Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Pandemi Sosyal Yardım Nasıl Alınır? - Pandemi Sosyal Yardım
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Pandemi Sosyal Yardım Nasıl Alınır?

A+
A-
Pandemi Sosyal Yardım Nasıl Alınır?

Vatandaşlar pandemi döneminde işlerin gerek işlerin yoğunluğunun azalması gerekse dükkanların kapanması nedeniyle zor zamanlar geçirmişlerdir. Gerek çalışan, gerekse çalışan yakınları pandemi sürecinden direkt etkilenmiştir. Sosyal devlet anlayışı içerisinde pandemi sosyal yardım imkanı ile gelir düzeyleri çok iyi olamayan kişilere devlet tarafından destek sağlanmaktadır.

Devlet yaptığı destekte karşılık beklemeksizin bir yardım olduğunu belirtmektedir. Destek sayesinde birçok kişi nakdi yardım almıştır. Ayrıca bu desteklerin devam edeceği Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından bildirilmiştir. Yardımlar gelir durumu olmayan ya da süreç içerisinde zarar gören vatandaşlara yönelik gelirlerdir. Bu amaçla da değerlidir. Pandemi sosyal yardımı alabilmek için koşulların sağlanması önem arz eder.

Sosyal Yardım Nedir?

Sosyal yardım kişilerin eşit bir şekilde alım gücüne sahip olmasını beraberinde getirmese de gelir durumu düşük olanlara yardım etmeyi amaçlar. Yardımlar sosyal devlet anlayışının bir ürünüdür. Yardımlar sayesinde vatandaşlar güven ve refah içerisinde hayatlarını idame ettirebilmektedir. Yardımlar hakkında bilgi aramak isteyen vatandaşlar “pandemi sosyal yardım nasıl alınır?” şeklinde aramalar yapabilmektedir. Kişiler açılan panel üzerinden başvuru yapabilmektedirler.

Bu başvurular değerlendirilmekte ve bu neticede maddi yardımlar dağıtılmaktadır. Bu yardım il ya da ilçe vakıflarından bağımsız bir yardımdır. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılmaktadır.

Başvuru Şartları Nelerdir?

Pandemi sürecinde birçok işletme ve aile zarar görmüştür. Bu zararlar içerisinde büyük ölçekli zararlar da vardır. Pandemi yardım başvuruları için kriterler söz konusudur. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Gelir durumu düşük olmak
 • Daha önce yapılmış sosyal yardım fazlarından faydalanmamış olmak
 • Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurmak

Başvuruların gerçekleşmesindeki sorumluluk kişiye aittir. Bu nedenle devlete karşı bir sorumluluk hissedilmesi ve istenilen bilgilerin doğru bir şekilde doldurulması önemlidir. Olası bir yanlışlık durumu olumsuz sonuçlarla sonuçlanabilmektedir. Başvuru işlemini tamamlayan vatandaşlara sonuçları beklemeleri önerilmektedir.

Pandemi Sosyal Yardım

Pandemi Sosyal Yardım

Başvurular Nasıl Yapılacak

Başvurular elektronik ortamda gerçekleştirilebilecek. Elektronik ortam üzerinden yani e-devletten başvurular alınacak. Burada dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de başvuru zamanıdır. Bu konuda şu şekilde bir açıklama gelmiştir:

 • TCKN’nın son hanesi 0 olan vatandaşlar Pazartesi günü,
 • TCKN’nın son hanesi 2 olan vatandaşların Salı günü,
 • TCKN’nın son hanesi 4 olan vatandaşların Çarşamba günü,
 • TCKN’nın son hanesi 6 olan vatandaşların Perşembe günü,
 • TCKN’nın son hanesi 8 olan vatandaşların Cuma günü başvuru yapabilecektir.

Bu düzen içerisinde başvuru yapılabileceği unutulmamalıdır. Başvuru yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan birinin de başvuru zamanı ve yöntemi olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Nereden Başvuru Yapılabilir?

Başvurular online ortamlar üzerinden kabul edilmektedir. Devletin online platformu olan e-devlet bu konuda başvuruları alabilmektedir. Başvuru yapabilmek için şu şema izlenmelidir:

 • E-Devlet şifresi ve TCKN’nı turkiye.gov.tr adresine girin.
 • Eğer yoksa bu şifrenin edinilmesi için PTT’ye başvurun ya da diğer yöntemlerle şifreyi edinin.
 • Giriş yaptıktan sonra üst satırda yer alan arama kısmına “Sosyal Yardım” yazarak erişmek mümkündür.
 • Ayrıca ilgili bakanlığın bölümünden de yardım başvuru ekranına ulaşabilir.
 • Yardım başvurusunda doğru ve eksiksiz bilgiler girilmesi özen gösterilmelidir.

Bu şekilde yardım başvurusu tamamlanmış olmaktadır. Yardım başvurusu tamamlandığında vatandaşların sonuçlanması için sabırlı olması önerilmektedir. Bakanlık en kısa sürede yardım sonuçlarını açıklamakta, yardım paralarını yatırmaktadır.

Sosyal Yardım Sonuçları

Sosyal yardım sonuçları ilgili bakanlık tarafından mümkün olabilen en kısa sürede sonuçlanmaktadır. Bu kapsamda sosyal yardım almayı hakeden kişilere yardım verilmektedir. Bu işlem sonuçlandığında ilgili bakanlıkça duyurular yapılmaktadır. Gereken yol haritası belirlenmektedir. Ayrıca e-devlet üzerinden pandemi sosyal yardım sorgulama yapmak mümkündür.

