Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Öğrenim Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır?
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Öğrenim Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır? Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

A+
A-
Öğrenim Belgesi E-Devlet Üzerinden Nasıl Sorgulanır? Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

Öğrenim belgesi sorgulama işlemleri, okullarda yeni kayıt dönemlerinin başlamasıyla birlikte oldukça merak edilen konu başlıkları arasında yerini aldı. Öğrenci belgesi sorgulama işlemleri ve belge alma işlemleri yapılan düzenlemeler ve yenilikler kapsamında e-devlet sistemi üzerinden alınmaya başladı.

Yükseköğretim Kurulu hizmetleri işlemleri de e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Bu düzenleme sayesinde öğrencilerin, öğrenim belgesi işlemleri için üniversitelere ya da kurumlara başvurması gibi zorlu süreçler ortadan kalkmıştır.

Öğrenim Belgesi Nedir?

Öğrenim belgesi, öğrencilerin eğitim kurumlarında okudukları süre zarfında alabilecekleri, öğrencilik kapsamına dahil olup olmadığını açıklayan ve hangi okulda öğrenci olduğu gibi çeşitli soruları yanıtlayan resmi belgedir. Öğrencilerden bazı durumlar karşısında öğrencilik durumlarını kanıtlamaları ve istenir.

Toplu taşıma ödemelerinde uygulanan öğrenci indirimlerinden faydalanmak veya program dahilinde ilgili bölüm stajını yapmak için bu belge ile öğrenciliğin tescil edilmesi ve kanıtlanması gerekir. Öğrenim belgesi, eğitim görülen kurum tarafından ve Yükseköğretim Kurulu tarafından öğrencilik durumunun onaylanması adına kullanılan resmi bir belgedir.

Öğrenim Belgesi Nereden Alınır?

öğrenci belgesi almak adına başvurulabilecek iki yöntem vardır. Bunlardan ilki ve diğerine nazaran daha geleneksel olarak nitelendirilen yöntem, üniversiteden öğrenci belgesi almak. Bunun için ilk olarak üniversitenin öğrenci işleri bölümü ziyaret edilir ve öğrenci belgesi alma talebi ilgili kişiler aracılığı ile gerçekleştirilir.

Daha sonra ise öğrenci işleri bölümü tarafından verilen başvuru formu doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Doldurulan bu başvuru formu, tekrar öğrenci işlerine teslim edilir.

Bu belge ardından buradan rektörlüğe iletilir. Rektörlüğe iletilen talep formu onaylandıktan hemen sonra ilgili daire ya da departman aracılığıyla öğrenci belgesi hazırlanır. Daha sonra ise öğrenci işleri dairesine gönderimi yapılır. Bu geleneksel yöntem yaklaşık olarak 1 ila 2 gün sürer.

Tüm bu adımlar gerçekleştirildikten sonra, öğrenci belgeleri teslim alınabilir. Kullanılabilecek ikinci yöntem ise e-devlet sistemi üzerinden e-devlet öğrenci belgesi almaktır. Bu yöntem üniversiteden öğrenim belgesi almaya göre çok daha hızlı bir şekilde sonuçlanır. Bu sebeple, öğrencilerin birçoğu işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirir.

Öğrenim Belgesi Nasıl Alınır?

öğrenci belgesi işlemleri için kullanılabilecek en hızlı yöntem e-devlet platformunu kullanmaktır. Bu işlem için ilk olarak öğrencinin bir e-devlet şifresi olması gerekir. Şifresi olmayan ve henüz şifre almayan kişler PTT’den e-devlet şifrelerini temin edebilirler. Şifre alındıktan sonra, kullanıcı adı yerine tc kimlik numarası ve şifreyi girerek sisteme giriş yapılır. e-devlet belge sorgulama işlemi için; arama butonu yardımıyla ya da Yükseköğretim Kurulu hizmetleri sayfası ile, öğrenci belgesi alma ve öğrenci belgesi sorgulama işlemleri gerçekleştirilir. E-devlet sisteminin haricinde, üniversitelerin öğrenci işleri aracılığıyla da öğrenim belgesi alma işlemleri gerçekleştirilebilir. Falat bu işlem biraz daha uzundur. Bu sebeple de e-devlet öğrenim belgesi işlemlerinde daha çok tercih edilir.

