Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652
PTT Aps Nasıl Sorgulanır? - PTT Aps Sorgulama İşlemi
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 36°C
Sıcak

PTT Aps Nasıl Sorgulanır?

PTT
A+
A-
PTT Aps Nasıl Sorgulanır?

PTT Aps kullanılırken alıcının ve ileticinin merakını gidermek amacı ile, iletici postasını takip edebilir, postanın nerede olduğu hakkında bilgilere sahip olabilir ve postanın doğru kişiye iletildiğinden emin olabilir. Ancak bu işlemleri yapabilmek için PTT şubesinden göndericiye verilen ve her postaya özgü olan bir posta barkodu verilir. Bu barkodu PTT mobil uygulamasında aratarak posta hakkında gerekli bilgiler ortaya çıkmaktadır. PTT Aps kargo takip her kullanıcının akıllı telefondan yapabileceği basit bir işlem olup akıllı telefon kullanmayan insanlar ise istedikleri zaman bir PTT şubesine gidip posta barkodunu vererek gişede ki memurdan postası hakkında bilgi alabilirler.

PTT yani ” Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü ” Türkiye’nin posta kurumudur. Öncelikle devlete bağlı olan anca 2013 yılında özerkleştirilen bu kurum Ankara’nın Ulus Kenti’nde yönetilmektedir. Geçmişten günümüze kadar ülkenin posta ve telgraf işlerini layıkıyla yürüten PTT, telgrafın tamamen ortadan kalkması ve postaların bir hayli azalması ile misyon genişlemesine uğrayarak kargo taşıma ve teslim etme görevi de üstlenmiştir.

PTT Kargo taşıma görevini ayrı bir mevki olarak açmış ve ismine ” PTT Kargo ” demiştir. PTT Kargo günümüzde, Türkiye’nin her sokağına ve mahallesine teslimat yapabilen çok önemli bir firma haline gelmiş ve milyonlarca kişinin sevgi ve saygısını kazanmıştır.

PTT Kargo, kargoların cinsine ağırlığına ve hacmine göre kargoları ayırır. Bu sayede küçük ve ağır olmayan kargolar daha hızlı bir şekilde alıcıya ulaşmakta olup büyük ev aletleri gibi ağır kargoların arasında kaybolmaz ve gecikme riski ortadan kaldırılmış olur.

PTT Aps Nedir?

PTT Aps açılımı ” Acil Posta Servisi ” olmakla beraber postayı 24 saat içinde teslim etmesiyle tanınır. PTT yurt içinde ve yurt dışında gerçekleşen işlemleri çok hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapar. PTT Aps ise ağırlığı 2 kg. geçmeyen ürünlerdir. Bu ürünler, yine PTT tarafından işe alınan ve PTT kurumunda çalışan PTT Aps kuryeleri tarafından dağıtılır.

PTT Aps sayesinde Türkiye’nin dört bir tarafına belge, doküman, dosya, ve evrak gibi tartıda 2 kilogramı geçmeyecek ürünler hızlıca alıcısına ulaştırılır.

İletici göndereceği nesneyi en yakın PTT şubesine getirir ve o gün kalkan ilk araba ile postası yol alır. Posta kayda tutulur ve böylece gönderici akıllı telefondan postasının nerede olduğunu takip edebilirken alıcı ise imzası karşılığında bu postayı alabilir.

PTT Aps Nasıl Sorgulanır?

PTT Aps Nasıl Sorgulanır?

PTT Aps Kargo Takip

Günümüzde insanlar haberleşme aracı olarak interneti kullanmaktadır. PTT Aps ile gönderilen ürünler genelde önemli evraklar, dosyalar ve yazılardır. Bu evrakların kaybolma ve alıcıya ulaşmama riskine karşın PTT, göndericinin kargosunu anlık olarak takip edebileceği bir PTT Aps kargo takip sistemi oluşturmuştur. Bu sisteme iyice yaygınlaşan akıllı cihazlar sayesinde veya PTT şubeleri sayesinde ulaşılabilir. Gönderici ” PTT Aps nasıl sorgulanır? ” diye sorduğunda sorusunun cevabı şu şekildedir:

  • Akıllı cihaza PTT uygulaması indirilir.
  • Uygulama açıldıktan sonra takip bölümünde yer alan yere PTT şubesi tarafından verilen barkod numarası yazılır.
  • Barkod numarası yazıldıktan sonra açılan sayfada kargonun yoldaysa nerede olduğu yolda değilse nerede beklediği belli olur.
  • Akıllı cihaz kullanmayan bireyler ise en yakın PTT şubesine uğrayarak postanın barkod bilgilerini PTT çalışanına verir ve PTT çalışanından gerekli tüm bilgileri alabilir.

PTT Aps Ücreti Hesaplama

Çevrimiçi alışverişin bu kadar çok önem teşkil ettiği gibi alınan ürünün alıcıya ulaşma sürecide çok önemlidir. Ürünü satıcıdan alıp alıcıya götürme işi yapan onlarca kargo şirketinin yanında PTT’de bu hizmeti tüm Türkiye’ye ulaştırarak hem posta hem de ürün ulaştırması yapmaktadır.

