Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
Polisin Maske Cezası Kesme İzni Var Mıdır? - Maske Cezası
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

Polisin Maske Cezası Kesme İzni Var mıdır?

A+
A-
Polisin Maske Cezası Kesme İzni Var mıdır?

Maske takmak pandemi süreci içerisinde zorunlu hale getirilmiştir. Bu durumun yasallaştırılmasında kanun yatmaktadır. Bu durum sadece Coronavirüs sürecine ait bir durum değildir. Salgın hastalıklardan korunma için hazırlanmış ilgili kanun maddeleri kapsamında bu durum zorunlu hale getirilebilmektedir. Maske takmamak durumunda cezalarla karşılaşmak mümkündür. Cezalarda önemli bir aşama da cezayı kimin kesebileceği tartışmasıdır. Konu hakkında Polisin maske cezası kesme izni var mıdır? şeklinde sorular gelmektedir. Polisler ceza konusunda yetkin kişilerdir. Kanuna aykırı davranışın tespitinde ceza kesmeye hakları bulunmaktadır. Maske takma zorunluluğuna uymayan vatandaşlara polis tarafından ceza yazılabilmektedir. Maske takımı sadece ceza yememek için değil aynı zamanda sağlık için takılmalıdır. Çünkü salgın bir hastalık söz konusu olup tüm dünyayı etkisi altına almıştır.

Maske Ne İşe Yarar?

Maske ağız ve burundan çıkan gerek solunum gerekse sindirim yollarına ait sekresyon adı verilen sıvıların saklanmasında önemlidir. Yani ağız ve burun içerisinde viral materyal üreme faaliyeti gösterebilmekte ve daha sonrasında da yayılım için ilgili materyallerle çıkabilmektedir. Hapşuruk, öksürük bu konudaki bulaş yolları arasında en sık görülenlerdendir.

Viral materyaller bu şekilde diğer insanlara ulaşabilmektedir. Maske öksürük ve hapşuruk konusunda ağızdan hızla çıkmayı hedefleyen partiküllerin engele takılması esasıyla çalışır. Aynı zamanda dış ortamda yer alabilecek bu partiküllerin inhalasyonunu yani içe çekilmesini önler.

Yapısı itibariyle virüs maske içerisindeki porlardan geçiş sağlayamaz. Ancak bu sadece maskenin ön yüzü ile alakalı bir durumdur. Yan yüzlerdeki açıklıklara karşı maskenin doğru bir şekilde takılması önerilmektedir.

Maske Çeşitleri Nelerdir?

Maskeler çeşit çeşit olarak üretilmiştir. Maskeler arasında önerilen maskeler cerrahi maskelerdir. Bu maskeler hem üretim maaliyetleri ucuz hem de daha kolay bulunabilir maskeler olması nedeniyle önerilmektedir. N95 ve N99 adları verilen maskeler belirli mikrondaki partikül ve mikroorganizmaların sırasıyla %95 ve %99’unu elimine edebildikleri için bu isimleri almışlardır.

Maskeler arasında polen maskesi adı verilen bez, siyah maskeler de bulunmaktadır. Bu maskeler virüse karşı etkin bir koruma göstermezler. Sadece ağız içerisinden basınç ile çıkacak materyalin yol almasını önleme özelliği gösterebilirler. Bu durum da basınç ile çıkan materyalin önlenmesinde rol oynarken kişiye bulaş konusunda önerilen bir yöntem değildir.

Polisin Maske Cezası Kesme İzni Var Mıdır?

Polisin Maske Cezası Kesme İzni Var Mıdır?

Maskeler Koruyucu mudur?

Cerrahi maske ve N95 – N99 gibi maskeler koruyucu niteliktedir. Bu maskelerin kullanımı ve sosyal mesafe kuralına dikkat ile virüse karşı koruyuculuk sağlanabilmektedir. Maskeler gerek sağlık örgütleri gerekse devletlerin ilgili bakanlıkları tarafından önerilen ürünlerdir.

Bu ürünler sayesinde hastalıklardan korunmak mümkün olmaktadır. Maske takmamak risk oluşturur. Yani maskenin takılmadığı her an bir risk içermektedir. Bu kapsamda da maskelerin takımı zorunlu hale getirilmiştir. Öyle ki maske cezası bile uygulanmaktadır. Pandemi sürecinde şu kurallara dikkat edilmesi önerilmektedir:

 • Cerrahi maske kullanılması
 • Maskelerin gün içerisinde değiştirilmesi
 • Sosyal mesafe kuralına dikkat edilmesi
 • Mümkün olduğunca kapalı ve/veya yoğun ortamlardan kaçınılması

Bu koşullar sağlanarak salgından korunmak mümkündür. Aksi durumda hastalığa yakalanmak durumunda kalınabilinir.

Coronavirüs Hakkında

Coronavirüs tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüs çeşididir. Bu virüsün bazı önemli özellikleri şu şekilde listelenebilir:

 • Virüs bir RNA virüsüdür.
 • Coronavirus ailesinin yeni bir tipidir.
 • COVİD-19 bu virüsün yaptığı hastalığa verilen isimdir.
 • Bu virüs başta solunum yollarında hastalık yapmaktadır.

Coronavirus tüm dünyada farklı profil ve etkilerde hastalıklar oluşturmuştur. İlk olarak bu hastalık 2019 yılında ortaya çıkması sebebiyle COVİD-19 adını almıştır. Solunum sistemi en mortal yani ölümcül enfeksiyon yaptığı yerdir. Viral bir enfeksiyon olması sebebiyle antibiyotikler fonksiyon görmezler. Antibiyotik kullanımının coronavirus üzerine bir etkisi söz konusu değildir.