Öğrenim Belgesi

Öğrenim Belgesi

Öğrenim Belgesinde Bulunan Bilgiler Nelerdir?

Öğrenci belgesinde yer alan bilgiler: öğrencinin kimliğini belirten, öğrenim durumunu açıklayan ve öğrenimin görüldüğü kurum ile ilgili gerekli olan bilgileri kapsar. Daha spesifik ve detaylı anlamda öğrenci belgesindeki bilgiler şunlardır:

 • Öğrencinin Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası,
 • Öğrencinin adı ve soyadı,
 • Öğrencinin anne ve babasının adı,
 • Öğrencinin doğum tarihi,
 • Öğrencinin uyruğu
 • Öğrencinin kaçıncı sınıfta olduğunu tanımlayan sınıf derecesi,
 • Öğrenim kurumuna gerçekleştirdiği ilk kayıt tarihi,
 • Eğer Tükseköğretim Kurulu seviyesinde olan bir üniversitede eğitim görüyor ise; üniversitenin adı, üniversitede okuduğu fakülte, yüksek okul, enstitü isme, meslek yüksekokulu,
 • Öğrencinin kayıtlı olduğu birimde okuduğu bölümün adı ve bu bölüme ait olan programın adı,
 • Eğitimin türü (açık öğretim, birinci öğretim, ikinci öğretim ve benzeri)
 • Öğrencinin toplam öğrenim süresini bildiren yazı ve
 • Öğrencilik hakkına ilişkin yazı belge üzerinde yer alır.

Öğrenim Belgesi Neden Gereklidir?

Öğrenim belgesi neden gereklidir sorusunun birçok cevabı bulunur. Kurum ya da kuruluşların öğrencilere yönelik işlemlerinde, hizmetlerinde ya da kampanyalarında bu belgeyi talep etmeleri olasıdır. Öğrenim belgesi sayesinde yapılacak işlemlerin hitap edeceği kesim olan öğrencilere ulaşılmış olduğu kanıtlanmış olur.

Öğrenim belgesi şu alanlarda kullanılır:

 • Vize başvuruları sırasında öğrenim belgesinim ibrazı zorunludur.
 • Staj uygulamalarının başvuruları esnasında da bu belge istenir.
 • Burs veya kredi işlemleri sırasında belgenin ibrazı istenir.
 • Banka gibi kurumların öğrencilere özel olan kampanyalarından yararlanmak için gereklidir.
 • Toplu taşıma gibi alanlarda öğrenci indirimlerinden faydalanmak için öğrenim belgesinin ibrazı istenir.
 • Kurumlara yapılacak olan resmi işlem başvuruları da öğrenci belgesi istenme nedeni arasında yer alır.

Üniversiteden Öğrenim Belgesi Alma

Üniversitelerden öğrenim belgesi almak için, üniversitenin öğrenci işleri bölümüne başvuru yapılması ve gerekli dilekçenin verilmesi gerekir. Doldurulan bu dilekçe öğrenci işlerine teslim edilir ve ardından da başvurunun onay alması beklenir.

Başvuru ilgili makamlarca onaylandıktan sonra öğrenim belgesi, öğrenci işleri dairesine tekrar gönderilir. Ögrenciler 1 veya 2 günlük bu süreçten sonra belgeyi buradan alabilirler.

E-devlet Öğrenci Belgesi Alma

E-devlet sistemi üzerinden öğrenci belgesi almak için, ilk olarak e-devlet şifresine sahip olmak gerekir. Eğer şifre bulunuyorsa işlem için e-devlet resmi web sitesine giriş yapılır. Ana sayfa üzerinde bulunan arama kısmına öğrenci belgesi yazılır ve ilgili bağlantıya giriş yapılır. Daha sonra açılacak olan sayfada “sorgula” bölümüne tıklanarak belge görüntülenir. Son olarak da belge yazdırılır. Ayrıca bu sayfa üzerimden e-devletten verilen yök hizmetleri ve yök mezun belgesi sorgulama işlemleri de gerçekleştirilebilir.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

İl ve ilçelerde bulunan PTT şubelerinden tc kimlik kartı ile anında e-devlet şifresi almak mümkündür. Şifre alma işlemi bir sorun ile karşılaşılmadığı takdirde maksimum t dakika süren bir işlemdir. Fakat başvuru sırasında kimlik kartı bilgilerin okunabilir ve güncel olduğundan emin olunmalıdır. Aksi halde alma işlemi gerçekleştirilemez.

