Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Pandemi Kira Yardımı Nasıl Alınır? - Pandemi Kira Yardımı
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Pandemi Kira Yardımı Nasıl Alınır?

A+
A-
Pandemi Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Ülkemizde, korona virüsü salgınının önlenmesi ve kontrolü kapsamında, ülke leasing uygulamalarına sahiptir. Kurum tarafından başlatılan süreçte Bakan, kentsel alanlara dönüştürülen ve tehlikeli alanlar ilan edilen alanlarda kira yardımı süresinin 36 aydan 48 aya çıkarıldığına dikkat çekti. Uygulamayı kullanmak isteyenler şu sorunun cevaplarını aramaya başlar: Pandemi kira yardımı nasıl sorgulanır? Kimlik numaraları ve şifrelerle sisteme giriş yaparak yardım almak isteyen vatandaşlar ekranda kira yardımı işlemini tamamlayıp, haklarından yararlanmak istemektedir.

Kira Yardımı Başvuru Nasıl Yapılır?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kentsel dönüşüm geçiren ve 36 aydan 48 aya kadar tehlikeli alanlar ilan edilen alanlar için kira yardım süresini uzatmıştır. Karar “Resmi Gazete” de yayınlandı. Kira yardımından yararlanmak isteyen vatandaşlar, elektronik devlet pandemi kira yardımı nasıl başvurulacağı ve koşulların neler olduğu gibi sorulara cevap arıyorlar.

Leasing yardımı uygulaması e-devlet aracılığıyla yapıldığı gibi bu uygulama kullanılarak birçok işlem yapılır. Başvuru süreci e-devletin “Uygun Ailelere Kira Yardımı Sağlama” bölümü tarafından yürütülmektedir. Vatandaşlar çoğunlukla T.C. Kimlik numaralarını ve şifrelerini kullanarak sisteme giriş yapmalıdırlar. Ardından, açılan pencerede ” Uygulamaya Gi t” sekmesini tıklayın.

“Uygulamalara Git” bölümünü tıkladıktan sonra ” Bazı kişisel bilgilerinize erişim talep etmek için oturum açmak istediğiniz uygulama. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol edin. Paylaşmak istemediğiniz herhangi bir bilginiz varsa, lütfen işleme devam etmeyin. ” alarmı belirir. Bu ekranda istenen bilgileri kontrol edin.

Kira Yardımı Yapan Kurumlar Nelerdir?

Birçok ajans ve kuruluş maddi sıkıntı içinde olan ailelerin kirasını karşılamak için kira yardımı sağlamaktadır. Bunlardan birkaçı şöyle sıralanabilmektedir:

 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’na bağlı bürolar
 • Bölgesel illerde sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları
 • Belediye
 • Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (Büyük şehirlerde 960 TL’yi aşmayan kiracılara kira yardımı sağlanmaktadır.)
 • Sivil toplum örgütü Özel vakıflar ve dernekler

Kiralama yardımı bu sayılan gönüllü kuruluşlar veya kişiler tarafından sağlanmaktadır. Bireylere düşen tek şey ise ”pandemi kira yardımı sorgulama” işlemini yapıp yardıma hak kazanıp kazanamadıklarını öğrenmektir.

Pandemi Kira Yardımı

Pandemi Kira Yardımı

Kira Yardım Başvurusu

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yoksullara kira yardımı sağlamıştır. Koşulları olan kişiler yerinde inceleme yoluyla kira elde edebilirler. Valiye ve vali içindeki sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakfına başvuruda bulunuldu. Yardıma ihtiyacı olan bireyler kira ve diğer yardımlardan yararlanabilir. Ancak, belediyenin bu kişilerin kimliğini tespit etmek için kimseye başvurmalarını gerektirmeden yardım sağlaması mümkündür. Kira gelirinden yararlanmak için ailenin yaşlıları başvurmalıdır.

Başvuru İçin Gerekli Evraklar

Pandemi kira yardımı başvurusu için gerekli belgeler şöyle sıralanmıştır:

 • C. kimlik fotokopisi
 • İkametgah belgesi
 • Gelir belgesi
 • Muhtarlıktan alınacak olan fakirlik kağıdı

Pandemi kira yardımı isteyen bireylerin bu sayılan belgeleri eksiksiz tamamlaması halinde pandemi kira yardımı başvuruları geçerli sayılacaktır.

Bu belgeleri kullanarak SYDV’ye girmek için başvurabilirsiniz. Kira yardımı istemek için bir dilekçe de hazırlamalısınız. Başvurduğunuzda aile üyeleri hakkında bilgi istenebilir. Veya yerinde inceleme vakıf bünyesindeki yönetim kurulu tarafından yapılır. Muayenede aile hayatına odaklanın. İnceleme sonucunda yönetim kurulu bir rapor hazırlar ve değerlendirme süreci başlar.

Kira Yardımı

Kira yardımı uygulaması ihtiyaç sahipleri için çok endişe verici bir uygulamadır çünkü birçok ihtiyaç sahibi nasıl başvuru yapacağını halen bilmemektedir. Vatandaşlar nasıl ve nerede başvuracaklarını öğrenmek istiyorlar.

Sosyal yardım için başvuran vatandaşlar, şehri dönüştürme yeteneğine sahip olan ve bu nedenle kirada yaşamak zorunda kalan vatandaşlar bu fırsattan yararlanabilir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan kira desteği başvuruları birçok vatandaş tarafından araştırılmaya devam edilmektedir. E-devlet aracılığıyla birkaç adımı tamamlayabilen kira destek başvurusu aynı ekranda sorgulanabilir.