Pandemi Nedir?

Pandemi bir hastalığın dünya çapında yayılım göstermesi anlamına gelir. Bulaşıcı hastalıklarla ilgili bilinmesi gereken kavramlar şunlardır:

 • Endemi: Yayılan hastalığın bir bölgede sınırlı kalması
 • Epidemi: Bir ülke sınırlarını aşarak benzer coğrafyaya sahip yerlerde hastalığın yayılması
 • Pandemi: Tüm dünya çapında her ülkede hastalığın yayılması

Pandemi olağanüstü durumlar arasında yer alır. Bu nedenle devletler politika geliştirip yayılımı azaltmak zorundadır. Bu nedenle ülkemizde maske cezası takmama cezası uygulanmaktadır. Maske takmayan vatandaşlar uyarılmakta, eğer maske takmazlarsa ceza kesilmektedir.

Devlet kurumları tarafından genelgeyle belirlenen bu durum Umumi Hıfzısıhha Kanunu’na dayandırılmaktadır. Bulaşıcı hastalıklar bu şekilde önlemlerle önlenebilir hastalıklardır. Vatandaşlara düşen görev cezalarla karşılaşmamak için uyarılara uymak yönündedir.

Umumi Hıfzısıhha Kanunu Nedir?

1930 yılında çıkarılan ve zaman zaman revize edilen bu kanun dahilinde kişilerin sağlıklarının korunması amaçlanmaktadır. Özellikle bulaşıcı hastalıklar her dönemde yaygın olabilmişlerdir. Bu kanun maddeleri uyarınca bulaşıcı hastalıkları bulaştırmak ya da bu konuda mağdur olmak ile ilgili kavramlar ilgili kanunca açıklanmıştır.

Kanun kapsamında ceza tutarları belirlenmekte, cezanın kapsamı düzenlenmektedir. Kişiler bu kanun ile ilgili detayları yorumlayarak doğru bilgilere ulaşabilmektedir. Bu kanun kapsamında yazılan cezalarla ilgili birçok makale bulunmaktadır. Kanun kapsamında ceza yazılabilmektedir. Buradaki asıl amaç ise toplum sağlığının korunulmaya çalışılmasıdır.

Maske Takmamak Ne Gibi Riskler Oluşturur?

Maske takmamak sadece kişinin değil aynı zamanda toplumun sağlığı ile oynamak anlamına gelir. Maske takılmadığında şu durumlar oluşabilir:

 • Maske takmayarak hastalığın size bulaşmasına neden olabilirsiniz.
 • Maske takmayarak size bulaşan hastalığı taşıyarak yakınlarınızı hasta edebilirisiniz.
 • Maske takmayarak sizde olan hastalığı başkalarına bulaştırabilirsiniz.

Tüm bu durumlar maske takmanın önemini ortaya koymaktadır. Maske takmak özellikle salgın süreci boyunca zorunlu hale getirilmiştir. Bu da maske takmanın önemini ortaya koymaktadır.

Maske Cezası Kesme

Maske Cezası Kesme

Maske Takmamanın Cezası Ne Kadardır?

Kişiler “maske takmama cezası ne kadar?” sorusunu sıkça sormaktadırlar. Bu konu ile ilgili net bilgiler Umumi Hıfzısıhha Kanununda yer almaktadır. Bu kanunda ceza aralığı belirlenmiş olup, cezanın netliği ilgili bakanlıkça belirlenmiştir. İllere 18 Haziran tarihinde gönderilen İç İşleri Bakanlığına ait genelgede 20 Haziran 2020 tarihinden itibaren maske takmayan kişiler hakkında 900 türk lirası idari para cezası uygulanması belirtilmiştir.

Maske takmayan kişiler bu tarihten itibaren 900 türk lirası para cezasına çarptırılacaktır şeklinde ifade edilmiştir. Bu talimatlar 81 ile gönderilmiş ve tüm idari çalışanlardan duruma yönelik 900 lira ceza kesmeleri istenmiştir.

Kimler Maske Cezası Kesebilir?

Maske cezasının tutarı belirlidir. Ancak konu hakkında sıkça sorulan sorulardan biri de “maske cezasını kimler kesebilir” sorusudur. Maske cezası kesebilen kamu görevlileri şu şekilde listelenebilir:

 • Polisler
 • Motorize Yunus Ekipleri
 • Zabıta
 • Jandarma

Bunun dışındaki kamu görevlilerinden özel tanıma tabii olanlar ceza kesebilme yetkisine sahiptir. Ancak genel itibariyle güvenlik güçleri ceza kesebilmektedir. Güvenlik güçleri sadece fiziksel değil aynı zamanda bedensel sağlığın da bekçisidirler. Bu nedenle ceza yazabilecek kişiler belirlenmiştir.

Güvenlik kuvvetleri maskenin takılmaması durumunda uyarı yapmakta, eğer uyum gösterilmezse ceza yazmaktadır. Bu nedenle salgın sürecinde, sürecin uzamaması için kolluk kuvvetlerinin uyarıları dikkate alınmalıdır. Sağlık açısından yayınlanan genelgelere uygun koşullar altında bu kişiler ceza kesebilmektedirler. Önlemlerin bireysel alınmış olmasının yanı sıra toplumsal önlemlerin de alınması hastalığın daha kısa sürede bitmesinde rol oynayacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

Çocuk Parası Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?
Çocuk Parası Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.Çocuk Parası Yardımı Nedir? Çocuk Parası Yardımı Şartları Nelerdir?Çocuk Parası Yardımı...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652