde yer alıyor. Ancak bu yıl oldukça önemli ve farklı olduğu için pandemi sürecine bağlı olarak ekstra ürünlerin getirilmesine izin veriliyor. Sınav için yanınızda getirmeniz gereken belgeler şu şekildedir:

 • Sınav giriş belgesi çıktısı
 • Kimlik kartı
 • Fotoğraflı nüfus cüzdanı

Bu gibi belgeleri sınava girmeden önce ve sınav anında yanınızda bulundurmanız sınava girebilmeniz açısından çok önemlidir. Eğer bu belgelerden birini ya da birkaçını sınav anında yanınızda bulundurmamanız durumunda sınava alınmayabilirsiniz.

Sınav Anında Yanınızda Bulundurmanız Gereken Şeyler

Üniversite sınavında, sınavınızın yapılacağı salona giriş yaptığınız andan itibaren sadece birkaç belgenin yanınızda olmasına izin verilir. Bu belgelerin dışında ambalajı sokulmuş pet şişe içerisinde suyu da sınavda yanınızda bulundurabilirsiniz. Ancak pandemi dönemine özel ve uygun olarak yanınızda belli başlı birkaç şeyi de bulundurmanız mümkündür. Bu şeylerden bazıları şunlardır:

 • Maske
 • Siperlik
 • Dezenfektan
 • Kolonya

Gibi koruyucu ve temizlik malzemelerini yanınızda getirebilirsiniz. Aynı zamanda maske takma konusunda kişinin isteğine bağlı olduğu için sınav binasına girişte maske görevliler tarafından sizlere verilecektir.

Üniversite Sınavı Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Üniversiteye girip istediği bölümde eğitim alıp akademik anlamda yetkin bir şekilde kariyer basamaklarını çıkmak isteyen kişiler, üniversite sınavı döneminde pek çok açıdan hazırlıklı olmalıdır. Özellikle böyle bir virüsün tüm dünyayı kontrol altına aldığı ve kolay bulaşıcı özelliği yüzünden sınav dönemleri oldukça stresli olabiliyor. Sınav öncesinde ve sınav anında dikkat etmeniz gereken şeylerden bazıları şu şekildedir:

 • Uyku düzeni
 • Bol su tüketimi
 • Sağlıklı ve dengeli beslenme
 • El temizliği
 • Kişisel bakım
 • Doğal ürünlerden destek almak

Bu maddelerde yer alan şeyleri düzenli bir şekilde yaptığınız takdirde bu pandemi sürecini ve aynı zamanda sınav sürecini en az hasarla atlatmanız oldukça mümkün bir şeydir. Ayrıca sınav anında stres olmamaya özen göstermelisiniz.

Pandemi Sürecinde Üniversite Sınavları

Aslında bu virüs henüz yeni ülkemizde görüldüğü günlerde sınav tarihi yaklaşık 1 ay ileri bir tarihe ertelenmişti. Ancak günümüz dikkate alındığında sınavın eski tarihine yakın bir tarihte yapılması gerekli kurum ve kuruluşlar tarafından kesinleştirdi.

Zaten sınav stresi içerisinde olan pek çok üniversite öğrencisi adayı bu durumu kabullenmekte zorlansa da önlemler doğrultusunda sınavlara girmek için çalışmalarına devam ediyor.

Sınavda dezenfekte edici ve koruyucu ürünlere izin verilmesi bu durumu bir nebze de olsa daha iyi ve anlaşılır bir hâle getirdi. Bu stresli süreçte tüm öğrencilere sağlıklı bir sınav oluşturulacağı ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından ifade ediliyor.

YKS Sınavına Maskeyle mi Girecek?

YKS Sınavına Maskeyle mi Girecek?

Sınav Anında Maske Takmak

Bu süreçte maskenin virüs bulaşma ihtimalini en iyi önleyen şey olduğu pek çok uzman ve bilirkişi tarafından ifade ediliyor. Ancak üniversite sınavı gibi zor bir süreçte maske takmak pek çok kişinin konsantrasyonunu bozacağı ve sınavı olumsuz etkileyeceği için sınav anında takılması hususu ilgili kurumlar tarafından adayın kendisine bırakılmıştır.

Sınavda Nasıl Dezenfekte Yapabilirsiniz?

Dünyayı büyük bir tehdit altına alan ve bulaşıcı özelliği oldukça fazla olan bu virüsten korunmanın en iyi ve en etkili yolu olarak el temizliği ifade ediliyor. Ancak sınav anında bir kişinin devamlı olarak elini su ve sabun ile dezenfekte etmesi ne yazık ki mümkün değildir.

Bu nedenle sınavda kalem, silgi ve kalemtraş gibi ürünlerle birlikte dezenfektan ve maske de adaylara veriliyor. Bu sayede sınav esnasında ellerinizi gayet güzel bir şekilde dezenfekte etmeniz mümkündür.

Ayrıca eğer isterseniz sınava giderken yanında küçük bir şişe kolonya veya dezenfekte edici bir üründe bulundurmanıza izin veriliyor. Bu şekilde istediğiniz aralıklarla ellerinizi yanınızda bulunan ürünlerle dezenfekte ederek güvenli bir şekilde sınavınızı gerçekleştirebilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar ve Şartları
Gelir Belgesiz Kredi Veren Bankalar ve Şartları
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Gelirsiz Kredi Veren Bankalar Hangileridir?Odeabank Gelir Belgesiz KrediGaranti Bankası Gelirsiz...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652