E-Devlet Öğrenci Belgesi Sorgulama

E-devlet üzerinden gerçekleştirilecek sorgulama işlemlerinin tümü, ana sayfada bulunan arama butonuna ilgili belge adı yazılarak gerçekleştirilebilir. öğrenci belgesi sorgulama işlemleri için de bu arama butonuna “öğrenci belgesi” yazılarak adımların takip edilmesi yeterlidir.

Öğrenim Belgesi Sorgulama

Öğrenim Belgesi Sorgulama

E-Devlet Yök Hizmetleri

E-devlet üzerinden verilen YÖK hizmetleri son zamanlarda gerçekleştirilen ortak çalışmalar sayesinde gittikçe arttı. Bu sayede kişilerin yapacakları işlemlerin, ilgili kurumlara başvurulamasına gerek kalmadan gerçekleşmesinin önü açıldı.

Bu yeniliklere göre artık e-devlet sistemi üzerinden gerçekleştirilebilen yök hizmetleri şunlardır:

 • Üniversite kayıt işlemleri,
 • Üniversite kayıt belge doğrulama işlemleri,
 • Öğrenim belgesi sorgulama işlemleri,
 • Öğrenim durumunu doğrulama işlemleri,
 • YÖK mezuniyet belgesi sorgulama işlemleri,
 • .YÖK mezuniyet belge doğrulama işlemleri,
 • Çağrı merkezi başvuruları sonuçlarını görüntüleme.

Yüksekögretim Mezuniyet Belgesi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Yükseköğretim mezuniyet belgesi sorgulama işlemleri için e-devlet sistemi kullanılabilir. Bu işlemler için öğrencilerin e-devlet şifreleri ile sisteme giriş yapmaları gerekir. Sisteme giriş gerçekleştirildikten sonra arama butonuna ilgili belge ya da kurumun adı yazılır. İlgili konu ve sayfalar üzerinden sorgulama işlemleri gerçekleştirilir.

Ayrıca e-devlet sistemi ana sayfası üzerinden “hizmetler” alt başlığı ile gerekli kurumlara erişilebilir ve bu kurumların sunduğu hizmetler görüntülenebilir. Bu sayda ise ilgili kurumların bulunduğu bölümlerde belge sorgulama gibi işlemler kolayca yapılabilir.

E-okul Öğrenci Belgesi Nasıl Alınır?

E-okul sistemi üzerinden öğrenci belgesi almak için ilk olarak sisteme giriş yapılması gerekir. Öğrenci girişi ya da veli girişi butonu kullanılarak bu işlem gerçekleştirilir. Giriş yapıldıktan sonra öğrenci belgesi kısmında e-okul öğrenci belgesi alma işlemi yapılır. Öğrenci belgesi, e-okul platformunda “Ek-3 belge” olarak da aranabilir.

E-okul öğrenci belgesi almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • Öncelikle sisteme şifre ile giriş yapın.
 • Öğrenci işlemleri menüsünü açın.
 • Raporlama sekmesine tıklayın.
 • Açılan sayfada bulunan “Öğrenim Belgesi (Ek1) Geçmiş Dönemler” menünün üstündeki dosya işaretine tıklayın.
 • Rapor alınacak olan öğrencinin TC kimlik numarasını yazın ve tamam butonuna tıklayın.
 • Son olarak “belgeyi yazdır” seçeneğine tıklayarak öğrenci belgesini yazdırabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Pandemi Kira Yardımı Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Kira Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?Kira Yardımı Yapan Kurumlar Nelerdir?Kira Yardım...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652