Devletten Kira Yardımı

Eski yerleşim yerinden talep edilen kişileri tahliye etmesi gereken kişilerin konutlarında, ilgili vali tarafından göç kabul merkezinden veya kamu kurumlarına, kuruluşlara ve idari departmanlara ait binalarda belirlenen kişiler esas olarak kullanılmaktadır. Vesayet ihtiyacının karşılanamaması durumunda, geçici yerleştirme maliyeti Bakan tarafından onaylanır ve her aile tarafından belirlenir, ancak 16 yaşın üzerindeki işçilerin toplam asgari ücretinin% 50’sini geçmez, ancak nihai yerleşimden önce kirayı aileye tahsis etmek için kullanılır. Ancak bir aile üyesi adına yaşayan aileler hariç olmaktadır.

Kanunun 12 nci maddesi uyarınca çeşitli nedenlerle karara bağlanamayan kişilere ücretsiz kira yardımı sağlamak için, ülkede kalifiye bir aile üyesi adına tescil edilmiş hiçbir ikametgah olmamalıdır.

Tek bir kira ödeneği ödemeden önce; kiralık evin il müdürlüğü ailesinin kiraladıkları evde olup olmadığı. Kimlik bilgileri araştırılacak, gerektiğinde yerinde inceleme ve gerekli özen gösterilecektir (Ek 21B) Ayrıca, konutlardan elektrik, su ve doğal gaz faturaları gibi kira sözleşmeleri ve belgeler sağlamaları istenecektir. Akrabalara veya akrabalarına kira ödemeyen sakinler kira yardımı yapmazlar.

Çalışma tamamlandıktan sonra, yararlanıcı ailenin elde edebileceği kira yardımı, bir komite (Ek 21C) ve il bürosunda kurulan ve bankayı temsil eden yerel şubede temsil etmeye yetkili kişiyi temsil eden bir kira yardımı değerlendirme formu (Ek 21B) tarafından kaydedilecektir. Hesap aç. Haklarla birlikte il meclisine gönderilecek. İl müdürlüğü düzeyindeki dairenin ülkede kayıtlı ikametgahı ve ikametgahın mülkiyeti vardır. Tapu sicilinin kayıtlarına dayanarak soruşturma açılacak ve ” Kanun Uygulama Yönetmeliği ” nin 4 (c) maddesine göre, geçim kaybı olup olmadığı, tahakkuk esası belgesine aylık ödenmemiş kira için açılan hesap eklenecektir.

Kiralık evin bulunduğu il bürosu tarafından belirlenen aile yardımı (Ek-21C), kira yardımı değerlendirme formu (Ek-21B) ilgili banka ve Genel Müdürlükte açılan hesap numarası ve nedeni ile Genel Müdürlüğe bildirilecektir. Olur tarafından verilen talimatlara göre, aylık ücretsiz kira yardımı sağlanacaktır.

Kira ödemesi talep tarihinden bir ay sonra başlayacak ve nihai ödeme tarihinden bir ay öncesine kadar devam edecektir. Noter tasdikli bir yetki belgesi alırsanız, doğrudan ilgili kişiye veya temsilcisine ödeme yapabilirsiniz. Kiralanan evin amaç için kullanılıp kullanılmadığı il meclisi tarafından izlenecektir.

Pandemi Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Pandemi Kira Yardımı Nasıl Alınır?

Pandemi Kira Başvurusu Nasıl Yapılır

 1. C. kimlik numaranızı ve şifrenizi e-devlet sistemine giriş yapmak için kullanın ve ardından;
 • “Uygun ailelere sübvansiyon sağlanması” bölümüne gidin.
 • “Uygulamaya Git” sekmesini tıklayın.
 • “Giriş yapmak istediğiniz uygulamanın bazı kişisel bilgilerinize erişmesi gerekiyor. Lütfen aşağıdaki listeyi kontrol edin. Paylaşmak istemediğiniz bilgiler varsa lütfen devam etmeyin.” Uyarınıza bakın ve bilgilerinizi kontrol edin.
 • İşlemi onaylayın ve uygulayın.

Böylece e-devlet üzerinden pandemi kira yardımı başvurusunu başarı ile gerçekleştirin.

Kira Yardımı Hangi Vatandaşları Kapsıyor?

Yardıma ihtiyaç duyan ve düşük ekonomik gelire sahip vatandaşlar, kira yardımından yararlanmak için belirli koşulları yerine getirmelidir. Vatandaşlar şartları karşılıyorsa, Sosyal Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerekir. Kiradan yararlanmak isteyen ailelerin sağlaması gereken şartlar şunlardır:

 • Başvuruyu yapan vatandaşın sabit bir işi yoktur,
 • Kişinin sigorta işi yoktur,
 • Kişinin kayıtlı evi veya aracı yoktur,
 • Gelir testi sonuçlarına göre, gelir düzeyi yoksulluk sınırının altında olmaktadır,
 • Sosyal güvenlik kurumlarından dul, yetim ve emekli aylıkları alınmıyordur.

Bu şartlara uyan vatandaşlar kira yardımından yararlanabilir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

AFAD Toplanma Alanları Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?
AFAD Toplanma Alanları Sorgulama Nereden, Nasıl Yapılır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.AFAD Nedir ve Özellikleri Nelerdir?AFAD Acil Durum Toplanma Alanlarının ÖzellikleriAFAD...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652