Rekabetin fazla olduğu bu ürün ulaştırma yani postacılık sektöründe insanları cezbetme amacı ile bu ürün ulaştırma fiyatı sürekli değişmektedir.

Bu postacılık sektöründe halkın güvenini kazanan PTT Aps, kullanıcıdan aldığı ürün taşıma fiyatı ile de rakiplerinden çokça önde olup hizmet bedelini olabildiğince düşük tutmaya çalışmıştır. Kullanıcılar PTT Aps ücreti hesaplama işinin nasıl olduğunu hep merak etmiş ve araştırmıştır. İşte ücretin nasıl hesaplandığı hakkında bilgiler:

  • Postanın ağırlığı, eni, boyu, yüksekliği ve desisi sistememe yazılır.
  • Sistemden isteğe göre eve teslim,ödeme şartlı, sigortalı gibi özel ek servislerden yararlanabilir.
  • Kargonun yurtiçi veya yurt dışı gönderimi belirlenir.

Bu sayılan maddeler PTT Aps ücreti hesaplarken sistemin önde tuttuğu niteliklerdir. Sistem bu nitelikleri kendisi girer ve olası bir hataya yer bırakmaz.

Çalışma Saatleri

PTT bir devlet kurumu sayıldığı için çalışma saatleri de dieğr devlet kurumlarının çalışma saatleriyle örtüşmektedir. Herhangi bir memurun çalışma saati gibi PTT şubesinde çalışan insanlarında çalışma saati 08.00 ile 17.00 arasıdır. PTT Aps sistemi de PTT şubelerinden gerçekleştiği için bu saatler arasında posta teslim alabilir ve bu saatler arasında posta teslim verebilir.

PTT Aps sistemi postayı 24 saat içinde iletmek için çabaladığından posta, postanın verildiği gün kargolanır ve hemen yola çıkarılır. Postanın alacağı yola göre posta kullanıcıya verilen süre zarfında alıcıya ulaşır. Bu nedenler postayı teslim alacak olan gişe görevlisinin çalışma saati 08.00 – 17.00 şeklinde belirlenmiş olduğu halde postayı gerekli ile götüren postacının ve postayı alıcının evine kadar götüren PTT Aps kuryesinin çalışma saati belli değildir.

Bu nedenle PTT Aps kaça kadar açık sorusu sorulduğunda postayı teslim alan gişe çalışanının normal mesai saatleri arasında çalıştığını ancak postayı başka bir adrese götüren postacının çalışma saatinin belli olmadığı cevabı verilirse en uygunu olur.

PTT Aps Sorgulama

PTT Aps Sorgulama

PTT Aps Barkod Sorgulama Sistemi

Postanızı gün içinde teslim etme garantisi ile çalışan PTT Aps, posta güvenliğini ve ulaştırma süresini en ince ayrıntısına kadar düşünüp insanlara en güvenilir postacılık sektörünü sağlamaya çalışmaktadır.

En önemli ve acilen ulaştırılması gereken evrakları PTT Aps ile gönderen bireylerin endişelerini yok etmek amacı ile oluşturulan PTT Aps barkod sorgulama sistemi insanların endişelerini yok ettiği gibi insanların postasını da anlık olarak takip etmesine olanak sağlamaktadır. Bu barkod sorgulama PTT şubelerinden veya cep telefonlarından yapılabilmektedir.

PTT Kargo ile PTT Aps arasında farklar vardır. PTT Kargo ile istediğiniz ağırlıkta ki ve istediğiniz ebatta ki kargonuzu gönderebilir ve belirtilen süre zarında o kargoyu teslim alabilirsiniz. Ancak PTT Aps sisteminde kargo ağırlık sınırı 2 kg. olarak belirlenmiş olup posta iletim süresinin en çok 24 saat içinde tamamlanacağı garantisi verilir. Bu nedenle PTT Aps hızlı ulaşması gereken hafif postalarda kullanılırken PTT Kargo ağır ve acelesi olmayan postalarda kullanılır.

Bakod sorgu takibi her iki posta türünde de geçerli olmakla beraber ileticinin postasını her an takip etme olanağı sağlar. PTT Aps sorgulama sistemi birçok firmaya örnek olmuş ve birçok firmanın da sorgulama ve takip etme sistemi oluşturmasını sağlamıştır. Bunun nedeni halkın bu sorgulama ve takip sitemini çok beğenmesi, bu sorgulama ve takip sisteminin kolay ve halkın ulaşılabileceği türde olması yatmaktadır. Çok değerli ve hızlı ulaşması gereken postaların postalandığı PTT Aps sisteminde posta takip ve sorgulama özelliğinin olması çok yerinde bir karar olmuştur.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Göz Atın

PTT Tarım Kart Nasıl Alınır?
PTT Tarım Kart Nasıl Alınır?
Bu Makalede Yer Verilen Başlıklar Şunlardır.PTT Tarım Kart Nasıl Alınır? PTT Tarım Kart Nedir?PTT Tarım...

Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /var/www/vhosts/paylasimbankasi.com/httpdocs/wp-includes/script-loader.php on line 2652