Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 26°C
Mevzi Sağanak

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

A+
A-
Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Eğitim ve öğretim masrafları, ailelerin bütçelerini ciddi ölçüde etkiler. Eğitim harcamaları içi milyonlarca insan desteğe ihtiyaç duymaktadır. Çocuk okutmanın hiç kolay olmadığı gerçeğinden yola çıkılarak öğrencilere para yardımı yapılmaktadır. Devlet, çocuklarını okutmakta zorluk çeken ve masraflarla baş edemeyen aileler için eğitim ve öğretim desteği sağlamaktadır.

Öğrenci para yardımı sistemli olarak işler. Gerçekten zorluk içinde olan, eğitim ve öğretim alanında birçok problemle karşı karşıya kalan insanların faydalanmasını sağlayan bir sistemdir. Elbette, her yardım paketinde olduğu gibi bu destek paketi içinde kötü niyetli başvurular yapılabilmektedir.

Daha açık bir ifade ile insanlar maddi zorluk çekmemelerine karşın bu destekten yararlanmak için başvuruda bulunabilmektedir. Tüm bu olumsuzlukların önüne geçilmesi için gerekli değerlendirmeler ve araştırmalar yapılmaktadır. Bunun yanı sıra; denetimler de bu olumsuz durumun önüne geçilmesinde önemli bir yere sahiptir.

Öğrencilere Para Yardımı Nedir?

Devlet tarafından yapılan SED adı verilen bir para yardımıdır. Eğitim ve öğretim gören öğrencilere özel olarak sağlanan bir devlet desteğidir. Öğrencilere para yardımı her yıl yeniden belirlenen oranlarda yapılır. Aynı zamanda bu yardım her düzeyde eğitim alan öğrencilere yapılmaktadır. 2020 yılı içinde yapılacak bu yardım için oranlar belirlenmiştir. Öğrencileri velileri bu para yardımı için başvuruda bulunabilirler.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Öğrenci Yardım Parası Hakkında

Öğrenci yardım parası hakkında mutlaka bilinmesi gereken önemli hususlar mevcuttur. Bu yardım parası için başvuracak kişilerin bu hususları bilmeleri gerekir.

 • Bu yardım parası için her aile yalnızca bir kez başvuruda bulunma hakkına sahiptir.
 • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı okuyan çocuk yardımı adı verilen desteği sağlar. Bu nedenle ayrı bir paket yoktur.
 • Üniversite ve lise düzeyindeki öğrencilere en az 456 TL olmak üzere en fazla 821 TL maddi destek sağlanır.
 • Öğrenci yardım parası alan öğrenci aileleri denetime tabidir. Altı ayda bir defa olmak üzere bu aileler denetime tabi tutulurlar. Bu denetlemeler sırasında görevliler söz konusu aile için bir rapor hazırlarlar. Bu rapor dahilinde bu aileye desteğin devam edileceğine ya da tam tersi olarak aileye verilecek desteğin kesileceğine karar verilir. Yani; görevlilerin hazırladığı bu rapor desteğin devamı ya da son bulmasına ilişkin belirleyici faktördür. Zira, ihtiyacı olmadığı halde haksız ödemelerin önüne geçilmesi için bu denetimler yapılmaktadır. Böylece gerçekten ihtiyacı olan insanlara ödeme yapılması mümkün olmaktadır.
 • Öğrenci yardım parası başvuru şartlarını taşımamasına karşın başvuruda bulunmuş olan kişiler için farklı uygulamalar söz konusudur. Bu şekilde başvuruda bulunan kişiler ödeme almış ise yani yardımdan yararlananlar haksız ödeme almış olurlar. Bu durumda alınan haksız ödemeler yasal faizleriyle birlikte olmak üzere kişilerden tahsil edilir.
 • Sosyal Yardımlaşma Vakfı Eğitim yardımı olarak; kızlar için 75 TL, erkekler için ise 60 TL yardımda bulunuyor.
 • Yetim ve öksüz olan 41 bin öğrenciye aylık olarak 150 TL para yardımı yapılıyor.

Öğrenci Yardım Parasından Kimler Yararlanabilir?

Öğrenci yardım parasından yararlanılması için bazı şartlar gereklidir.

Bu şartlar şunlardır;

 • İlk ve en önemli şart; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmasıdır.
 • Yardımdan yararlanacak olanların bakıma muhtaç kişiler olması gerekir.
 • Doğal bir afet neticesinde işini ve sağlığını kaybeden ya da geçirdiği bir hastalık sonucunda çalışamayacak durumda olan kişilerin çocukları bu yardımdan yararlanabilir.
 • Maddi kazancı olmayan kişilerin çocukları bu yardımdan faydalanabilirler.
 • Koruyucu aile yanında bulunan çocuklar bu yardımı alabilirler.

Öğrenci para yardımı alınabilmesi için bu şartlar gereklidir. Aksi halde bu yardımdan yararlanılması mümkün olmaz.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öğrencilere para yardımı başvurusu için belli adımlar atılmalıdır.