Bu sayede yardım hak edilip edilmediği öğrenilebilmektedir. Yardım sonuçları kişi bazlı öğrenilebilmektedir. Yani bir kişi başka bir kişinin yardım sonucunu öğrenememektedir. Sosyal yardım başvurusu yapmış olan kişiler sonuç sorgulamalarını da yapabilmektedir. Bu sayede başvuru sonuçları öğrenilmiş olmaktadır. Başvuru sonucuna göre yine bakanlıkça belirlenen koşullar dahilinde ilgili yardımı teslim almak mümkündür. Bu yöntemler değişkenlik gösterebilmektedir.

Sosyal Yardım Nasıl Çekilir?

Sosyal yardım sonuçları ile yardımı almaya hak kazanan kişiler bu yardımın temin edilmesi işlemine geçmektedir. Yardım devlet tarafından ilgili bakanlık aracılığı ile yürütülmektedir. Yardımı almaya hak kazanan kişilerin üzerlerine kayıtlı telefonlara mesaj gönderilebilmektedir.

Ancak bu durum bazen farklı koşullarda gerçekleşemeyebilir. Bu da mesajın gelmeme sebebi olabilir. Bu nedenle e-devlet üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. Ayrıca yardım başvuruları dahilinde değerlendirmeler sonucunda farklı çözümlerle yardımı edinmek mümkündür.

Bazı adreslere elden teslim yapılabilmekte, bazı kişiler ise PTT banka şubelerinden parayı çekebilmektedirler. Banka şubelerindeki yoğunluğu önlemek için yardımı teslim alma süresi uzun tutulmuştur. Bu sayede bankalarda yoğunluk oluşmamaktadır. Bankalara başvuruda mutlak surette maske takılması zorunludur. Kapalı ortam olan bankalarda ATM ile para çekilmesi hususunda bir açıklama henüz söz konusu değildir.

Sosyal Yardım Hakkında

Sosyal yardım gelir durumunda yaşanan değişikliklerle yaşamının idamesi zora giren kişilere sosyo-ekonomik bir destek sağlamayı amaçlamaktadır. Bu yardım sayesinde batmaktan kurtulan, evine ekmek götürebilen binlerce insan olmuştur. Yardımın suistimal edilmemesi yardımın ihtiyaç sahiplerine ulaşmasında önemli bir unsurdur.

Bu nedenle gerekli tedbirler de alınmıştır. Gerekli araştırmalar sonucunda pandemi yardımı sonuçlanmaktadır. Bu sayede de bütçe etkin bir şekilde kullanılmıştır. Pandemi koşulları olağan üstü koşullardır.

Bu kapsamda da yaşanan olaylar dahilinde yardım ihtiyacı doğmuştur. Koşulları sağlayan her kişi başvuru yapabilmekte ve yardımı edinebilmektedir. Yardım bir nebze de olsa sosyo-ekonomik rahatlamanın sağlanmasını amaçlamaktadır.

Pandemi Sosyal Yardım Nasıl Alınır?

Pandemi Sosyal Yardım Nasıl Alınır?

Sosyal Devlet Anlayışı

Sosyal devlet anlayışı vatandaşların ferah ve huzurunu her noktada düşünen bir devlet anlayışıdır. Bu sayede gelir durumu kötü olan kişiler yardımlardan faydalanabilmektedir. Yardımlar sadece pandemi süreci ile sınırlı değildir. Sosyal devlet anlayışı kapsamında dağıtılan yardımlardan bazıları şunlardır:

 • Gıda Yardımı
 • Barınma Yardımı
 • Yakacak Yardımı
 • Öksüz Yetim Yardımı
 • Asker Çocuğu Yardımı
 • Doğum Yardımı

Bu yardımların her biri için koşullar bulunmaktadır. Bu koşullara sahip olan kişiler yardımları edinebilmektedir. Bu yardımlar Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sağlanmaktadır. Bu yardımların detayları ilgili bakanlık tarafından açıklanmaktadır. Ayrıca bakanlık dahilinde bu koşullar belirlenmektedir.

Pandemi Koşulları

Pandemi bir salgının Dünya çapında etki göstermesi anlamına gelir. Basit bir gripten en ağır hastalıklara kadar birçok tablo pandemi niteliğinde olabilir. Bulaşıcılığı yüksek olan bakteri, virüs, mantar gibi mikroorganizmalar aracılığıyla toplumlarda hastalıklar meydana gelebilmektedir.

Corona virus da bu şekilde bulaşıcılığı yüksek bir virüstür. Bu virüsün yayılması gerek kişiler gerekse ülkeler değerinde ekonomik problemlere ön ayak olmuştur. Sokağa çıkma yasakları dahilinde birçok işletme kepenk kapatmıştır.

Bazı işletmeler iflas etmiş bazıları ise desteklerle ayakta kalabilmiştir. İşletmeler bu süreç içerisinde ciddi önemler hazırlamış ve müşterilerinin sağlığını önemsemişlerdir. Marketlerden bakkalara, terzilerden manavlara bu süreç çok zorlu bir süreç olarak geçmiştir. Bu kapsamda da devlet destekler dağıtmıştır. Bunlar arasında çokça başvuru alan pandemi sosyal yardımı dikkat çekmektedir.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım?
Yüksek Emekli Maaşı Almak İçin Ne Yapmak Lazım?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Emekli Maaşınız İçin Son Yıllar Neden Önemlidir?Primin Yüksek Olması Nasıl...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652