Bu başvuru için;

 • Herkes bulunduğu ildeki Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüklerine ya da bağlı olunan Sosyal Hizmet Merkezlerine başvuru yapmak durumundadırlar.
 • Belirtilen kurumlara yapılacak başvuruların şahsen yapılması gerekir.
 • Başvurular bir dilekçe ile yapılmalıdır.
 • Sağlık durumu elverişli olmayan ve şahsen başvuru yapamayan kişiler, posta ya da BİMER üzerinden başvurularını gerçekleştirebilirler.
 • Bakanlık tarafından oluşturulmuş olan ALO 184 ya da 144 numaralı hat aranabilir.

Öğrencilere Para Yardımı Başvuru için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Öğrencilere para yardımı başvuru yapılması için talep edilen bazı evraklar mevcuttur.

Başvuru sahiplerinin bu evrakları eksiksiz hazırlayarak kuruma sunmaları gerekir;

 • TC Kimlik numarası beyanı için kimlik ya da varsa sürücü belgesi
 • Öğrencinin okuduğuna ilişkin belge (öğrencinin hangi okulda okuduğunu gösteren okul müdürlüğünden alınmış belge)
 • Gerekli hallerde olmak üzere sağlık raporu
 • Dilekçe (yardım talebini içeren veli tarafından doldurulmuş olan ve imzalanan belgedir)
 • Meslek kuruluşlarına ve İŞ-KUR’a başvuruda bulunulduğuna dair belge

Bu belgelerin yanı sıra; eğer kurum gerekli görürse başka belgeler de talep etme hakkına sahiptir. Durumun tespiti için bazı ek belgelere ihtiyaç duyulabilir. Böyle bir durumda, başvurunun tamamlanması için istenen ek belgeler de hazırlanarak kuruma teslim edilmelidir. Bu ek belgeler; Kirada oturuluyor ise kira sözleşmesi fotokopisi, ikamet edilen yere ait bir belge, geliri gösteren belgeler talep edilebilir.

Öğrencilere Para Yardımı Başvurusunun Değerlendirilmesi

Öğrenci para yardımı başvuruları yapıldıktan sonra başvurular değerlendirmeye tabi tutulur. Başvuru değerlendirilmesi onaylananlar bu yardımdan yararlanmaya hak kazanırlar.

Öğrenci Yardım Parası Hangi Durumlarda Kesilir?

Öğrenci yardım parası zor durumda bulunan ve eğitim giderleri konusunda ciddi sıkıntılar yaşayan çocuklara sunulan bir destektir. Ancak; bazı durumlar da bu destek kesilebilir.

Bu durumlar şunlardır;

 • Öğrenci parası yardımı maaş şeklinde bir ödeme sistemi değildir. Ailelerin ekonomik durumları göz önüne alınarak yapılır. Dolayısıyla ekonomik durumu düzelen ailelere yapılan yardım parası desteği kesilir.
 • Öğrencinin 6 aylık süre içinde ya da bu süreden önce ve sonra maddi desteğe gereksinimi olmadığı anlaşılırsa verilen destek derhal kesilir.
 • Öğrenci yardım parasının kesilmesine dair sıklıkla sorulan sorulardan biri de bu yardımın icra yolu ile kesilip kesilmediğidir. Öğrenci parası yardımı icra yoluyla kesilmez. Bu destek için icra işlemi uygulanamaz.

  Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

  Öğrencilere Para Yardımı Başvurusu

Zor Durumda olup Okuyan Öğrencilere Öğrenim Yardımı

Yükseköğrenim görmekte olan ve öğrenim masraflarında güçlü çeken öğrencilere yapılan yardımdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından öğrencilere, öğrenimleri süresince yılda 9 ay süre ile yardım yapılır. Bu yardım her ay düzenli olarak gerçekleşir. 2019-2020 öğretim yılı için her üniversite öğrencisine aylık olmak üzere 300 TL yardım yapılmaktadır. Açık öğretimde okuyan öğrenciler için ise 90 TL öğrenim yardımı yapılır. Bu yardımlar öğrenim gören öğrencilerin masraflarını karşılamalarında onlara destek sağlar.

Öğrencilere Para Yardımı Yapan Kurum ve Kuruluşlar

Öğrencilerin, eğitimlerinde onlara bir nebze destek verilmesi için pek çok kurum ve kuruluş para yardımı yapmaktadır.

Bu kurum ve kuruluşlar şunlardır;

 • Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı
 • Vakıf ve Dernek Bursları
 • KYK Burs ve Kredi Desteği
 • Başarı sağlayan öğrencilere okudukları okullar tarafından verilen burslar
 • Ticari kuruluşların verdikleri burs ve destekler
 • Hayırsever vatandaşların eğitim ve öğretim için verdiği destekler
 • Holding ve iş adamlarının verdiği burslar

Öğrenciler, bu kurum ve kuruluşlardan da eğitimleri için para yardımı destekleri alabilirler.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Avon İle Hayatınızda Yeni Bir Kazanç Kapısı Seni Bekliyor.
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.AvonAvon TarihçesiAvon Ürün KategorileriAvon Temsilcisi OlmakAvon Üyesi Olma ŞartlarıAvon’a Üye...